Cowon iAudio 6 - drobček so zabudovaným diskom

To že má prehrávač malé rozmery nemusí znamenať, že ako záznamové médium používa flash pamäť. Na trhu sa objavili modely, ktoré používajú 0,85" pevné disky. Tie ponúkajú vyššiu priepustnosť ako polovodičové médiá. Pri množstve fotografií a hudby sa to môž

e hodiť.

Jednou z noviniek na našom trhu je Cowon iAudio 6, ktorý ponúka nielen zabudovaný pevný disk, ale i dotykový senzor pre ovládanie, ktorý nahradil väčšinu tlačidiel. Svojim vyhotovením a funkciami vybočuje zo šedého priemeru. Cowon chce novým modelom poukázať na inovácie, ktoré môžu vstúpiť na trh vreckových prehrávačov. Čoraz menšie telo bude ponúkať vyššiu kapacitu úložiska so zabudovaným USB On The Go rozhraním, pričom podpora formátov i pri malej uhlopriečke displeja neobíde videá. 4 gigabajtovú kapacitu si zaručene vychutnáte.


FOTO - MILAN GIGEL

Pri prehrávačoch nesúcich značku iAudio sa už stalo nepísaným pravidlom, že telo prehrávača je vyhotovené s najväčšou precíznosťou, ktorá je pre Kóreu príznačná. Z kvalitných materiálov sú vyrobené s vysokou presnosťou jednotlivé dielce, ktoré vzájomne zapadajú bez akýchkoľvek náznakov toho, že nejde o celistvý jednoliaty celok. V tomto prípade je prevažná časť tela vyrobená z hliníka s kvalitnou povrchovou úpravou, výnimkou je iba čelný panel, ktorý je vyrobený z vysokoodolného ABS plastu ktorý odoláva škrabancom a opotrebovaniu. Príčina je viac ako jednoduchá. Vpravo od displeja sa nachádza trojica podsvietených dotykových snímačov, ktorými sa zariadenie ovláda. Kým krajné dva zastupujú funkciu tlačidla, stredný z nich je aktívny po celej ploche, čím nahrádza akési "digitálne koliesko". Povrch sa vďaka absencii tlačidiel jednoducho udržiava v čistote a ak si na tento spôsob ovládania zvyknete, iný už nechcete. Nenechajte sa odradiť pri prvom stretnutí tým, že nemáte v prstoch potrebnú citlivosť - tá sa dá nastaviť a vaše prsty si navyše na nové ovládanie rýchlo zvyknú.


FOTO - MILAN GIGEL

Na pravej strane bočnice je "dotykové percento" doplnené o trojicu tlačidiel, ktoré umožňujú v teréne meniť hlasitosť reprodukcie a pri ovládaní pristupovať do menu a súborového manažéra. Kým palec ovláda čelné prvky, ukazovák pravej ruky si poradí s vrchnými tlačidlami. Osvedčená ergonómia ovládania tohto typu je pravdepodobne neprekonateľná. Zaujímavo je riešené zapínanie, kde jediný posuvný spínač s vratnou pružinou a dvoma polohami zaisťuje nielen správu napájania, ale i blokovanie tlačidiel. Keďže každodenným zapínaním a vypínaním získate "podvedomú zručnosť ovládania", uzamykanie tlačidiel a senzorov nevyžaduje žiadny doplnkový návyk. Na vhodnom mieste je zabudovaný i mikrofón s prevažne smerovou charakteristikou, takže prehrávač poslúži i ako digitálny diktafón. Toho že v zázname budú počuteľné vibrácie zabudovaného disku sa báť nemusíte. Neskúsený používateľ si pri prvom stretnutí ani len nevšimne, že sa chvíľami roztočia platne zabudovaného disku, aby presunuli obsah vyrovnávajúcej pamäte na disk, či naopak.


FOTO - MILAN GIGEL

Na čelnej strane sa nachádza symetricky umiestnené oko pre závesnú šnúru, ktoré vzhľadom na nízku, iba 60 gramovú hmotnosť s najväčšou pravdepodobnosťou využijete. To však neznamená že by sa prehrávač nenosil pohodlne i vo vrecku. Dvojica 3,5mm JACK konektorov slúži pre analógový vstup a výstup audiosignálu. Ak si radi vychutnávate hlasitú hudbu, poteší vás 2x30mW výstup ktorý je v tejto triede prehrávačov skôr zriedkavosťou. Odstup signálu od šumu dosahuje hranicu 95 dB. Linkový vstup využijete pre digitalizáciu audia z externých zdrojov. Firmvér dokáže oddeľovať automaticky stopy, takže jednoducho si poradíte so starými nahrávkami z audiokaziet, popr. z vášho LP archívu.


FOTO - MILAN GIGEL

Na opačnom konci sa pod gumovou krytkou nachádza USB konektor v štandardizovanom mini vyhotovení, ktorý použijete nielen na nabíjanie zabudovaného akumulátoru, ale i pre komunikáciu s PC. Rozhranie je vyhotovené v súlade so štandardom USB 2.0, dáta sú prehrávané rýchlosťou približne 5 megabajtov za sekundu. To je pri väčšom objeme skladieb, fotografií a videa veľmi dôležité. Rovnaký konektor však pomocou káblikovej redukcie sprístupní rozhranie USB 1.1, ktoré v teréne poslúži pre komunikáciu s ostatnými zariadeniami typu USB Mass Storage. Znamená to že si do prehrávača môžete stiahnuť fotografie zo svojho digitálneho fotoaparátu, nahrať si môžete skladby z iného MP3 prehrávača, alebo naopak na USB kľúč môžete niekomu niektoré z vašich súborov nahrať. Výhodou je že sa zaobídete bez akéhokoľvek sprostredkovania prenosu pomocou PC, takže vám prehrávač poslúži i ako fotobanka. Prehliadnuť by ste nemali ani miniatúrne tlačidlo RESET. V prípade nepredvídaného zlyhania firmvéru postačí zaistiť jeho znovunačítanie, takže nemusíte listovať v manuáli, aby ste hľadali nejakú krkolomnú kombináciu tlačidiel ktoré zaistia vyriešenie krízového stavu.


FOTO - MILAN GIGEL

Li-Pol akumulátor je uložený pod vekom, takže po ukončení jeho životnosti (čo môže znamenať obdobie 3-5 rokov) budete musieť pre jeho výmenu kontaktovať autorizovaný servis. Nabíjací cyklus netrvá dlhšie ako 3 hodiny, celková výdrž dosahuje hranicu 15-20 hodín v závislosti na podmienkach. Keďže externé napájanie je zaistené jednoducho pomocou štandardizovaného USB konektora, nie je problémom siahnuť po externom napájacom kite ktorý výdrž znásobí.


FOTO - MILAN GIGEL

Prehrávač vás prekvapí vysokou kvalitou displeja, ktorý pri vypnutí podsvietenia pôsobí metalicky. Ide o displej využívajúci OLED technológiu, ktorý pri rozlíšení 160x128 bodov dokáže zobraziť 260 tisíc farieb. Vďaka tomu je firmvér prehľadný a používateľský prívetivý, pričom prezeranie fotografií a videosekvencií v porovnaní s obrazovkou počítača na farebnosti neutrpí.


FOTO - MILAN GIGEL

V balení nájdete i základné "štupľové" slúchadlá s mäkkým ohybným káblikom, ktorý je na konci vybavený redukovanou verziou priameho 3,5mm jack konektora. Kábliky majú tzv. "overneck" vyhotovenie ktoré možno prevesiť cez krk, kvalita reprodukcie je pri výškach nie príliš uspokojivá, takže ak si chcete výstup vychutnať v plnej kvalite ktorú prehrávač ponúka, pravdepodobne ich v dohľadnej dobe vymeníte za kvalitnejšie.


FOTO - MILAN GIGEL

V balení nájdete všetko potrebné vrátane doplnkového softvéru okrem sieťovej nabíjačky - pre začiatok sa budete musieť uspokojiť s nabíjaním cez USB kábel počítača. Nabíjačku je možné dokúpiť samostatne, alebo si môžete pre tento účel upraviť ľubovoľný napájací adaptér s 5V 500 mA výstupom.


FOTO - MILAN GIGEL

Rovnako kvalitne ako telo prehrávača je prapracovaný i jeho firmvér. Ten sa hrubými rysmi podobá na ostatné prehrávače iAudio, pričom všetko bolo prispôsobené tak, aby ste dotykové ovládanie využili naplno. Hneď na začiatok je vhodné vedieť, že režimy práce prehrávača sa jednoducho prepínajú pomocou hlavného menu. Okrem hudobného prehrávača tam nájdete funkciu prehrávača videozáznamov, FM prijímač, digitálny diktafón s digitizérom analógového signálu, prezerač fotografií, čítač textových dokumentov, súborový manažér pre USB zariadenia a prístup k nastaveniam. Všetko jediným kliknutím a posunutím prsta na správne miesto. Prostredie zatiaľ neprešlo lokalizáciou, je však možné očakávať novšiu verziu, ktorá lokalizáciu zaistí.FOTO - MILAN GIGEL

Zabudovaný súborový manažér umožňuje intuitívnu prácu so súbormi a adresármi, takže svoje multimédiá môžete prehľadne roztriediť do adresárovej štruktúry. Pri finálnej voľbe sa automaticky aktivuje kontextové menu, ktoré vám ponúkne operácie ktoré je možné so súbormi uskutočniť. Možnosť označovania súborov pre operáciu je samozrejmosťou. Nechýbajú ani virutálne adresáre s obľúbenými skladbami, či bookmarkami. Keďže displej má pri predvolenom fonte až 8 riadkov, nestratíte sa ani v dlhých výpisoch. Prepínanie medzi diskom a externým USB zariadením zabezpečuje tlačidlo.FOTO - MILAN GIGEL

Audioprehrávač si poradí so širokou paletou najpopulárnejších formátov. Okrem všadeprítomných MP3 a WMA súborov vo všetkých rozšírených variantoch si prehrávač poradí i s OGG súbormi, bezstratovou kompresiou FLAC a nekomprimovanými WAV súbormi. Pri reprodukcii je možné plynule riadiť prechod medzi skladbami v rámci aktívneho playlistu či skupiny súborov, na displeji sú prehľadne zobrazované informačné tagy, ktoré je možné doplniť o texty piesní. Neustále máte nepretržitý prehľad nielen o časoch ale i o móde prehrávania. Aby bolo zobrazenie čo najnázornejšie, do hry vstupujú rôzne jednoznačné ikony.


FOTO - MILAN GIGEL

Veľmi dôležité však je, ako dokážete reprodukciu prispôsobiť pripojeným slúchadlám, reproduktorom a svojmu vkusu. Použiť môžete 5 pásmový ekvalizér s množstvom predvolených nastavení, tri predvoľby si môžete vyrobiť vlastné. Ak pri návrate zvonka pripájate doma prehrávač k inej aparatúre, padne vám načítanie upravených nastavení vhod. Pomocou dvojice rôznych mechanizmov môžete upraviť a zvýrazniť reprodukciu hĺbok, "vyžehliť" môžete artefakty ktoré vznikli stratovou kompresiou, môžete dokonca pridať nahrávkam "priestor" alebo zaistiť prelínanie nahrávok tak, aby ste odstránili tvrdé medzery. Môžete dokonca spomaliť či zrýchliť prehrávanie - to oceníte pri hovorenom slove. Čo sa kvality výstupu týka, zaručene budete spokojní i vtedy, ak patríte k náročnejším poslucháčom.FOTO - MILAN GIGEL

Ak vás vaše nahrávky omrzia, využiť môžete zabudovaný FM tuner, ktorý má priemernú selektivitu, avšak vysokú citlivosť takže si poradí i so stanicami so slabším príjmom. Automatické ladenie naplní tabuľku predvolieb, ak sa neustále pohybujete inde, môžete sa spoľahnúť na systém vyhľadávania staníc. Jednotlivé predvoľby si môžete pomenovať, podporu RDS však neočakávajte. Vysielanie je možné počúvať, alebo zaznamenávať na pevný disk.FOTO - MILAN GIGEL

Na svoje si prídu aj tí, čo sa bez videa nepohnú ani na krok. Ak pomocou konverzného softvéru na CD svoje nahrávky upravíte, dokážete ich prehrávať priamo na zabudovanom displeji. Podmienkou je, aby boli vo formáte XviD MPEG4 s parametrami CBR 256kbps resp. 384kbps alebo VBR25/50/75,s maximálnym rozlíšením 160x128 s 15 obrázkami za sekundu. Keďže nejde o žiadny exotický formát, nemali by ste naraziť na žiadny problém. Škoda však že výrobca neintegroval podporu i pre MPEG2. Súbory sú prehrávané jednotlivo i v slede. Aby ste nemuseli s experimentovaním čakať na konverziu, na disku nájdete niekoľko reklamných šotov.


FOTO - MILAN GIGEL

Ak uprednostňujete fotografie pred videom, využiť môžete integrovaný JPEG prehliadač, ktorý si poradí i so zobrazením snímok s vyšším rozlíšením ako má displej. Môžete si spustiť slideshow aby ste predviedli okoliu svoje snímky, prezerať si môžete náhľady, aby ste vyprádznili diskový priestor vo vašej fotobanke. S rovnakou eleganciou môzete nahliadnuť i do obsahu textových súborov, takže si so sebou môžete na dlhé cesty nosiť zbierku vtipov, alebo nákupný zoznam, plánované úlohy či dôležité čísla.


FOTO - MILAN GIGEL

Funkcia nahrávania pracuje s použitím FM tunera, mikrofónu a linkového vstupu po zvolení kvality MP3 záznamu okamžite, alebo po nastavení časového údaju. Keďže prehrávač "si je vedomý koľko je hodín", dokáže sa z úsporného režimu v daný čas prebudiť a uskutočniť záznam. Čo však prehrávaču chýba je možnosť nahrávky zabezpečiť pred nepovolanými osobami. Niektorí výrobcovia umožnia rozdeliť úložisko na dve časti, z ktorých jedna je chránená prístupovým heslom.


FOTO - MILAN GIGEL

Čo sa týka nastavení, prehrávač ponúka bohatú paletu vizuálnych úprav, ako aj zmien jeho správania sa. Preddefinovať môžete funkcie dostupné zatlačením tlačidla menu, meniť môžete tapety a zobrazované informácie, môžete aktivovať uspávací časovač či meniť spôsob, akým sa vyčlenia súbory pre ich spracovanie. Všetko je jasné a zrozumiteľné, takže oplatí sa po kúpe venovať desiatku minút na počiatočné nastavenie, aby sa prehrávač správal tak, ako sa od neho očakáva.

FOTO - MILAN GIGEL

Cowon iAudio 6 je kvalitný prehrávač s modernými technologickými prvkami, ktorý vám poskytne výkon ktorý od neho očakávate. Poradí si so všetkými najbežnejšími formátmi, pričom nepohrdne ani videom, fotografiami a textom. Tým že dokáže pomocou USB portu načítať snímky z vášho fotoaparátu, poslúži i ako fotobanka. Výdrž akumulátora je pri použití pevného disku prekvapivá, pri manipulácii s prehrávačom však buďte obozretní a ušetrite ho pádov na zem. I keď malá hmotnosť s nízkou výškou pádu zabudovaný disk nepoškodí, v kritických prípadoch sa môže stať, že svoje dáta už neprečítate.

Hodnotenie:

Dostupnosť: http://www.emgeton.sk
Orientačná cena: 13190 s DPH

Najčítanejšie na SME Tech


Téma: Technologické hračky


Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Má anorexiu a 26 kilogramov. Jej manžel je zúfalý, lebo jej nikto nevie pomôcť

Povedali mi, že s takouto diagnózou nepochodíte nikde na Slovensku. Nikto vám ju nezoberie, spomína manžel na reakciu samosprávy.

DOMOV

Kaliňák lákal na byty za symbolické ceny

Asi tretinovú zľavu na byt dostal aj bývalý policajný viceprezident.

Neprehliadnite tiež

Umelá inteligencia odlíši človeka od hlasového robota

Nová technológia odvráti klam, aby ustrážila naše súkromie, city a spoločenskú pohodu.

Fotografie z dovolenky a súkromné správy. Google vyhľadáva aj vo vašich osobných dátach

Vyhľadávač zindexuje dáta v cloude, uvidí ich iba vlastník.

Boli sme naivní, povedala NASA, keď videla prvé fotky podbruška Jupiteru

Nové fotografie pólov Jupitera od sondy Juno rozbili doterajšie teórie o fungovaní plynných obrov.

Bielenie Veľkej koralovej bariéry je ešte horšie, než sa čakalo

Koraly predstavujú živobytie nielen pre ľudí, ale aj pre milióny živočíchov.

Inzercia - Tlačové správy


 1. Profesionálne sa predaj nehnuteľností dá robiť jedine exkluzívne
 2. Zažite zmenu s najpredávanejším SUV Hyundai Tucson
 3. Mimoriadna kvalita unikátnych Kia SUV modelov
 4. Výnimočný obchod robia výnimoční zamestnanci
 5. Táto dvojica stojí za zrodom slovenského internetu. Ako začínal?
 6. 14 tipov na exotickú dovolenku, ktorú si môžete dovoliť (aj vy)
 7. Štatutári, máte už prístup k elektronickej schránke?
 8. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished!
 9. Volkswagen Arteon je výkladná skriňa technológií
 10. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom
 1. Obyvatelia si zabezpečujú domácnosti bezpečnostnými dverami
 2. Slováci sa hojne stávajú majiteľmi nehnuteľností v cudzine
 3. Prečo mamy lákali deti na mobil, kľúče či diaľkové ovládanie?
 4. Zažite zmenu s najpredávanejším SUV Hyundai Tucson
 5. Neviete si rady s vaším ročným vyúčtovaním? Pomôže vám FiiFree
 6. Nadácia Orange ocenila Detský čin roka
 7. Výnimočný obchod robia výnimoční zamestnanci
 8. Mimoriadna kvalita unikátnych Kia SUV modelov
 9. Táto dvojica stojí za zrodom slovenského internetu. Ako začínal?
 10. Aj vy môžete mať pekný trávnik, poradí vám expert
 1. Táto dvojica stojí za zrodom slovenského internetu. Ako začínal? 18 042
 2. 14 tipov na exotickú dovolenku, ktorú si môžete dovoliť (aj vy) 16 521
 3. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa 7 518
 4. Volkswagen Arteon je výkladná skriňa technológií 6 992
 5. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody 6 532
 6. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished! 6 345
 7. Čím všetkým som si prešla, aby som sa naučila po anglicky 5 230
 8. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom 4 886
 9. Štatutári, máte už prístup k elektronickej schránke? 3 957
 10. Mimoriadna kvalita unikátnych Kia SUV modelov 3 278