SME

Rozhodne prínos pre mobilný trh, nie cena

Výberová komisia Telekomunikačného úradu, ktorá rozhodne o udelení frekvencií pre siete GSM a UMTS, včera otvorila tri obálky s ponukami záujemcov.

Po otvorení obálok s ponukami na tretieho operátora sa potvrdili informácie, ktoré priniesli médiá v piatok. V hre o poskytovanie mobilných služieb na Slovensku je Telefónica O2, Mobilkom a české Radiokomunikace s investičnou skupinou Penta. ILUSTRAČNÉ FOTO SME - PAVOL FUNTÁL

BRATISLAVA - Hovorca úradu Roman Vavro potvrdil, že tretím mobilným operátorom na Slovensku chce byť dcéra Telekomu Austria Mobilkom, španielska Telefónica O2 a konzorcium českých Radiokomunikácií s česko-slovenskou investičnou skupinou Penta, zastúpené firmou B Four.

Úrad predpokladá, že výberová komisia rozhodne o treťom operátorovi do 14 dní. V prvom rade bude komisia rozhodovať, či všetci traja uchádzači splnili podmienky pre účasť v súťaži. Vylúčiť ich môže aj pre majetkové alebo personálne prepojenie na Orange či T-Mobile, ktorí už na našom trhu pôsobia. Uchádzač nemá šancu získať frekvencie ani vtedy, ak za ne neponúkne aspoň 100 miliónov korún alebo ak nesplní formálnu stránku ponuky.

Potom komisia určí poradie podľa kvality ponúk. "Najväčší dôraz komisia bude klásť na prínos nového operátora pre trh," povedal Vavro. Ďalej sa sústredí na to, ako rýchlo začne uchádzač poskytovať služby a aké služby prinesie. Rozhodovať bude aj ponúknutá suma za pridelenie frekvencií, no toto kritérium bude "menej podstatné ako prínos pre trh".

Radiokomunikace vylučujú prepojenie na T-Mobile SK

Z predložených ponúk vyvolala zatiaľ najviac otázok ponuka českých Radiokomunikácií v konzorciu s investičnou skupinou Penta. Radiokomunikace sú totiž spolumajiteľom českého T-Mobilu. Jeho majoritným vlastníkom je Deutsche Telekom, ktorý je 100-percentným vlastníkom slovenského T-Mobilu.

Všetky dotknuté firmy akékoľvek prepojenie odmietajú. "Radiokomunikace ako menšinový akcionár spoločnosti T-Mobile v Česku, nemajú nijaké majetkové prepojenie na Deutsche Telekom a nemôžu mať teda žiadny vplyv a dosah na činnosť slovenského operátora T-Mobile," píše sa v stanovisku konzorcia. Vylučuje aj opačný vplyv - teda, že by nemecký Telekom ovplyvňoval aktivity Radiokomunikácií. "Vnímanie pôsobenia Radiokomunikácií v českom T-Mobile a hľadanie rôznych neopodstatnených prepojení a konfliktov záujmov je zavádzajúce a zbytočné," povedal Marek Ondrejka z Penta Investments.

Úrad sa obával neúspechu

Podmienky pre vstup nového operátora na slovenský trh boli pripravené už skôr, no Telekomunikačný úrad vypísal tender až teraz. Ide napríklad o viac voľných frekvencií v pásmach GSM 900 a 1800 a UMTS a posilnenie právomocí regulátora. Atraktivita slovenského mobilného trhu vzrástla aj vstupom do Európskej únie a po zmene ekonomických pravidiel.

Úrad však čakal na záujem zvonku. "Súťaž sme vypísali na základe záujmu zahraničných telekomunikačných firiem. Pokiaľ totiž nie je záujem, výsledok tendra by bol neistý," povedal hovorca úradu Vavro. Súťaž tiež nie je zadarmo, podľa Vavra investoval úrad do zverejnenia výzvy v Hospodárskych novinách 52,36-tisíca korún. Výzvu totiž musí zo zákona zverejniť v celoštátnom denníku, vo vestníku a na internete.

Okrem toho môže úrad pri príprave podmienok súťaže využiť služby poradenskej firmy, čo môže stáť aj státisíce korún. "Pri príprave tendra sme využili okrem vlastných zdrojov aj niektoré služby poradcu," povedal Vavro. Poradcom bola firma Gemini. Celkové náklady na tender Varvo zatiaľ nevedel presne vyčísliť.

Výberová komisia uchádzača vylúči, ak:

1. je kapitálovo alebo osobne prepojený s iným účastníkom výberového konania,

2. nesplní ktorúkoľvek požiadavku na formu, obsah a rozsah žiadosti a ponuky,

3. neponúkne za pridelenie frekvencií aspoň minimálnu sumu 100 miliónov korún,

4. ktorékoľvek vyhlásenie účastníka sa v priebehu výberového konania ukáže nepravdivé.

Podľa čoho určí komisia poradie:

1. ako súťažiaci prispeje k posilneniu konkurenčného trhu v oblasti elektronických komunikácií,

2. ako je pripravený a kedy začne budovať sieť a poskytovať služby,

3. aké má skúsenosti s poskytovaním služieb v mobilných telefónnych sieťach GSM a UMTS,

4. aké služby plánuje ponúkať klientom v sieťach GSM a UMTS,

5. koľko ponúka za pridelenie frekvencií.

Zdroj: Telekomunikačný úrad

Kto chce byť tretím operátorom Telefónica O2

  • firma vznikla koncom roku 2002 pod menom Czech Telecom,
  • 7. júla 2006 zmenila názov na Telefónica O2,
  • Telefónica O2 pôsobí okrem Španielska napríklad aj v Česku, Írsku, Nemecku či v Británii,
  • celosvetovo má viac ako 180 miliónov klientov.

Mobilkom Austria

  • ide o dcérsku firmu Telekomu Austria,
  • okrem Rakúska pôsobí aj v Chorvátsku (VIPnet) Slovinsku (Si.net) alebo Bulharsku,
  • služby skupiny Mobilkom využíva 8,9 milióna ľudí.

Four - Radiokomunikace a Penta

  • české Radiokomunikace majú 40-ročné skúsenosti s telekomunikáciami,
  • firma je vlastníkom 39 percent akcií českého T-Mobilu,
  • investičná skupina Penta pôsobí v rôznych odvetviach na Slovensku aj v Česku,
  • služby českého T-Mobilu využíva 4,5 milióna ľudí.

Zdroj: operátori, Obchodný register SR

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu