Pirates of the Caribbean: The Legend of Jack Sparrow - vplávajte do sveta komercie!

Pirátov z Karibiku netreba predstavovať. Premietania v kinách sú ešte dlho po premiére vypredané. Už od začiatku nám teda všetkým bolo jasné, že sa príbeh o udatnej trojici dostane aj na naše monitory. Stalo sa.

Film Piráti Karibiku iste všetci poznáte. Nijak zvlášť ani netreba pripomínať úspechy oboch dielov. Režisér Gore Verbinski musí byť s číselkami v kolónkach „zisky a návštevnosť“ nadmieru spokojný. Práve preto je veľmi zvláštne, že herné spracovanie sa na trh dostáva s takým oneskorením. V kinách už beží druhý diel, ale na monitoroch sa nám paralelne s ním objavuje príbeh starý už viac ako dva roky. Jeden by si iste pomyslel, že autori mali tým pádom dostatok času a že sa s titulom dokonale vyhrali, vyladili ho do posledného detailu. Bohužiaľ, musím vám sklamať. Vyzerá to skôr tak, že hra bola do obchodov dotlačená v tomto čase nasilu. Možnosť vypustiť licencovaný titul súčasne s filmom sa predsa nenaskytne každý deň. Na kvalite je to však cítiť.

Pirates of the Carribean: The Legend of Jack Sparrow vyvíjali v dielňach (vlastne skôr v kanceláriách) tímu 7 Studios, ktorý zastrešila svojou distribúciou spoločnosť Bethesda. I napriek tomuto zvučnému menu nečakajte žiaden RPG titul. Ide o čistokrvnú, možno až automatovú mlátičku. Poznáte to: haldy a haldy nepriateľov, nakoniec boss a pokračujete v ďalšej úrovni. Ono je to vlastne na PC-čkách pomerne málo zastúpený žáner, takže svojim spôsobom celkom fajn spestrenie. Ostatne od začiatku je jasné, že hra je určená nenáročnému publiku, ktoré nepotrebuje žiadne zložité RPG elementy. Príbeh je rozprávaný retrospektívne (pri čom som nostalgicky zaspomínal na skvelú českú Mafiu). Jack Sparrow s Willom Turnerom majú odvisnúť na šibenici, posledné chvíľky života si chcú zachrániť rýchlym jazykom: rozprávajú príbehy svojho dobrodružstva rozdelené do trinástich kapitol. Každá kapitola je ešte rozdrobená na menšie levely. Zavítate na mnohé známe miesta z The Curse of the Black Pearl, plus nové lokácie, ktoré si Sparrow vymýšľa za účelom prikrášlenia svojho dobrodružstva. Ocitnete sa vo všetkých klasických pirátskych destináciách, častejšie pobudnete na lodi, v krčme, ale zavítate napríklad aj na sibírsky ľadovec či do budhistických chrámov. Každá lokácia oplýva svojimi špecifickými jednotkami (ozbrojení mnísi v chrámoch, kostlivci Vikingov na ľadovci a pod.). Ak sa vám prachobyčajné búšenie do légií nepriateľov máli, môžete svoju pozornosť sústrediť napríklad aj na zbieranie častí pergamenov roztrúsených po leveloch za účelom získania drobných bonusov.

Pri dobrodružstvách v koži Jacka Sparrowa máte vždy jedného spoločníka. Sprvu ním je Will Turner, neskôr ho nahradí Elizabeth Swann. Kedykoľvek máte možnosť aktívnu postavu prepnúť, no nanešťastie je to úplne zbytočné, pretože všetky tri postavy ovládajú tie isté kúsky. V boji nablízko môžete, ako v každej dobrej mlátičke, z dvoch typov útokov vyčarovať celkom efektné kombá, no po čase sa prejaví ich nízky počet a vaše nutkanie vyskúšať niečo nové ostane nenaplnené. Je tu však trošku pochybná možnosť vylepšenia, a to v troch rôznych stupňoch. Pri boji máte ešte k dispozícií obranu, ktorú som však v hre použil možno raz vzhľadom na to, že je prosto účinnejšie sústrediť sa na bezhlavé sekanie. Sem tam príde vhod zaútočiť si aj z diaľky, a k tomu nám autori poskytli skutočne originálne riešenia. Kým Jack je vo svojom živle hádzaním zápalných fliaš, Will má radšej ostré sekerky. A Elizabeth? Tá si vystačí s rybami. Pôvabná slečna... Munícia sa však postupne míňa a treba vyhľadávať truhličky, ktoré vám ju doplnia. Keď sa vám podarí nazbierať maximálny počet munície, máte možnosť vyvolať superútok, ktorý sa u každej postavy mierne odlišuje. Na vylepšovanie šermiarskych schopností sú potrebné zlaté dukáty. Tie vypadávajú z nepriateľov, zničených objektov, najmä zo sudov. Ak budete hľadať pozorne, nájdete truhlice so zdravím, výnimočne nové meče, ktoré výrazne uľahčia ďalší postup.

GRAFIKA 4 / 10
Hneď na začiatku som dostal úder, keď som márne hľadal grafické nastavenia. Nič také hra neobsahuje. Ani len nastavenie rozlíšenia! To sa automaticky prispôsobuje rozlíšeniu Windows. Z grafiky priam srší konzolový nádych. Úroveň detailov je veľmi malá, rovnako sú na tom textúry, často nejasné a nepresné. Objekty svojou hranatosťou pripomínajú minimálne rok starú grafiku. Možno to vidím pritvrdo, priznávam, že na druhú stranu kladne pôsobí farebnosť ladiaca s príbehom a žánrom. Kvalita animácií sa mení v závislosti od postáv, virtuálny Jack má napríklad naanimovaných množstvo pohybov, a to hladkých; no niektoré málo vyskytujúce sa charaktery sú tvorené s oveľa menšou precíznosťou. Podstatné však je, že hlavné postavy sa skutočne podobajú na svojich hollywoodskych bračekov, a to je aspekt, ktorý zaujíma široké publikum.

INTERFACE 3 / 10
Teraz budem snáď už stále spomínať konzoly. Tu to platí dvojnásobne. Čo sa týka ovládania, nastavení, menu, všade som silno cítil absenciu gamepadu. Pri tak ortodoxnej konzolovej hre sa vlastne ani netreba čudovať, že sa prakticky nedá ovládať. Kto nemá gamepad, bude si zvykať ťažko. Zoberte si to takto – k dispozicií máte dva typy útokov, zameriavanie pri strelbe na diaľku, nejaký ten kop, obranu a samozrejme pohyb do strán. To sa dá na klávesnici zvládnuť len v prípade, že máte chuť si potom trištvrte hodiny rozvezovať prsty. Najpríjemnejšie je, že aj v tutoriáli sú jednotlivé funkcie vysvetlené na konzolových tlačidlách.

HRATEĽNOSŤ 4 / 10
Nuž, snáď sa vám podarí odreagovať sa aspoň pri tej troške minihier. Medzi najzaujímavejšie patrili: prehadzovanie výhybiek v bani, ostreľovanie blížiacich sa člnov delom a dajme tomu ešte zopár časovo limitovaných úloh. Nápady sú to skvelé, ale škoda, že ich je tak málo. Samostatnou kapitolou sú takzvaní bossovia na konci kapitol. V podstate nejde o nič prevratné, no ich spracovanie akosi kríva. Jediné, čo ich odlišuje od bežných nepriateľov je ich počet životov (a dajme tomu úplne nepodstatná veľkosť). To znamená, žiadny tvrdý oriešok, ktorý by preveril vaše vlastnosti získané v tej ktorej kapitolke, to nie je. Stačí búšiť, sekať a čakať, kým sa im tie nekonečné životy minú. Zozačiatku to nie je problém, ale po čase stále väčšia nuda. Našťastie sa v hre vyskytujú vtipné hlášky, najmä komentáre z úst Jacka Sparrowa, ktoré úroveň zábavy podstatne zvyšujú.

MULTIPLAYER
Sieťový multiplayer samotný hra neobsahuje, oplatí sa však vyskúšať kooperativný mód, v ktorom hrajú pri jednom počítači dvaja hráči. Je to neporovnateľne zábavnejšie ako hrať s počítačovím pomocníkom, to je jasné, a naviac si nebudete musieť trieskať hlavu o stôl, keď sa na vás vyhrnú všetci nepriatelia a na spolubojovníka ani jeden. Takto si ich pekne rozdelíte a máte o polovicu menej starostí.

ZVUKY 7 / 10
Dabing a ozvučenie je to jediné, čo hru vytrháva z priemeru. Profesionálne nahovorenie dodá na atmosféra desaťkrát viac ako všetky ostatné aspekty. Hlavnú postavu nahovoril Johnny Depp a treba pripomenúť, že kvalita sa nezaprie. Viem si predstaviť, že vtipné hlášky tam, kde by ste to najmenej čakali, udržia pri hre nadpolovičnú väčšinu hráčov. Zvukové efekty sú vcelku pestré, časom sa mierne ošúchajú, ale kým sa vôbec nazdáte, hra končí, a tak je to minimálny problém.

HUDBA 6 / 10
Ak ste fanúšikmi filmu, hudba vás ako prvá vtiahne do príbehu, pretože výpravné a zvučné melódie, na niektorých miestach, myslím, upravené, o sebe dajú vedieť najskôr a v tom najlepšom svetle. Na svoje si iste prídu aj tí, ktorým filmové premietanie uniklo. Predsa by som však ocenil, keby bol repertoár melódií o niečo pestrejší a plnší autentických skladieb.

NÁROČNOSŤ & INTELIGENCIA 4 / 10
Ako som spomínal vyššie, v každom leveli má Jack Sparrow jedného pomocníka, či už Willa alebo Elizabeth, a ak nehráte kooperativným módom, zažijete skutočné muky. Spoliehať sa na počítačového pomocníka môžete tak v najnaivnejších snoch. Ten totiž mnohokrát ani nezaregistruje, že si to rozdávate s niekoľkými protivníkmi naraz a ľahostajne pozerá do neznáma. A ak sa náhodou do boja zapojí, s jedným protivníkom sa pára asi toľko, čo vy so šiestimi. Pathfinding je obdobne na nízkej úrovni, zasekávanie o predmety je takmer bežné. Dá sa k tomu pripočítať mrzuto krátka hracia doba, celá hra vám zaberie niečo okolo šiestich hodín, to prakticky znamená jedno popoludnie. Bieda. A myslím, že znovuhrateľnosť ani nemusím spomínať, veď dej je lineárny, nemá jedinú odbočku, nepriateľské jednotky vybehávajú v tom istom počte, v tých istých časoch.

ZÁVEREČNÝ VERDIKT 5,0 / 10
Tak si to zhrňme. Ak máte konzolu, vyhľadajte recenziu pre ňu, možno hodnotenie dopadlo lepšie. Na PC sa Piráti Karibiku plavia v skolistom priemere. V každom aspekte hry je cítiť multiplatformové zameranie titulu, najhoršie je to s ovládaním. Grafika zaostáva nejaký ten rôčik pozadu, ale zachováva si svoju pestrosť typickú pre film. Umelá inteligencia je skôr umelou neinteligenciou, ak teda máte nejakého spoločníka ochotného zahrať si vo dvojici, neváhajte a zachránite si nervy. Hudba a dabing dosahuje skvelých kvalít, nebyť čoho, vážne neviem, čo by z tohto titulu ostalo. Nad kúpou je možné uvažovať len ak ste skalnými fanúšikmi filmu a radi sa odreagujete sekaním do húfu nepriateľov.

Najčítanejšie na SME Tech


Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Tomanová používa jednostranné stanoviská, súdy ju rešpektujú

Súdneho znalca odvolávajúceho sa na komisárku pre deti Vieru Tomanovú stiahli z prípadu.

KOMENTÁRE

Veď sú to iba deti

Zdá sa, akoby Tomanová nastúpila v čase, keď sa nepredpokladalo, že bude musieť niečo významné urobiť.

SVET

OSN zverejnila plán na zníženie počtu ľudí, je to hoax

Sedemnásť rokov stará správa a množstvo nepodložených komentárov zaujali aj stranu Borisa Kollára.

KOMENTÁRE

Dúfajme, že Duda to pochopil. Nie sú dve Poľská, iba jedno

Predkladané zákony berú Poľsko všetkým Poliakom.

Neprehliadnite tiež

Slovák odhalil, ako mäsožravé rastliny spoznajú svoju korisť

Rastliny prenášajú signály podobne ako v nervová sústava človeka.

OBJEKTÍV

Vedci zachytili historický zákryt, ďaleké teleso zhaslo hviezdu

K telesu 2014 MU69 v Kuiperovom páse smeruje sonda New Horizons.

Jurský park klamal, Tyranosaurus rex nevedel bežať

Dinosaurus mohol robiť rýchle kroky, idúce auto by zrejme nedobehol.

Midichloriány zo Star Wars neexistujú, ale predátorské časopisy o nich vydali štúdiu

Pod štúdiou sú podpísaní Dr. Lucas McGeorge a Dr. Annette Kin.

Inzercia - Tlačové správy


 1. Ako pracujú horskí záchranári? Tieto veci by ste nemali podceniť
 2. Návod, ako získať maximum pri nákupoch s kreditkou
 3. Mexická Oaxaca: Vonia čokoládou a jedinečnými pyramídami
 4. Dobrý internet v meste i na vidieku. Dostupný je takmer všade
 5. Na tieto veci sa oplatí myslieť pred odchodom na dovolenku
 6. Volkswagen Golf: Odpoveď na takmer všetky otázky
 7. Vietnam: Krajina, ktorá rozmazná jedlom a uchváti históriou
 8. Investícia do dlhopisov s fixným výnosom 6,25 - 7,25 % p.a.
 9. I cez prázdniny testujte elektrobicykle
 10. 5 dôvodov, prečo sa prihlásiť na konferenciu ENERGOFÓRUM®
 1. Ako pracujú horskí záchranári? Tieto veci by ste nemali podceniť
 2. Poslanec M. Borguľa bojuje proti netransparentnému tendru
 3. Grantová výzva na vykonávanie činností informačných centier
 4. Návod, ako získať maximum pri nákupoch s kreditkou
 5. Mexická Oaxaca: Vonia čokoládou a jedinečnými pyramídami
 6. Funguje predaj realít aj bez maklérov?
 7. BILLA a ÚNSS skontrolovali zrak 10 380 slovenským deťom
 8. Dobrý internet v meste i na vidieku. Dostupný je takmer všade
 9. Na tieto veci sa oplatí myslieť pred odchodom na dovolenku
 10. Borguľa žiada vyrúbenie dane pre americkú ambasádu
 1. Dobrý internet v meste i na vidieku. Dostupný je takmer všade 5 306
 2. Volkswagen Golf: Odpoveď na takmer všetky otázky 5 285
 3. Na tieto veci sa oplatí myslieť pred odchodom na dovolenku 4 573
 4. Mexická Oaxaca: Vonia čokoládou a jedinečnými pyramídami 3 323
 5. Vietnam: Krajina, ktorá rozmazná jedlom a uchváti históriou 3 191
 6. I cez prázdniny testujte elektrobicykle 2 040
 7. Návod, ako získať maximum pri nákupoch s kreditkou 1 892
 8. Máte už vybranú dovolenku na júl? 1 297
 9. Chcete vedieť všetko o vašej krvi? Čaká vás 6000 typov vyšetrení 1 242
 10. V meste či mimo mesta, stále s kvalitným internetom 1 064