Pirates of the Caribbean: The Legend of Jack Sparrow - vplávajte do sveta komercie!

Pirátov z Karibiku netreba predstavovať. Premietania v kinách sú ešte dlho po premiére vypredané. Už od začiatku nám teda všetkým bolo jasné, že sa príbeh o udatnej trojici dostane aj na naše monitory. Stalo sa.

Film Piráti Karibiku iste všetci poznáte. Nijak zvlášť ani netreba pripomínať úspechy oboch dielov. Režisér Gore Verbinski musí byť s číselkami v kolónkach „zisky a návštevnosť“ nadmieru spokojný. Práve preto je veľmi zvláštne, že herné spracovanie sa na trh dostáva s takým oneskorením. V kinách už beží druhý diel, ale na monitoroch sa nám paralelne s ním objavuje príbeh starý už viac ako dva roky. Jeden by si iste pomyslel, že autori mali tým pádom dostatok času a že sa s titulom dokonale vyhrali, vyladili ho do posledného detailu. Bohužiaľ, musím vám sklamať. Vyzerá to skôr tak, že hra bola do obchodov dotlačená v tomto čase nasilu. Možnosť vypustiť licencovaný titul súčasne s filmom sa predsa nenaskytne každý deň. Na kvalite je to však cítiť.

Pirates of the Carribean: The Legend of Jack Sparrow vyvíjali v dielňach (vlastne skôr v kanceláriách) tímu 7 Studios, ktorý zastrešila svojou distribúciou spoločnosť Bethesda. I napriek tomuto zvučnému menu nečakajte žiaden RPG titul. Ide o čistokrvnú, možno až automatovú mlátičku. Poznáte to: haldy a haldy nepriateľov, nakoniec boss a pokračujete v ďalšej úrovni. Ono je to vlastne na PC-čkách pomerne málo zastúpený žáner, takže svojim spôsobom celkom fajn spestrenie. Ostatne od začiatku je jasné, že hra je určená nenáročnému publiku, ktoré nepotrebuje žiadne zložité RPG elementy. Príbeh je rozprávaný retrospektívne (pri čom som nostalgicky zaspomínal na skvelú českú Mafiu). Jack Sparrow s Willom Turnerom majú odvisnúť na šibenici, posledné chvíľky života si chcú zachrániť rýchlym jazykom: rozprávajú príbehy svojho dobrodružstva rozdelené do trinástich kapitol. Každá kapitola je ešte rozdrobená na menšie levely. Zavítate na mnohé známe miesta z The Curse of the Black Pearl, plus nové lokácie, ktoré si Sparrow vymýšľa za účelom prikrášlenia svojho dobrodružstva. Ocitnete sa vo všetkých klasických pirátskych destináciách, častejšie pobudnete na lodi, v krčme, ale zavítate napríklad aj na sibírsky ľadovec či do budhistických chrámov. Každá lokácia oplýva svojimi špecifickými jednotkami (ozbrojení mnísi v chrámoch, kostlivci Vikingov na ľadovci a pod.). Ak sa vám prachobyčajné búšenie do légií nepriateľov máli, môžete svoju pozornosť sústrediť napríklad aj na zbieranie častí pergamenov roztrúsených po leveloch za účelom získania drobných bonusov.

Pri dobrodružstvách v koži Jacka Sparrowa máte vždy jedného spoločníka. Sprvu ním je Will Turner, neskôr ho nahradí Elizabeth Swann. Kedykoľvek máte možnosť aktívnu postavu prepnúť, no nanešťastie je to úplne zbytočné, pretože všetky tri postavy ovládajú tie isté kúsky. V boji nablízko môžete, ako v každej dobrej mlátičke, z dvoch typov útokov vyčarovať celkom efektné kombá, no po čase sa prejaví ich nízky počet a vaše nutkanie vyskúšať niečo nové ostane nenaplnené. Je tu však trošku pochybná možnosť vylepšenia, a to v troch rôznych stupňoch. Pri boji máte ešte k dispozícií obranu, ktorú som však v hre použil možno raz vzhľadom na to, že je prosto účinnejšie sústrediť sa na bezhlavé sekanie. Sem tam príde vhod zaútočiť si aj z diaľky, a k tomu nám autori poskytli skutočne originálne riešenia. Kým Jack je vo svojom živle hádzaním zápalných fliaš, Will má radšej ostré sekerky. A Elizabeth? Tá si vystačí s rybami. Pôvabná slečna... Munícia sa však postupne míňa a treba vyhľadávať truhličky, ktoré vám ju doplnia. Keď sa vám podarí nazbierať maximálny počet munície, máte možnosť vyvolať superútok, ktorý sa u každej postavy mierne odlišuje. Na vylepšovanie šermiarskych schopností sú potrebné zlaté dukáty. Tie vypadávajú z nepriateľov, zničených objektov, najmä zo sudov. Ak budete hľadať pozorne, nájdete truhlice so zdravím, výnimočne nové meče, ktoré výrazne uľahčia ďalší postup.

GRAFIKA 4 / 10
Hneď na začiatku som dostal úder, keď som márne hľadal grafické nastavenia. Nič také hra neobsahuje. Ani len nastavenie rozlíšenia! To sa automaticky prispôsobuje rozlíšeniu Windows. Z grafiky priam srší konzolový nádych. Úroveň detailov je veľmi malá, rovnako sú na tom textúry, často nejasné a nepresné. Objekty svojou hranatosťou pripomínajú minimálne rok starú grafiku. Možno to vidím pritvrdo, priznávam, že na druhú stranu kladne pôsobí farebnosť ladiaca s príbehom a žánrom. Kvalita animácií sa mení v závislosti od postáv, virtuálny Jack má napríklad naanimovaných množstvo pohybov, a to hladkých; no niektoré málo vyskytujúce sa charaktery sú tvorené s oveľa menšou precíznosťou. Podstatné však je, že hlavné postavy sa skutočne podobajú na svojich hollywoodskych bračekov, a to je aspekt, ktorý zaujíma široké publikum.

INTERFACE 3 / 10
Teraz budem snáď už stále spomínať konzoly. Tu to platí dvojnásobne. Čo sa týka ovládania, nastavení, menu, všade som silno cítil absenciu gamepadu. Pri tak ortodoxnej konzolovej hre sa vlastne ani netreba čudovať, že sa prakticky nedá ovládať. Kto nemá gamepad, bude si zvykať ťažko. Zoberte si to takto – k dispozicií máte dva typy útokov, zameriavanie pri strelbe na diaľku, nejaký ten kop, obranu a samozrejme pohyb do strán. To sa dá na klávesnici zvládnuť len v prípade, že máte chuť si potom trištvrte hodiny rozvezovať prsty. Najpríjemnejšie je, že aj v tutoriáli sú jednotlivé funkcie vysvetlené na konzolových tlačidlách.

HRATEĽNOSŤ 4 / 10
Nuž, snáď sa vám podarí odreagovať sa aspoň pri tej troške minihier. Medzi najzaujímavejšie patrili: prehadzovanie výhybiek v bani, ostreľovanie blížiacich sa člnov delom a dajme tomu ešte zopár časovo limitovaných úloh. Nápady sú to skvelé, ale škoda, že ich je tak málo. Samostatnou kapitolou sú takzvaní bossovia na konci kapitol. V podstate nejde o nič prevratné, no ich spracovanie akosi kríva. Jediné, čo ich odlišuje od bežných nepriateľov je ich počet životov (a dajme tomu úplne nepodstatná veľkosť). To znamená, žiadny tvrdý oriešok, ktorý by preveril vaše vlastnosti získané v tej ktorej kapitolke, to nie je. Stačí búšiť, sekať a čakať, kým sa im tie nekonečné životy minú. Zozačiatku to nie je problém, ale po čase stále väčšia nuda. Našťastie sa v hre vyskytujú vtipné hlášky, najmä komentáre z úst Jacka Sparrowa, ktoré úroveň zábavy podstatne zvyšujú.

MULTIPLAYER
Sieťový multiplayer samotný hra neobsahuje, oplatí sa však vyskúšať kooperativný mód, v ktorom hrajú pri jednom počítači dvaja hráči. Je to neporovnateľne zábavnejšie ako hrať s počítačovím pomocníkom, to je jasné, a naviac si nebudete musieť trieskať hlavu o stôl, keď sa na vás vyhrnú všetci nepriatelia a na spolubojovníka ani jeden. Takto si ich pekne rozdelíte a máte o polovicu menej starostí.

ZVUKY 7 / 10
Dabing a ozvučenie je to jediné, čo hru vytrháva z priemeru. Profesionálne nahovorenie dodá na atmosféra desaťkrát viac ako všetky ostatné aspekty. Hlavnú postavu nahovoril Johnny Depp a treba pripomenúť, že kvalita sa nezaprie. Viem si predstaviť, že vtipné hlášky tam, kde by ste to najmenej čakali, udržia pri hre nadpolovičnú väčšinu hráčov. Zvukové efekty sú vcelku pestré, časom sa mierne ošúchajú, ale kým sa vôbec nazdáte, hra končí, a tak je to minimálny problém.

HUDBA 6 / 10
Ak ste fanúšikmi filmu, hudba vás ako prvá vtiahne do príbehu, pretože výpravné a zvučné melódie, na niektorých miestach, myslím, upravené, o sebe dajú vedieť najskôr a v tom najlepšom svetle. Na svoje si iste prídu aj tí, ktorým filmové premietanie uniklo. Predsa by som však ocenil, keby bol repertoár melódií o niečo pestrejší a plnší autentických skladieb.

NÁROČNOSŤ & INTELIGENCIA 4 / 10
Ako som spomínal vyššie, v každom leveli má Jack Sparrow jedného pomocníka, či už Willa alebo Elizabeth, a ak nehráte kooperativným módom, zažijete skutočné muky. Spoliehať sa na počítačového pomocníka môžete tak v najnaivnejších snoch. Ten totiž mnohokrát ani nezaregistruje, že si to rozdávate s niekoľkými protivníkmi naraz a ľahostajne pozerá do neznáma. A ak sa náhodou do boja zapojí, s jedným protivníkom sa pára asi toľko, čo vy so šiestimi. Pathfinding je obdobne na nízkej úrovni, zasekávanie o predmety je takmer bežné. Dá sa k tomu pripočítať mrzuto krátka hracia doba, celá hra vám zaberie niečo okolo šiestich hodín, to prakticky znamená jedno popoludnie. Bieda. A myslím, že znovuhrateľnosť ani nemusím spomínať, veď dej je lineárny, nemá jedinú odbočku, nepriateľské jednotky vybehávajú v tom istom počte, v tých istých časoch.

ZÁVEREČNÝ VERDIKT 5,0 / 10
Tak si to zhrňme. Ak máte konzolu, vyhľadajte recenziu pre ňu, možno hodnotenie dopadlo lepšie. Na PC sa Piráti Karibiku plavia v skolistom priemere. V každom aspekte hry je cítiť multiplatformové zameranie titulu, najhoršie je to s ovládaním. Grafika zaostáva nejaký ten rôčik pozadu, ale zachováva si svoju pestrosť typickú pre film. Umelá inteligencia je skôr umelou neinteligenciou, ak teda máte nejakého spoločníka ochotného zahrať si vo dvojici, neváhajte a zachránite si nervy. Hudba a dabing dosahuje skvelých kvalít, nebyť čoho, vážne neviem, čo by z tohto titulu ostalo. Nad kúpou je možné uvažovať len ak ste skalnými fanúšikmi filmu a radi sa odreagujete sekaním do húfu nepriateľov.

Najčítanejšie na SME Tech


Hlavné správy zo Sme.sk

PLUS

Kuriózny zločin spred 50 rokov ožíva vďaka novinárovi Romanovi Kaliskému

Vlastnú susedu chcela utopiť v odpadovej šachte, napokon dostala 6 rokov.

TECH

Objavili prepojenie medzi autizmom u vnúčat a fajčením v tehotenstve

Fajčenie môže ohroziť aj vaše vnúčatá.

ŠPORT

Slováci porazili Nórov, opäť im dali tri góly

Slováci si udržali čisté konto.

Neprehliadnite tiež

Objavili prepojenie medzi autizmom u vnúčat a fajčením v tehotenstve

Deti mali vyššiu šancu prejavovať znaky autizmu, ak fajčila ich babka z matkinej strany.

Fotosyntézu spustili v umelej hmote, čistí vzduch a vyrába čistú energiu

Zariadenie zatiaľ vyskúšali len pri modrom svetelnom spektre.

Vypočítali, ako sa dá cestovať v čase, ale stroj postaviť nevedia

Nový výskum navrhuje matematický model, ktorý umožňuje cestovanie v čase.

Na Marse by ľudia mohli bývať v domčekoch z červených tehál

Inžinieri našli spôsob, ako z červenej pôdy Marsu vyrábať odolné tehly.

Inzercia - Tlačové správy


 1. Last minute tipy na Kapverdské ostrovy
 2. Voda, kotol, vymknutie: Čo stoja najčastejšie domáce katastrofy?
 3. Žijú, lebo sa nevzdali. Príbehy ľudí bojujúcich za svoje zdravie
 4. Nový Volkswagen Arteon sa predstaví na bratislavskom autosalóne
 5. Last minute dovolenka sa dá kupiť výhodne už teraz
 6. Legendárna Štefánka opäť ožíva pod sieťou Pulitzer family
 7. Päť tipov, kam na predĺžený víkend v máji
 8. Inteligencia vo všetkom
 9. Volvo V90 Cross Country je pripravené na každé dobrodružstvo
 10. Continental spúšťa dlhodobý test pneumatík s vodičmi z Facebooku
 1. Ako efektívne využiť podlahové kúrenie?
 2. Samsung Galaxy S8: smartfón s výnimočným displejom
 3. Túžite byť matkou, ale nedarí sa? Poďme hľadať dôvody!
 4. Last minute tipy na Kapverdské ostrovy
 5. Ako sa menila obľúbená bratislavská štvrť
 6. Nové investičné projekty v Schladmingu s výhľadom na zjazdovku
 7. Podľa M. Borguľu je práca mestskej polície slabá a nedôsledná
 8. Znížená sadzba pri pôžičke v mBank už len štyri dni
 9. Odborníci poradia, komu sa oplatí využívať obnoviteľné zdroje
 10. Katarína (28): Z bývania na Nobelovej mám dobrý pocit
 1. Žijú, lebo sa nevzdali. Príbehy ľudí bojujúcich za svoje zdravie 8 133
 2. Last minute tipy na Kapverdské ostrovy 7 560
 3. Šokujúce: ako sa každý Slovák dokáže ľahko naučiť po anglicky 7 329
 4. Nový Volkswagen Arteon sa predstaví na bratislavskom autosalóne 7 097
 5. Päť tipov, kam na predĺžený víkend v máji 6 093
 6. Voda, kotol, vymknutie: Čo stoja najčastejšie domáce katastrofy? 5 217
 7. Legendárna Štefánka opäť ožíva pod sieťou Pulitzer family 5 083
 8. Last minute dovolenka sa dá kupiť výhodne už teraz 3 894
 9. Ako sa menila obľúbená bratislavská štvrť 3 070
 10. 5 krokov k vlastnému bývaniu 2 984

Už ste čítali?

Domov NajnovšieNajčítanejšieDesktop