SME

Tajomstvo pravekého génu myší

Americkí vedci zrekonštruovali myší gén. Nebolo by na tom nič také zvláštne, ak by tento gén nebol funkčný pred celou pol miliardou rokov. V časopise Developmental Cell to oznámili Petr Tvrdik a Mario Capecchi z Utažskej univerzity.

Vľavo sú dve myši bez génu Hox1b, hore s bežným Hoxa1, dole s doplneným. Keď sa na prvú (vpravo hore) fúklo, nedokázala reagovať mimikou tváre. Keď sa fúklo na druhú (vpravo dole), na fúknutie riadne reagovala privretím očí a ohnutím fúzov a uší. FOTO - PETR TVRDIK, UNIVERSITY OF UTAH

Američania skombinovali kľúčové časti dvoch moderných myších génov, ktoré sa vyvinuli z jedného pravekého. Podľa analýz fungoval pred vyše 530 miliónmi rokov.

Vedci tak lepšie osvetlili priebeh evolúcie, pričom prakticky obrátili jej priebeh. Nejde však iba o teoretický evolučno-genetický pokrok. Ich počin azda pomôže vyvinúť nový typ génovej liečby. Ukázali, že normálnu funkciu génu možno obnoviť vložením časti príbuzného génu do zmutovaného, ktorý spôsobuje chorobu.

Skoré živočíchy pred 530 až 480 miliónmi rokov mali trinásť Hox génov. Tie sú nesmierne dôležité, lebo riadia činnosť iných génov počas vývoja embrya. Pri čeľustnatých rybách sa každý rozštiepil na štyri, takže ich bolo 52. Niektoré potom zanikli. Dnešné cicavce vrátane človeka ich majú 39.

Tvrdik a Capecchi skúmali Hoxa1, riadiaci vývoj mozgového kmeňa, a Hoxb1, určujúci vývoj neurónov, ktoré ovládajú výraz tváre. Myš s nefunkčným Hoxb1 nedokáže hýbať očnými viečkami, fúzami a ušami. Bádatelia oba gény skombinovali. Zistili, že pri ich rozštiepení vlastne nezmutovali základné sekvencie, kódujúce bielkoviny, ale regulačné sekvencie DNA (môžu byť až stokrát rozsiahlejšie ako základné, preto pravdepodobnejšie mutujú).

Tvrdik a Capecchi vybrali malú časť regulačnej sekvencie Hoxb1 a vložili ju do Hoxa1, zvyšok Hoxb1 v myšiach vyradili. Myši bez Hoxb1 a s nedoplneným Hoxa1 mali paralýzu tváre. Keď sa na ne fúklo, nereagovali viečkami, fúzami ani ušami. No tie s doplneným Hoxa1 zvládali všetko. Jeden gén pracoval za dva. Vedci tak obrátili evolúciu. Hybridný gén však ešte nie je celý praveký Hox1. Chýbajú v ňom kľúčové sekvencie Hoxc1 a Hoxd1. No prvý sa evolúciou znefunkčnil, lebo zdvojoval existujúce funkcie, druhý dnes hrá iba malú úlohu. (urb)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu