Ako keby nestačilo, že ženy na dne spoločenského rebríčka musia pracovať viac a za menej peňazí. Teraz navyše vedci zistili, že v porovnaní s lepšie postavenými nemanuálnymi pracovníčkami im hrozí vyššie riziko smrti na srdcový infarkt, mŕtvicu alebo rakovinu. Približne tretinu ich úmrtí má na svedomí nedostatok pohybu, vysoká hmotnosť, fajčenie a zlé stravovanie. Zvyšok možno prirátať na vrub rýchlejšiemu starnutiu buniek, ktoré má na svedomí stres, vyplývajúci z ich životného príbehu.
Ako napísal New Scientist, štúdia tímu Tima Spectora z londýnskej Nemocnice svätého Tomáša sa opiera o výskum bielych krviniek 1552 žien-dvojičiek. Ukázalo sa, že bunky žien, ktoré sú na spoločenskom dne, starnú oveľa rýchlejšie; v porovnaní so ženami, ktoré na tom boli spoločensky lepšie, boli ich biele krvinky v priemere staršie o sedem rokov. Vek bunky možno odhadnúť podľa dĺžky telomér, ktoré tvoria konce chromozómov. Teloméry sa skracujú pri každom bunkovom delení. Logicky, čím sú kratšie, tým viac sa bunka delila, a tým je teda staršia. Rýchlejšie delenie bunky ovplyvňuje jej častejšie poškodenie, ktoré je následkom vyššieho oxidatívneho stresu, ktorý "prežíva" bunka.
"Z príslušnosti k nižším sociálnym triedam, z toho, že nad vami je veľa ľudí, ktorí majú lepší prístup k zdrojom a majú kontrolu nad vaším životom, vyplýva vyšší psychologický stres," hovorí Spector. "Táto neviditeľná ruka môže prenášať viac stresu aj na bunkovú úroveň, a v tom prípade sa skracujú jej teloméry." Spector, ktorý pripravuje podobný výskum aj na mužoch, očakáva rovnaké výsledky ako pri ženách. (ač)