Tím Hongruia Žanga z Wisconsinskej univerzity (USA) zostrojil z vody a hydrogelov pol- až niekoľkomilimetrové šošovky. Tvar a teda optické vlastnosti menia podľa teploty a kyslosti prostredia. Samé či v kombinácii môžu zlepšiť zobrazovanie v medicíne a elektronike.
Geoffrey Hinton a Ruslan Salakhutdinov z Torontskej univerzity (Kanada) dosiahli veľký pokrok pri využití neurónových sietí; na rozdiel od bežných počítačov sa neriadia fixným programom, ale "učia" sa pri práci.
Jean-Francois Moyen zo Stellenboschskej univerzity (JAR) našiel v Barbertonskej oblasti svojej krajiny metamorfované horniny, potvrdzujúce existenciu doskovej tektoniky, konkrétne ponárania jednej dosky zemskej kôry pod druhú, už pred vyše 2,5 miliardami rokov.
Naoto Hirano z Tokijského technologického inštitútu (Japonsko) s kolegami objavil na západe Tichého oceánu nový typ malých sopiek, ktoré sa vyskytujú mimo hraníc dosiek zemskej kôry a nesúvisia so vzdúvaním magmy z hlbších častí zemského plášťa.
Christopher Landsea z NOAA (USA) s kolegami dospel k záveru, že databázy zatiaľ nie sú dostatočne spoľahlivé na to, aby sa dalo tvrdiť, že pribúdanie silných hurikánov (na obrázku Katrina) v posledných rokoch súvisí s rastom teploty oceánu vplyvom globálneho otepľovania.
Gabriella Gibsonová z Greenwichskej a Ian Russell zo Sussexskej univerzity (Veľká Británia) zistili, že isté tropické komáre opačného pohlavia si zlaďujú kmitanie krídiel. Pieseň lásky?
Rüdiger Wehner a Martin Müller zo Zürišskej univerzity (Švajčiarsko) zistili, že púštne mravce druhu Cataglyphis fortis sa pri orientácii v teréne spoliehajú predovšetkým na polarizované rozptýlené svetlo oblohy a menej na slnečné svetlo.
Tím Stephena Gallia zo Stanfordovej univerzity (USA) zistil, že imunitné žírne bunky, aktéri anafylaktického šoku, astmy a alergií, sčasti chránia myši pred účinkami hadieho a včelieho jedu. Dosiaľ sa myslelo, že účinky jedu ešte zhoršujú.
Podľa pokusov tímu Jaya Gingricha z Kolumbijskej univerzity (USA) úzkosť v mozgovej kôre myší prinajmenšom sčasti kontrolujú receptory neuroprenášača serotonínu.
Henry Mahncke z firmy Posit Science (USA) s kolegami vyvinul intenzívny výcvikový program, ktorý priniesol isté úspechy pri zlepšovaní prejavov vekom spôsobeného zhoršovania vnímania, poznávacích schopností a pamäti inak všeobecne zdravých starších ľudí.
FOTO - NOAA