SME
Piatok, 30. október, 2020 | Meniny má Simon, SimonaKrížovkyKrížovky

Cowon iAudio 6 - drobček so zabudovaným diskom

To že má prehrávač malé rozmery nemusí znamenať, že ako záznamové médium používa flash pamäť. Na trhu sa objavili modely, ktoré používajú 0,85" pevné disky. Tie ponúkajú vyššiu priepustnosť ako polovodičové médiá. Pri množstve fotografií a hudby sa to môž

e hodiť.

Jednou z noviniek na našom trhu je Cowon iAudio 6, ktorý ponúka nielen zabudovaný pevný disk, ale i dotykový senzor pre ovládanie, ktorý nahradil väčšinu tlačidiel. Svojim vyhotovením a funkciami vybočuje zo šedého priemeru. Cowon chce novým modelom poukázať na inovácie, ktoré môžu vstúpiť na trh vreckových prehrávačov. Čoraz menšie telo bude ponúkať vyššiu kapacitu úložiska so zabudovaným USB On The Go rozhraním, pričom podpora formátov i pri malej uhlopriečke displeja neobíde videá. 4 gigabajtovú kapacitu si zaručene vychutnáte.

Skryť Vypnúť reklamu


FOTO - MILAN GIGEL

Pri prehrávačoch nesúcich značku iAudio sa už stalo nepísaným pravidlom, že telo prehrávača je vyhotovené s najväčšou precíznosťou, ktorá je pre Kóreu príznačná. Z kvalitných materiálov sú vyrobené s vysokou presnosťou jednotlivé dielce, ktoré vzájomne zapadajú bez akýchkoľvek náznakov toho, že nejde o celistvý jednoliaty celok. V tomto prípade je prevažná časť tela vyrobená z hliníka s kvalitnou povrchovou úpravou, výnimkou je iba čelný panel, ktorý je vyrobený z vysokoodolného ABS plastu ktorý odoláva škrabancom a opotrebovaniu. Príčina je viac ako jednoduchá. Vpravo od displeja sa nachádza trojica podsvietených dotykových snímačov, ktorými sa zariadenie ovláda. Kým krajné dva zastupujú funkciu tlačidla, stredný z nich je aktívny po celej ploche, čím nahrádza akési "digitálne koliesko". Povrch sa vďaka absencii tlačidiel jednoducho udržiava v čistote a ak si na tento spôsob ovládania zvyknete, iný už nechcete. Nenechajte sa odradiť pri prvom stretnutí tým, že nemáte v prstoch potrebnú citlivosť - tá sa dá nastaviť a vaše prsty si navyše na nové ovládanie rýchlo zvyknú.

Skryť Vypnúť reklamu


FOTO - MILAN GIGEL

Na pravej strane bočnice je "dotykové percento" doplnené o trojicu tlačidiel, ktoré umožňujú v teréne meniť hlasitosť reprodukcie a pri ovládaní pristupovať do menu a súborového manažéra. Kým palec ovláda čelné prvky, ukazovák pravej ruky si poradí s vrchnými tlačidlami. Osvedčená ergonómia ovládania tohto typu je pravdepodobne neprekonateľná. Zaujímavo je riešené zapínanie, kde jediný posuvný spínač s vratnou pružinou a dvoma polohami zaisťuje nielen správu napájania, ale i blokovanie tlačidiel. Keďže každodenným zapínaním a vypínaním získate "podvedomú zručnosť ovládania", uzamykanie tlačidiel a senzorov nevyžaduje žiadny doplnkový návyk. Na vhodnom mieste je zabudovaný i mikrofón s prevažne smerovou charakteristikou, takže prehrávač poslúži i ako digitálny diktafón. Toho že v zázname budú počuteľné vibrácie zabudovaného disku sa báť nemusíte. Neskúsený používateľ si pri prvom stretnutí ani len nevšimne, že sa chvíľami roztočia platne zabudovaného disku, aby presunuli obsah vyrovnávajúcej pamäte na disk, či naopak.

Skryť Vypnúť reklamu


FOTO - MILAN GIGEL

Na čelnej strane sa nachádza symetricky umiestnené oko pre závesnú šnúru, ktoré vzhľadom na nízku, iba 60 gramovú hmotnosť s najväčšou pravdepodobnosťou využijete. To však neznamená že by sa prehrávač nenosil pohodlne i vo vrecku. Dvojica 3,5mm JACK konektorov slúži pre analógový vstup a výstup audiosignálu. Ak si radi vychutnávate hlasitú hudbu, poteší vás 2x30mW výstup ktorý je v tejto triede prehrávačov skôr zriedkavosťou. Odstup signálu od šumu dosahuje hranicu 95 dB. Linkový vstup využijete pre digitalizáciu audia z externých zdrojov. Firmvér dokáže oddeľovať automaticky stopy, takže jednoducho si poradíte so starými nahrávkami z audiokaziet, popr. z vášho LP archívu.


FOTO - MILAN GIGEL

Na opačnom konci sa pod gumovou krytkou nachádza USB konektor v štandardizovanom mini vyhotovení, ktorý použijete nielen na nabíjanie zabudovaného akumulátoru, ale i pre komunikáciu s PC. Rozhranie je vyhotovené v súlade so štandardom USB 2.0, dáta sú prehrávané rýchlosťou približne 5 megabajtov za sekundu. To je pri väčšom objeme skladieb, fotografií a videa veľmi dôležité. Rovnaký konektor však pomocou káblikovej redukcie sprístupní rozhranie USB 1.1, ktoré v teréne poslúži pre komunikáciu s ostatnými zariadeniami typu USB Mass Storage. Znamená to že si do prehrávača môžete stiahnuť fotografie zo svojho digitálneho fotoaparátu, nahrať si môžete skladby z iného MP3 prehrávača, alebo naopak na USB kľúč môžete niekomu niektoré z vašich súborov nahrať. Výhodou je že sa zaobídete bez akéhokoľvek sprostredkovania prenosu pomocou PC, takže vám prehrávač poslúži i ako fotobanka. Prehliadnuť by ste nemali ani miniatúrne tlačidlo RESET. V prípade nepredvídaného zlyhania firmvéru postačí zaistiť jeho znovunačítanie, takže nemusíte listovať v manuáli, aby ste hľadali nejakú krkolomnú kombináciu tlačidiel ktoré zaistia vyriešenie krízového stavu.

Skryť Vypnúť reklamu


FOTO - MILAN GIGEL

Li-Pol akumulátor je uložený pod vekom, takže po ukončení jeho životnosti (čo môže znamenať obdobie 3-5 rokov) budete musieť pre jeho výmenu kontaktovať autorizovaný servis. Nabíjací cyklus netrvá dlhšie ako 3 hodiny, celková výdrž dosahuje hranicu 15-20 hodín v závislosti na podmienkach. Keďže externé napájanie je zaistené jednoducho pomocou štandardizovaného USB konektora, nie je problémom siahnuť po externom napájacom kite ktorý výdrž znásobí.


FOTO - MILAN GIGEL

Prehrávač vás prekvapí vysokou kvalitou displeja, ktorý pri vypnutí podsvietenia pôsobí metalicky. Ide o displej využívajúci OLED technológiu, ktorý pri rozlíšení 160x128 bodov dokáže zobraziť 260 tisíc farieb. Vďaka tomu je firmvér prehľadný a používateľský prívetivý, pričom prezeranie fotografií a videosekvencií v porovnaní s obrazovkou počítača na farebnosti neutrpí.

Skryť Vypnúť reklamu


FOTO - MILAN GIGEL

V balení nájdete i základné "štupľové" slúchadlá s mäkkým ohybným káblikom, ktorý je na konci vybavený redukovanou verziou priameho 3,5mm jack konektora. Kábliky majú tzv. "overneck" vyhotovenie ktoré možno prevesiť cez krk, kvalita reprodukcie je pri výškach nie príliš uspokojivá, takže ak si chcete výstup vychutnať v plnej kvalite ktorú prehrávač ponúka, pravdepodobne ich v dohľadnej dobe vymeníte za kvalitnejšie.


FOTO - MILAN GIGEL

V balení nájdete všetko potrebné vrátane doplnkového softvéru okrem sieťovej nabíjačky - pre začiatok sa budete musieť uspokojiť s nabíjaním cez USB kábel počítača. Nabíjačku je možné dokúpiť samostatne, alebo si môžete pre tento účel upraviť ľubovoľný napájací adaptér s 5V 500 mA výstupom.

Skryť Vypnúť reklamu


FOTO - MILAN GIGEL

Rovnako kvalitne ako telo prehrávača je prapracovaný i jeho firmvér. Ten sa hrubými rysmi podobá na ostatné prehrávače iAudio, pričom všetko bolo prispôsobené tak, aby ste dotykové ovládanie využili naplno. Hneď na začiatok je vhodné vedieť, že režimy práce prehrávača sa jednoducho prepínajú pomocou hlavného menu. Okrem hudobného prehrávača tam nájdete funkciu prehrávača videozáznamov, FM prijímač, digitálny diktafón s digitizérom analógového signálu, prezerač fotografií, čítač textových dokumentov, súborový manažér pre USB zariadenia a prístup k nastaveniam. Všetko jediným kliknutím a posunutím prsta na správne miesto. Prostredie zatiaľ neprešlo lokalizáciou, je však možné očakávať novšiu verziu, ktorá lokalizáciu zaistí.

Skryť Vypnúť reklamuFOTO - MILAN GIGEL

Zabudovaný súborový manažér umožňuje intuitívnu prácu so súbormi a adresármi, takže svoje multimédiá môžete prehľadne roztriediť do adresárovej štruktúry. Pri finálnej voľbe sa automaticky aktivuje kontextové menu, ktoré vám ponúkne operácie ktoré je možné so súbormi uskutočniť. Možnosť označovania súborov pre operáciu je samozrejmosťou. Nechýbajú ani virutálne adresáre s obľúbenými skladbami, či bookmarkami. Keďže displej má pri predvolenom fonte až 8 riadkov, nestratíte sa ani v dlhých výpisoch. Prepínanie medzi diskom a externým USB zariadením zabezpečuje tlačidlo.FOTO - MILAN GIGEL

Audioprehrávač si poradí so širokou paletou najpopulárnejších formátov. Okrem všadeprítomných MP3 a WMA súborov vo všetkých rozšírených variantoch si prehrávač poradí i s OGG súbormi, bezstratovou kompresiou FLAC a nekomprimovanými WAV súbormi. Pri reprodukcii je možné plynule riadiť prechod medzi skladbami v rámci aktívneho playlistu či skupiny súborov, na displeji sú prehľadne zobrazované informačné tagy, ktoré je možné doplniť o texty piesní. Neustále máte nepretržitý prehľad nielen o časoch ale i o móde prehrávania. Aby bolo zobrazenie čo najnázornejšie, do hry vstupujú rôzne jednoznačné ikony.

Skryť Vypnúť reklamu


FOTO - MILAN GIGEL

Veľmi dôležité však je, ako dokážete reprodukciu prispôsobiť pripojeným slúchadlám, reproduktorom a svojmu vkusu. Použiť môžete 5 pásmový ekvalizér s množstvom predvolených nastavení, tri predvoľby si môžete vyrobiť vlastné. Ak pri návrate zvonka pripájate doma prehrávač k inej aparatúre, padne vám načítanie upravených nastavení vhod. Pomocou dvojice rôznych mechanizmov môžete upraviť a zvýrazniť reprodukciu hĺbok, "vyžehliť" môžete artefakty ktoré vznikli stratovou kompresiou, môžete dokonca pridať nahrávkam "priestor" alebo zaistiť prelínanie nahrávok tak, aby ste odstránili tvrdé medzery. Môžete dokonca spomaliť či zrýchliť prehrávanie - to oceníte pri hovorenom slove. Čo sa kvality výstupu týka, zaručene budete spokojní i vtedy, ak patríte k náročnejším poslucháčom.

Skryť Vypnúť reklamuFOTO - MILAN GIGEL

Ak vás vaše nahrávky omrzia, využiť môžete zabudovaný FM tuner, ktorý má priemernú selektivitu, avšak vysokú citlivosť takže si poradí i so stanicami so slabším príjmom. Automatické ladenie naplní tabuľku predvolieb, ak sa neustále pohybujete inde, môžete sa spoľahnúť na systém vyhľadávania staníc. Jednotlivé predvoľby si môžete pomenovať, podporu RDS však neočakávajte. Vysielanie je možné počúvať, alebo zaznamenávať na pevný disk.FOTO - MILAN GIGEL

Na svoje si prídu aj tí, čo sa bez videa nepohnú ani na krok. Ak pomocou konverzného softvéru na CD svoje nahrávky upravíte, dokážete ich prehrávať priamo na zabudovanom displeji. Podmienkou je, aby boli vo formáte XviD MPEG4 s parametrami CBR 256kbps resp. 384kbps alebo VBR25/50/75,s maximálnym rozlíšením 160x128 s 15 obrázkami za sekundu. Keďže nejde o žiadny exotický formát, nemali by ste naraziť na žiadny problém. Škoda však že výrobca neintegroval podporu i pre MPEG2. Súbory sú prehrávané jednotlivo i v slede. Aby ste nemuseli s experimentovaním čakať na konverziu, na disku nájdete niekoľko reklamných šotov.

Skryť Vypnúť reklamu


FOTO - MILAN GIGEL

Ak uprednostňujete fotografie pred videom, využiť môžete integrovaný JPEG prehliadač, ktorý si poradí i so zobrazením snímok s vyšším rozlíšením ako má displej. Môžete si spustiť slideshow aby ste predviedli okoliu svoje snímky, prezerať si môžete náhľady, aby ste vyprádznili diskový priestor vo vašej fotobanke. S rovnakou eleganciou môzete nahliadnuť i do obsahu textových súborov, takže si so sebou môžete na dlhé cesty nosiť zbierku vtipov, alebo nákupný zoznam, plánované úlohy či dôležité čísla.


FOTO - MILAN GIGEL

Funkcia nahrávania pracuje s použitím FM tunera, mikrofónu a linkového vstupu po zvolení kvality MP3 záznamu okamžite, alebo po nastavení časového údaju. Keďže prehrávač "si je vedomý koľko je hodín", dokáže sa z úsporného režimu v daný čas prebudiť a uskutočniť záznam. Čo však prehrávaču chýba je možnosť nahrávky zabezpečiť pred nepovolanými osobami. Niektorí výrobcovia umožnia rozdeliť úložisko na dve časti, z ktorých jedna je chránená prístupovým heslom.

Skryť Vypnúť reklamu


FOTO - MILAN GIGEL

Čo sa týka nastavení, prehrávač ponúka bohatú paletu vizuálnych úprav, ako aj zmien jeho správania sa. Preddefinovať môžete funkcie dostupné zatlačením tlačidla menu, meniť môžete tapety a zobrazované informácie, môžete aktivovať uspávací časovač či meniť spôsob, akým sa vyčlenia súbory pre ich spracovanie. Všetko je jasné a zrozumiteľné, takže oplatí sa po kúpe venovať desiatku minút na počiatočné nastavenie, aby sa prehrávač správal tak, ako sa od neho očakáva.

FOTO - MILAN GIGEL

Cowon iAudio 6 je kvalitný prehrávač s modernými technologickými prvkami, ktorý vám poskytne výkon ktorý od neho očakávate. Poradí si so všetkými najbežnejšími formátmi, pričom nepohrdne ani videom, fotografiami a textom. Tým že dokáže pomocou USB portu načítať snímky z vášho fotoaparátu, poslúži i ako fotobanka. Výdrž akumulátora je pri použití pevného disku prekvapivá, pri manipulácii s prehrávačom však buďte obozretní a ušetrite ho pádov na zem. I keď malá hmotnosť s nízkou výškou pádu zabudovaný disk nepoškodí, v kritických prípadoch sa môže stať, že svoje dáta už neprečítate.

Skryť Vypnúť reklamu

Hodnotenie:

Dostupnosť: http://www.emgeton.sk
Orientačná cena: 13190 s DPH

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Technologické hračky

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Žilinská nemocnica varuje pred režimom vojnovej medicíny

Bojnická nemocnica už nevie vyčleniť ďalšie lôžka pre pacientov s Covidom

Väčšina nemocníc má dostatok lôžok. Avšak hlavne tým na severe Slovenska začínajú akútne chýbať zdravotníci.
Dobré ráno

Dobré ráno: V Poľsku sú ľudia už týždeň v uliciach, zúri tam kultúrna vojna

Do protestov sa zapájajú desaťtisíce ľudí.

Podcast Dobré Ráno.

Fico žije v atmosfére strachu, jeho ľudia končia v putách

Šéf Smeru sa zastal viacerých zadržaných.

Predseda Smeru Robert Fico.
Komentár šéfredaktorky Beaty Balogovej

Trump patrí do múzea

Trump bol nesmiernou inšpiráciou pre všetkých populistov, ale aj autokratov.

Beata Balogová, šefredaktorka denníka SME

Neprehliadnite tiež

Časť ostrova Kotelnyj, ktorý sa nachádza v mori Laptevovcov na zábere z júna 2016.

Ben 10: Power Trip vám zabaví deti cez prázdniny

Výlet do otvoreného sveta obľúbeného detského seriálu.

Podcast Zoom

Zoom: Vedci odmerali dosiaľ najkratší čas

Týždenný prehľad noviniek z vedy.

Inzercia - Tlačové správy

 1. Poznáte najbohatšie firmy sveta? Podiel v nich majú aj Slováci
 2. Dokážu benzínové fukáre odolať výzve akumulátorových?
 3. Pôžička bez úrokov a poplatkov? Áno, existuje
 4. Príjem vs. dôchodok. Realita, na ktorú sa treba pripraviť
 5. Magazín SME Ženy už v predaji
 6. Nové Porsche Panamera spája nespojiteľné
 7. Pandémia urýchlila štart online duálneho vzdelávania
 8. UNIQA preberá dôchodkové fondy AXA, pre klientov sa nič nemení
 9. Tradičná plodina zo Slovenska mizne. Čo sa deje so zemiakmi?
 10. Aplikácia na likvidáciu škody. Bez obhliadky a bez faktúry.
 1. Magazín SME Ženy už v predaji
 2. SPS ukončí rok miliónovými investíciami
 3. Dokážu benzínové fukáre odolať výzve akumulátorových?
 4. Trh s elektromobilmi stagnuje. Kríza by mu mohla pomôcť
 5. Fakulta drží tempo so súčasnými i budúcimi trendmi
 6. Poznáte najbohatšie firmy sveta? Podiel v nich majú aj Slováci
 7. Nové Porsche Panamera spája nespojiteľné
 8. UNIQA preberá dôchodkové fondy AXA, pre klientov sa nič nemení
 9. Pandémia urýchlila štart online duálneho vzdelávania
 10. Tradičná plodina zo Slovenska mizne. Čo sa deje so zemiakmi?
 1. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 35 451
 2. Ako začínali šéfovia digitálnych firiem? Vplyv malo už detstvo 23 740
 3. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh 19 694
 4. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí 17 287
 5. Pohoda v domácnosti sa odvíja od jednej veci. Neuveríte, od akej 16 275
 6. Príjem vs. dôchodok. Realita, na ktorú sa treba pripraviť 13 344
 7. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi 12 286
 8. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 11 300
 9. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY 11 294
 10. Ako pracujú horskí nosiči? Vstávajú ráno o štvrtej 10 477