SME
Sobota, 16. január, 2021 | Meniny má KristínaKrížovkyKrížovky

Animal Crossing: Wild World - zábava pre všetkých

Viete, ktorá hra dokáže strhnúť väčšie masy než nový diel Final Fantasy či mnohé ospevované next-gen tituly? Netušíte? Nintendo opäť raz čerí neprebádané vody hráčskeho záujmu.

Viete, ktorá hra dokáže strhnúť väčšie masy než nový diel Final Fantasy  či mnohé ospevované next-gen tituly? Netušíte? Nintendo opäť raz čerí neprebádané vody hráčskeho záujmu.

Sériu The Sims hádam netreba nikomu bližšie predstavovať. Úspech a odozva, s akými sa tento spočiatku bizarný nápad stretol, nemá v rámci PC platformy obdobu. No vedeli ste, že aj Nintendo má podobný titul na zozname? Avšak, ako to už v prípade tejto nekonvenčnej spoločnosti býva zvykom, žáner si pretvorili k vlastnému obrazu. Ľudí vystriedali roztomilé zvieracie postavičky a každodenný boj o prežitie dobrodružné úlohy a zábavné minihry. Nie, neobávajte sa ďalšieho bezcenného plagiátu. Animal Crossing: Wild World (AC) je zmesou viacerých žánrov a sklbuje tie najatraktívnejšie elementy z rôznych svetových herných bestsellerov.

Skryť Vypnúť reklamu

Hoci sa na našom maličkom Slovensku o tejto sérii veľa nevie, vedzte, že nový AC si už takmer úplne podmanil Krajinu vychádzajúceho slnka, obyvateľov spoza Veľkej mláky a momentálne si dobyvačnú stratégiu opakuje na Starom kontinente, kde úspešne pokračuje vo svojom ťažení. Cestu do alternatívneho sveta otvára jazda v taxíku a niekoľko prívetivých otázok. Práve tu sa začína, aj keď sa to spočiatku nezdá, písať nová kapitola, pretože na základe nich hra určí vaše pohlavie a vôbec profil ako taký. Krátko po dorazení na miesto sa k vám pridá tunajší obchodník a ukáže vám váš nový domov. Malý, nezariadený domček s jednou posteľou, krčiacou sa v rohu na druhom poschodí, ale čo tam po tom, hlavne, že je kde hlavu zložiť. Avšak obchodnícka duša sa v ňom nezaprie a na domček si budete musieť poctivo zarobiť. Prvé úlohy nie sú nijak zvlášť náročné, väčšinou ide o doručenie zásielky alebo napísanie oznamu. Zvládnutím týchto skutočne triviálnych úloh získate voľnosť a možnosť konečne odhodiť rovnošatu.

Skryť Vypnúť reklamu

GRAFIKA 8 / 10
Wild World v mnohom vychádza z GameCube verzie. Dizajnovo sú takmer na vlas rovnaké. Lež druhou stránkou mince je technické spracovanie. To, čo je na GameCube šedým priemerom, je v prípade Nintenda DS skutočná lahôdka. Svet Animal Crossing hýri farbami. Zvieratka sú vymodelované s citom a do farebného sveta príjemne zapadajú. Navyše ani pri jednom z nich nebudete mať pocit dejà vu. Výsledný efekt nakoniec spestrujú i maličkosti ako padajúce lístie, sneh alebo zanechávanie stôp v piesku. AC síce nie je najoslnivejšia hra na tejto platforme, zato je však ďalším príkladom toho, že ani 3D hry nie sú DSku cudzie.

INTERFACE 8 / 10
Pamätáte si ešte na hry z čias 8-bitov, kedy niektoré vzbudzovali dojem takmer nekonečného príbehu, keď jeden level striedal druhý a toto opakovanie nemalo konca-kraja? S Wild Word si tieto spomienky oprášite, či už chcete alebo nie. Teraz si možno hovoríte – toľké možnosti si museli vyžiadať daň v podobe komplexného menu. Opak je však pravdou. Všetko nájdete prehľadne a logicky spracované. Samotné menu je rozdelené do rôznych kategórii, pričom za primárnu sa považuje obrazovka s ponukou inventára. Tá zahŕňa karikatúru hlavnej postavy, predmety, ktoré máte momentálne pri sebe, a nemalú časť si ukrojila aj korešpondencia. AC ale patrí k tým hrám, pri ktorých vari najmenej využijete unikátny potenciál NDS. Skôr sa prichytíte pri používaní klasického D-Padu, podobne ako pri Advance Wars: Dual Strike. Výraznejšie plus v tomto smere putuje k jednoduchému manipulovaniu s predmetmi a písaniu listou či rôznych správ. Vďaka dotykovej obrazovke stačí, ak ťuknete napríklad na rybársku udicu a pretiahnete ju na telo postavy rovnako ako ikonu v prípade PC.

Skryť Vypnúť reklamu

Hra “beží“ pomerne plynulo, nakoľko loadingy pri prechádzaní zo sveta do domčekov sú iba minimálne. Čo sa týka hernej ponuky, bolo by hriechom opomenúť obrovskú škálu odevov. Po niekoľkých hodinách strávených s hrou si sami uvedomíte, ako veľmi si autori na nej dali záležať a ako iste všetci dobre viete, ulahodiť v oblasti módy viacerým, nie je rozhodne sranda. Stať sa môžete čímkoľvek, spevákom, rybárom, lekárom, pirátom, ba dokonca aj psychopatom. Sám som sa niekoľko večerov obliekal výlučne do čierneho, v ruke sekera a na tvári plynová maska, div, že sa ma tie roztomilé zvieratka nebáli.

HRATEĽNOSŤ 9 / 10
Dostali sme sa ku gru celej hry. Animal Crossing: Wild World predstavuje ohromný svet plný života a je jednou z mála hier, ktorých hrateľnosť je tak chytľavá, nápaditá, intuitívna a atraktívna, že má stále čo ponúknuť i po niekoľkých mesiacoch hrania. Obyčajne predstava, žeby ste mali v hre robiť činnosti, ktoré sa pre nás stali každodenným rituálom, neznie dvakrát lákavo. Pokúsim sa vám preto aspoň čiastočne opísať komplexnosť, ktorá sa prekvapivo pri hraní mení na zábavu.

Skryť Vypnúť reklamu

AC začína príchodom do malej, ale o to pokojnejšej usadlosti. Tom Nook ako predstaviteľ nekompromisného obchodníka uvedie vašu maličkosť do krutej reality. Veď viete, ako to chodí, v dnešnej dobe ani kura zadarmo nehrabe, nie to ešte malicherný predavač. Prístrešok však poskytne, a dokonca dopomôže k zarobeniu prvých zlatiek, v tomto prípade zvončekov (mena tunajšieho sveta). Počiatočné úlohy sú nielenže triviálne, ale navyše i bežne sa vyskytujúce v reálnom živote. Popravde vaše prvé kroky nie sú dvakrát zábavné a ani zarobené zvončeky nepribúdajú v astronomických výškach. AC má však v rukáve žolíka, a tým je spád. Neskôr pochopíte prečo si hra nevybrala cestu, pri ktorej by na hráča behom sekundy vybafla so všetkým, čo ponúka. Aj zárobky sa postupne začnú zlepšovať, z pôvodných pár zvončekov, za ktoré by ste mali sotva na slanú vodu, si čo nevidieť budete kupovať luxusný nábytok.

Skryť Vypnúť reklamu

S tým priamo súvisia aj herné možnosti. Ak som v úvode hovoril o inšpirácii hrou Sims, potom nemôžem opomenúť ani známu sériu Pokémon. Odporcovia elektrickej myši, nemusíte hneď odvracať pohľad, Pikachua ako ani jeho spoločníkov v hre nenájdete, iba ak by ste zapracovali na vlastných schopnostiach a vytvorili ich motívy na niektoré z tričiek. AC si z tejto série berie to najpodstatnejšie, heslo. Motto, kvôli ktorému sa tieto príšerky stále držia na špici predajných rebríčkov „pochytajte ich všetkých“. Rozmanitosť rýb, hmyzu, nábytku, questov, fosílii a vôbec herných možností pri tak malom cartridge naozaj prekvapí a s výsledným efektom sa navyše vďaka online multiplayeru môžete pochváliť každému.

AC predstavuje svet s vlastnými pravidlami. Spočiatku začínate ako poslíček v prenájme a ani domčekov na guľatom svete, pripomínajúcom niektoré planéty z Ratcheta, nie je mnoho. No ak splatíte prvú čiastku za dom, rázom sa veci obrátia vo váš prospech. Denný kolobeh sa viaže s nastaveniami v NDS, teda ak ráno vstanete a zapnete si hru, budete odmenení milým pozdravom, tým to ale nekončí, pretože od denného cyklu sa odvíjajú aj niektoré úlohy. Nejde síce o prevratnú novinku, ale ak sa až večer dostanete k hraniu, príjemne poteší, že rovnako pokojná atmosféra panuje aj v hre a nie nejaká bujará oslava za bieleho dňa. Prakticky si ani nemusíte sledovať čas, nakoľko v pravom dolnom rohu obrazovky je vždy aktuálny, plus dovŕšením každej hodiny, hra typickým džinglom zahlási zmenu, akoby ste pri sebe mali staré drevené hodiny. Čo je však zaujímavejšie, je spätosť s ročnými obdobiami. Momentálne hrou otriasajú horúčavy podobné našimi, no časom ako budú pribúdať mesiace, sa začne i herný svet meniť. Lístie zo stromov začne opadať, sčervenie a stmavne. Pomaly začne padať sneh, aby sa znova na jar začalo všetko prebúdzať k životu.

Skryť Vypnúť reklamu

Zvláštnosťou AC je, že dianie v meste na vás nikdy nepočká, teda ak si zapnete hru po troch dňoch, nikdy neviete, o čo ste prišli. Či ste náhodou neprepásli dlho očakávanú možnosť kúpenia nejakého vzácneho obrazu, alebo či sa v meste nekonala nejaká slávnosť. Tých je viacero a mojou najobľúbenejšou je súťaž v rybárčení, a aj keď v reáli som si toto zabíjanie času (a rýb, že? – pozn. Slavatar) vôbec neobľúbil, v hre ma chytilo natoľko, že minimálne raz do dňa som si s udicou vyrazil k potôčiku a tajne dúfal, že chytím nejaký vzácny kúsok, ktorý by som potom vystavil v neďalekom múzeu. Doňho okrem iného nosíte hmyz a nájdené fosílie. Tie už ako inak musíte najprv nájsť, potom lopatou vykopať a následne ich odniesť do už spomínaného múzea, kde sa z ich prítomnosti nepotešíte len vy, ale aj správca. Sova zisti pôvod nálezu a následne, za nepredstaviteľne komického plaču, si ich od vás vyžiada.

Skryť Vypnúť reklamu

MULTIPLAYER 6 / 10
Jedným z podstatných rozdielov medzi Animal Crossing: Wild World a verziou pre GameCube je podpora Wi-Fi. K spojeniu s celým svetom vám postačí jedno DSko, cartridge s hrou a žiaľ aj kód, bez ktorého ste inak stratení a nepomôžu vám ani všetky zvončeky sveta. Kód, ktorý potrebujete zadať, aby ste sa dostali do iného mestečka predstavuje akúsi ochrannú bariéru pred neoprávneným vstupom do cudzích miest, kde by inak vznikol priestor pre realizáciu rôznych vtipálkov a indivíduí. Súčasne sa v jednom meste môžu nachádzať len štyria hráči. Online možnosti mohli byť ďaleko väčšie, ale pri tak bohatom singleplayeri to vôbec nezaváži.

ZVUKY 7 / 10
Niektoré činnosti môžete vykonávať aj bez toho, aby ste sa pozerali na displeje. Sám som tak po nociach, kedy som už na oči poriadne nevidel, chytal ryby. Mrsknete udicou a čakáte na žblnknutie, ktoré potvrdí správny dopad háčika, potom už len stačí vyčkávať a pri prvom výraznejšom šklbnutí začať navíjať. Nanešťastie postavy nerozprávajú, iba vydávajú ťažko pomenovateľné zvuky. Hráči “odkojení“ na hrách od Nintenda si to ani neuvedomia, tí ostatní sa nad týmto nedostatkom budú musieť povzniesť a rovnako tak aj nad niektorými inými zvukmi, pretože útok roja včiel pripomína všeličo, len nie útok roja včiel.

Skryť Vypnúť reklamu

HUDBA 9 / 10
Popri herných možnostiach predstavuje hudba ďalšiu z mnohých silných stránok. V hre sa aj napriek malému cartridge nachádza množstvo skladieb a neverím, žeby sa našiel niekto, komu by ani jedna z nich neulahodila.

NÁROČNOSŤ & INTELIGENCIA 7 / 10
Jednoduchý koncept proste nepripustí náročnú obtiažnosť. Zvončeky je možné obdržať rôznymi spôsobmi, pričom nikto a nič vás netlačí žiadnym časovým limitom. Tom Nook síce požaduje vrátenie dlhu, no s časom, či nebodaj nejakým úrokom, vás už nezaťažuje. AC je predovšetkým určený na odreagovanie a nie na namáhanie mozgových závitov, na to tu predsa máme Brain Training.

ZÁVEREČNÝ VERDIKT 8 / 10
Malá hra s veľkým obsahom, reprezentujúca úspech Nintenda na poli konzol do ruky. I takto by sa dal charakterizovať nový Animal Crossing: Wild World. O výdrží nemôže byť ani tých najmenších pochýb. Potrvá mesiace, pokým odhalíte všetky zákutia a nakoniec zistíte, že na pultoch v obchodoch sa už rozvaľuje nové pokračovanie pre Wii.

Skryť Vypnúť reklamu

Animal Crossing: Wild World na recenziu zapožičal Brloh.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Podcast Klik

Klik: Zmazanie Trumpa je začiatok novej éry sociálnych sietí

Komentovaný prehľad technologických správ.

Podcast Klik.
Podcast Tech_FM

Ukázali, ako by sa dala získavať energia z čiernej diery

Podcast o novinkách z vedy.

Samsung ukázal nové smartfóny, všetky s podporou 5G

Namiesto veľkých zmien prišla evolúcia.

V Indonézii objavili najstaršiu jaskynnú maľbu

Vek maľby prasaťa sa odhaduje minimálne na 45 500 rokov.

Jaskynná maľba prasaťa celebského na Sulawesi.

Inzercia - Tlačové správy

 1. Nakupujete online? Toto potrebujete vedieť
 2. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 3. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 4. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 5. Zákazníkov čoraz častejšie zaujíma pôvod výrobkov, ktoré kupujú
 6. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku
 7. Už iba dnes si môžete predplatiť SME.sk na rok len za 28 eur
 8. Historická revue: Kam sa podeli Kumáni, Valasi a iné etniká?
 9. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie
 10. Oktagon 20: Pikantné súboje prinesú aj zápas o titul!
 1. Fokus očná optika sa stala exkluzívnym partnerom značky Nikon
 2. Turizmus za účelom estetickej chirurgie v čase pandémie
 3. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 4. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 5. Akčný výpredaj v PLANEO Elektro – to sú ceny nižšie až o 60 %!
 6. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 7. Ohlúpli sme počas Covid roka?
 8. Zákazníkov čoraz častejšie zaujíma pôvod výrobkov, ktoré kupujú
 9. TOMRA víta kľúčový krok k spusteniu systému zálohovania
 10. Slovaktual umožní všetkým zamestnancom bezplatné testovanie
 1. Už iba dnes si môžete predplatiť SME.sk na rok len za 28 eur 19 840
 2. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 13 638
 3. Historická revue: Kam sa podeli Kumáni, Valasi a iné etniká? 11 844
 4. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 8 360
 5. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 8 220
 6. Kuba si turistov omotá okolo prsta. Miesta, ktoré musíte vidieť 7 684
 7. Riaditeľ VÚB: Udržateľnosť chceme vsadiť do DNA nášho podnikania 6 817
 8. Kvalitnej hydiny je na pultoch stále menej. Čo vlastne kupujeme? 6 740
 9. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 6 704
 10. Nakupujete online? Toto potrebujete vedieť 5 065