SME

City Life - ťažký údel primátora

Niektoré hry priťahujú už len svojou podstatou, no na výslnie sa dostane len malé percento z nich. Výstavba mesta bola dlho v rukách Maxisu a ich SimCity, ktorého štvrtý diel zapadá prachom, a preto prichádza francúzska odpoveď v pravý čas. City Life nast

Sim City doposiaľ nemalo na poli stavacích stratégií konkurenta. Nedávno vrhnutý Tycoon City predstavoval skôr nočnú moru ako hrateľný produkt. Bez urážky, stačilo klikať myšou a všetko rástlo jedna radosť. Lenže sami dobre vieme, že vybudovať fungujúce, a hlavne prosperujúce mesto, chce riadnu dávku plánovania, trochu šťastia a vízie budúcnosti. City Life prináša nielen poctivé stavanie, ale vypálilo rybník Electronic Arts možnosťou prejsť sa po vlastnom meste. Áno, toto nám Maxis sľuboval už dávno a všetci dobre vieme, ako to dopadlo. Lež francúzski vývojári z Monte Christo sa pochlapili a práskli hernému gigantovi riadnu medzi nohy. Pre niekoho možná prisilné slová, ale City Life prišlo ako blesk z jasného neba, chvála je oprávnená a na mieste. Ak ma totiž hra postupne chytá, nepustí od monitoru a po polnoci s hrnčekom kávy pri ústach nerozmýšľam nad posteľou, ale nad vybudovaním novej štvrte, treba zvoniť na poplach – kvalita sa nezaprie.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Základný princíp je jasný – vybudovať prosperujúce mesto. Klasický prístup typu „sem dám domček, sem továreň, sem obchodík, pospájam cestičkou, pridám ujov policajtov, lekárov a hasičov, doplním školou, parkom, zábavným centrom a podobne“ jednoducho nefunguje tak ľahko. Samozrejme máme k dispozícií všetky potrebné budovy, masírujúce ego večne nespokojných občanov, avšak odlišnosť číslo jedna začne biť do očí okamžite po začatí hrania. V City Life sa berie do úvahy aj spoločenské postavenie občanov mesta. Veta tak prostá, až sa nad ňou nik nepozastaví, no skúste si spomenúť, kde sme MUSELI brať ohľad na jednotlivé vrstvy – rôzne zarábajúce, rôzne služby využívajúce a v konečnom dôsledku aj rôzny obnos financií do vašej kasy odvádzajúce? Moja myseľ je už ako ementál, preto mám v hlave prázdno, a hlavne preto ma City Life okamžite zaujal. Je úplne jedno, či si vyberiete Free form mód alebo jednotlivé mapky, ktoré si postupne otvárate splnením zadaných úloh. Tie nijako nevybočujú zo zabehnutých štandardov typu: dosiahni určitý počet obyvateľov, priemerný zárobok za jednotku času, istú výšku konta, percentuálne zastúpenie istej skupiny ľudí... Máp je dostatočne veľké množstvo, navyše si môžete vytvoriť vlastné v priloženom editori. Každá z máp je rozdelená na viacero provincií, pričom vy vlastníte na začiatku len jednu, respektíve si ju kúpite. Ostatné územia vás privítajú s otvorenou náručou, avšak všetko niečo stojí a expanzia do novej zeme taktiež.

SkryťVypnúť reklamu

Prvou budovou, ktorú musíte postaviť, je radnica – vaše sídlo. Na rad prichádzajú obytné štvrte (volíte medzi tromi druhmi podľa ceny a množstvá ľudí, ktoré je možné ubytovať) a v tomto momente sa začína roztáčať koleso osudu. Nerozhodujete totiž, ktorá zo 6 sociálnych skupín sa do domu nasťahuje. Zo začiatku sa budete tešiť robotníckej triede, strednej vrstve a chudobným, pričom zanedbať nemôžete ani jednu zo zložiek obyvateľstva. Každá sa o niečo stará, v niektorých inštitúciách potrebujete zastúpenie každej z nich, čo je nutnosť pre správne fungovanie mesta. Nemocnica bude mať maximálny dosah jedine pri obsadení všetkých postov, rovnako sú na tom i iné objekty. Každá z tried má rada iné formy zábavy a podľa toho, aké im poskytujete, nepriamo ovplyvňujete výskyt daného obyvateľstva v danej štvrti. Za prácou taktiež nebudú chodiť ďaleko a môžete zabudnúť na to, že v blízkosti fabrík bude bývať manažér v saku alebo vyššia trieda, vyznávajúca heslo: čo nie je značkové, akoby nebolo. Na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že v tomto prípade stačí vybudovať oddelené štvrte, no vzdialenosti medzi objektmi sú dôležité – málokomu by sa páčilo dochádzať do práce niekoľko desiatok kilometrov (poznámka svedomia - vole, ty dochádzaš koľko?), čiže posty zostanú neobsadené, kvalita upadá, budovy prerábajú. Ako som už spomínal, každá trieda je zvyknutá na iný štandard, a ten musíte dodržiavať, inak bude obyvateľstvo šomrať a môže sa vám rozutekať. Navyše každá budova, ktorú postavíte pre dobro ľudí, vás niečo stojí. Čo to znamená? Za nájomné čosi vyberiete, väčšie obnosy získate za pracoviská, avšak aby u vás vôbec niekto býval a pracoval, potrebuje školu, nemocnicu, park, kino, diskotéku, divadlo, štadión, supermarket a more ďalších. Nespokojní obyvatelia prchajú, masový exodus zníži váš príjem, do voľných domov sa nasťahuje spodina, s ktorou nesympatizujú iní, peniaze sa míňajú, všetko prestáva fungovať...

SkryťVypnúť reklamu
Holt, naplánovať treba všetko vopred, do mínusu sa dá dostať ľahko. Rozdielne obyvateľstvo sa niekedy nenávidí, vytvárajú demonštrácie, niekedy sa rvú na ulici a snažia sa spraviť zo suseda „toho svojho“. Ešte stále si myslíte, že ide len o klikanie na ikonky a stavanie domčekov?

Ak je mesto v akej-takej funkčnej podobe, nie je nič lepšie ako zvoliť maximálny zoom, pri ktorom sa presuniete priamo do ulíc mesta a môžete sa prejsť pomedzi mrakodrapy, po dvore s grilom u tradičnej americkej rodinky, po smetisku, pri čističke, v business centre, pri továrni, v parku... viete si predstaviť ten pocit, keď máte možnosť pokochať sa vlastným výtvorom?

Fajn, poznáme základy a teraz si hlbšie rozoberieme jednotlivé vlastnosti hry.

GRAFIKA 8 / 10
Stačí sa pozrieť na okolité obrázky a každému musí byť jasné, koľká bije. Kamera je len vo vašich rukách a v závislosti na výkone vášho počítača sa budete po celý čas kochať nádhernou zastavanou plochou. Každá z budov vyzerá neskutočne detailne z akéhokoľvek uhlu či priblíženia, rozmanitosť objektov dodáva hre nádych skutočného mesta, ktorý sa začne vytrácať až v neskorších dobách. Od najmenšieho domčeku, až po obrovskú elektráreň je všetko nádherné, oko nejedného budovateľa nezostane suché, navyše s možnosťou prechádzky po vlastných uliciach tu máme ojedinelý zážitok. Po uliciach sa prechádzajú ľudia, po cestách jazdia autá, dodržujúce dopravné prepisy a hoci ľudskí jedinci nepatria medzi sexi 3D postavičky, svoju úlohu si plnia s úctou. Predstavte si statické obrázky v pohybe – žijúce mesto sa nedá popísať, z technického spracovania dojem ľudského mraveniska priam sála.

SkryťVypnúť reklamu

S grafikou však súvisia dva menšie problémy, vlastne sa jedná o moje vŕtanie, ktoré nemusíte brať vážne, ale niečo som si nájsť musel, inak by hodnotenie dosiahlo vyššej hodnoty. V prvom rade ma trochu iritovali všade sa vyskytujúce pravé uhly. Budovy sa musia stavať do blokov, cesty sú pospájané v pravých uhloch. Nikde žiadna zákruta, raj pre kubistov. Druhá chybička krásy sa objaví pri pohľade pozorovateľa, čiže pri prechádzke mestom. Hra neberie ohľad na žiadne objekty na mape, takže sa síce o žiadne nezaseknete, no môžete prechádzať cez budovy, ľudí a autá. Autentický zážitok z vychutnania si ranného zhonu do práce, prípadne pokojnej večernej prechádzky sa tak zmení na božské presuny bez obmedzenia. Veľká škoda je, že sa denná doba nemení automaticky, ale musíte si ju zvoliť sami. Pohľad spoza mrakodrapov na vychádzajúce slnko v panoráme s prebúdzajúcimi sa obyvateľmi v rodinných domčekoch však za tú námahu stojí, vyzerá to úchvatne.

SkryťVypnúť reklamu

INTERFACE 8 / 10
Ovládacie prvky sa nijako významne neodlišujú od konkurencie, čo zaručuje jednak prehľadnosť a navyše si rýchlo zvyknete na stavanie nových objektov. Klasické menu zložené z ikoniek neprekvapí nikoho, no mňa osobne trochu sklamalo menu štatistík. Je síce pekné, že v každej budove si môžeme pozrieť, či je daný subjekt stratový alebo prináša istý obnos do mestskej kasy. Je pekné, že si program sám vyznačí, ktoré budovy sú ako obývané, koľko ľudí v danom podniku pracuje, kto z obyvateľov je nezamestnaný... Lenže dlhodobejšie sledovanie vývoja mesta je podľa tvorcov úplnou zbytočnosťou. Takto máte prehľad len o momentálnej situácií, nedá sa sledovať napríklad história istej skupiny obyvateľov – nedokážete určiť, či ich počet rastie alebo odchádzajú za lepším životom.

SkryťVypnúť reklamu
Interface je v niektorých chvíľach až príliš komplikovaný, síce vám umožní sledovať jednotlivé odvetvia, ale je to akoby povrchné. Všetko podstatné však v interface-i nájdete, niektoré tlačidlá v dolnom menu by mohli byť väčšie, ale to už skutočne rýpem. Ovládanie kamery je taktiež jedno z jednoduchších, zároveň prehľadných a funkčných.

HRATEĽNOSŤ 8 / 10
Podobných titulov na trhu príliš veľa nie je a keďže sa City Life nesnaží robiť zbytočné chyby, hrateľnosť sa málokedy dostane pod únosnú medzu. Časom môže nastať mierne znechutenie zo stereotypu pri obrovskej metropole, ale taký je už údel podobných hier. Avšak zážitky, odohrávajúce sa v zárodku pri minime financií, pri prvých problémoch, pri ich úspešnom riešení... V City Life platia jednoduché pravidlá, ktoré sa však ťažko dodržiavajú. Udržať mesto v spoločenskom poriadku so spokojnými a vhodne zastúpenými vrstvami chce veľký kumšt. Na prvý pohľad sa možno zdá, že stačí nepotrebné budovy zbúrať, prípadne zničiť ubytovacie zariadenia, v ktorých býva spoločenská trieda, ktorej je prebytok. Lenže zlikvidovaním domova môžu niektorí občania vystrnadiť iných obyvateľov z ich príbytkov, migrácia môže byť komplexná pre veľkú časť mesta a hlavne sa môže dokafrať infraštruktúra podnikov, ktoré vám zarábajú nemalé obnosy.

SkryťVypnúť reklamu

Stačí malý ťah a z prosperujúceho mesta sa môže stať zadĺžený kus zeme, v ktorom prestávajú fungovať z nedostatku financií aj tie najzákladnejšie inštitúcie. Ten pocit, keď máte mesto pod palcom, je proste ohromujúci, navyše pružná reakcia na vaše činy vám dáva pocit slobody. A zodpovednosti za unáhlené činy. Dobre vidieť, že Monte Christo sa snažilo vytvoriť titul s čo najväčšou dávkou hrateľnosti, no nezabudlo ani na správny pomer s náročnosťou.

MULTIPLAYER X / 10
Neobsahuje ho

ZVUKY 6 / 10
Zvuky bývajú v podobných hrách minimalistické, rovnako je to i v prípade City Life . Pri pohľade zhora nie je takmer nič počuť, po priblížení sa začína objavovať ruch v podobe nezrozumiteľného rozprávania sa viacerých postáv, trúbenia aut, búchania v továrni, štrngotu riadov v reštaurácii. Každá budova má svoje vlastné ozvučenie, len škoda, že dôležité správy, vysielané v špeciálnom okne, prebiehajú len obrazovou formou. Pri katastrófach (napríklad požiar), by nebolo od veci zosilniť frekvenciu zvukov, pridať trochu života do podobných nepríjemných situácií. Takto mi to pripadalo akoby vrtuľníky hasili plamienok z táborového ohňa a nie ničivý požiar, devastujúci centrum mesta.

SkryťVypnúť reklamu

HUDBA 4 / 10
Niektoré melódie sú podľa mňa jednoducho otrasné. Presvedčiť sa o tom môžeme pri akomkoľvek tycoone, kde sa z reproduktorov šíria tóny, ktoré sú po niekoľkých minútach bolestným vytrhávaním nechtov a pridávaním soli do otvorených rán. Sladučké, umelo pôsobiace skladby sú pohladením na duši maximálne tak pre hluchého človeka. Najlepšie je hudbu vypnúť, pustiť si klasiku alebo počúvať šum chladiča.

NÁROČNOSŤ & INTELIGENCIA 8 / 10
Nie je to prechádzka ružovou záhradou, nie je to vôbec jednoduché, hoci sa to na ľahších mapách môže zdať zo začiatku ako pokojné štartovanie. Postupným sťažovaním podmienok v oblasti životného prostredia, výstavby budov, komunikácií či dostupnosti voľného priestoru sa všetko zvrhne v pekelné uvažovanie o umiestnení každého domčeku. Musím uznať, že rozjazd hry je neskutočne pomalý a spočiatku sa počet obyvateľov pri zachovaní istého zárobku dvíha pomalšie, ale stále to ide. Neskôr zistíte, že síce máte pekné mestečko, ale sú v ňom vlastne zastúpené len dve triedy, pričom tretia je skutočne len do počtu, pretože obýva jeden útulný domček. A teraz pre mohutnejší rozvoj, väčší zisk alebo pre vaše dobré srdce chcete prilákať do mesta novú sortu, samozrejme bohatších, ľudí. Ale ako? Vybudujete im pracovné príležitosti, vytvoríte vhodné podmienky pre oddych, lenže oni sa nehrnú a vás tento špás takmer zruinoval a prerábate na ňom. Pomaly sa začnú búriť aj pôvodní obyvatelia, nespokojne šomrajúci na málo zelene, biednu bezpečnosť, chabé školstvo, absenciu poriadnej zdravotnej starostlivosti. Vážení, každá inštitúcia pre blaho obyvateľov vás stojí nemalú sumu, ktorú musíte splácať mesiac čo mesiac. Vykašlete sa na to? Ľudia budú nespokojní, hoc ostanú vo svojich príbytkoch, rozvoj neočakávajte.

SkryťVypnúť reklamu

Peňazí je málo, no pre vybudovanie slušného a zarábajúceho sídliska miniete nemalé úspory. S rozdelením na rôzne časti mesta (aby sa triedy medzi sebou nemlátili) musíte narábať opatrne, nemusí sa vám podariť vhodne ich rozdeliť a po čase začne jedna strana prevládať a vytláčať druhú. Zárobky sú navyše malé – teda až do momentu vybudovania elektrárne, čističky vôd. Odporúčam vám výstavbu týchto budov v čo najrýchlejšom čase, inak nastanú problémy, budete si musieť požičiavať z banky a splácať. Zo všetkého sa však dá postupne vylízať, len treba nájsť vhodnú kombináciu medzi požiadavkami obyvateľov a vašou výškou konta. Po zastavaní jednej časti môžete odkúpiť priľahlé územie a pokračovať v expanzii. Monte Christo však mohlo do hry vložiť aj konkurenciu, ktorá by fungovala na ostatných mapkách a neskôr by ste sa museli preťahovať o potenciálnych občanov. Alebo by ste museli skupovať konkurenčné budovy, zaoberať sa odpadom, dovážať k nim elektrinu... mnoho nových možností však zostalo len v mojej hlave. Druhou chybičkou krásy je absencia tutorialu, hoci sa táto položka v menu nachádza. Ide len o statické obrázky, ktoré vám nič nevysvetlia a všetko tak ostáva na skúšaní a overovaní si princípov, ktoré by mohli fungovať. City Life je ale v konečnom dôsledku hra dlhá, obsahuje mnoho máp, ponúka desiatky hodín zábavy, tak skoro neomrzí.

SkryťVypnúť reklamu

ZÁVEREČNÝ VERDIKT 8,1 / 10
City Life nepatrí medzi tituly, nad ktorými stačí mávnuť rukou a povedať si, že neponúkajú nič nové. Je to hra zábavná, chytľavá, vizuálne príťažlivá a výborným spôsobom (ani príliš jednoduchým, ani zložitým) simulujúca život rôznych spoločenských vrstiev v meste. A musím to spomenúť, hoc vo výslednom hodnotení cena ani veľmi nezavážila – stojí tri stovky. Za štyri stovky kopec zábavy! Budovanie mesta tu nemáme každý deň, preto titul odporúčam každému, kto si chce vyskúšať vytvorenie svojej vlastnej metropoly. Dám (tentoraz už svoju) ruku do ohňa za to, že neobanujete.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 18 299
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 549
  3. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 12 498
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 11 016
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 693
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 533
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 8 041
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 265
SkryťZatvoriť reklamu