Nie je isté, či Telefónica O2 začne fungovať do Vianoc

Tretí mobilný operátor Telefónica O2 môže stihnúť vstup na slovenský trh do Vianoc, ale aj nemusí. Rýchlosť vstupu je totiž závislá na mnohých faktoroch.

Tretí mobilný operátor Telefónica O2 môže stihnúť vstup na slovenský trh do Vianoc, ale aj nemusí. Rýchlosť vstupu je totiž závislá na mnohých faktoroch, ktoré by museli byť pre tretieho operátora mimoriadne priaznivé, aby tento rok mohol začať svoju sieť sprevádzkovať.
Výhra v tendri, ktorý vypísal Telekomunikačný úrad SR (TÚ SR) je len začiatok celého procesu. Telefónica O2 momentálne čaká na pridelenie licencie s voľnými frekvenciami pre siete GSM a UMTS a dokonca ešte detailne nepozná ani licenčné podmienky, ktoré Telekomunikačný úrad musí zverejniť do konca augusta. Operátor je zároveň do 30 dní od vyhlásenia výsledkov povinný uhradiť poplatok za licenciu vo výške 150 miliónov korún, bez toho mu úrad frekvencie nepridelí. Telefónicu O2 tiež čaká správne konanie, v ktorom jej TÚ SR pridelí predvoľbu. Nový operátor dostane medzinárodné identifikačné číslo MNC, s najväčšou pravdepodobnosťou 23106 a úrad mu pridelí aj predvoľby telefónnych čísiel. Podľa voľných pozícií v číslovacom pláne to môže byť predvoľba 0909 alebo kombinácie od 0940 do 0959.

Operátor začína na zelenej lúke
Zatiaľ čo operátori v posledných rokoch v Európe preberali pod svoju značku už zavedené mobilné siete, v ktorých prišlo len k zmene značky a obchodnej politiky, na Slovensku musí Telefónica O2 začať od nuly. Mobilnú sieť môže začať budovať až po pridelení licencie. Operátora čaká zdĺhavé stavebné konanie na umiestnenie vysielačov, tzv. BTS staníc. Na území Slovenska ich musí postupne vybudovať niekoľko stoviek. Úradníci vydávajú stavebné povolenia zväčša od jedného do troch mesiacov od podania žiadosti, no na niektoré sa podľa skúseností slovenských operátorov čaká aj dva roky.
Mobilný operátor si vybudovanie siete na kľúč zväčša objedná u externého dodávateľa. Medzi najvýznamnejšie patrí Ericsson, Nokia, Alcatel a Nortel.
Kristián Zimka, manažér Nokie pre výstavbu nových sietí pôsobiaci v Dubaji hovorí, že dobre pripravený mobilný operátor môže spustiť svoju sieť do piatich mesiacov od vyhlásenia tendra: „Dodávatelia technológií pozorne sledujú výberové konania. Do krajiny prichádzajú tri-štyri mesiace pred udelením licencie s kompletným tímom inžinierov a expertov, ktorí začnú novú sieť budovať, akoby bola skutočná. V momente, keď operátor získa licenciu, dodávateľ začne s dodávkou hardvéru a jeho inštaláciou. Ak operátor neuspeje, dodávateľ zahrnie prípravu siete do plánovanej straty.“ Výhodu majú tí dodávatelia, ktorí podobný proces absolvovali pri predchádzajúcich zrušených výberových konaniach na Slovensku a teraz len oprášia pripravené projekty.

Nepokryté miesta vyplní národný roaming
Tam, kde operátor v prvej fáze nestihne vybudovať vlastnú sieť môže využiť národný roaming. Ide o automatické presmerovanie zákazníka do siete konkurenčného operátora, pričom po návrate do pokrytej oblasti sa telefón automaticky prepne do domácej siete. Orange i T-Mobile už vyjadrili svoj záujem začať v čo najkratšom čase rokovania o podmienkach národného roamingu, no nie je isté, či sa operátori v nasledujúcich mesiacoch vôbec dohodnú. Do rokovaní tiež môže zasiahnuť regulátor – Telekomunikačný úrad SR.

Dôležité je aj zázemie
Vybudovaním siete sa však prípravy operátora nekončia. V krátkom čase musí Telefónica O2 začať budovať svoje sídlo a telefonické centrum pre zákazníkov. Ďalší čas potrebuje na nábor zamestnancov a ich školenie. V dostatočnom časovom predstihu si tiež musí rezervovať priestor v médiách, pretože pred Vianocami býva reklamný priestor preplnený. Náročná úloha je aj vybudovanie značkovej predajnej siete.

Služby i hovory budú asi lacnejšie
Telefónica O2 zatiaľ nekomentovala obsah svojej ponuky vo výberovom konaní, ani svoje obchodné zámery na slovenskom trhu. Podľa vyjadrenia hovorcu Martina Žabku tak urobí až po tom, čo sa oboznámi s licenčnými podmienkami.
Až 84% obyvateľov má mobilný telefón u jedného zo súčasných operátorov. Nový operátor sa bude musieť spoľahnúť nielen na získanie zákazníkov zo zostávajúcich 16% obyvateľov, ktorí ešte mobil nepoužívajú, ale aj na to, že presvedčí súčasných zákazníkov Orange a T-Mobile. Očakávať teda možno nielen zníženie cien hovorov, ale aj nové atraktívne balíčky služieb. Dôležitý bude aj rozsah služieb, ktoré Telefónica O2 začne ponúkať, spočiatku totiž nemusí byť taký bohatý, ako ponúkajú T-Mobile a Orange. Tí v tomto roku budujú siete tretej generácie s rýchlym prenosom dát HSDPA. Nový operátor si pravdepodobne investície do siete tretej generácie ponechá na neskôr a sústredí sa na budovanie používanejšej siete GSM.
V prvej fáze môže osloviť používateľov predplatených kariet, ktorým záleží viac na cene ako na operátorovi a používateľov mesačných programov, ktorí mobilný telefón používajú predovšetkým na telefonovanie a odosielanie správ. Môže tiež priniesť atraktívnejšie podmienky používania mobilného telefónu v zahraničí vo svojich pobočkách v Českej republike, Nemecku a v Anglicku. Na ponuku nového operátora však nepochybne zareagujú aj Orange a T-Mobile a jeho vstupom sa môžu zlacniť služby aj pre súčasných zákazníkov, ktorí nad zmenou operátora neuvažujú. Obaja súčasní operátori však konkrétne kroky, ktoré po vstupe tretieho operátora na trh nekomentovali.

Ako funguje národný roaming?
Pokým nový operátor vybuduje vlastnú mobilnú sieť, svojim zákazníkom môže plnohodnotné služby ponúknuť len vďaka národnému roamingu. Národný roaming znamená, že operátor v domácej krajine využíva v miestach, kde nemá pokrytie sieť konkurenčného operátora. Funguje to úplne rovnako ako v zahraničí – ak mobilný telefón stratí signál domáceho operátora, automaticky ponúkne prechod do siete roamingového partnera. Zatiaľ čo v zahraničí zákazník platí podstatne vyššie poplatky za hovory i SMS ako doma, v národnom roamingu volá za rovnaké ceny. Cenový rozdiel za využívanie konkurenčnej siete si účtujú navzájom operátori.

Ako sa budovala sieť GSM na Slovensku
Predchodca T-Mobile, spoločnosť Eurotel mala konkurenčnú výhodu, pretože pred vybudovaním siete GSM vlastnila a prevádzkovala pomerne hustú sieť analógových vysielačov NMT.
Predchodca Orange, spoločnosť Globtel stavala sieť na zelenej lúke, podobne ako teraz Telefónica O2. Globtel získal licenciu 4. septembra 1996. Operátor do konca roka 1996 vybudoval jednu ústredňu a v čase komerčného spustenia siete, 15. januára 1997 pokrýval územie s osemnástimi vysielačmi. Sieť, ktorá by však dnes počtom vysielačov nemohla konkurovať dokázal spustiť za štyri mesiace.

Operátor sa pripravuje mesiace vopred
Ak sa operátor rozhodne pre vstup na nový trh a podá prihlášku do tendra, ako na Slovensku, rozbehne sa dobre organizovaná mašinéria príprav pre prípad, že tender vyhrá. Spravidla v čase, keď len podáva prihlášku do výberového konania na udelenie licencie vypisuje, alebo rovno vyhodnocuje vlastné výberové konanie na dodávateľa infraštruktúry. Je to firma, ktorá pre operátora na kľúč postaví a dodá mobilnú sieť vrátane ústredne. Podľa skúseností dodávateľov infraštruktúry je nemožné bez prípravy na novom trhu vybudovať sieť za kratší čas ako šesť mesiacov. Preto dodávatelia technológií ponúkajú operátorom projekt výstavby novej siete, v ktorom významnú úlohu zohráva ERP (early ramp up project). Dodávateľ prichádza do krajiny približne tri – štyri mesiace pred udelením licencie s kompletným tímom inžinierov a expertov a buduje sieť tak, akoby zákazku získal. Plánuje pokrytie, hľadá najlepšie lokality pre základňové stanice, podpisuje zmluvy o prenájme miesta, podpisuje zmluvy o prenájme existujúcich dátových liniek, hľadá najvhodnejšie miesta pre ústredne a konfiguruje technológiu tak, aby boli všetky parametre pripravené na montáž hardvéru. Počas troch mesiacov dokáže dodávateľ detailne naplánovať celú sieť s presnou kapacitou a zadefinovanými parametrami tak, aby bol pripravený na rýchly dovoz hardvéru a jeho inštaláciu. Ďalšie kroky podniká až po tom, ako operátor získa licenciu. Tento spôsob prípravy siete zabezpečí operátorovi jej spustenie do piatich mesiacov.
Ak operátor licenciu nezíska, dodávateľ zákazku nezíska. Finančné prostriedky a čas, ktorý venuje plánovaniu a príprave siete sa premietne do plánovanej straty.

Najčítanejšie na SME Tech


Hlavné správy zo Sme.sk

ŠPORT

Sagan skončil v záverečnej etape na Tour Down Under tretí a vyhral bodovaciu súťaž

V etape triumfoval André Greipel, celkovým víťazom sa stal Daryl Impey.

SVET

Opäť si zavaril. Trump nevie skrývať, že je rasista

Trumpovi neveria, že nie je rasista.

Neprehliadnite tiež

Prečo hrá mozog džezového a klasického pianistu rovnakú skladbu inak

Mozgy džezových a klasických pianistov fungujú rozdielne. Dokonca aj vtedy, keď hrajú tú istú skladbu.

Spravili krok k včasnému odhaleniu rakoviny, krvný test má veľkú úspešnosť

Test dokázal určiť aj päť typov rakoviny, na ktoré doteraz neexistuje skríning.

TECH_FM

Historici sa mýlia, čiernu smrť roznieslo čosi iné

Nový výskum naznačuje, ako sa problém šíril.

NASA testuje jadrový reaktor pre astronautov na Marse

Prvotné testy kompaktného reaktora v americkej Nevade boli úspešné.

Legendárna hra Age of Empires sa vráti v modernom prevedení vo februári

Hru museli v mnohých smeroch prepracovať, aby fungovala na moderných počítačoch.

Inzercia - Tlačové správy


 1. Egejská riviéra: Ktoré letovisko je pre vás najlepšie?
 2. Slovensko má pralesy, púšť aj kameňopád. Už ste ich videli?
 3. Volkswagen T-Roc: Pre nerozhodných
 4. Leto 2018 v Grécku s odletom z Bratislavy
 5. Dlhopisy 7,25 % p.a. majú najvýhodnejšiu nákupnú cenu v roku
 6. Zelené Grunty vám ponúknu viac, ako očakávate
 7. Kam do tepla v januári?
 8. First moment Turecko: využite zľavy na špičkové hotely
 9. Konzultácia so svetovými odborníkmi dokáže zachrániť život
 10. Demänovku mieša iba jeden človek. Ako si strážia receptúru?
 1. Objavte majestátne Tatry kúsok po kúsku
 2. Alarica – new business project in the market of shoes
 3. Ako jazdiť na snehu alebo ľade?
 4. Egejská riviéra: Ktoré letovisko je pre vás najlepšie?
 5. Slovensko má pralesy, púšť aj kameňopád. Už ste ich videli?
 6. Toto tajomstvo vrcholoví športovci dlho skrývali
 7. Vlani sme si vyberali z vyše pol milióna inzerovaných áut
 8. V centre našej pozornosti sú zákazníci. Už 50 rokov
 9. Začiatok roka patrí dani z nehnuteľností
 10. Volkswagen T-Roc: Pre nerozhodných
 1. Egejská riviéra: Ktoré letovisko je pre vás najlepšie? 15 233
 2. Slovensko má pralesy, púšť aj kameňopád. Už ste ich videli? 9 369
 3. Volkswagen T-Roc: Pre nerozhodných 3 884
 4. Toto tajomstvo vrcholoví športovci dlho skrývali 3 349
 5. Leto 2018 v Grécku s odletom z Bratislavy 2 541
 6. Tatra banka spustila najmodernejší internet banking pre firmy 2 475
 7. Kam do tepla v januári? 1 954
 8. First moment Turecko: využite zľavy na špičkové hotely 1 799
 9. Dlhopisy 7,25 % p.a. majú najvýhodnejšiu nákupnú cenu v roku 1 561
 10. Zelené Grunty vám ponúknu viac, ako očakávate 951