SME
Piatok, 4. december, 2020 | Meniny má Barbora, BarbaraKrížovkyKrížovky

Battlefield 2142 - zamrznutý konflikt

Ľad a sneh. Takto môžeme charakterizovať ročné obdobie Zima. Ako charakterizovať nový Battlefield 2142? Taktiež jednoducho. Ľad, sneh a kúsok Zeme.

Ľad a sneh. Takto môžeme charakterizovať ročné obdobie Zima. Ako charakterizovať nový Battlefield 2142? Taktiež jednoducho. Ľad, sneh a kúsok Zeme. Tí, ktorým to viac páli, už tušia, o čom to celé bude. Ak vás už nudilo predieranie sa džungľou, lesmi, púšťou a podobnými terénmi, tak jednoznačne kričte „hurááááá!”. Autori sa rozhodli pre razantný krok, a to taký, že celú gamesu zasadia nie do džungle, púšte alebo lesov. Dokonca nie do minulosti, a ani do prítomnosti! Čo vám ostalo? Budúcnosť. Mnohí z vás budú teraz iste sklamaní tým, že sa bude jednať o ďalšiu futuristickú strieľačku. Ja som bol tiež tohto názoru, lenže keď som si prečítal pár textov, poprezeral pár screenov a prehral trailery, hneď som bol zástancom názoru, ktorý nesie nálepku „teším sa”.

Skryť Vypnúť reklamu

Hráčmi milovaná séria Battlefield sa teda prenesie do budúcnosti. A to presne o 136 rokov od roku 2006. No nie je to pekné, že sa môžeme znova pozrieť na jednu variantu toho, čo nás čaká o niekoľko miliónov hodín strávených za počítačom? Podľa mňa je. Už konečne zabrúsime o nosný pilier tejto hry. Vývojári vsadili na divokú kartu nielen tým, že všetko posunuli o pár rokov dopredu, ale aj tým, že sa všetky boje budú odohrávať v dobe ľadovej. Chladným ľadom je pokrytá väčšina Zeme, no kúsok sveta ostal nezamrznutý. Veľa ľudí pochopiteľne zomrelo následkom ochladenia. Šťastlivci však prežili. Svet sa zo zbytkov tých, čo ostali, rozdelí na dva bloky, a to na Európsku Úniu (EU) a Pan Ázijskú Koalíciu (PAC). Kladnou stránkou je aj to, že konečne sa konfliktu nezúčastnili USA, ale len my, Európania, resp. Európska Únia a naši východní susedia. Tieto dve strany budú medzi sebou bojovať, aby pre seba získali nezamrznutý kúsok našej planéty. Priestor na bitky im svet ponúkne od severne položeného Minsku až po južne situovanú severnú Afriku.

Skryť Vypnúť reklamu

Celá séria Battlefield je určená len a len pre multiplayer. Bystrejší ma budú attackovať tým, že hra obsahuje aj singleplayer. Lenže k čomu nám je taký singleplayer? K ničomu! Môže slúžiť maximálne ako autoškola, prípadne sa v ňom môžete učiť, ako ovládať helikoptéru, stíhačku... Čiže nás nezabaví ako ostatné singleplayer hry v offline móde. V online móde je to priam strhujúci zážitok. Ste vojak vysadený na misiu na vopred určenom mieste. Nemáte presné informácie o pohybe a zbraňovom arzenáli nepriateľov. Máte len seba, svoju myseľ, poslanie a zbraň. Pomaličky a hlavne nepozorovane bežíte k miestu, kde máte vykonať úlohu. Akonáhle dorazíte na zadané miesto, ozve sa rev motoru. Tank! Kanón sa otáča vašim smerom. Strieľa! Vedľa... Odniesli si to vaši kolegovia. Zrejme vás nevidel. V tichosti ležíte vo svojom úkryte. Zanedlho sa rozpúta streľba vo vašej blízkosti. Raketometník zničí tank, a hneď sa vyhrnie rojnica niekoľkých vojakov. Pridáte sa medzi nich. Strely svištia tesne vedľa vás, no adrenalín vám nedovolí nič iné, ako bežať neustále dopredu... Ehm, nechal som sa mierne uniesť krásnou atmosférou, ktorou je hra ovešaná.

Skryť Vypnúť reklamu

Tento diel má troch čistokrvných súrodencov - Battlefield 1942, Battlefield Vietnam a Battlefield 2 . Takže už v poradí štvrté dieťatko sa narodí vývojárskemu štúdiu Digital Illusions. Títo chlapíci pre nás od roku 2002 prinášajú skvelé akčné tituly. Prvý bol zasadený do obdobia Druhej svetovej vojny, druhý sa presunul niekoľko rokov vpred, ale zastavil sa pri vojne vo Vietname. Tieto dva tituly som dal zámerne dokopy, pretože BF1942 čerpal z historickej udalosti, a BF:V taktiež čerpal z podobnej tematiky. Sú to síce dve rozličné bitky, avšak čo ich spája? Vskutku nič, no v Battlefielde ich spája rovnaký engine. Tento motor bol na tú dobu, podľa môjho názoru, dobrý. Nasledovalo niekoľko datadiskov, hráčsky ošiaľ... Pomaličky, ale isto prichádzalo veľké a očakávané boom v podobe nového motorčeka. Do nového kabátu sa hneď obliekol Battlefield 2, ktorý nám dokáže aj v týchto dňoch ponúknuť grafické orgie, poprípade len pastvu pre oči. No a presne ten motor (iste upravený na dnešné pomery a podľa sľubov autorov „odbugovaný“) bude poháňať i nasledujúci futuristický diel. Nové pokračovanie vtedy neprinieslo len novú vizáž, ale aj pár noviniek. Jednou z nich bola aj zmena konfliktu - z historického na vymyslený. Zakladal sa na krviprelievaní medzi Čínou a USA...

Skryť Vypnúť reklamu

Ale to sme trochu odbočili od témy tohto článku. Akčná hra bez zbraní by bolo niečo ako počítač bez myši. Nemalo by to tu veľký význam – voziť sa vo vozidlách a zrážať sa navzájom (ach, krásny Carmageddon). Zbrane v hre pochopiteľne budú. A nie v malom množstve. Presný počet sa ešte nevie, ale zatiaľ ma žiaden z predchádzajúcich titulov nesklamal počtom flustrúbiek so spúšťou. Budete sa preháňať v 22. storočí, takže treba rátať s tým, že zbrane dostanú menší facelift. Bude to pekná zmena od stále sa opakujúcich M16, M4, AK47... Keď som spomenul tie vozidlá, tak tie sa taktiež podrobia menším či väčším zmenám. Vrtuľníky nahradia klzáky, ktoré sa dokážu vznášať tesne nad zemou, obrnené transportéry... Prosto stará známa bojová technika po úpravách budúcnosti.

Skryť Vypnúť reklamu

Krásnym doplnkom bojovej techniku budú ťažkotonážne Mechy, ktoré dokážu ovládať jedine dvaja dobre navzájom sa doplňujúci hráči. Tento duel ľudí dokáže z Mechu spraviť pekelný stroj, ktorý zavarí nejednému pešiakovi. Lenže nebude to stroj nesmrteľný. Síce by to bol pekný sen, a zároveň aj darček pre dvoch plejerov, ktorý Mech udržiavajú v pohybe... Bohužiaľ, celú túto parádu dokáže zničiť jeden šikovný vojak, ktorý je vybavený EMP granátom. Keď sa mu podarí granát hodiť dostatočné dobre, tak zničí celé vaše nadšenie.

Autori sa už zmienili aj o squadoch. V tomto dieli sa budú snažiť zlepšiť tímovú spoluprácu na bojisku. Je to aj logické, že osamelý vojak postavený pred problém v podobe piatich nepriateľov, nebude mať veľkú šancu. Ďalším plusom skupín má byť ich líder, ktorý na začiatku hry vyberie miesta na spawn, teda na narodenie. Máličko o squadovej spolupráci nám napovedali už aj Mechovia, pri ktorých bude vyžadovaná kooperácia.

Skryť Vypnúť reklamu

Teraz prejdeme ku módom hry. Samozrejme, že si hra ponechá mód conquest. V conqueste ide o znižovanie tiketov jednej strany na víťazstvo druhej strany. Toto zníženie je možné uskutočniť zajímaním vlajkových postov a útočením samotným. Novinkou v tomto odvetví bude mód titan. Titan je obrovská lietajúca loď, ktorú má každá strana. Pre víťazstvo si ju musí uchrániť. No zničiť ju bude neľahkou úlohou. Najskôr musíte zničiť jej masívny pancier a potom preniknúť do jej jadra. Po zničení tejto masy panciera vyhráva jedna strana. Na tejto pancierovej akcií sa nebude môcť podieľať 64 hráčov, ako je zvykom u conquestu, ale len presná polovica – 32.

Hodnotiaci systém medzi nás prišiel už pri BF2. V BF2142 ho čaká malá úprava. Jednoducho sa zaregistrujete a budete hrávať na vašich obľúbených serveroch. Ak nebudete žiadny team killer, ba naopak budete nápomocní svojmu tímu a bude sa vám dariť, tak vás hra za to odmení. Po dosiahnutí určitej hranice bodov sa vám odomknú nové zbrane, hodnotenia... Vo vašom osobnom profile si taktiež budete môcť pozrieť presnosť streľby, počet vystrieľaných nábojov apod. Keď sme pri tých novinkách, tak pre mňa je najviac potešujúca tá, že sa budete môcť zneviditeľniť. Dá sa povedať že som zástancom stealth akcií, ale niekedy sa rád vybláznim. Čiže invisible mód bude slúžiť na tiché zakrádanie sa za nepriateľom, alebo vniknute na jeho územie, a následnú deštrukcia dôležitých objektov. Keď ma toto zakrádanie sa prestane baviť, tak sa zviditeľním a začnem hrať normálne. Neviditeľní nebudete samozrejme úplne, bude vidieť vaše obrysy pri pohybe, ďalej nebudete môcť používať zbrane a napokon budete hádzať tiene a vydávať zvuky.

Skryť Vypnúť reklamu

X-tou novinkou budú skupinky vojakov. Budú dokopy štyri. A to rozviedka, anti-vehicle, assault a support. Pre týchto vojakov si budete môcť vytvoriť vybavenie podľa vášho gusta. Čiže si budete môcť na vašu zbraň dať optiku, kolimátor... takýchto možností má byť vraj až 1500!

Ľad-neľad, zima-nezima, sneh-nesneh... Tak či tak pôjde o plnohodnotného člena rodiny Digital Illusions. Môj zamrznutý ukazovateľ očakávania stále rastie. Som zvedavý ako sa to celé nakoniec vykryštalizuje. Myslím si, že by som to hrával, aj keby nám autori nepriniesli žiadne novinky, čo zjavne prípad nového Battlefieldu nebude. Presvedčíme sa koncom tohto roku.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Gröhling by mohol na revanš blokovať Matovičov plán, ale neurobí to

Do Vianoc otvoria aj školu, kam chodia Matovičove dcéry.

Lídri strán po rokovaní u prezidentky.
Dobré ráno

Dobré ráno: Lučanský mal brať úplatky. Kedy sa skončí zatýkanie?

Čo to vypovedá o štáte v ktorom sme žili?

Prokurátor Maroš Žilinka.

Neprehliadnite tiež

Sackboy: A Big Adventure je hra pre celú rodinu

Rodinná hra s vlnenou bábikou v hlavnej úlohe.

Kuracie kúsky z pestovaného mäsa od firmy Eat Just. Predaj kultivovaného mäsa schválil ako prvý Singapur.

Najvýznamnejšia vedkyňa, o ktorej ste asi nikdy nepočuli

Spoluzaklada významnú oblasť matematiky.

Inzercia - Tlačové správy

 1. Ako inovácie menia naše návyky? Čo už dnes môžete robiť inak
 2. Nová škôlka 21. storočia na Kramároch
 3. Na výpadok elektriny vás môže upozorniť aj SMS
 4. Čo musíte vedieť, ak chcete prežiť Vianoce v zdraví a so svojimi
 5. Štedré dni s Niké: Vyhraj lyže s podpisom Petry Vlhovej!
 6. Do Turecka sa dostanete bezpečne z Bratislavy bez potreby testu
 7. Tip na vianočný darček? Kvalitný zrak so zľavou 1 000 €
 8. Budeme môcť v budúcnosti pracovať len z domu?
 9. 8 inšpirácií, ako využiť zvyšky jedla a nič nevyhodiť
 10. Slovenské „šampanské“, za ktorým sa skrýva príbeh lásky
 1. Čo musíte vedieť, ak chcete prežiť Vianoce v zdraví a so svojimi
 2. Nová škôlka 21. storočia na Kramároch
 3. Do Turecka sa dostanete bezpečne z Bratislavy bez potreby testu
 4. Štedré dni s Niké: Vyhraj lyže s podpisom Petry Vlhovej!
 5. Tento výťah si poradí aj s tým najužším schodiskom
 6. Prvá akumulátorová 2-stupňová snehová fréza na trhu
 7. COOP Jednota je najdôveryhodnejším slovenským predajcom potravín
 8. Tip na vianočný darček? Kvalitný zrak so zľavou 1 000 €
 9. Budeme môcť v budúcnosti pracovať len z domu?
 10. 8 inšpirácií, ako využiť zvyšky jedla a nič nevyhodiť
 1. Slnko a teplo aj cez sviatky: Do Egypta sa vracajú dovolenkári 17 962
 2. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny 15 795
 3. Aká je chémia vôní 13 571
 4. Slovenská firma reformuje tradičné multimiliardové odvetvie 9 837
 5. Kaufland na Slovensku testoval novinku, ktorú zavádza v Európe 9 716
 6. Viete, aká je skutočná cena smartfónu? Číslo vás prekvapí 9 250
 7. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 8 798
 8. ARÓNIA najsilnejšia prírodná prevencia proti respiračným vírusom 8 398
 9. Bývanie v meste predlžuje život 8 239
 10. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 8 040