SME
Utorok, 24. november, 2020 | Meniny má EmíliaKrížovkyKrížovky

Air Conflicts - aj Slováci vedia lietať

Niektoré veci prichádzajú ako blesk z jasného neba. Ak sa objaví nádejný slovenský počin, snažíme sa o ňom informovať, ale plány 3D People sa nám darí odhaliť ťažko. Výsledok už ľahšie, Air Conflicts je kvalitná hra.

Už dávno sú za nami časy, keď sme museli na slovenské, respektíve na české hry pozerať špeciálnym pohľadom, mnohé im odpustiť a s konštatovaním, že to vlastne vzniklo u nás, tak si to kúpme, veď máme predsa nejaké to vlastenecké cítenie. Lenže tá doba je dávno preč a naši západní susedia chytili šancu za pačesy a produkujú väčšinou kvalitné hry. Slovenské pracovité ručičky sa utápajú v biednejších podmienkach, niekedy sa to podarí, inokedy nie, ale istú kvalitu stále badať. No kto si dnes spomenie na Gods: Land of Infinity? Niektorí poctivci istotne a trochu komornejšie RPG je kvalitným titulom, aj keď pôsobí archaicky. Ak nebudem rátať 10Tackle Studios, ktoré má vysoké ambície, ale zatiaľ nič nevydalo, ťažko sa mi bude v našej malebnej krajinke vývojárske štúdio, ktoré si drží svoju kvalitu. Už ani Cauldron nie je tým, kým kedysi býval. Nezainteresovanému by sa mohlo zdať, že situácia je beznádejne stratená, lež stačí si spomenúť na časom overené (október 2004) akčné RPG Kult: Heretic Kingdom od 3DPeople. Od malého tímu ľudí, ktorí sa nesnažia stoj čo stoj podať hráčom sofistikované systémy, s ktorými sa zdĺhavejšie stotožňuje a v každom prípade v ňom dokáže nájsť oveľa jednoduchšie chyby, sa ani tentoraz nedočkáme ničoho náročného.

Skryť Vypnúť reklamu

Air Conflicts sa nesnaží na nič hrať, avšak v definícii „arkádové lietanie v 2. Svetovej vojne z pohľadu tretej osoby“ sa môže skrývať aj niečo viac. Ortodoxní milovníci simulátorov istotne ohrnú nosom nad intenzívnymi leteckými súbojmi, ktoré kašlú na realitu, ale predvádzajú jednoduché plachtenie vzduchom a likvidovanie desiatok nepriateľských strojov. Na začiatku Kampane je nutné zvoliť si stranu: RAF (Royal Air Force), Luftwaffe alebo Červenú Armádu, s ktorou sa preletíte v niekoľkých desiatkach úloh. Misie sa nesú v duchu tradičnej leteckej podpory v súboji v oblakoch, bombardovaní vyznačených cieľov alebo ich obrany pred nalietavajúcim nepriateľom, eskortovanie alebo len obyčajné hliadkovacie lety. Ku každej úlohe dostanete brífing, po jej ukončení zhodnotenie, pričom letecké súboje vychádzajú v mnohých prípadoch zo skutočných konfliktov, prípadne nimi boli inšpirované. Rovnako je na tom i obsah vášho hangáru, pozostávajúci zo reálnych strojov – za každú stranu dostanete k dispozícii stíhač, bombardér a stíhací bombardér, plus jeden bonus. Každá mašina vyžaduje iný pristup, čo poteší aj napriek arkádovému spracovaniu a núti hráča vybrať si vhodné lietadlo na nasledujúcu misiu. Jednoduchý koncept si nevyžaduje žiadnu špeciálnu prípravu, preto aj ja teraz hneď skočím do hodnotiacej časti.

Skryť Vypnúť reklamu

GRAFIKA 6 / 10
Možno bude vyznievať ako mierna pošahanosť, no mne sa grafické spracovanie Air Conflicts páčilo, hoci by som dokázal predstaviť omnoho viac objektov na scéne s detailnejšími textúrami. Aj tých zopár predmetov navyše nevyzerá najlepšie, čo však v adrenalínových prestrelkách vadí najmenej. Je úplne jedno, že lietadlá sa nerozpadávajú na kusy podľa toho, kde to kúpili, ale majú len klasické hranice poškodenia, pri ktorej začnú dymiť, respektíve padať s plameňmi za chrbtom. Grafika je jednoducho účelná, nespraví sa vám z nej zle pri letmom pohľade na monitor. Modely lietadiel sa blížia svojej reálnej predlohe (aspoň podľa môjho amatérskeho úsudku) a jedinou chybičkou ich krásy je, že jediná kolízia objektov nastáva pri strete so zemou. Škoda, veď v skrumáži na oblohe sa neraz stane, že pilot škrtol svoj stroj o súperov, prípadne svojho kamaráta a nasledoval strmhlavý výlet do náručia matičky zeme. Absencia filmov, prípadne akýchkoľvek animácií medzi úrovňami alebo kampaňami zamrzí. V arkáde by to však vyzeralo nie práve najlepšie, aspoň takto nič nezdržuje pred samotnou akciou.

Skryť Vypnúť reklamu

INTERFACE 8 / 10
Ovládanie je výborné, prehľadné a jednoduché. HUD vám nedovolí stratiť sa, všetko je ihneď po ruke a kamera ani raz po celý čas hrania nevytvorila žiadny zmätok.

Táto prostá charakteristika by nestačila každému, tak sa pozrieme pekne do hĺbky. Na obrazovke sú dostupné všetky potrebné údaje od rýchlosti, cez radar, ukazovateľ poškodenia až po muníciu. Trochu mi chýbal výškomer, avšak vaša poloha sa dá určiť i od oka, problém nastal len pri nízkych preletoch cez mestá, ukrývajúce pozemné ciele. Kamera prekvapila svojou citlivosťou, fixný pohľad zozadu je umiestnený v správnej vzdialenosti a pri bombardovaní sa stačí prepnúť do pohľadu spod lietadla so zameriavacím krížom, čo výrazne uľahčí zneškodnenie statických cieľov.

Na ovládanie som používal výhradne gamepad, ktorý sa osvedčil, počet akcií je zredukovaný na minimum – samotný let do všetkých smerov, streľba z kanónov a bombardovanie, pohľad pri zhadzovaní bômb. Nič viac netreba, akrobatické kúsky hodné metálu zvládnete hravo po minúte, dvoch. Rovnako ako pri 2D arkádach, sa ani pri Air Conflicts nik nezapotí, čo je výrazné plus, ktoré pochovalo nejednu podobne vyzerajúcu hru.

Skryť Vypnúť reklamu

HRATEĽNOSŤ 8 / 10
Je to vskutku hrateľný skvost, umožňujúci sadnúť, letieť a likvidovať nepriateľov ako na bežiacom páse. V jednoduchosti je sila, netreba sa učiť žiadne náročné manévre, stačí sa dostať za nepriateľa a strieľať v trajektórii jeho letu. Možnosť kariéry so zbieraním skúseností, získavaním metálov a postup v kariére núti k stále lepším výsledkom. Od obyčajného zelenáča po eso sa nedostáva ľahko, ale každá novo získaná hodnosť nesmierne poteší. Pri voľbe lietadla sa stačí riadiť jednoduchým pravidlom – na letecké súboje je najlepší stíhač, na bombardovanie bombardér (aké to prekvapenie). Výrazné rozdiely medzi jednotlivými strojmi sú viditeľné hlavne v rýchlosti manévrovania a množstve munície.

Strmhlavé nálety treba zažiť. Jednotlivé misie trvajú len niekoľko minút, žiadne zbytočne otravujúce presuny nehrozia a po pár sekundách je hráč vrhnutý do víru akcie. Okamžite som si spomenul na staré dobré arkády na 8bitoch, ktoré sa vyznačovali jednoduchosťou, avšak i návykovou hrateľnosťou. Syndróm „ešte jeden pokus a už idem spať“ sa dá aplikovať aj na Air Conflicts. Princíp zostreľovanie lietadiel je síce sťažený pridaním tretieho rozmeru, ale práve v tom získava na kráse, pretože podobných oddychových titulov nenájdete na trhu veľa. A bol by hriech ignorovať ho len pre jednoduchosť, s akou priťahuje a neodrádza sviatočných hráčov.

Skryť Vypnúť reklamu

MULTIPLAYER
Hra ho neobsahuje. 

ZVUKY 5 / 10

Hovoreného slova sa nedočkáte, všetky brífingy sú prezentované textovou formou, a tak sa dá zvuková zložka hodnotiť len počas letu. Hluk motoru, štekot zbraní a výbuchy však nestačia na autentický zážitok. Mela na bojisku mohla byť zvýraznená aspoň zopár hláškami či už vašich spolubojovníkov alebo nepriateľských letcov. Stačilo pridať zopár smrteľných výkrikov, výbuchov berserku alebo žiadaní o pomoc. Nič také sa však nestalo a zvuky sú tak iba polovičaté.

HUDBA 6 / 10
V Air Conflicts natrafíte na niekoľko skladieb, tematicky výborne zasadené do vojnového konfliktu s dobovými hudobnými nástrojmi. Melódie však mohli byť dlhšie, osobitejšie a dynamickejšie. Svoju úlohu však pri navodení atmosféry plnia a hudba v menu sa vám vryje pod kožu a vytvorí ten správny pocit, ktorý vás ženie vpred. Pri samotných súbojoch sú skladby už výrazne nižšej kvality, takmer vôbec ich nebudete vnímať a zabudnúť treba i na vygradovanie situácie v závislosti od vývoja situácie.

Skryť Vypnúť reklamu

NÁROČNOSŤ & INTELIGENCIA 7 / 10

Slovenské dielko výrazne poľavilo v náročnosti zdrvujúcich arkád, kde sa jediná chybička trestala odňatím jedného z minimálneho počtu životov. Protivníci nepobrali veľa inteligencie, no brániť sa zjavne pokúšajú únikom z dosahu vašich kanónov. Nie vždy sa im to darí, niekedy doslova čakajú na smrť a nechávajú sa poľahky zostreliť. Je to však arkáda, prepracovanú simuláciu psychiky a reagovanie na taktické nálety nik nečakal. Svoju nekvalitu sa snažia vykompenzovať kvantitou. 3D People na hráča posielajú nepriateľské stroje po dávkach, aby nebol okamžite zamorený príliš veľkým počtom protivníkov. Najväčšou prekážkou k úspešnému splneniu misie tak zostáva vlastná neschopnosť udržať lietadlo vo vzduchu alebo pozemné jednotky. Práve tie dokážu neskutočne zavariť a ak musíte zlikvidovať statické (prečo sa, sakra, tanky nepohybujú?) jednotky, je nutné zvoliť vhodný kompromis medzi optimálnou nadmorskou výškou a dosahom zbraní nepriateľa. Čim nižšie poletíte, tým presnejšie zacielite, avšak rovnakú výhodu má i protivník a po niekoľkých turistických náletoch na krajinu sa mi z lietadla kadilo ako z nočného baru cigaretový dym.

Za výborný nápad považujem možnosť pokračovania i po nesplnenej misii. Ak trápne exnete pri boji, nič sa nedeje, vaši kamaráti zvládnu situáciu za vás a prídete „len“ o skúsenosti a tým pádom postup v hodnosti. Limitovaní ste počtom strojov vo vašom hangári – po úspešne splnenej úlohe dostávate stroj navyše, a kým máte s čím lietať, môžete pokojne prejsť kariérou i s vysokým počtom nehôd. Jednoznačne sa to však nevypláca, vždy je lepšie mať v zálohe viac lietadiel, navyše bonusových veľa nedostanete a lietať s nimi je lahoda. Plus tejto utilitky je však v tom, že sa nemusíte neustále trápiť s náročnou úlohou, ktorá je nad vaše sily, prípadne niektoré nudné hliadky môžete rovno vynechať. Konflikt prebieha chronologicky ďalej a nenúti vás, aby ste mali 100% úspešnosť. Po dohratí kariéry za danú veľmoc je jednoduché pustiť sa do hry znovu a vôbec som to nerobil s odporom. Dohranie jednej kampane vám zaberie približne 3 hodinky poctivého hrania, ale ak uvážim, že na výber máte až tri mocnosti a kliknutie na položku Nová Hra nespôsobí nikomu žiadnu ujmu na zdraví, nemôžem inak a každý večer si na pár desiatok minút ešte trochu zalietať.

Skryť Vypnúť reklamu

ZÁVEREČNÝ VERDIKT 7,1 / 10
Air Conflicts nie je príliš príťažlivá, ukecaná, prepracovaná hra, ale svoje zápory hravo strčí do vrecka vďaka úprimnej zábavnosti. Zostáva pre mňa tajomstvom, ako to slovenskí chalani z 3DPeople dokázali, ale po Kulte prinášajú znovu jednoduchší, no tak chytľavý titul, až som zabudol na všetky AAA tituly, ktoré sa na nás vrhajú zo všetkých strán. Lietadielka z 2.Svetovej vojny v odľahčenom, arkádovom štýle ponúkajú výborné odreagovanie. Len tá cena nemusela byť tak vysoká, budgety totiž stoja o niečo menej.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Ilustračné foto.
Predseda SaS a minister hospodárstva Richard Sulík, predsedníčka Výboru NR SR pre zdravotníctvo Jana Bittó Cigániková a podpredseda SaS a minister školstva Branislav Gröhling.
Prokurátor Ján Šanta počas vypočúvania kandidátov na generálneho prokurátora.
Stĺpček Jakuba Fila

Figa borová v podaní Igora Matoviča

Krajina si zaslúži mať príčetného premiéra.

Jakub Filo.

Neprehliadnite tiež

Podcast Zoom špeciál

Zoom: Sú výsledky, ktorých správnosť nevieme overiť

Rozhovor s fyzikmi Máriom Zimanom a Danielom Nagajom.

Čína vyslala na Mesiac sondu, má priniesť vzorky z jeho povrchu

Vzorky z prirodzenej družice Zeme prinesie sonda po vyše 40 rokoch.

Štart čínskej sondy Čchang-e 5.

Test: iPhone 12 mini je dokonalý malý smartfón

Je malý, výkonný a robí skvelé fotky.

Ľadovce na Mount Evereste sa zmenšujú, v snehu našli mikroplasty

Himaláje sú z klimatického a ekologického hľadiska málo preskúmanou oblasťou.

Čakanie v rade na vrchol Mt. Everestu 22. mája tohto roku.

Inzercia - Tlačové správy

 1. Vyšperkujte Vianoce - tipy na vianočné darčeky
 2. Rozbiehať biznis v čase korony? Ide to
 3. Manažér, Redaktor, Psychológ či Vedec? MY sme READY – a TY?
 4. Štúdium ekológie, dizajnu či tech-inovácií je životný štýl
 5. Imunitnú bombu do tela dostanete vďaka Vitaglucanu
 6. Maturuješ? Vyber si oblasť uplatnenia a študuj čo ťa baví!
 7. Mercedes-Benz opäť nadizajnoval budúcnosť
 8. Právo: Kto sú najväčší právnici a kde všade zostanú súdy
 9. O bezpečnejších nákupoch pred Vianocami so šéfom Tesca
 10. Toto si zapamätajte! Takto určite nakúpite bezpečne
 1. Mercedes-Benz opäť nadizajnoval budúcnosť
 2. Budúcnosť M&A v Európe
 3. Zdravá pečeň zlepšuje metabolizmus aj celkové zdravie
 4. Právo: Kto sú najväčší právnici a kde všade zostanú súdy
 5. Toto si zapamätajte! Takto určite nakúpite bezpečne
 6. O bezpečnejších nákupoch pred Vianocami so šéfom Tesca
 7. Pomáhajte čítaním
 8. Maturuješ? Vyber si oblasť uplatnenia a študuj čo ťa baví!
 9. Štúdium ekológie, dizajnu či tech-inovácií je životný štýl
 10. Manažér, Redaktor, Psychológ či Vedec? MY sme READY – a TY?
 1. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny 31 245
 2. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 11 047
 3. Príbehy vyhorených, tandem okolo Bödöra a nová trať v Bratislave 9 500
 4. Kaufland na Slovensku testoval novinku, ktorú zavádza v Európe 9 273
 5. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 9 123
 6. Oslávte nový rok v teple: Cestujte na Zanzibar úplne bezpečne 9 004
 7. Čo ovplyvňuje chuť kačacieho mäsa? Tieto dve veci 8 691
 8. Učiteľka roka 2018: Koľko času by malo dieťa tráviť za počítačom 8 684
 9. Viete, aká je skutočná cena smartfónu? Číslo vás prekvapí 8 642
 10. Ako nahradiť fosílne palivá geotermálnou energiou? 8 314