Animal Crossing: Wild World - zábava pre všetkých

Viete, ktorá hra dokáže strhnúť väčšie masy než nový diel Final Fantasy či mnohé ospevované next-gen tituly? Netušíte? Nintendo opäť raz čerí neprebádané vody hráčskeho záujmu.

Viete, ktorá hra dokáže strhnúť väčšie masy než nový diel Final Fantasy či mnohé ospevované next-gen tituly? Netušíte? Nintendo opäť raz čerí neprebádané vody hráčskeho záujmu.

Sériu The Sims hádam netreba nikomu bližšie predstavovať. Úspech a odozva, s akými sa tento spočiatku bizarný nápad stretol, nemá v rámci PC platformy obdobu. No vedeli ste, že aj Nintendo má podobný titul na zozname? Avšak, ako to už v prípade tejto nekonvenčnej spoločnosti býva zvykom, žáner si pretvorili k vlastnému obrazu. Ľudí vystriedali roztomilé zvieracie postavičky a každodenný boj o prežitie dobrodružné úlohy a zábavné minihry. Nie, neobávajte sa ďalšieho bezcenného plagiátu. Animal Crossing: Wild World (AC) je zmesou viacerých žánrov a sklbuje tie najatraktívnejšie elementy z rôznych svetových herných bestsellerov.

Hoci sa na našom maličkom Slovensku o tejto sérii veľa nevie, vedzte, že nový AC si už takmer úplne podmanil Krajinu vychádzajúceho slnka, obyvateľov spoza Veľkej mláky a momentálne si dobyvačnú stratégiu opakuje na Starom kontinente, kde úspešne pokračuje vo svojom ťažení. Cestu do alternatívneho sveta otvára jazda v taxíku a niekoľko prívetivých otázok. Práve tu sa začína, aj keď sa to spočiatku nezdá, písať nová kapitola, pretože na základe nich hra určí vaše pohlavie a vôbec profil ako taký. Krátko po dorazení na miesto sa k vám pridá tunajší obchodník a ukáže vám váš nový domov. Malý, nezariadený domček s jednou posteľou, krčiacou sa v rohu na druhom poschodí, ale čo tam po tom, hlavne, že je kde hlavu zložiť. Avšak obchodnícka duša sa v ňom nezaprie a na domček si budete musieť poctivo zarobiť. Prvé úlohy nie sú nijak zvlášť náročné, väčšinou ide o doručenie zásielky alebo napísanie oznamu. Zvládnutím týchto skutočne triviálnych úloh získate voľnosť a možnosť konečne odhodiť rovnošatu.

GRAFIKA 8 / 10
Wild World v mnohom vychádza z GameCube verzie. Dizajnovo sú takmer na vlas rovnaké. Lež druhou stránkou mince je technické spracovanie. To, čo je na GameCube šedým priemerom, je v prípade Nintenda DS skutočná lahôdka. Svet Animal Crossing hýri farbami. Zvieratka sú vymodelované s citom a do farebného sveta príjemne zapadajú. Navyše ani pri jednom z nich nebudete mať pocit dejà vu. Výsledný efekt nakoniec spestrujú i maličkosti ako padajúce lístie, sneh alebo zanechávanie stôp v piesku. AC síce nie je najoslnivejšia hra na tejto platforme, zato je však ďalším príkladom toho, že ani 3D hry nie sú DSku cudzie.

INTERFACE 8 / 10
Pamätáte si ešte na hry z čias 8-bitov, kedy niektoré vzbudzovali dojem takmer nekonečného príbehu, keď jeden level striedal druhý a toto opakovanie nemalo konca-kraja? S Wild Word si tieto spomienky oprášite, či už chcete alebo nie. Teraz si možno hovoríte – toľké možnosti si museli vyžiadať daň v podobe komplexného menu. Opak je však pravdou. Všetko nájdete prehľadne a logicky spracované. Samotné menu je rozdelené do rôznych kategórii, pričom za primárnu sa považuje obrazovka s ponukou inventára. Tá zahŕňa karikatúru hlavnej postavy, predmety, ktoré máte momentálne pri sebe, a nemalú časť si ukrojila aj korešpondencia. AC ale patrí k tým hrám, pri ktorých vari najmenej využijete unikátny potenciál NDS. Skôr sa prichytíte pri používaní klasického D-Padu, podobne ako pri Advance Wars: Dual Strike. Výraznejšie plus v tomto smere putuje k jednoduchému manipulovaniu s predmetmi a písaniu listou či rôznych správ. Vďaka dotykovej obrazovke stačí, ak ťuknete napríklad na rybársku udicu a pretiahnete ju na telo postavy rovnako ako ikonu v prípade PC.

Hra “beží“ pomerne plynulo, nakoľko loadingy pri prechádzaní zo sveta do domčekov sú iba minimálne. Čo sa týka hernej ponuky, bolo by hriechom opomenúť obrovskú škálu odevov. Po niekoľkých hodinách strávených s hrou si sami uvedomíte, ako veľmi si autori na nej dali záležať a ako iste všetci dobre viete, ulahodiť v oblasti módy viacerým, nie je rozhodne sranda. Stať sa môžete čímkoľvek, spevákom, rybárom, lekárom, pirátom, ba dokonca aj psychopatom. Sám som sa niekoľko večerov obliekal výlučne do čierneho, v ruke sekera a na tvári plynová maska, div, že sa ma tie roztomilé zvieratka nebáli.

HRATEĽNOSŤ 9 / 10
Dostali sme sa ku gru celej hry. Animal Crossing: Wild World predstavuje ohromný svet plný života a je jednou z mála hier, ktorých hrateľnosť je tak chytľavá, nápaditá, intuitívna a atraktívna, že má stále čo ponúknuť i po niekoľkých mesiacoch hrania. Obyčajne predstava, žeby ste mali v hre robiť činnosti, ktoré sa pre nás stali každodenným rituálom, neznie dvakrát lákavo. Pokúsim sa vám preto aspoň čiastočne opísať komplexnosť, ktorá sa prekvapivo pri hraní mení na zábavu.

AC začína príchodom do malej, ale o to pokojnejšej usadlosti. Tom Nook ako predstaviteľ nekompromisného obchodníka uvedie vašu maličkosť do krutej reality. Veď viete, ako to chodí, v dnešnej dobe ani kura zadarmo nehrabe, nie to ešte malicherný predavač. Prístrešok však poskytne, a dokonca dopomôže k zarobeniu prvých zlatiek, v tomto prípade zvončekov (mena tunajšieho sveta). Počiatočné úlohy sú nielenže triviálne, ale navyše i bežne sa vyskytujúce v reálnom živote. Popravde vaše prvé kroky nie sú dvakrát zábavné a ani zarobené zvončeky nepribúdajú v astronomických výškach. AC má však v rukáve žolíka, a tým je spád. Neskôr pochopíte prečo si hra nevybrala cestu, pri ktorej by na hráča behom sekundy vybafla so všetkým, čo ponúka. Aj zárobky sa postupne začnú zlepšovať, z pôvodných pár zvončekov, za ktoré by ste mali sotva na slanú vodu, si čo nevidieť budete kupovať luxusný nábytok.

S tým priamo súvisia aj herné možnosti. Ak som v úvode hovoril o inšpirácii hrou Sims, potom nemôžem opomenúť ani známu sériu Pokémon. Odporcovia elektrickej myši, nemusíte hneď odvracať pohľad, Pikachua ako ani jeho spoločníkov v hre nenájdete, iba ak by ste zapracovali na vlastných schopnostiach a vytvorili ich motívy na niektoré z tričiek. AC si z tejto série berie to najpodstatnejšie, heslo. Motto, kvôli ktorému sa tieto príšerky stále držia na špici predajných rebríčkov „pochytajte ich všetkých“. Rozmanitosť rýb, hmyzu, nábytku, questov, fosílii a vôbec herných možností pri tak malom cartridge naozaj prekvapí a s výsledným efektom sa navyše vďaka online multiplayeru môžete pochváliť každému.

AC predstavuje svet s vlastnými pravidlami. Spočiatku začínate ako poslíček v prenájme a ani domčekov na guľatom svete, pripomínajúcom niektoré planéty z Ratcheta, nie je mnoho. No ak splatíte prvú čiastku za dom, rázom sa veci obrátia vo váš prospech. Denný kolobeh sa viaže s nastaveniami v NDS, teda ak ráno vstanete a zapnete si hru, budete odmenení milým pozdravom, tým to ale nekončí, pretože od denného cyklu sa odvíjajú aj niektoré úlohy. Nejde síce o prevratnú novinku, ale ak sa až večer dostanete k hraniu, príjemne poteší, že rovnako pokojná atmosféra panuje aj v hre a nie nejaká bujará oslava za bieleho dňa. Prakticky si ani nemusíte sledovať čas, nakoľko v pravom dolnom rohu obrazovky je vždy aktuálny, plus dovŕšením každej hodiny, hra typickým džinglom zahlási zmenu, akoby ste pri sebe mali staré drevené hodiny. Čo je však zaujímavejšie, je spätosť s ročnými obdobiami. Momentálne hrou otriasajú horúčavy podobné našimi, no časom ako budú pribúdať mesiace, sa začne i herný svet meniť. Lístie zo stromov začne opadať, sčervenie a stmavne. Pomaly začne padať sneh, aby sa znova na jar začalo všetko prebúdzať k životu.

Zvláštnosťou AC je, že dianie v meste na vás nikdy nepočká, teda ak si zapnete hru po troch dňoch, nikdy neviete, o čo ste prišli. Či ste náhodou neprepásli dlho očakávanú možnosť kúpenia nejakého vzácneho obrazu, alebo či sa v meste nekonala nejaká slávnosť. Tých je viacero a mojou najobľúbenejšou je súťaž v rybárčení, a aj keď v reáli som si toto zabíjanie času (a rýb, že? – pozn. Slavatar) vôbec neobľúbil, v hre ma chytilo natoľko, že minimálne raz do dňa som si s udicou vyrazil k potôčiku a tajne dúfal, že chytím nejaký vzácny kúsok, ktorý by som potom vystavil v neďalekom múzeu. Doňho okrem iného nosíte hmyz a nájdené fosílie. Tie už ako inak musíte najprv nájsť, potom lopatou vykopať a následne ich odniesť do už spomínaného múzea, kde sa z ich prítomnosti nepotešíte len vy, ale aj správca. Sova zisti pôvod nálezu a následne, za nepredstaviteľne komického plaču, si ich od vás vyžiada.

MULTIPLAYER 6 / 10
Jedným z podstatných rozdielov medzi Animal Crossing: Wild World a verziou pre GameCube je podpora Wi-Fi. K spojeniu s celým svetom vám postačí jedno DSko, cartridge s hrou a žiaľ aj kód, bez ktorého ste inak stratení a nepomôžu vám ani všetky zvončeky sveta. Kód, ktorý potrebujete zadať, aby ste sa dostali do iného mestečka predstavuje akúsi ochrannú bariéru pred neoprávneným vstupom do cudzích miest, kde by inak vznikol priestor pre realizáciu rôznych vtipálkov a indivíduí. Súčasne sa v jednom meste môžu nachádzať len štyria hráči. Online možnosti mohli byť ďaleko väčšie, ale pri tak bohatom singleplayeri to vôbec nezaváži.

ZVUKY 7 / 10
Niektoré činnosti môžete vykonávať aj bez toho, aby ste sa pozerali na displeje. Sám som tak po nociach, kedy som už na oči poriadne nevidel, chytal ryby. Mrsknete udicou a čakáte na žblnknutie, ktoré potvrdí správny dopad háčika, potom už len stačí vyčkávať a pri prvom výraznejšom šklbnutí začať navíjať. Nanešťastie postavy nerozprávajú, iba vydávajú ťažko pomenovateľné zvuky. Hráči “odkojení“ na hrách od Nintenda si to ani neuvedomia, tí ostatní sa nad týmto nedostatkom budú musieť povzniesť a rovnako tak aj nad niektorými inými zvukmi, pretože útok roja včiel pripomína všeličo, len nie útok roja včiel.

HUDBA 9 / 10
Popri herných možnostiach predstavuje hudba ďalšiu z mnohých silných stránok. V hre sa aj napriek malému cartridge nachádza množstvo skladieb a neverím, žeby sa našiel niekto, komu by ani jedna z nich neulahodila.

NÁROČNOSŤ & INTELIGENCIA 7 / 10
Jednoduchý koncept proste nepripustí náročnú obtiažnosť. Zvončeky je možné obdržať rôznymi spôsobmi, pričom nikto a nič vás netlačí žiadnym časovým limitom. Tom Nook síce požaduje vrátenie dlhu, no s časom, či nebodaj nejakým úrokom, vás už nezaťažuje. AC je predovšetkým určený na odreagovanie a nie na namáhanie mozgových závitov, na to tu predsa máme Brain Training.

ZÁVEREČNÝ VERDIKT 8 / 10
Malá hra s veľkým obsahom, reprezentujúca úspech Nintenda na poli konzol do ruky. I takto by sa dal charakterizovať nový Animal Crossing: Wild World. O výdrží nemôže byť ani tých najmenších pochýb. Potrvá mesiace, pokým odhalíte všetky zákutia a nakoniec zistíte, že na pultoch v obchodoch sa už rozvaľuje nové pokračovanie pre Wii.

Animal Crossing: Wild World na recenziu zapožičal Brloh.

Najčítanejšie na SME Tech


Hlavné správy zo Sme.sk

PLUS

Kuriózny zločin spred 50 rokov ožíva vďaka novinárovi Romanovi Kaliskému

Vlastnú susedu chcela utopiť v odpadovej šachte, napokon dostala 6 rokov.

ŠPORT

Šupler: Keď sme boli v céčku, každý chcel ísť na MS. Dnes je situácia iná

Je ešte skoro, vraví Šupler o hráčoch do 18 rokov.

DOMOV

Viezli sme sa po trase, po ktorej Remiáš prešiel naposledy

Uplynulo 21 rokov od smrti Remiáša.

TECH

Objavili prepojenie medzi autizmom u vnúčat a fajčením v tehotenstve

Fajčenie môže ohroziť aj vaše vnúčatá.

Neprehliadnite tiež

Objavili prepojenie medzi autizmom u vnúčat a fajčením v tehotenstve

Deti mali vyššiu šancu prejavovať znaky autizmu, ak fajčila ich babka z matkinej strany.

Fotosyntézu spustili v umelej hmote, čistí vzduch a vyrába čistú energiu

Zariadenie zatiaľ vyskúšali len pri modrom svetelnom spektre.

Vypočítali, ako sa dá cestovať v čase, ale stroj postaviť nevedia

Nový výskum navrhuje matematický model, ktorý umožňuje cestovanie v čase.

Na Marse by ľudia mohli bývať v domčekoch z červených tehál

Inžinieri našli spôsob, ako z červenej pôdy Marsu vyrábať odolné tehly.

Inzercia - Tlačové správy


 1. Last minute tipy na Kapverdské ostrovy
 2. Voda, kotol, vymknutie: Čo stoja najčastejšie domáce katastrofy?
 3. Žijú, lebo sa nevzdali. Príbehy ľudí bojujúcich za svoje zdravie
 4. Nový Volkswagen Arteon sa predstaví na bratislavskom autosalóne
 5. Last minute dovolenka sa dá kupiť výhodne už teraz
 6. Legendárna Štefánka opäť ožíva pod sieťou Pulitzer family
 7. Päť tipov, kam na predĺžený víkend v máji
 8. Inteligencia vo všetkom
 9. Volvo V90 Cross Country je pripravené na každé dobrodružstvo
 10. Continental spúšťa dlhodobý test pneumatík s vodičmi z Facebooku
 1. Ako efektívne využiť podlahové kúrenie?
 2. Samsung Galaxy S8: smartfón s výnimočným displejom
 3. Túžite byť matkou, ale nedarí sa? Poďme hľadať dôvody!
 4. Last minute tipy na Kapverdské ostrovy
 5. Ako sa menila obľúbená bratislavská štvrť
 6. Nové investičné projekty v Schladmingu s výhľadom na zjazdovku
 7. Podľa M. Borguľu je práca mestskej polície slabá a nedôsledná
 8. Znížená sadzba pri pôžičke v mBank už len štyri dni
 9. Odborníci poradia, komu sa oplatí využívať obnoviteľné zdroje
 10. Katarína (28): Z bývania na Nobelovej mám dobrý pocit
 1. Žijú, lebo sa nevzdali. Príbehy ľudí bojujúcich za svoje zdravie 8 200
 2. Last minute tipy na Kapverdské ostrovy 7 962
 3. Šokujúce: ako sa každý Slovák dokáže ľahko naučiť po anglicky 7 343
 4. Nový Volkswagen Arteon sa predstaví na bratislavskom autosalóne 7 225
 5. Päť tipov, kam na predĺžený víkend v máji 6 088
 6. Voda, kotol, vymknutie: Čo stoja najčastejšie domáce katastrofy? 5 304
 7. Legendárna Štefánka opäť ožíva pod sieťou Pulitzer family 5 038
 8. Last minute dovolenka sa dá kupiť výhodne už teraz 3 636
 9. Ako sa menila obľúbená bratislavská štvrť 3 075
 10. 5 krokov k vlastnému bývaniu 2 903

Už ste čítali?

Domov NajnovšieNajčítanejšieDesktop