Battlefield 2142 - zamrznutý konflikt

Ľad a sneh. Takto môžeme charakterizovať ročné obdobie Zima. Ako charakterizovať nový Battlefield 2142? Taktiež jednoducho. Ľad, sneh a kúsok Zeme.

Ľad a sneh. Takto môžeme charakterizovať ročné obdobie Zima. Ako charakterizovať nový Battlefield 2142? Taktiež jednoducho. Ľad, sneh a kúsok Zeme. Tí, ktorým to viac páli, už tušia, o čom to celé bude. Ak vás už nudilo predieranie sa džungľou, lesmi, púšťou a podobnými terénmi, tak jednoznačne kričte „hurááááá!”. Autori sa rozhodli pre razantný krok, a to taký, že celú gamesu zasadia nie do džungle, púšte alebo lesov. Dokonca nie do minulosti, a ani do prítomnosti! Čo vám ostalo? Budúcnosť. Mnohí z vás budú teraz iste sklamaní tým, že sa bude jednať o ďalšiu futuristickú strieľačku. Ja som bol tiež tohto názoru, lenže keď som si prečítal pár textov, poprezeral pár screenov a prehral trailery, hneď som bol zástancom názoru, ktorý nesie nálepku „teším sa”.

Hráčmi milovaná séria Battlefield sa teda prenesie do budúcnosti. A to presne o 136 rokov od roku 2006. No nie je to pekné, že sa môžeme znova pozrieť na jednu variantu toho, čo nás čaká o niekoľko miliónov hodín strávených za počítačom? Podľa mňa je. Už konečne zabrúsime o nosný pilier tejto hry. Vývojári vsadili na divokú kartu nielen tým, že všetko posunuli o pár rokov dopredu, ale aj tým, že sa všetky boje budú odohrávať v dobe ľadovej. Chladným ľadom je pokrytá väčšina Zeme, no kúsok sveta ostal nezamrznutý. Veľa ľudí pochopiteľne zomrelo následkom ochladenia. Šťastlivci však prežili. Svet sa zo zbytkov tých, čo ostali, rozdelí na dva bloky, a to na Európsku Úniu (EU) a Pan Ázijskú Koalíciu (PAC). Kladnou stránkou je aj to, že konečne sa konfliktu nezúčastnili USA, ale len my, Európania, resp. Európska Únia a naši východní susedia. Tieto dve strany budú medzi sebou bojovať, aby pre seba získali nezamrznutý kúsok našej planéty. Priestor na bitky im svet ponúkne od severne položeného Minsku až po južne situovanú severnú Afriku.

Celá séria Battlefield je určená len a len pre multiplayer. Bystrejší ma budú attackovať tým, že hra obsahuje aj singleplayer. Lenže k čomu nám je taký singleplayer? K ničomu! Môže slúžiť maximálne ako autoškola, prípadne sa v ňom môžete učiť, ako ovládať helikoptéru, stíhačku... Čiže nás nezabaví ako ostatné singleplayer hry v offline móde. V online móde je to priam strhujúci zážitok. Ste vojak vysadený na misiu na vopred určenom mieste. Nemáte presné informácie o pohybe a zbraňovom arzenáli nepriateľov. Máte len seba, svoju myseľ, poslanie a zbraň. Pomaličky a hlavne nepozorovane bežíte k miestu, kde máte vykonať úlohu. Akonáhle dorazíte na zadané miesto, ozve sa rev motoru. Tank! Kanón sa otáča vašim smerom. Strieľa! Vedľa... Odniesli si to vaši kolegovia. Zrejme vás nevidel. V tichosti ležíte vo svojom úkryte. Zanedlho sa rozpúta streľba vo vašej blízkosti. Raketometník zničí tank, a hneď sa vyhrnie rojnica niekoľkých vojakov. Pridáte sa medzi nich. Strely svištia tesne vedľa vás, no adrenalín vám nedovolí nič iné, ako bežať neustále dopredu... Ehm, nechal som sa mierne uniesť krásnou atmosférou, ktorou je hra ovešaná.

Tento diel má troch čistokrvných súrodencov - Battlefield 1942, Battlefield Vietnam a Battlefield 2. Takže už v poradí štvrté dieťatko sa narodí vývojárskemu štúdiu Digital Illusions. Títo chlapíci pre nás od roku 2002 prinášajú skvelé akčné tituly. Prvý bol zasadený do obdobia Druhej svetovej vojny, druhý sa presunul niekoľko rokov vpred, ale zastavil sa pri vojne vo Vietname. Tieto dva tituly som dal zámerne dokopy, pretože BF1942 čerpal z historickej udalosti, a BF:V taktiež čerpal z podobnej tematiky. Sú to síce dve rozličné bitky, avšak čo ich spája? Vskutku nič, no v Battlefielde ich spája rovnaký engine. Tento motor bol na tú dobu, podľa môjho názoru, dobrý. Nasledovalo niekoľko datadiskov, hráčsky ošiaľ... Pomaličky, ale isto prichádzalo veľké a očakávané boom v podobe nového motorčeka. Do nového kabátu sa hneď obliekol Battlefield 2, ktorý nám dokáže aj v týchto dňoch ponúknuť grafické orgie, poprípade len pastvu pre oči. No a presne ten motor (iste upravený na dnešné pomery a podľa sľubov autorov „odbugovaný“) bude poháňať i nasledujúci futuristický diel. Nové pokračovanie vtedy neprinieslo len novú vizáž, ale aj pár noviniek. Jednou z nich bola aj zmena konfliktu - z historického na vymyslený. Zakladal sa na krviprelievaní medzi Čínou a USA...

Ale to sme trochu odbočili od témy tohto článku. Akčná hra bez zbraní by bolo niečo ako počítač bez myši. Nemalo by to tu veľký význam – voziť sa vo vozidlách a zrážať sa navzájom (ach, krásny Carmageddon). Zbrane v hre pochopiteľne budú. A nie v malom množstve. Presný počet sa ešte nevie, ale zatiaľ ma žiaden z predchádzajúcich titulov nesklamal počtom flustrúbiek so spúšťou. Budete sa preháňať v 22. storočí, takže treba rátať s tým, že zbrane dostanú menší facelift. Bude to pekná zmena od stále sa opakujúcich M16, M4, AK47... Keď som spomenul tie vozidlá, tak tie sa taktiež podrobia menším či väčším zmenám. Vrtuľníky nahradia klzáky, ktoré sa dokážu vznášať tesne nad zemou, obrnené transportéry... Prosto stará známa bojová technika po úpravách budúcnosti.

Krásnym doplnkom bojovej techniku budú ťažkotonážne Mechy, ktoré dokážu ovládať jedine dvaja dobre navzájom sa doplňujúci hráči. Tento duel ľudí dokáže z Mechu spraviť pekelný stroj, ktorý zavarí nejednému pešiakovi. Lenže nebude to stroj nesmrteľný. Síce by to bol pekný sen, a zároveň aj darček pre dvoch plejerov, ktorý Mech udržiavajú v pohybe... Bohužiaľ, celú túto parádu dokáže zničiť jeden šikovný vojak, ktorý je vybavený EMP granátom. Keď sa mu podarí granát hodiť dostatočné dobre, tak zničí celé vaše nadšenie.

Autori sa už zmienili aj o squadoch. V tomto dieli sa budú snažiť zlepšiť tímovú spoluprácu na bojisku. Je to aj logické, že osamelý vojak postavený pred problém v podobe piatich nepriateľov, nebude mať veľkú šancu. Ďalším plusom skupín má byť ich líder, ktorý na začiatku hry vyberie miesta na spawn, teda na narodenie. Máličko o squadovej spolupráci nám napovedali už aj Mechovia, pri ktorých bude vyžadovaná kooperácia.

Teraz prejdeme ku módom hry. Samozrejme, že si hra ponechá mód conquest. V conqueste ide o znižovanie tiketov jednej strany na víťazstvo druhej strany. Toto zníženie je možné uskutočniť zajímaním vlajkových postov a útočením samotným. Novinkou v tomto odvetví bude mód titan. Titan je obrovská lietajúca loď, ktorú má každá strana. Pre víťazstvo si ju musí uchrániť. No zničiť ju bude neľahkou úlohou. Najskôr musíte zničiť jej masívny pancier a potom preniknúť do jej jadra. Po zničení tejto masy panciera vyhráva jedna strana. Na tejto pancierovej akcií sa nebude môcť podieľať 64 hráčov, ako je zvykom u conquestu, ale len presná polovica – 32.

Hodnotiaci systém medzi nás prišiel už pri BF2. V BF2142 ho čaká malá úprava. Jednoducho sa zaregistrujete a budete hrávať na vašich obľúbených serveroch. Ak nebudete žiadny team killer, ba naopak budete nápomocní svojmu tímu a bude sa vám dariť, tak vás hra za to odmení. Po dosiahnutí určitej hranice bodov sa vám odomknú nové zbrane, hodnotenia... Vo vašom osobnom profile si taktiež budete môcť pozrieť presnosť streľby, počet vystrieľaných nábojov apod. Keď sme pri tých novinkách, tak pre mňa je najviac potešujúca tá, že sa budete môcť zneviditeľniť. Dá sa povedať že som zástancom stealth akcií, ale niekedy sa rád vybláznim. Čiže invisible mód bude slúžiť na tiché zakrádanie sa za nepriateľom, alebo vniknute na jeho územie, a následnú deštrukcia dôležitých objektov. Keď ma toto zakrádanie sa prestane baviť, tak sa zviditeľním a začnem hrať normálne. Neviditeľní nebudete samozrejme úplne, bude vidieť vaše obrysy pri pohybe, ďalej nebudete môcť používať zbrane a napokon budete hádzať tiene a vydávať zvuky.

X-tou novinkou budú skupinky vojakov. Budú dokopy štyri. A to rozviedka, anti-vehicle, assault a support. Pre týchto vojakov si budete môcť vytvoriť vybavenie podľa vášho gusta. Čiže si budete môcť na vašu zbraň dať optiku, kolimátor... takýchto možností má byť vraj až 1500!

Ľad-neľad, zima-nezima, sneh-nesneh... Tak či tak pôjde o plnohodnotného člena rodiny Digital Illusions. Môj zamrznutý ukazovateľ očakávania stále rastie. Som zvedavý ako sa to celé nakoniec vykryštalizuje. Myslím si, že by som to hrával, aj keby nám autori nepriniesli žiadne novinky, čo zjavne prípad nového Battlefieldu nebude. Presvedčíme sa koncom tohto roku.

Najčítanejšie na SME Tech


Hlavné správy zo Sme.sk

Nadhľad Matie Lenickej

Radi by sme mali istotu, že ráno ešte bude svetlo

Rozumieme, komu najviac nahráva a vyhovuje Kiskova kauza. Veríme, že ju vyrieši so cťou.

Komentár Petra Schutza

Gajdošovi sa veriť nedá, pre Danka

V Smer-SNS-Híd je kapitán veľkým pánom.

EKONOMIKA

Zákon na ochranu médií sa dá ľahko obísť

Legislatíva zakazuje, aby majiteľ vlastnil printové aj elektronické médiá zároveň.

Neprehliadnite tiež

Microsoft rozseká Windows 10 Mobile, chystá modulárnu Andromedu

Nová stratégia zníži náklady na vývoj i podporu. Microsoft chce byť dostupnejší pre výrobcov.

Geológ: Ochladili Zem a vyhubili ľudí. Našu planétu čaká supererupcia

Výbuch supervulkánu by bol aj dnes katastrofický, hovorí geochronológ Martin Danišík, ktorý publikoval v prestížnom vedeckom časopise.

Klimatológovia: Hurikány spôsobili tento rok najdrahšie škody v histórii

Čo hovoria odborníci na tohtoročnú rekordnú sezónu hurikánov.

Google začal linkovať adresy a telefónne čísla

Ak často prepisujete v mobile kontaktné údaje, už to nebudete musieť opakovať.

Inzercia - Tlačové správy


 1. Kedy sa refinancovanie oplatí?
 2. FemFest 2017 ponúkne beh na opätkoch i koncert známej speváčky
 3. Plug-in, hybrid alebo elektromobil? Poradíme, ako správne vybrať
 4. Bývajte v budove, po ktorej sa prechádzal Schöne Náci
 5. Trenčania to chcú mať všade blízko. Kde kupujú byty?
 6. ENGIE Services odovzdala do prevádzky novú kotolňu v Košiciach
 7. Poistenci VšZP už nebudú platiť 17 centov v lekárňach za recepty
 8. Exotické destinácie s priamym letom z Viedne
 9. Potraviny typické pre váš región nájdete už aj v Kauflande
 10. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished!
 1. FemFest 2017 ponúkne beh na opätkoch i koncert známej speváčky
 2. Slávnostná imatrikulácia SvF STU v Bratislave
 3. Unverzita vyTVORená nápadmi študentov!
 4. Slovenské mestá môžu využiť eurofondy na zelené strechy
 5. Plug-in, hybrid alebo elektromobil? Poradíme, ako správne vybrať
 6. Program obnovy chodníkov v Starom Meste schválený
 7. Stavebná fakulta STU získala certifikát EUR-ACE
 8. Stavebná fakulta STU získala certifikát EUR-ACE
 9. Príďte na Deň otvorených dverí v Novom Ružinove
 10. Študenti sa rozhodli zmeniť svoju školu
 1. Poistenci VšZP už nebudú platiť 17 centov v lekárňach za recepty 9 704
 2. Plug-in, hybrid alebo elektromobil? Poradíme, ako správne vybrať 3 702
 3. Lokalita pod Kolibou výrazne mení svoju tvár 3 113
 4. Trenčania to chcú mať všade blízko. Kde kupujú byty? 3 043
 5. Exotické destinácie s priamym letom z Viedne 2 211
 6. Kedy sa refinancovanie oplatí? 1 613
 7. Bývajte v budove, po ktorej sa prechádzal Schöne Náci 1 611
 8. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished! 1 459
 9. Potraviny typické pre váš región nájdete už aj v Kauflande 1 440
 10. ENGIE Services odovzdala do prevádzky novú kotolňu v Košiciach 1 037