Pirates of the Caribbean: The Legend of Jack Sparrow - vplávajte do sveta komercie!

Pirátov z Karibiku netreba predstavovať. Premietania v kinách sú ešte dlho po premiére vypredané. Už od začiatku nám teda všetkým bolo jasné, že sa príbeh o udatnej trojici dostane aj na naše monitory. Stalo sa.

Film Piráti Karibiku iste všetci poznáte. Nijak zvlášť ani netreba pripomínať úspechy oboch dielov. Režisér Gore Verbinski musí byť s číselkami v kolónkach „zisky a návštevnosť“ nadmieru spokojný. Práve preto je veľmi zvláštne, že herné spracovanie sa na trh dostáva s takým oneskorením. V kinách už beží druhý diel, ale na monitoroch sa nám paralelne s ním objavuje príbeh starý už viac ako dva roky. Jeden by si iste pomyslel, že autori mali tým pádom dostatok času a že sa s titulom dokonale vyhrali, vyladili ho do posledného detailu. Bohužiaľ, musím vám sklamať. Vyzerá to skôr tak, že hra bola do obchodov dotlačená v tomto čase nasilu. Možnosť vypustiť licencovaný titul súčasne s filmom sa predsa nenaskytne každý deň. Na kvalite je to však cítiť.

Pirates of the Carribean: The Legend of Jack Sparrow vyvíjali v dielňach (vlastne skôr v kanceláriách) tímu 7 Studios, ktorý zastrešila svojou distribúciou spoločnosť Bethesda. I napriek tomuto zvučnému menu nečakajte žiaden RPG titul. Ide o čistokrvnú, možno až automatovú mlátičku. Poznáte to: haldy a haldy nepriateľov, nakoniec boss a pokračujete v ďalšej úrovni. Ono je to vlastne na PC-čkách pomerne málo zastúpený žáner, takže svojim spôsobom celkom fajn spestrenie. Ostatne od začiatku je jasné, že hra je určená nenáročnému publiku, ktoré nepotrebuje žiadne zložité RPG elementy. Príbeh je rozprávaný retrospektívne (pri čom som nostalgicky zaspomínal na skvelú českú Mafiu). Jack Sparrow s Willom Turnerom majú odvisnúť na šibenici, posledné chvíľky života si chcú zachrániť rýchlym jazykom: rozprávajú príbehy svojho dobrodružstva rozdelené do trinástich kapitol. Každá kapitola je ešte rozdrobená na menšie levely. Zavítate na mnohé známe miesta z The Curse of the Black Pearl, plus nové lokácie, ktoré si Sparrow vymýšľa za účelom prikrášlenia svojho dobrodružstva. Ocitnete sa vo všetkých klasických pirátskych destináciách, častejšie pobudnete na lodi, v krčme, ale zavítate napríklad aj na sibírsky ľadovec či do budhistických chrámov. Každá lokácia oplýva svojimi špecifickými jednotkami (ozbrojení mnísi v chrámoch, kostlivci Vikingov na ľadovci a pod.). Ak sa vám prachobyčajné búšenie do légií nepriateľov máli, môžete svoju pozornosť sústrediť napríklad aj na zbieranie častí pergamenov roztrúsených po leveloch za účelom získania drobných bonusov.

Pri dobrodružstvách v koži Jacka Sparrowa máte vždy jedného spoločníka. Sprvu ním je Will Turner, neskôr ho nahradí Elizabeth Swann. Kedykoľvek máte možnosť aktívnu postavu prepnúť, no nanešťastie je to úplne zbytočné, pretože všetky tri postavy ovládajú tie isté kúsky. V boji nablízko môžete, ako v každej dobrej mlátičke, z dvoch typov útokov vyčarovať celkom efektné kombá, no po čase sa prejaví ich nízky počet a vaše nutkanie vyskúšať niečo nové ostane nenaplnené. Je tu však trošku pochybná možnosť vylepšenia, a to v troch rôznych stupňoch. Pri boji máte ešte k dispozícií obranu, ktorú som však v hre použil možno raz vzhľadom na to, že je prosto účinnejšie sústrediť sa na bezhlavé sekanie. Sem tam príde vhod zaútočiť si aj z diaľky, a k tomu nám autori poskytli skutočne originálne riešenia. Kým Jack je vo svojom živle hádzaním zápalných fliaš, Will má radšej ostré sekerky. A Elizabeth? Tá si vystačí s rybami. Pôvabná slečna... Munícia sa však postupne míňa a treba vyhľadávať truhličky, ktoré vám ju doplnia. Keď sa vám podarí nazbierať maximálny počet munície, máte možnosť vyvolať superútok, ktorý sa u každej postavy mierne odlišuje. Na vylepšovanie šermiarskych schopností sú potrebné zlaté dukáty. Tie vypadávajú z nepriateľov, zničených objektov, najmä zo sudov. Ak budete hľadať pozorne, nájdete truhlice so zdravím, výnimočne nové meče, ktoré výrazne uľahčia ďalší postup.

GRAFIKA 4 / 10
Hneď na začiatku som dostal úder, keď som márne hľadal grafické nastavenia. Nič také hra neobsahuje. Ani len nastavenie rozlíšenia! To sa automaticky prispôsobuje rozlíšeniu Windows. Z grafiky priam srší konzolový nádych. Úroveň detailov je veľmi malá, rovnako sú na tom textúry, často nejasné a nepresné. Objekty svojou hranatosťou pripomínajú minimálne rok starú grafiku. Možno to vidím pritvrdo, priznávam, že na druhú stranu kladne pôsobí farebnosť ladiaca s príbehom a žánrom. Kvalita animácií sa mení v závislosti od postáv, virtuálny Jack má napríklad naanimovaných množstvo pohybov, a to hladkých; no niektoré málo vyskytujúce sa charaktery sú tvorené s oveľa menšou precíznosťou. Podstatné však je, že hlavné postavy sa skutočne podobajú na svojich hollywoodskych bračekov, a to je aspekt, ktorý zaujíma široké publikum.

INTERFACE 3 / 10
Teraz budem snáď už stále spomínať konzoly. Tu to platí dvojnásobne. Čo sa týka ovládania, nastavení, menu, všade som silno cítil absenciu gamepadu. Pri tak ortodoxnej konzolovej hre sa vlastne ani netreba čudovať, že sa prakticky nedá ovládať. Kto nemá gamepad, bude si zvykať ťažko. Zoberte si to takto – k dispozicií máte dva typy útokov, zameriavanie pri strelbe na diaľku, nejaký ten kop, obranu a samozrejme pohyb do strán. To sa dá na klávesnici zvládnuť len v prípade, že máte chuť si potom trištvrte hodiny rozvezovať prsty. Najpríjemnejšie je, že aj v tutoriáli sú jednotlivé funkcie vysvetlené na konzolových tlačidlách.

HRATEĽNOSŤ 4 / 10
Nuž, snáď sa vám podarí odreagovať sa aspoň pri tej troške minihier. Medzi najzaujímavejšie patrili: prehadzovanie výhybiek v bani, ostreľovanie blížiacich sa člnov delom a dajme tomu ešte zopár časovo limitovaných úloh. Nápady sú to skvelé, ale škoda, že ich je tak málo. Samostatnou kapitolou sú takzvaní bossovia na konci kapitol. V podstate nejde o nič prevratné, no ich spracovanie akosi kríva. Jediné, čo ich odlišuje od bežných nepriateľov je ich počet životov (a dajme tomu úplne nepodstatná veľkosť). To znamená, žiadny tvrdý oriešok, ktorý by preveril vaše vlastnosti získané v tej ktorej kapitolke, to nie je. Stačí búšiť, sekať a čakať, kým sa im tie nekonečné životy minú. Zozačiatku to nie je problém, ale po čase stále väčšia nuda. Našťastie sa v hre vyskytujú vtipné hlášky, najmä komentáre z úst Jacka Sparrowa, ktoré úroveň zábavy podstatne zvyšujú.

MULTIPLAYER
Sieťový multiplayer samotný hra neobsahuje, oplatí sa však vyskúšať kooperativný mód, v ktorom hrajú pri jednom počítači dvaja hráči. Je to neporovnateľne zábavnejšie ako hrať s počítačovím pomocníkom, to je jasné, a naviac si nebudete musieť trieskať hlavu o stôl, keď sa na vás vyhrnú všetci nepriatelia a na spolubojovníka ani jeden. Takto si ich pekne rozdelíte a máte o polovicu menej starostí.

ZVUKY 7 / 10
Dabing a ozvučenie je to jediné, čo hru vytrháva z priemeru. Profesionálne nahovorenie dodá na atmosféra desaťkrát viac ako všetky ostatné aspekty. Hlavnú postavu nahovoril Johnny Depp a treba pripomenúť, že kvalita sa nezaprie. Viem si predstaviť, že vtipné hlášky tam, kde by ste to najmenej čakali, udržia pri hre nadpolovičnú väčšinu hráčov. Zvukové efekty sú vcelku pestré, časom sa mierne ošúchajú, ale kým sa vôbec nazdáte, hra končí, a tak je to minimálny problém.

HUDBA 6 / 10
Ak ste fanúšikmi filmu, hudba vás ako prvá vtiahne do príbehu, pretože výpravné a zvučné melódie, na niektorých miestach, myslím, upravené, o sebe dajú vedieť najskôr a v tom najlepšom svetle. Na svoje si iste prídu aj tí, ktorým filmové premietanie uniklo. Predsa by som však ocenil, keby bol repertoár melódií o niečo pestrejší a plnší autentických skladieb.

NÁROČNOSŤ & INTELIGENCIA 4 / 10
Ako som spomínal vyššie, v každom leveli má Jack Sparrow jedného pomocníka, či už Willa alebo Elizabeth, a ak nehráte kooperativným módom, zažijete skutočné muky. Spoliehať sa na počítačového pomocníka môžete tak v najnaivnejších snoch. Ten totiž mnohokrát ani nezaregistruje, že si to rozdávate s niekoľkými protivníkmi naraz a ľahostajne pozerá do neznáma. A ak sa náhodou do boja zapojí, s jedným protivníkom sa pára asi toľko, čo vy so šiestimi. Pathfinding je obdobne na nízkej úrovni, zasekávanie o predmety je takmer bežné. Dá sa k tomu pripočítať mrzuto krátka hracia doba, celá hra vám zaberie niečo okolo šiestich hodín, to prakticky znamená jedno popoludnie. Bieda. A myslím, že znovuhrateľnosť ani nemusím spomínať, veď dej je lineárny, nemá jedinú odbočku, nepriateľské jednotky vybehávajú v tom istom počte, v tých istých časoch.

ZÁVEREČNÝ VERDIKT 5,0 / 10
Tak si to zhrňme. Ak máte konzolu, vyhľadajte recenziu pre ňu, možno hodnotenie dopadlo lepšie. Na PC sa Piráti Karibiku plavia v skolistom priemere. V každom aspekte hry je cítiť multiplatformové zameranie titulu, najhoršie je to s ovládaním. Grafika zaostáva nejaký ten rôčik pozadu, ale zachováva si svoju pestrosť typickú pre film. Umelá inteligencia je skôr umelou neinteligenciou, ak teda máte nejakého spoločníka ochotného zahrať si vo dvojici, neváhajte a zachránite si nervy. Hudba a dabing dosahuje skvelých kvalít, nebyť čoho, vážne neviem, čo by z tohto titulu ostalo. Nad kúpou je možné uvažovať len ak ste skalnými fanúšikmi filmu a radi sa odreagujete sekaním do húfu nepriateľov.

Najčítanejšie na SME Tech


Hlavné správy zo Sme.sk

SVET

Zeman s Drahošom sa stretnú pred kamerami. O čom budú hovoriť?

Voľby českého prezidenta vyvrcholia v piatok a v sobotu.

SVET

Mali ju popraviť, teraz zatienila aj jadrový program KĽDR

Príchod popovej hviezdy Severu rozpútal v Južnej Kórei mediálne šialenstvo.

Neprehliadnite tiež

Vytvorili microSDXC kartu s najväčšou pamäťou

Karta od Integral Memory by mala byť v predaji od februára.

Po prvý raz zmapovali zmysly rastlín. Už vieme ako cítia

Namiesto zmyslových orgánov využívajú proteíny. Bez niektorých sa všetko zrúti.

Fyzikálna záhada. Neutrónové hviezdy svietia aj po zrážke

Dosvit po zrážke neutrónových hviezd je čoraz jasnejší, vyvracia očakávania.

Inzercia - Tlačové správy


 1. Objavte majestátne Tatry kúsok po kúsku
 2. Najvýhodnejšie ročné online predplatné SME.sk len za 29€
 3. Nový supermarket Fresh otvorili na Aničke
 4. Aké sú gastrotrendy pre rok 2018?
 5. Chcete bývať na dobrom mieste? Zakotvite v Adlerovej!
 6. Egejská riviéra: Ktoré letovisko je pre vás najlepšie?
 7. Slovensko má pralesy, púšť aj kameňopád. Už ste ich videli?
 8. Volkswagen T-Roc: Pre nerozhodných
 9. Leto 2018 v Grécku s odletom z Bratislavy
 10. Dlhopisy 7,25 % p.a. majú najvýhodnejšiu nákupnú cenu v roku
 1. Objavte majestátne Tatry kúsok po kúsku
 2. Najvýhodnejšie ročné online predplatné SME.sk len za 29€
 3. Nový supermarket Fresh otvorili na Aničke
 4. Attracting talent – Why Millennials are choosing to join Johnson
 5. Aké sú gastrotrendy pre rok 2018?
 6. Chcete bývať na dobrom mieste? Zakotvite v Adlerovej!
 7. Alarica – new business project in the market of shoes
 8. Ako jazdiť na snehu alebo ľade?
 9. Egejská riviéra: Ktoré letovisko je pre vás najlepšie?
 10. Slovensko má pralesy, púšť aj kameňopád. Už ste ich videli?
 1. Slovensko má pralesy, púšť aj kameňopád. Už ste ich videli? 6 979
 2. Egejská riviéra: Ktoré letovisko je pre vás najlepšie? 6 952
 3. Nový supermarket Fresh otvorili na Aničke 4 429
 4. Objavte majestátne Tatry kúsok po kúsku 3 144
 5. Volkswagen T-Roc: Pre nerozhodných 3 109
 6. Chcete bývať na dobrom mieste? Zakotvite v Adlerovej! 2 401
 7. Najvýhodnejšie ročné online predplatné SME.sk len za 29€ 2 280
 8. Leto 2018 v Grécku s odletom z Bratislavy 2 236
 9. Aké sú gastrotrendy pre rok 2018? 1 744
 10. Dlhopisy 7,25 % p.a. majú najvýhodnejšiu nákupnú cenu v roku 1 510