Air Conflicts - aj Slováci vedia lietať

Niektoré veci prichádzajú ako blesk z jasného neba. Ak sa objaví nádejný slovenský počin, snažíme sa o ňom informovať, ale plány 3D People sa nám darí odhaliť ťažko. Výsledok už ľahšie, Air Conflicts je kvalitná hra.

Už dávno sú za nami časy, keď sme museli na slovenské, respektíve na české hry pozerať špeciálnym pohľadom, mnohé im odpustiť a s konštatovaním, že to vlastne vzniklo u nás, tak si to kúpme, veď máme predsa nejaké to vlastenecké cítenie. Lenže tá doba je dávno preč a naši západní susedia chytili šancu za pačesy a produkujú väčšinou kvalitné hry. Slovenské pracovité ručičky sa utápajú v biednejších podmienkach, niekedy sa to podarí, inokedy nie, ale istú kvalitu stále badať. No kto si dnes spomenie na Gods: Land of Infinity? Niektorí poctivci istotne a trochu komornejšie RPG je kvalitným titulom, aj keď pôsobí archaicky. Ak nebudem rátať 10Tackle Studios, ktoré má vysoké ambície, ale zatiaľ nič nevydalo, ťažko sa mi bude v našej malebnej krajinke vývojárske štúdio, ktoré si drží svoju kvalitu. Už ani Cauldron nie je tým, kým kedysi býval. Nezainteresovanému by sa mohlo zdať, že situácia je beznádejne stratená, lež stačí si spomenúť na časom overené (október 2004) akčné RPG Kult: Heretic Kingdom od 3DPeople. Od malého tímu ľudí, ktorí sa nesnažia stoj čo stoj podať hráčom sofistikované systémy, s ktorými sa zdĺhavejšie stotožňuje a v každom prípade v ňom dokáže nájsť oveľa jednoduchšie chyby, sa ani tentoraz nedočkáme ničoho náročného.

Air Conflicts sa nesnaží na nič hrať, avšak v definícii „arkádové lietanie v 2. Svetovej vojne z pohľadu tretej osoby“ sa môže skrývať aj niečo viac. Ortodoxní milovníci simulátorov istotne ohrnú nosom nad intenzívnymi leteckými súbojmi, ktoré kašlú na realitu, ale predvádzajú jednoduché plachtenie vzduchom a likvidovanie desiatok nepriateľských strojov. Na začiatku Kampane je nutné zvoliť si stranu: RAF (Royal Air Force), Luftwaffe alebo Červenú Armádu, s ktorou sa preletíte v niekoľkých desiatkach úloh. Misie sa nesú v duchu tradičnej leteckej podpory v súboji v oblakoch, bombardovaní vyznačených cieľov alebo ich obrany pred nalietavajúcim nepriateľom, eskortovanie alebo len obyčajné hliadkovacie lety. Ku každej úlohe dostanete brífing, po jej ukončení zhodnotenie, pričom letecké súboje vychádzajú v mnohých prípadoch zo skutočných konfliktov, prípadne nimi boli inšpirované. Rovnako je na tom i obsah vášho hangáru, pozostávajúci zo reálnych strojov – za každú stranu dostanete k dispozícii stíhač, bombardér a stíhací bombardér, plus jeden bonus. Každá mašina vyžaduje iný pristup, čo poteší aj napriek arkádovému spracovaniu a núti hráča vybrať si vhodné lietadlo na nasledujúcu misiu. Jednoduchý koncept si nevyžaduje žiadnu špeciálnu prípravu, preto aj ja teraz hneď skočím do hodnotiacej časti.

GRAFIKA 6 / 10
Možno bude vyznievať ako mierna pošahanosť, no mne sa grafické spracovanie Air Conflicts páčilo, hoci by som dokázal predstaviť omnoho viac objektov na scéne s detailnejšími textúrami. Aj tých zopár predmetov navyše nevyzerá najlepšie, čo však v adrenalínových prestrelkách vadí najmenej. Je úplne jedno, že lietadlá sa nerozpadávajú na kusy podľa toho, kde to kúpili, ale majú len klasické hranice poškodenia, pri ktorej začnú dymiť, respektíve padať s plameňmi za chrbtom. Grafika je jednoducho účelná, nespraví sa vám z nej zle pri letmom pohľade na monitor. Modely lietadiel sa blížia svojej reálnej predlohe (aspoň podľa môjho amatérskeho úsudku) a jedinou chybičkou ich krásy je, že jediná kolízia objektov nastáva pri strete so zemou. Škoda, veď v skrumáži na oblohe sa neraz stane, že pilot škrtol svoj stroj o súperov, prípadne svojho kamaráta a nasledoval strmhlavý výlet do náručia matičky zeme. Absencia filmov, prípadne akýchkoľvek animácií medzi úrovňami alebo kampaňami zamrzí. V arkáde by to však vyzeralo nie práve najlepšie, aspoň takto nič nezdržuje pred samotnou akciou.

INTERFACE 8 / 10
Ovládanie je výborné, prehľadné a jednoduché. HUD vám nedovolí stratiť sa, všetko je ihneď po ruke a kamera ani raz po celý čas hrania nevytvorila žiadny zmätok.

Táto prostá charakteristika by nestačila každému, tak sa pozrieme pekne do hĺbky. Na obrazovke sú dostupné všetky potrebné údaje od rýchlosti, cez radar, ukazovateľ poškodenia až po muníciu. Trochu mi chýbal výškomer, avšak vaša poloha sa dá určiť i od oka, problém nastal len pri nízkych preletoch cez mestá, ukrývajúce pozemné ciele. Kamera prekvapila svojou citlivosťou, fixný pohľad zozadu je umiestnený v správnej vzdialenosti a pri bombardovaní sa stačí prepnúť do pohľadu spod lietadla so zameriavacím krížom, čo výrazne uľahčí zneškodnenie statických cieľov.

Na ovládanie som používal výhradne gamepad, ktorý sa osvedčil, počet akcií je zredukovaný na minimum – samotný let do všetkých smerov, streľba z kanónov a bombardovanie, pohľad pri zhadzovaní bômb. Nič viac netreba, akrobatické kúsky hodné metálu zvládnete hravo po minúte, dvoch. Rovnako ako pri 2D arkádach, sa ani pri Air Conflicts nik nezapotí, čo je výrazné plus, ktoré pochovalo nejednu podobne vyzerajúcu hru.

HRATEĽNOSŤ 8 / 10
Je to vskutku hrateľný skvost, umožňujúci sadnúť, letieť a likvidovať nepriateľov ako na bežiacom páse. V jednoduchosti je sila, netreba sa učiť žiadne náročné manévre, stačí sa dostať za nepriateľa a strieľať v trajektórii jeho letu. Možnosť kariéry so zbieraním skúseností, získavaním metálov a postup v kariére núti k stále lepším výsledkom. Od obyčajného zelenáča po eso sa nedostáva ľahko, ale každá novo získaná hodnosť nesmierne poteší. Pri voľbe lietadla sa stačí riadiť jednoduchým pravidlom – na letecké súboje je najlepší stíhač, na bombardovanie bombardér (aké to prekvapenie). Výrazné rozdiely medzi jednotlivými strojmi sú viditeľné hlavne v rýchlosti manévrovania a množstve munície.

Strmhlavé nálety treba zažiť. Jednotlivé misie trvajú len niekoľko minút, žiadne zbytočne otravujúce presuny nehrozia a po pár sekundách je hráč vrhnutý do víru akcie. Okamžite som si spomenul na staré dobré arkády na 8bitoch, ktoré sa vyznačovali jednoduchosťou, avšak i návykovou hrateľnosťou. Syndróm „ešte jeden pokus a už idem spať“ sa dá aplikovať aj na Air Conflicts. Princíp zostreľovanie lietadiel je síce sťažený pridaním tretieho rozmeru, ale práve v tom získava na kráse, pretože podobných oddychových titulov nenájdete na trhu veľa. A bol by hriech ignorovať ho len pre jednoduchosť, s akou priťahuje a neodrádza sviatočných hráčov.

MULTIPLAYER
Hra ho neobsahuje. 

ZVUKY 5 / 10

Hovoreného slova sa nedočkáte, všetky brífingy sú prezentované textovou formou, a tak sa dá zvuková zložka hodnotiť len počas letu. Hluk motoru, štekot zbraní a výbuchy však nestačia na autentický zážitok. Mela na bojisku mohla byť zvýraznená aspoň zopár hláškami či už vašich spolubojovníkov alebo nepriateľských letcov. Stačilo pridať zopár smrteľných výkrikov, výbuchov berserku alebo žiadaní o pomoc. Nič také sa však nestalo a zvuky sú tak iba polovičaté.

HUDBA 6 / 10
V Air Conflicts natrafíte na niekoľko skladieb, tematicky výborne zasadené do vojnového konfliktu s dobovými hudobnými nástrojmi. Melódie však mohli byť dlhšie, osobitejšie a dynamickejšie. Svoju úlohu však pri navodení atmosféry plnia a hudba v menu sa vám vryje pod kožu a vytvorí ten správny pocit, ktorý vás ženie vpred. Pri samotných súbojoch sú skladby už výrazne nižšej kvality, takmer vôbec ich nebudete vnímať a zabudnúť treba i na vygradovanie situácie v závislosti od vývoja situácie.

NÁROČNOSŤ & INTELIGENCIA 7 / 10

Slovenské dielko výrazne poľavilo v náročnosti zdrvujúcich arkád, kde sa jediná chybička trestala odňatím jedného z minimálneho počtu životov. Protivníci nepobrali veľa inteligencie, no brániť sa zjavne pokúšajú únikom z dosahu vašich kanónov. Nie vždy sa im to darí, niekedy doslova čakajú na smrť a nechávajú sa poľahky zostreliť. Je to však arkáda, prepracovanú simuláciu psychiky a reagovanie na taktické nálety nik nečakal. Svoju nekvalitu sa snažia vykompenzovať kvantitou. 3D People na hráča posielajú nepriateľské stroje po dávkach, aby nebol okamžite zamorený príliš veľkým počtom protivníkov. Najväčšou prekážkou k úspešnému splneniu misie tak zostáva vlastná neschopnosť udržať lietadlo vo vzduchu alebo pozemné jednotky. Práve tie dokážu neskutočne zavariť a ak musíte zlikvidovať statické (prečo sa, sakra, tanky nepohybujú?) jednotky, je nutné zvoliť vhodný kompromis medzi optimálnou nadmorskou výškou a dosahom zbraní nepriateľa. Čim nižšie poletíte, tým presnejšie zacielite, avšak rovnakú výhodu má i protivník a po niekoľkých turistických náletoch na krajinu sa mi z lietadla kadilo ako z nočného baru cigaretový dym.

Za výborný nápad považujem možnosť pokračovania i po nesplnenej misii. Ak trápne exnete pri boji, nič sa nedeje, vaši kamaráti zvládnu situáciu za vás a prídete „len“ o skúsenosti a tým pádom postup v hodnosti. Limitovaní ste počtom strojov vo vašom hangári – po úspešne splnenej úlohe dostávate stroj navyše, a kým máte s čím lietať, môžete pokojne prejsť kariérou i s vysokým počtom nehôd. Jednoznačne sa to však nevypláca, vždy je lepšie mať v zálohe viac lietadiel, navyše bonusových veľa nedostanete a lietať s nimi je lahoda. Plus tejto utilitky je však v tom, že sa nemusíte neustále trápiť s náročnou úlohou, ktorá je nad vaše sily, prípadne niektoré nudné hliadky môžete rovno vynechať. Konflikt prebieha chronologicky ďalej a nenúti vás, aby ste mali 100% úspešnosť. Po dohratí kariéry za danú veľmoc je jednoduché pustiť sa do hry znovu a vôbec som to nerobil s odporom. Dohranie jednej kampane vám zaberie približne 3 hodinky poctivého hrania, ale ak uvážim, že na výber máte až tri mocnosti a kliknutie na položku Nová Hra nespôsobí nikomu žiadnu ujmu na zdraví, nemôžem inak a každý večer si na pár desiatok minút ešte trochu zalietať.

ZÁVEREČNÝ VERDIKT 7,1 / 10
Air Conflicts nie je príliš príťažlivá, ukecaná, prepracovaná hra, ale svoje zápory hravo strčí do vrecka vďaka úprimnej zábavnosti. Zostáva pre mňa tajomstvom, ako to slovenskí chalani z 3DPeople dokázali, ale po Kulte prinášajú znovu jednoduchší, no tak chytľavý titul, až som zabudol na všetky AAA tituly, ktoré sa na nás vrhajú zo všetkých strán. Lietadielka z 2.Svetovej vojny v odľahčenom, arkádovom štýle ponúkajú výborné odreagovanie. Len tá cena nemusela byť tak vysoká, budgety totiž stoja o niečo menej.

Najčítanejšie na SME Tech


Hlavné správy zo Sme.sk

PLUS

Spievajúci dom týral operou celú ulicu

Je to najabsurdnejší susedský spor, ktorý sa na Slovensku odohral. V Štúrove žena štrnásť rokov púšťala od rána do večera nahlas operné árie

SVET

Ugandský Tarantino vraždí pre zábavu. Film je život

Afrika má Chucka Norrisa a točí filmy, ako nik iný.

DOMOV

OĽaNO nie je iba Matovič, hovorí jeho líder. Uvažuje, že sa stiahne z politiky

Matovič hovorí, že sa mu stalo niečo závažné.

Neprehliadnite tiež

Ako legálne pozerať Hru o tróny bez káblovky cez web

Predplatné stojí necelých 10 eur za mesiac a dostanete prístup k ďalším seriálom a filmom.

OBJEKTÍV

Vlezie medzi sutiny aj do tela. Nový robot sa pohybuje ako vinič

Mäkký robot pomôže pri záchranárskych prácach či v medicíne.

Vedci opravili fyziku, protón je v skutočnosti ešte ľahší

Meranie je trikrát presnejšie ako doterajšie výsledky.

Inzercia - Tlačové správy


 1. Mexická Oaxaca: Vonia čokoládou a jedinečnými pyramídami
 2. Dobrý internet v meste i na vidieku. Dostupný je takmer všade
 3. Na tieto veci sa oplatí myslieť pred odchodom na dovolenku
 4. Volkswagen Golf: Odpoveď na takmer všetky otázky
 5. Vietnam: Krajina, ktorá rozmazná jedlom a uchváti históriou
 6. Investícia do dlhopisov s fixným výnosom 6,25 - 7,25 % p.a.
 7. I cez prázdniny testujte elektrobicykle
 8. 5 dôvodov, prečo sa prihlásiť na konferenciu ENERGOFÓRUM®
 9. V meste či mimo mesta, stále s kvalitným internetom
 10. Máte už vybranú dovolenku na júl?
 1. Mexická Oaxaca: Vonia čokoládou a jedinečnými pyramídami
 2. Funguje predaj realít aj bez maklérov?
 3. BILLA a ÚNSS skontrolovali zrak 10 380 slovenským deťom
 4. Dobrý internet v meste i na vidieku. Dostupný je takmer všade
 5. Na tieto veci sa oplatí myslieť pred odchodom na dovolenku
 6. Borguľa žiada vyrúbenie dane pre americkú ambasádu
 7. Stanovisko Klubu pre BA k mimoriadnemu rokovaniu zastupiteľstva
 8. Vietnam: Krajina, ktorá rozmazná jedlom a uchváti históriou
 9. Volkswagen Golf: Odpoveď na takmer všetky otázky
 10. Investícia do dlhopisov s fixným výnosom 6,25 - 7,25 % p.a.
 1. Volkswagen Golf: Odpoveď na takmer všetky otázky 6 630
 2. Vietnam: Krajina, ktorá rozmazná jedlom a uchváti históriou 4 843
 3. Dobrý internet v meste i na vidieku. Dostupný je takmer všade 4 171
 4. Na tieto veci sa oplatí myslieť pred odchodom na dovolenku 3 813
 5. Mexická Oaxaca: Vonia čokoládou a jedinečnými pyramídami 2 488
 6. I cez prázdniny testujte elektrobicykle 2 078
 7. Chcete vedieť všetko o vašej krvi? Čaká vás 6000 typov vyšetrení 1 803
 8. Máte už vybranú dovolenku na júl? 1 574
 9. V meste či mimo mesta, stále s kvalitným internetom 1 121
 10. 5 dôvodov, prečo sa prihlásiť na konferenciu ENERGOFÓRUM® 660