lánujete – a to i bez vášho dozoru.
Existujú dve možnosti, ako naplánovať vypnutie počítača. Stanoviť možno presný čas resp. časový limit po ktorého uplynutí sa systém vypne, alebo určité pravidlo, ktoré vypnutie spustí. Môže ním byť ukončenie prehrávania multimédií, dokončenie "upratovania" disku, stiahnutie veľkého súboru z internetu alebo úspešné zavŕšenie zálohovania. Kým niektoré softvéry ponúkajú vypnutie ako súčasť nastavení, nad inými musí robiť dozor pomocný softvér.
Pod pojmom "vypnutie" nemusí vždy ísť o to isté. Dnešné počítače ponúkajú niekoľko rôznych úsporných režimov, takže môžete presne určiť, akým spôsobom začne počítať šetriť elektrinu. Môže úplne ukončiť beh operačného systému, dokáže uložiť aktuálny stav na disk a odpojiť sa od napájania, alebo môže "uspať" všetky dôležité komponenty a pri minimálnej spotrebe byť vždy pripravený o pár sekúnd po vašom príchode poskytovať svoje služby.
Freewarový balík s názvom Vypínač na dobú noc už sám vopred napovie, čo je jeho úlohou. Slúži na vypnutie, reštart systému alebo odhlásenie používateľa v momente, keď skončí odpočítavanie na nule, alebo systémové hodiny dosiahnu určený čas. Tí ktorých pred spaním uspokojí oddychová hudba navyše môžu určiť hudobné súbory, ktoré sa v momente spustenia začnú prehrávať. Ak sa hudba vyčerpá, počítač sa vypne. Existujú tu však isté obmedzenia. Pre hudobné súbory nie je zatiaľ možné vytvárať playlisty a systém nepodporuje hibernáciu a prechod do úsporného režimu.
Ak uprednostňujete hibernáciu a prechod do úsporného režimu, môžete siahnuť po jednoduchom softvéri s názvom Shutdown At. Ten pri určení cieľového času umožňuje uskutočniť vypnutie systému, reštart, odhlásenie aktuálneho používateľa, prechod do úsporného režimu i hibernáciu. Tento nástroj sa hodí hlavne pre tých, ktorí chcú časovaným vypnutím počítača administrátora oklamať že z práce odišli v určený čas, alebo chcú obmedziť čas detí strávený za počítačovými hrami.
Kto vystačí s obyčajným vypnutím PC, jeho uspaním či reštartom vo vopred definovaný čas, ten môže zvoliť i program Vypnout PC, ktorý navyše umožňuje každodenne vo vopred určený čas spustiť želanú aplikáciu. Automatickým zakomponovaním do systému MS Windows s ktorým súvisí i možnosť znemožnenia prístupu k funkciám vypnutia používateľom tak umožňuje prednastaviť pravidlá pre upozornenie blížiaceho sa konca práce a automatické vypnutie systému. To môže byť zaujímavé obzvlášť pre rôzne kiosky s obmedzenou časovou dostupnosťou.
Existujú však i nástroje, ktoré umožňujú preddefinovať viacero scenárov vypnutia a pripraviť si k nim ikony na pracovnú plochu. Tí, ktorým sa nechce v softvéroch tohto druhu neustále meniť časové nastavenia si môžu pripraviť štvoricu vypínacích pravidiel dostupných cez tlačidlá aplikácie a nekonečné množstvo zástupcov na ploche, ktoré v daný čas, alebo po uplynutí časového limitu umožnia uskutočňovať všetky aplikácie súvisiace so správou napájania. Vytvorení zástupcovia navyše môžu byť namiesto plochy nasmerovaní i do menu alebo do sekcie programov spustených po štarte systému. Ak niektorá z aplikácií odmieta ukončiť beh, môže byť softvérom násilne uzavretá. Jednoduchú možnosť dĺžky „seansy“ v systéme MS Windows prináša nástroj s názvom Vypínač.
Kombinovaný prístup k vypínaniu zabezpečuje nástroj Off. Ten je navrhnutý tak, aby umožnil automatizovaný reštart či vypnutie po uplynutí niekoľkominútového limitu, avšak nie vtedy, ak prevyšuje záťaž procesora niekoľkopercentnú úroveň. V takomto prípade sa vždy počká, až kým zaťaženie procesora klesne pod definovanú hranicu. Maximálny časový limit, ktorý je však možné v tomto balíčku nastaviť je jedna hodina.
Ak sa vám teda zdá, že vaše vysoké účty za elektrinu boli práve z dôvodu že ste počítač nevypínali, niet jednoduchšieho riešenia, ako si zvoliť niektorý z tejto sady softvérov.
TIP: Ak budete svoj počítač "učiť" aby sa vypínal sám, nezabudnite ho nastaviť tak, aby pomocou úsporných režimov šetril elektrinu.