Ako zmenili mobilné telefóny spoločnosť?

Do vášho výťahu nastupuje neznámy muž, v malom priestore je natlačený tesne na vás a obaja hľadáte, kam uprieť pohľad a prežiť dlhé sekundy vynútenej intimity. Vyťahujete preto mobil začnete nezmyselne listovať v starých esemeskách. A pomáha to - intenzív

FOTO - AFP PHOTO/Ezra Shaw/Getty

na trápnosť situácie zrazu pominie.

Mobilný telefón je viac než len ďalšia nová technológia - jeho všadeprítomnosť spôsobila, že sa stal novým faktorom vo formovaní našich spoločenských vzťahov. Viac než polovica mladých žien sa napríklad priznala, že používajú mobil ako "symbolického bodyguarda", ktorý má odradiť prípadných záujemcov od pokusov dať sa s nimi do reči. Keď ho chytia do ruky v taxíku alebo položia na stôl pred seba v reštaurácii, signalizujú tým, že sú "zadané".

"Cítim sa skrátka oveľa bezpečnejšie, keď je tam len tak položený, na dosah ruky. Je to ešte lepšie ako noviny, pretože existujú skutoční ľudia, ktorým by ste mohli zavolať, keby bolo treba. Je to také upokojujúce," povedala jedna z respondentiek rozsiahleho výskumu o vplyve mobilov na náš život. Jeho výsledky zverejnila minulý týždeň londýnska School of Economics.

Mobil - obranár
"Môžete byť obklopení ľahostajnými alebo potenciálne nebezpečnými neznámymi na rušnej ulici alebo vo vlaku, alebo izolovaní vo svojom aute, ale mobilný telefón vám poskytuje životne dôležité prepojenie s vaším vlastným sociálnym svetom," vysvetľuje jedna z autoriek štúdie, sociálna antropologička Kate Foxová.

Hoci mobily sú s najväčším nadšením prijímané mladšou generáciou, paradoxne, najmä starším ľuďom a ženám najčastejšie prináša vnútornú pohodu, keď vďaka nemu vedia, že ak im napríklad auto vypovie službu alebo sa stratia v neznámom meste, pomoc majú na dosah ruky.

Aj to je jeden z dôvodov, prečo sú podľa prieskumu mobilné telefóny dôležitejšie pre ženy než pre mužov - ako vôbec najdôležitejšiu technológiu vo svojom živote ich uviedlo 17 percent žien, ale len 9 percent mužov.

FOTO - AFP PHOTO Adrian DENNIS

Mobil, člen rodiny
Mobily pozmenili aj vzťahy v rodinách, aj keď zatiaľ nemožno definitívne vyhlásiť, či k lepšiemu. Štyria z desiatich respondentov uvádzajú, že vďaka telefónom sú si členovia ich rodiny bližší - môžu sa skontaktovať kedykoľvek a to ich vzťahom prospieva. Zaujímavé je, že o pozitívnom vplyve sú najviac presvedčení najmä mladí do 24 rokov a zároveň ich starí rodičia, ľudia nad 50 či 60 rokov. Na negatívny vplyv sa, naopak, sťažuje stredná generácia, tridsiatnici a štyridsiatnici.

Tí vyjadrili napríklad znepokojenie nad tým, že ich deti sa stávajú na mobiloch závislé a neučia sa samostatnosti, keď je vždy po ruke telefón umožňujúci oznámiť meškanie na schôdzku či povolať rodiča na urýchlené doručenie zabudnutého zošita.

"Moja rada matkám, ktoré neustále prijímajú volania od svojich zábudlivých a neporiadnych detí znie: vypnite telefón a nechajte ich, nech si svoje problémy vyriešia sami," nabáda šéfka britského webu s radami pre rodičov Pat Spunginová.

Viac než tretine detí mobily výrazne pomáhajú aj v nekonečnom boji nazvanom "ako dlho môžem zostať vonku" - 36 percent rodičov je totiž ochotných nechať deti dlhšie, ak si zoberú so sebou mobil. Väčšina rodičov však s takýmto postupom ešte stále nesúhlasí.

FOTO - REUTERS/Yuriko Nakao
Deti by sa však mali mať pred mobilmi na pozore - vyše polovica rodičov by považovala za rozumné sledovať s pomocou mobilu presný pohyb svojich detí aj bez ich vedomia.

Deti a dospievajúci majú predsa len jeden tromf navrch: dve pätiny rodičov sú pri používaní niektorých funkcií mobilov odkázané na ich pomoc. Zaujímavé je, že kým v technickej zdatnosti otcov a mám existuje výrazný rozdiel (ženy potrebujú pomoc častejšie), pri deťoch to tak nie je - dievčatá radia svojim rodičom rovnako často ako chlapci. Je teda pravdepodobné, že najneskôr po odrastení dnešnej generácie detí sa vytratí všeobecná predstava, že ženy sú pri práci s technikou menej zručné ako muži.

Mobilná etiketa
Spolu s mobilmi prichádza aj nutnosť definovať nové pravidlá spoločenskej etikety. Tu je však podľa antropologičky spoločnosť stále ešte len na začiatku a presné pravidlá sa len vytvárajú.

"Stále neexistuje zhoda napríklad na tom, kedy musí byť telefón vypnutý. Ľudia sú rozdelení v názoroch, či ho môžete ponechať zapnutý v kine, divadle, v reštaurácii či na stretnutí. Nejednotnosť panuje aj v pohľade na to, či je prehreškom voči slušnosti vybavovať pracovný telefonický hovor počas dovolenky alebo telefonovať v reštaurácii," hovorí Kate Foxová.

FOTO - EPA/KAY NEITFELD

V niektorých oblastiach sa však už pravidlá rysujú: najväčším tabu by podľa ľudí malo byť telefonovanie počas rodinného obeda či večere, odsudzujú ho tri štvrtiny Britov. Rovnaké opovrhnutie si vyslúžite, ak budete telefonovať alebo esemeskovať počas formálneho obradu, napríklad svadby či pohrebu. Približne polovica ľudí však odsudzuje aj pracovné telefonáty počas dovolenky a v reštaurácii.

Opovrhnutie zlými mobilnými maniermi je univerzálne medzi všetkými vekovými skupinami, až na dve výnimky: mladí ľudia nemajú žiaden problém s telefonátmi z baru alebo vo vlaku, dôchodcov však rozčuľujú.

Späť k susedskej debate
Ekonomický dopad rozvoja mobilnej komunikácie zasiahol oveľa širšiu oblasť, ako mohol ešte pred pätnástimi rokmi ktokoľvek predpovedať. Kvôli mobilom už zbankrotovalo niekoľko výrobcov hodiniek (množstvo ľudí ich prestalo nosiť, pretože poruke majú vždy hodiny v mobile), mobily zatriasli kedysi železne pevnou pozíciou operátorov pevných telefónnych liniek. Začínajú už spôsobovať problémy aj výrobcom fotoaparátov, predajcom hudby. Sťažujú sa na ne dokonca aj majitelia veľkých hotelov, ktorí prišli o nezanedbateľnú časť príjmov, vytváranú vďaka predraženým telefónnym hovorom svojich hostí.

Dlhodobý vplyv mobilov na spoločnosť môže byť nakoniec podobne neočakávaný. Kate Foxová je však presvedčená, že mobilné telefóny nám umožňujú vrátiť sa späť k tradičným spôsobom komunikácie a vyvažujú niektoré negatívne dôsledky príchodu iných technológií, urbanizácie a industrializácie.

Kedysi sa dôležité väzby medzi ľuďmi vytvárali napríklad nezáväznými debatami cez plot medzi susedmi. "Idem práve do obchodu, ako sa má mama? Lepšie? Tak ju pozdrav, neskôr sa zastavím."

"Vyhoďte z takéhoto dialógu v angličtine samohlásky," konštatuje Foxová, " a máte dnešnú typickú esemesku: How r u? C u L8R - Ako sa máš? Uvidíme sa čoskoro!"

FOTO - EPA/ROLF VENNENBERND

Mobilné telefóny, najmä možnosť posielať krátke a lacné esemesky, podľa antropologičky obnovili spôsob nášho nezáväzného spojenia s najbližším okolím (aj keď už nemusí byť najbližšie v geografickom zmysle) a ponúkajú "veľmi efektívnu protizbraň voči tlakom a odcudzeniu okoliu typickému pre modernú spoločnosť".

Na telefonát z tradičného telefónu sme sa museli dopraviť na správne miesto v správny čas, mobil umožňuje vymeniť si krátky pozdrav s blízkymi kedykoľvek a pripomenúť si, že nie sme sami.

Aj najväčšia nevýhoda mobilov - pocit, že sme neustále zastihnuteľní a nedokážeme uniknúť pozornosti ostatných - je paradoxne veľmi podobná 'nevýhode' života v tradičnej malej komunite na dedine - susedia nám neustále vidia do záhrady a je veľmi ťažké tváriť sa, že nie sme doma a neprijímame návštevy, uzatvára antropologička. "Pre veľkú väčšinu ľudí však výhody, vyplývajúce z tejto modernej pupočnej šnúry spájajúcej nás so spoločnosťou, výrazne prevažujú nad nevýhodami."

Aký ste typ majiteľa mobilu?

 • Mobilná generácia - Typický vek 18-24 rokov, neustále sa naháňajú za novými štýlovými modelmi mobilov, posielajú množstvo esemesiek, ale oveľa menej telefonujú. Nikdy nepoznali život bez mobilu.
 • Telefonatici - Telefón je pre nich najdôležitejší kus technológie, ktorý vlastnia, a takmer nikdy ho nevypínajú. Vek 18-34 rokov, počet mobilov vo vlastníctve: najčastejšie aspoň dva. Mať ten najnovší model je pre nich otázkou cti a keď telefón dlho nezvoní, cítia sa nesvoji. Najčastejšie zo všetkých posielajú erotické esemesky a fotografie.
 • Praktickí rodičia - Mladí ľudia do 35 rokov, ktorí si mobil volia podľa praktickosti a ceny, nie štýlu. Doma majú ešte stále aj pevnú linku a často ju používajú, ak sú práve hovory lacnejšie než cez mobil. Používajú aj SMS, ale častejšie z mobilu telefonujú.
 • Moderní profesionáli - Vek 25 až 44 rokov, mobil im slúži na organizovanie rýchleho a nabitého pracovného aj spoločenského života. Najčastejšie ich uvidíte telefonovať v aute s hands-free sadou. Esemeskujú pomenej, mobil berú ako investíciu a zháňajú, kde naň dostanú tú najvýhodnejšiu cenu.
 • Nešikovia - Rodičia alebo už starí rodičia, mobil stále berú ako luxus a telefonujú, len keď je to nevyhnutné. Mnohí majú telefón väčšinu času vypnutý a zapnú ho len keď chcú volať. Jeho prítomnosť ich však upokojuje, ak musia niekam cestovať sami. Mobilný telefón im pripadá príliš zložitý a spočiatku s ním dlho bojujú, keď ho zvládnu, sú hrdí a ochotní učiť sa ďalšie veci. Neznášajú, ak niekto telefonuje v reštaurácii alebo vo vlaku.
 • Postriebrení cynici - Starší ľudia blížiaci sa k dôchodku, ktorí používajú mobil len v mimoriadnych situáciách. K novej technológii sa stavajú s pohŕdaním a tvrdia, že nemôže priniesť nič dobré.

Desať mobilných prikázaní

1. Nevystavíš nevinných ľudí banalitám vlastnej konverzácie cez mobil tam, kde jej nemôžu uniknúť.
2. Nepoužiješ ako zvonenie žiaden známy hit.
3. Nenecháš mobil zapnutý počas verejných predstavení.
4. Nebudeš nosiť za pásom viac než jedno-dve bezdrôtové zariadenia, ak nie si Batman.
5. Nebudeš ťukať do klávesnice mobilu za volantom.
6. Nebudeš nosiť v uchu slúchadlo mobilu, keď práve netelefonuješ, ak nie si prezidentov bodyguard.
7. Nebudeš do telefónu kričať, ani ak voláš niekomu, kto je veľmi ďaleko.
8. Nebudeš na svojom telefóne závislý a naučíš sa ho vypínať.
9. Nebudeš sa snažiť ostatných ohúriť svojím mobilom.
10. Nebudeš si mobil vykladať v reštaurácii pred seba na stôl, ak si nevyrastal ako kovboj na divokom západe.

 

Najčítanejšie na SME Tech


Inzercia - Tlačové správy


 1. Pivný bar Senica: Miesto, kde objavíte, ako má chutiť pivo
 2. Volkswagen Golf: Viac, než facelift
 3. Plavba východným Stredomorím so slovenským sprievodcom
 4. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom
 5. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to
 6. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš
 7. Objavte netušené možnosti nových firemných kreditných kariet
 8. Najväčšie first moment zľavy končia vo februári
 9. Boj s podvodníkmi stáčajúcimi odometre stojí bazáre státisíce
 10. Bezpečné a prestížne bývanie v Bratislave s novým symbolom mesta
 1. Pivný bar Senica: Miesto, kde objavíte, ako má chutiť pivo
 2. Projekt "Zvýšenie odborných kapacít v oblasti práce s mládežou"
 3. Malé knedličky, veľké dojmy
 4. Volkswagen Golf: Viac, než facelift
 5. Plavba východným Stredomorím so slovenským sprievodcom
 6. Projekt First Lego League podporila Nadácia Pontis
 7. Klienti majú často pocit, že potrebujú spracovať len projekt
 8. Na bolesti chrbta pomôžu kúpele
 9. Na bolesti chrbta pomôžu kúpele
 10. 3 úlohy, ktoré vyrieši minerálna vlna najlepšie
 1. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom 11 689
 2. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to 10 809
 3. Plavba východným Stredomorím so slovenským sprievodcom 8 707
 4. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš 6 298
 5. Boj s podvodníkmi stáčajúcimi odometre stojí bazáre státisíce 5 830
 6. Prečo majú Slováci stále radšej hypotéku ako prenájom? 3 504
 7. Bezpečné a prestížne bývanie v Bratislave s novým symbolom mesta 3 492
 8. Volkswagen Golf: Viac, než facelift 3 177
 9. Najväčšie first moment zľavy končia vo februári 2 949
 10. Mäsovýroba Gašparík získala ocenenie Danubius Gastro 2017 2 466

Hlavné správy zo Sme.sk

EKONOMIKA

Osem zásadných zmien v hypotékach, ktoré odštartujú od marca

Kto si málo sporí a príliš často mení zamestnanie, dostane o niečo nižší úver ako doteraz.

KOMENTÁRE

Na obranu bratislavskej kaviarne

Kaviareň je so svojím dešpektom k spiatočníctvu pre vidiek trvalou výzvou.

BRATISLAVA

Bol priekopník – utečenec. Jeho meno zmizlo z novín aj z histórie

Václav Nedomanský má zo svetových šampionátov deväť medailí.

KOŠICE KORZÁR

Vincent Lukáč nesúhlasí s vyvesením jeho dresu v Steel Aréne

Vedenie rozhodnutie prekvapilo.

Neprehliadnite tiež

Civilizáciu Aztékov zničila európska zbraň, nevedeli proti nej bojovať

Za kolapsom rozvinutej juhoamerickej civilizácie môže byť aj pandémia paratýfusu.

Voda na Zemi aj vo vesmíre. Pozrite si najkrajšie zábery z kozmu za tento týždeň

Vedci predstavili tri mimozemské svety, kde by mohla byť voda aj život.

Pluto a jeho mesiace budú oficiálne ríšou mŕtvych

Nové názvoslovie pre systém trpasličej planéty sa inšpiruje aj mytológiou.

TECH_FM

NASA oznámila obrovský objav, prečo sú vedci takí nadšení

Veď je to „len“ ďalšia hviezdna sústava. Tak prečo toľko kriku? Vysvetľuje podcast TECH_FM.


Už ste čítali?

Domov NajnovšieNajčítanejšieDesktop