Battlefield 2142 - zamrznutý konflikt

Ľad a sneh. Takto môžeme charakterizovať ročné obdobie Zima. Ako charakterizovať nový Battlefield 2142? Taktiež jednoducho. Ľad, sneh a kúsok Zeme.

Ľad a sneh. Takto môžeme charakterizovať ročné obdobie Zima. Ako charakterizovať nový Battlefield 2142? Taktiež jednoducho. Ľad, sneh a kúsok Zeme. Tí, ktorým to viac páli, už tušia, o čom to celé bude. Ak vás už nudilo predieranie sa džungľou, lesmi, púšťou a podobnými terénmi, tak jednoznačne kričte „hurááááá!”. Autori sa rozhodli pre razantný krok, a to taký, že celú gamesu zasadia nie do džungle, púšte alebo lesov. Dokonca nie do minulosti, a ani do prítomnosti! Čo vám ostalo? Budúcnosť. Mnohí z vás budú teraz iste sklamaní tým, že sa bude jednať o ďalšiu futuristickú strieľačku. Ja som bol tiež tohto názoru, lenže keď som si prečítal pár textov, poprezeral pár screenov a prehral trailery, hneď som bol zástancom názoru, ktorý nesie nálepku „teším sa”.

Hráčmi milovaná séria Battlefield sa teda prenesie do budúcnosti. A to presne o 136 rokov od roku 2006. No nie je to pekné, že sa môžeme znova pozrieť na jednu variantu toho, čo nás čaká o niekoľko miliónov hodín strávených za počítačom? Podľa mňa je. Už konečne zabrúsime o nosný pilier tejto hry. Vývojári vsadili na divokú kartu nielen tým, že všetko posunuli o pár rokov dopredu, ale aj tým, že sa všetky boje budú odohrávať v dobe ľadovej. Chladným ľadom je pokrytá väčšina Zeme, no kúsok sveta ostal nezamrznutý. Veľa ľudí pochopiteľne zomrelo následkom ochladenia. Šťastlivci však prežili. Svet sa zo zbytkov tých, čo ostali, rozdelí na dva bloky, a to na Európsku Úniu (EU) a Pan Ázijskú Koalíciu (PAC). Kladnou stránkou je aj to, že konečne sa konfliktu nezúčastnili USA, ale len my, Európania, resp. Európska Únia a naši východní susedia. Tieto dve strany budú medzi sebou bojovať, aby pre seba získali nezamrznutý kúsok našej planéty. Priestor na bitky im svet ponúkne od severne položeného Minsku až po južne situovanú severnú Afriku.

Celá séria Battlefield je určená len a len pre multiplayer. Bystrejší ma budú attackovať tým, že hra obsahuje aj singleplayer. Lenže k čomu nám je taký singleplayer? K ničomu! Môže slúžiť maximálne ako autoškola, prípadne sa v ňom môžete učiť, ako ovládať helikoptéru, stíhačku... Čiže nás nezabaví ako ostatné singleplayer hry v offline móde. V online móde je to priam strhujúci zážitok. Ste vojak vysadený na misiu na vopred určenom mieste. Nemáte presné informácie o pohybe a zbraňovom arzenáli nepriateľov. Máte len seba, svoju myseľ, poslanie a zbraň. Pomaličky a hlavne nepozorovane bežíte k miestu, kde máte vykonať úlohu. Akonáhle dorazíte na zadané miesto, ozve sa rev motoru. Tank! Kanón sa otáča vašim smerom. Strieľa! Vedľa... Odniesli si to vaši kolegovia. Zrejme vás nevidel. V tichosti ležíte vo svojom úkryte. Zanedlho sa rozpúta streľba vo vašej blízkosti. Raketometník zničí tank, a hneď sa vyhrnie rojnica niekoľkých vojakov. Pridáte sa medzi nich. Strely svištia tesne vedľa vás, no adrenalín vám nedovolí nič iné, ako bežať neustále dopredu... Ehm, nechal som sa mierne uniesť krásnou atmosférou, ktorou je hra ovešaná.

Tento diel má troch čistokrvných súrodencov - Battlefield 1942, Battlefield Vietnam a Battlefield 2. Takže už v poradí štvrté dieťatko sa narodí vývojárskemu štúdiu Digital Illusions. Títo chlapíci pre nás od roku 2002 prinášajú skvelé akčné tituly. Prvý bol zasadený do obdobia Druhej svetovej vojny, druhý sa presunul niekoľko rokov vpred, ale zastavil sa pri vojne vo Vietname. Tieto dva tituly som dal zámerne dokopy, pretože BF1942 čerpal z historickej udalosti, a BF:V taktiež čerpal z podobnej tematiky. Sú to síce dve rozličné bitky, avšak čo ich spája? Vskutku nič, no v Battlefielde ich spája rovnaký engine. Tento motor bol na tú dobu, podľa môjho názoru, dobrý. Nasledovalo niekoľko datadiskov, hráčsky ošiaľ... Pomaličky, ale isto prichádzalo veľké a očakávané boom v podobe nového motorčeka. Do nového kabátu sa hneď obliekol Battlefield 2, ktorý nám dokáže aj v týchto dňoch ponúknuť grafické orgie, poprípade len pastvu pre oči. No a presne ten motor (iste upravený na dnešné pomery a podľa sľubov autorov „odbugovaný“) bude poháňať i nasledujúci futuristický diel. Nové pokračovanie vtedy neprinieslo len novú vizáž, ale aj pár noviniek. Jednou z nich bola aj zmena konfliktu - z historického na vymyslený. Zakladal sa na krviprelievaní medzi Čínou a USA...

Ale to sme trochu odbočili od témy tohto článku. Akčná hra bez zbraní by bolo niečo ako počítač bez myši. Nemalo by to tu veľký význam – voziť sa vo vozidlách a zrážať sa navzájom (ach, krásny Carmageddon). Zbrane v hre pochopiteľne budú. A nie v malom množstve. Presný počet sa ešte nevie, ale zatiaľ ma žiaden z predchádzajúcich titulov nesklamal počtom flustrúbiek so spúšťou. Budete sa preháňať v 22. storočí, takže treba rátať s tým, že zbrane dostanú menší facelift. Bude to pekná zmena od stále sa opakujúcich M16, M4, AK47... Keď som spomenul tie vozidlá, tak tie sa taktiež podrobia menším či väčším zmenám. Vrtuľníky nahradia klzáky, ktoré sa dokážu vznášať tesne nad zemou, obrnené transportéry... Prosto stará známa bojová technika po úpravách budúcnosti.

Krásnym doplnkom bojovej techniku budú ťažkotonážne Mechy, ktoré dokážu ovládať jedine dvaja dobre navzájom sa doplňujúci hráči. Tento duel ľudí dokáže z Mechu spraviť pekelný stroj, ktorý zavarí nejednému pešiakovi. Lenže nebude to stroj nesmrteľný. Síce by to bol pekný sen, a zároveň aj darček pre dvoch plejerov, ktorý Mech udržiavajú v pohybe... Bohužiaľ, celú túto parádu dokáže zničiť jeden šikovný vojak, ktorý je vybavený EMP granátom. Keď sa mu podarí granát hodiť dostatočné dobre, tak zničí celé vaše nadšenie.

Autori sa už zmienili aj o squadoch. V tomto dieli sa budú snažiť zlepšiť tímovú spoluprácu na bojisku. Je to aj logické, že osamelý vojak postavený pred problém v podobe piatich nepriateľov, nebude mať veľkú šancu. Ďalším plusom skupín má byť ich líder, ktorý na začiatku hry vyberie miesta na spawn, teda na narodenie. Máličko o squadovej spolupráci nám napovedali už aj Mechovia, pri ktorých bude vyžadovaná kooperácia.

Teraz prejdeme ku módom hry. Samozrejme, že si hra ponechá mód conquest. V conqueste ide o znižovanie tiketov jednej strany na víťazstvo druhej strany. Toto zníženie je možné uskutočniť zajímaním vlajkových postov a útočením samotným. Novinkou v tomto odvetví bude mód titan. Titan je obrovská lietajúca loď, ktorú má každá strana. Pre víťazstvo si ju musí uchrániť. No zničiť ju bude neľahkou úlohou. Najskôr musíte zničiť jej masívny pancier a potom preniknúť do jej jadra. Po zničení tejto masy panciera vyhráva jedna strana. Na tejto pancierovej akcií sa nebude môcť podieľať 64 hráčov, ako je zvykom u conquestu, ale len presná polovica – 32.

Hodnotiaci systém medzi nás prišiel už pri BF2. V BF2142 ho čaká malá úprava. Jednoducho sa zaregistrujete a budete hrávať na vašich obľúbených serveroch. Ak nebudete žiadny team killer, ba naopak budete nápomocní svojmu tímu a bude sa vám dariť, tak vás hra za to odmení. Po dosiahnutí určitej hranice bodov sa vám odomknú nové zbrane, hodnotenia... Vo vašom osobnom profile si taktiež budete môcť pozrieť presnosť streľby, počet vystrieľaných nábojov apod. Keď sme pri tých novinkách, tak pre mňa je najviac potešujúca tá, že sa budete môcť zneviditeľniť. Dá sa povedať že som zástancom stealth akcií, ale niekedy sa rád vybláznim. Čiže invisible mód bude slúžiť na tiché zakrádanie sa za nepriateľom, alebo vniknute na jeho územie, a následnú deštrukcia dôležitých objektov. Keď ma toto zakrádanie sa prestane baviť, tak sa zviditeľním a začnem hrať normálne. Neviditeľní nebudete samozrejme úplne, bude vidieť vaše obrysy pri pohybe, ďalej nebudete môcť používať zbrane a napokon budete hádzať tiene a vydávať zvuky.

X-tou novinkou budú skupinky vojakov. Budú dokopy štyri. A to rozviedka, anti-vehicle, assault a support. Pre týchto vojakov si budete môcť vytvoriť vybavenie podľa vášho gusta. Čiže si budete môcť na vašu zbraň dať optiku, kolimátor... takýchto možností má byť vraj až 1500!

Ľad-neľad, zima-nezima, sneh-nesneh... Tak či tak pôjde o plnohodnotného člena rodiny Digital Illusions. Môj zamrznutý ukazovateľ očakávania stále rastie. Som zvedavý ako sa to celé nakoniec vykryštalizuje. Myslím si, že by som to hrával, aj keby nám autori nepriniesli žiadne novinky, čo zjavne prípad nového Battlefieldu nebude. Presvedčíme sa koncom tohto roku.

Najčítanejšie na SME Tech


Hlavné správy zo Sme.sk

ŽENA

Chcete vyzerať atraktívnejšie? Mali by ste sa vyspať

Vedci oficiálne potvrdili, že dostatok spánku súvisí s tým, ako pôsobí náš výzor na ostatných.

DOMOV

Policajný odborár: Útočiť na ženu od chrbta nie je normálny zákrok

Ak by mali policajti kvalitnú výbavu, počet incidentov by klesol, tvrdí policajný odborár MARIÁN MAGDOŠKO.

DOMOV

Kaliňák nepovažuje sotenie ženy za podstatné, nová ombudsmanka to skúma

Policajný prezident Tibor Gašpar chce zlepšiť psychickú prípravu policajtov.

KOMENTÁRE

Dni Islamského štátu sú takmer spočítané, ale teror v Európe nezmizne

Radikálni bojovníci sa vracajú do Európy.

Neprehliadnite tiež

Na čom hrať hry? Na PC či konzolách?

Porovnávať má zmysel hlavne produkty najväčších hráčov na trhu, keďže herným počítačom dokážu plnohodnotne konkurovať iba konzoly od Sony a Microsoftu.

Odstránenie pazúrov u mačiek vedie k bolestiam a agresivite

Mnoho veterinárov sa od zákroku dištancuje a považuje ho za neetický.

Rozlúštili kód, ktorým Volkswagen klamal pri emisiách

Ak by niekto analyzoval kód dostupný na webe, celá aféra mohla prasknúť už pred niekoľkými rokmi.

Kto klope pri dverách? Nový domový alarm rozpozná kamerou autá

Senzory ktoré snímajú pohyb, zvuk či rozpojenie kontaktov už nestačia. Doba pýta viac detailov.

Inzercia - Tlačové správy


 1. 14 tipov na exotickú dovolenku, ktorú si môžete dovoliť (aj vy)
 2. Štatutári, máte už prístup k elektronickej schránke?
 3. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished!
 4. Volkswagen Arteon je výkladná skriňa technológií
 5. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom
 6. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody
 7. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa
 8. Plavba po Karibiku na luxusnej lodi
 9. Hyundai H350 je dokonale spoľahlivým partnerom pre biznis
 10. Študenti majú na získanie 30 € ešte 20 dní
 1. Výrobky, ktoré chutia a voňajú ako z domácej zabíjačky
 2. 14 tipov na exotickú dovolenku, ktorú si môžete dovoliť (aj vy)
 3. Profesionálne sa predaj nehnuteľností dá robiť jedine exkluzívne
 4. HÝBSA Slovensko odštartovalo turné po Slovensku. Buďte pri tom!
 5. Každý štvrtý 70-tnik na Slovensku má cukrovku, pribúdajú mladší
 6. 5 hviezdičkové apartmány priamo na pobreží - Dubrovník
 7. Stavba domu na kľúč – úspora času aj financií
 8. Štatutári, máte už prístup k elektronickej schránke?
 9. Nová veľvyslankyňa Turecka na návšteve EU v Bratislave
 10. Prijatie delegácie rektorov ekonomických univerzít z Indonézie
 1. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa 15 056
 2. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody 10 196
 3. Plavba po Karibiku na luxusnej lodi 9 344
 4. Čím všetkým som si prešla, aby som sa naučila po anglicky 6 294
 5. Hyundai H350 je dokonale spoľahlivým partnerom pre biznis 6 224
 6. Volkswagen Arteon je výkladná skriňa technológií 5 937
 7. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom 5 566
 8. Domácnosť, ktorá šetrí sama? Aj u nás je to už realitou 4 677
 9. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished! 4 159
 10. Študenti majú na získanie 30 € ešte 20 dní 4 053