SME
Štvrtok, 21. január, 2021 | Meniny má VincentKrížovkyKrížovky
EXTRÉMNE VÝKYVY POČASIA, VYŠŠIE TEPLOTY A MORSKÉ VLNY, ALE TIEŽ PRÍCHOD NOVÉHO ŽIVOTA, TO SÚ PRAVDEPODOBNÉ SCENÁRE, SPOJENÉ S VÝVOJOM GLOBÁLNEJ KLÍMY

Klíma: Čo odkážeme našim vnukom?

>Prežívali sme horúce leto. Rekordné neboli vysoké teploty, ale ich dĺžka. Zatiaľ čo v tomto roku sme horúčavám vzdorovali dlhých šesť týždňov, v extrémne teplých letách v rokoch 1988, 1994, 1998, 2000, 2003 a 2005 obdobie horúčav trvalo maximálne dva tý

Cestu na Eiger v lete uzavreli kvôli zosuvu skál, najväčšiemu za posledných 15 rokov v Európe, ktorý spôsobil roztopený ľadovec. FOTO - REUTERS

Prežívali sme horúce leto. Rekordné neboli vysoké teploty, ale ich dĺžka. Zatiaľ čo v tomto roku sme horúčavám vzdorovali dlhých šesť týždňov, v extrémne teplých letách v rokoch 1988, 1994, 1998, 2000, 2003 a 2005 obdobie horúčav trvalo maximálne dva týždne.

Problémy s teplom mali (a ešte majú) aj inde. Na známom švajčiarskom Matterhorne (4478 m) vo výške 4 000 metrov sa už niekoľko týždňov teploty pohybujú okolo nuly a ohrozujú celistvosť alpského štítu.

Matterhorn, Eiger aj Mount Everest

Ústupom ľadovca z časti Matterhornu vzniká v postihnutom mieste pnutie a erózia horniny. Kvôli zosuvu kameňov už museli Švajčiari uzavrieť niektoré obľúbené cesty na vrchol hory. Na miestach, ktoré ešte nedávno pokrývala studená snehová pokrývka, ležala kamenná drvina. Expert na otázky horskej klímy a globálneho otepľovania Michele Comi povedal: "Trhliny v skalnom masíve, ktoré držal ľad pokope ako tmel, teraz, keď sa roztopil, praskajú a prinášajú nestabilitu. Ide o bežný geologický proces, neprirodzené je však jeho zrýchľovanie," upozornil Comi.

Ústup ľadovca nepostihol iba Matterhorn, ale aj inú slávnu horu Eiger (3976) v Bernských Alpách; jej severná stena má kvôli vysokému počtu obetí prezývku Mordwand (Stena smrti). Pred tromi týždňami sa z úbočia Eigeru zrútilo asi 700 tisíc metrov kubických skalného masívu. Je to tretina z predpokladaného množstva skál, ktoré sa podľa vedcov z hory uvoľnia. Európa tak zaznamená najväčší skalný zosuv za uplynulých 15 rokov.

Podľa klimatológa z Oxfordskej univerzity Marka Newa v uplynulých 30 rokoch ubudlo v priemere asi 30 percent snehovej a ľadovej pokrývky vo východnych Himalájach. Nebezpečenstvo teda hrozí i najvyššej hore sveta Mount Everest (8850 m, čínski vedci v máji 2004 namerali 8844 m).

Alpy bez ľadovcov?

Nie je isté, akým tempom bude ohrievanie vzduchu pokračovať. Existuje rad faktorov, ktoré zatiaľ nemôžu počítačové modely vývoja klímy zobrať do úvahy. Nedávno napríklad vedci prišli s varovaním, že ak sa začne roztápať severská tundra, bude to znamenať ďalší dodatočný prísun skleníkového plynu oxidu uhličitého do ovzdušia, a teda aj ďalšie otepľovanie. Na druhej strane existujú nevyspytateľné faktory, ako trebárs mraky, ktoré môžu Zem ochladzovať.

Klimatológovia odhadujú nárast priemerných teplôt na Zemi do konca 21. storočia na 1,5 až 5 stupňov Celzia. Ak by nastal druhý variant, podľa analýzy vedcov z Zürišskej univerzity by Alpy mohli byť koncom tohto storočia takmer bez ľadu. Alpské ľadovce zatiaľ stratili od roku 1850 asi polovicu svojej plochy. Aj keby oteplenie bolo nakoniec miernejšie, následky masívneho topenia ľadovcov iba na zásobovanie vodou by v mnohých častiach sveta mohli byť veľmi nepríjemné.

Cez severný pól by sa mohla do roku 2050 otvoriť v lete doteraz zamrznutá cesta pre dopravné či turistické lode a tankery s ropou. Toto pozitívum by však sprevádzalo väčšie znečisťovanie ovzdušia zo spaľovacích motorov. Na južnom póle, kde vládne najdrsnejšia klíma na Zemi, možno za 100 až 200 rokov opäť budú rásť stromy. Ak sa podiel oxidu uhličitého v atmosfére zdvojnásobí, podľa klimatológa Roberta Dunbara zo Stanfordskej univerzity by mohol južný pól vyzerať tak ako naposledy pred 20 miliónmi rokov. Topenie južných ľadovcov by ovplyvnilo globálnu situáciu v zásobovaní vodou, lebo v antarktickom ľade je uložená väčšina pitnej vody celej planéty.

Pripravme sa na dôsledky

Podľa nemeckých vedcov je už nepochybné, že niektoré životné priestory sa menia a v budúcnosti sa zmenia ešte viac. "V Severnom mori sa usadzujú nové druhy rýb, terajšie sa sťahujú na sever," hovorí odborník na morské prostredie Thomas Klenke z Oldenburskej univerzity. "Na Zemi sa mení správanie sťahovavých vtákov, palmy na záhrade rastú lepšie, to už teraz podprahovo cíti každý." S nárastom morskej hladiny môžu stratiť rovnováhu celé ekosystémy. Severonemecká rovina by sa ocitla pod vodou, ak ju nebudú chrániť hrádze. Samotný Oldenburg, vzdialený asi 50 kilometrov od pobrežia, by mohol byť prístavným mestom.

Extrémne výkyvy počasia, viac zrážok, vyššie morské vlny, ale aj príchod nového života, to sú pravdepodobné scenáre, spojené s vývojom globálnej klímy. Preto by sme sa mali začať pripravovať na dôsledky už teraz. Podľa nemeckého vedca treba začať od ochrany pobrežia. A uvažovať tiež o tom, aké plodiny pestovať: odolnejšie voči výkyvom počasia a azda aj také, ktoré znesú morskú vodu. "S prípravou treba začať už teraz, aby sme našim deťom a vnukom nezanechali iba teplejšie podnebie, ale aj lepšie rastliny, aby sa mohli vysporiadať s dôsledkami. Mali by sme sa v každom prípade prispôsobiť novému prostrediu a vymedziť cesty, po ktorých pôjdeme do budúcnosti," hovorí Klinke.

Sympatický postoj. Zdá sa, že nárekov nad zmenou klímy už bolo viac ako dosť. Ak s týmto faktom veľa nespravíme, treba s ním jednoducho rátať. A ako kedysi povedal jeden čínsky mudrc, lepšie zapáliť čo i len malú sviečku, ako preklínať tmu.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Ako prvý dostal vakcínu proti covidu profesor Krčméry.
Dobré ráno

Dobré ráno: Kotleba je navždy vodca, fašisti sa hádajú

Prečo nastal rozkol v ĽSNS.

NADÁCIA ZASTAVME KORUPCIU

Holý o výnimke nehovoril pravdu, papalášizmus dokazuje úspešný vedec

Pracuje v Anglicku, žiadosť mu zamietli.

Podpredseda vlády pre legislatívu a strategické plánovanie Štefan Holý (Sme rodina)
KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Kotlebovci sa bijú o peniaze

Milióny od štátu už zamávali aj inou čeliadkou.

Peter Tkačenko

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto.
Podcast Zoom

Zoom: Ukázali, aké dlhodobé problémy spôsobí Covid-19

Týždenný podcast o novinkách z vedy.

Vedátorský podcast

Prečo sa magnetické pole Zeme hýbe a ako sa udrží mucha na stene?

Od muchy na stene až po kvantovú nadvládu a gravitačné vlny, Vedátorský podcast odpovedal na otázky poslucháčov.

Ilustračná foto