SME
Štvrtok, 29. október, 2020 | Meniny má KláraKrížovkyKrížovky

Každý šiesty notebook nevydrží ani rok

Spoľahlivosť počítačov sa postupne zvyšuje, stále však zlyhávajú oveľa častejšie, ako spotrebná elektronika či autá. Laptopy sa kazia čoraz viac.

Takto často končia pokazené počítače - v Indii v rukách slabo platených robotníčok, ktoré ich rozoberajú na súčiastky, odstraňujú nebezpečné súčiastky a zvyšok recyklujú. FOTO - TASR/EPA

Každý šiesty notebook kúpený tento rok sa do dvanástich mesiacov pokazí. Ak sa vám to zdá veľa, zadržte dych: pred dvoma rokmi bola poruchovosť prenosných počítačov ešte o štvrtinu vyššia. Podľa najnovšej správy správy spoločnosti Gartner sa spoľahlivosť počítačov postupne zvyšuje, stále však výrazne zaostáva za spoľahlivosťou inej elektroniky, či napríklad áut alebo chladničiek.

Podľa správy sú notebooky oveľa poruchovejšie ako bežné stolové počítače, najmä preto, že majú viac pohyblivých častí. Z notebookov kúpených v rokoch 2005 až 2006 sa v prvom roku životnosti pokazí 15 % (pred dvoma rokmi to bolo 20 %), do štyroch rokov po kúpe zlyhá 22 % laptopov (pred dvoma rokmi až 28 %).

Stolové počítače majú o niečo lepšie skóre: v prvom roku sa pokazí 5 % z nich (zlepšenie o 2 %) a do štyroch rokov zlyhá 12 % počítačov.

Poruchovosť počítačov aj notebookov teda sleduje krivku v tvare písmena U. Veľká časť z nich zlyhá v priebehu prvých dvoch alebo troch mesiacov po kúpe. Majitelia by s tým preto mali počítať, v tomto období oveľa častejšie zálohovať svoje dáta a prípadne si ponechať ešte v zálohe iné zariadenie pre prípad zlyhania nového PC.

Veľká väčšina počítačov, ktoré toto trojmesačné "zahrievacie obdobie" prežijú bez ujmy, potom funguje bez problémov niekoľko ďalších rokov. Potom sa začína kazivosť opäť prudko zvyšovať, keď počítače začínajú trpieť prirodzeným opotrebovaním.

Kazia sa najdôležitejšie súčiastky
Za uplynulé dva roky sa nielen znížilo množstvo porúch počítačov, ale zmenil sa aj ich charakter. Napríklad pri notebookoch bola predtým najčastejšie sa kaziacou súčiastkou obrazovka. "Výrobcovia však (v posledných dvoch rokoch) výrazne zlepšili dizajn notebookov, robia ich pevnejšie a odolnejšie voči namáhaniu, keď sa obrazovka sklápa, a to množstvo porúch obrazoviek znížilo," povedala analytička Gartneru Leslie Fieringová.

Dnes sa na notebookoch najčastejšie kazia materské dosky a pevné disky - dohromady tvoria viac než polovicu všetkých porúch. Časté sú aj poruchy zatváracieho mechanizmu či praskliny tiel notebookov, alebo postupné vypadávanie kláves. Do štatistiky sa dostal aj špeciálny druh poruchy - zlyhanie počítača po obliatí klávesnice tekutinou, čo je pri notebookoch mimoriadne časté.

Pri stolných počítačoch takisto najčastejšie zlyhávajú materské dosky a pevné disky, množstvo porúch materských dosiek sa dokonca neustále zvyšuje. Príčinou je snaha integrovať na ne čo najviac predtým oddelených súčastí, napríklad sieťových rozhraní či modemov, v prípade zlyhania ľubovoľného z komponentov však potom treba vymeniť celú dosku.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Premiér Igor Matovič.
Dobré ráno

Dobré ráno: Boj o moc, ambície a pomsta. Kauza STU

Čo sa to dialo na Slovenskej technickej univerzite.

Podcast Dobré Ráno.
Komentár Petra Schutza

Najsilnejšie protipandemické opatrenie je osobný lockdown

Zabudli povedať najdôležitejšiu informáciu.

Peter Schutz

Neprehliadnite tiež

Vedátorský podcast

Čo poháňa rozpínanie vesmíru? Vedci zvažujú rôzne možnosti

Tmavá energia je jedna z najväčších záhad vo fyzike.

Rôzne pohľady na kométu Čurjumov-Gerasimenko zo sondy Rosetta.

Kozmická loď nesúca robotické vozidlo je na polceste k Marsu

Vesmírna loď už od svojho štartu prekonala vzdialenosť 235,4 milióna kilometrov.

Z Mysu Canaveral v americkom štáte Florida odštartovalo vo štvrtok 30. júla 2020 k planéte Mars robotické vozidlo Perseverance.
Stroj Turek, ktorý vydávali za šahový automat, v skutočnosti sa v jeho vnútri skrýval človek, ktorý Turka riadil