Samsung SGH-Z400: Slider, s ktorým sa pri volaní môžete aj vidieť

V akciových ponukách oboch operátorov sa už objavila novinka tohtoročného CeBITu slider Samsung SGH-Z400. Vybrať si tento telefón z akciovej ponuky Orangeu alebo T-Mobilu?

V akciových ponukách oboch operátorov sa už objavila novinka tohtoročného CeBITu slider Samsung SGH-Z400. Medzi silné stránky tohto telefónu určite patrí jeho displej. Vybrať si tento telefón z akciovej ponuky Orangeu alebo T-Mobilu? Pokúsime sa vám poradiť.

Dizajn a klávesnica
Samsung SGH-Z400 má vysúvaciu konštrukciu, tzv. slider, ktorá umožňuje schovať klávesnicu a fotoaparát. Objektív kamery je tak chránený aspoň pred niektorými vonkajšími vplyvmi. Rozmery telefónu sú 97 x 48 x 19 mm a hmotnosť 107 gramov, čo sú na 3G telefón pomerne malé čísla.
Prednej strane dominuje veľký displej, pod ktorým sú umiestnené ovládacie klávesy. Nad displejom je reproduktor a vedľa neho VGA kamera pre videohovory. Displej chráni plexisklo, ktoré sa pri teste javilo ako dostatočne pevné na to, aby odolalo väčšine škrabancov. Na jeho spodnej strane je umiestnený výstupok. Jeho úlohou je uľahčiť otváranie a zatváranie telefónu. Je akousi oporou pre palec pri otváraní. Takmer celú zadnú časť tvorí batéria.
Na spodnej strane je len dierka pre mikrofón a na vrchnej len otvor pre pútko šnúrky na krk.
Na pravej strane je tlačidlo na spustenie fotoaparátu a na prepínanie medzi predným a zadným fotoaparátom. Pod ním je tlačidlo na prístup do menu so štyrmi funkciami – hovor, správy, internet a funkcia na ukončenie všetkých aplikácii. Na pravej strane je ešte konektor pre nabíjačku a handsfree, ktorý má posúvací kryt.
Na ľavej strane je dvojica tlačidiel na ovládanie hlasitosti reproduktoru alebo tlačidiel a slot pre pamäťové karty micro SD.
Po vysunutí telefónu sa objaví alfanumerická klávesnica a na zadnej strane hlavný fotoaparát so zrkadielkom.
Klávesnica je spracovaná veľmi dobre. Klávesy majú primeranú veľkosť a dobrý zdvih aj tuhosť. Vďaka tomu, že výrobca nechal nad prvým radom kláves 1, 2 a 3 trochu priestoru, tak sa aj tieto klávesy dobre stláčajú. Zdá sa, že výrobcovia sa už z prvých sliderov poučili.
Klávesnica má biele podsvietenie, ktoré je v noci postačujúce.


Displej
Displeje Samsungu patria k jedným z najlepších. Výnimkou nie je ani displej, ktorým je vybavená Z400-vka. Ide o aktívny TFT displej s rozlíšením QVGA 240 x 320 bodov a s 262 tisíc farbami. Jeho uhlopriečka je dva palce. Displej zobrazuje farby verne a je dobre čitateľný aj za slnečného počasia. Biela je bielou a ostatne farby sú dostatočne živé. Má jemnú kresbu a obraz je ostrý.

Ovládanie
Ovládanie SGH-Z400 sa nijak zvlášť neodlišuje od iných telefónov. Hlavným ovládacím prvkom je štvorsmerné tlačidlo s potvrdzovaním uprostred. Vedľa neho je dvojica kláves, ktorých funkcia je vypísaná v spodnom riadku displeja. Pod nimi sú klávesy na zdvihnutie a odmietnutie hovoru a medzi nimi je kláves „c“ na vymazávanie.

Menu a operačný systém

Telefón má uzavretý operačný systém. Základná obrazovka poskytuje všetky štandardné informácie ako je napríklad čas, dátum, stav batérie či sila signálu. V hornom rade ikon sa v prípade pokrytia signálom 3G zobrazuje ikona, ktorá o tom informuje. Na základnej obrazovke však môže byť aj kalendár. Ten však nie je aktívny.
Hlavné menu telefónu tvorí matica deviatich ikon – protokol hovoru (zoznam hovorov), správca súborov, aplikácie, správy, t-zones, organizér, fotoaparát, kontakty, nastavenia. Jednotlivé ikony sú animované a ich názov sa zobrazuje vo vrchnom riadku. Telefón reaguje v menu rýchlo a vyrovná sa konkurencii.
Ďalšie submenu okrem správcu súborov sú textové, pričom v každom riadku je na jeho začiatku zobrazené číslo pre rýchly pohyb v menu. Na obrazovku sa vojde šesť riadkov. Pri písaní SMS správ je to o jeden riadok menej.
Pri niektorých úkonoch sa na displeji zobrazuje animácia, ktorá oznamuje jeho úspešné dokončenie. Táto animácia sa však nedá zrušiť a je pomerne dlhá, čo je pri práci s telefónom dosť otravné.

Funkcie
Napriek tomu, že ide o telefón určený najmä na telefonovanie, ponúka slušnú základnú výbavu, ktorá na každodenné používanie postačuje.

Telefónny zoznam

Telefónny zoznam má kapacitu 1000 miest. Kontakty na SIM karte a v telefóne sú v zozname rozlíšené podľa ikony.
Ku každému kontaktu možno priradiť niekoľko telefónnych čísel, e-mailovú adresu alebo obrázok. K dispozícii sú aj ďalšie položky ako napríklad adresa či dátum narodenia.
Viacpoložkové kontakty možno rozdeliť do ľubovoľného počtu skupín.

Správy

Telefón podporuje príjem a odoslanie správ SMS, MMS a e-mailov.
Do telefónu možno uložiť 200 SMS správ, samostatná kapacita internej dynamickej pamäte je vyhradená pre MMS správy a e-maily. Písanie správ urýchľuje slovník T9, ktorý nepoužíva diakritiku a neskracuje tak zbytočne správy. Počas písania správy sa odpočítava 1836 znakov spojených správ, telefón upozorňuje aj na prechod do ďalších spojených správ.
Editor MMS správ poskytuje slušné možnosti vkladania obrázkov a zvuku, vďaka ktorým netreba prepínať do ďalších aplikácií v telefóne.
V e-mailovom programe možno nastaviť päť účtov. Podporuje štandardné protokoly POP3, IMAP a SMTP. V telefóne je aj antispamový filter, v ktorom sa dá nastaviť zoznam odosielateľov, od ktorých nechceme dostávať správy. Správy sa dajú filtrovať aj na základe kľúčových slov v predmete.
Samozrejmosťou je sťahovanie hlavičiek správy, samotný e-mail nesmie mať viac ako 200 kB.

Internet

Vďaka podpore UMTS je surfovanie po internete a wap stránkach podstatne rýchlejšie ako u GPRS alebo EDGE. Sledovanie televízneho vysielania však nebolo možné prepnúť na celú obrazovku. Televízia šla bez problémov a plynulo.
Telefón je možné využiť aj ako modem.

Manažérska výbava

Súčasťou výbavy modelu Z400 je aj balík kancelárskych programov. V telefóne sa dajú prezerať wordovské a excelovské dokumenty ako aj PDF a prezentácie powerpointu. Pri prezentáciách však telefón nepozná príponu pps a súbory musia mať príponu ppt. Súbor stačí premenovať. Klávesy na ovládanie hlasitosti pri prezeraní týchto typov súborov slúžia na približovanie a odďaľovanie. Stránky sa dajú aj otáčať a prezerať na celom displeji. Prezeranie súborov je komfortné a dobre vymyslené. Chýba už len možnosť editácie, aj keď sa na mobile zle upravujú texty, na malé úpravy by obmedzené podmienky stačili.
Kalendár je dobre spracovaný. Ponúka mesačný, týždenný a denný prehľad udalostí. Dajú sa pridávať štyri typy udalostí – rozvrh (teda schôdzka), výročie, úloha a poznámka.
V telefóne sú tri opakovacie budíky a telefón má možnosť aj automatického zapnutia.
K dispozícii je ešte kalkulačka, svetové hodiny s dvoma mestami a prevodník jednotiek a mien.

Multimédia

V telefóne je aj jednoduchý prehrávač médií, ktorý plní základné len funkcie a nevyrovná sa hudobným telefónom konkurencie. Z400-vka však nepatrí k hudobným telefónom a tak sa dá jednoduchší prehrávať tolerovať.
Prehrávač prehráva hudobné súbory vo formáte MP3/AAC/AAC+ a e-AAC+ a video vo formáte mp4 aj 3gp. Prehrávač slúži aj pri sledovaní televízie cez UTMS.
Jednotlivé skladby sa dajú prehrávať v poradí, náhodne a dookola, pričom sa dookola môže točiť jedna alebo všetky skladby. Dá sa meniť aj vzhľad prehrávača.
Telefón podporuje aj aplikácie vo flashi.
K dispozícii je aj diktafón.

Fotoaparát

Takmer každý 3G telefón je vybavený dvoma kamerami a nie je tomu inak ani pri SGH-Z400. Hlavná kamera sníma obrázky v najvyššom rozlíšení 2,0 Mpix.
Obraz sa dá preklápať vertikálne aj horizontálne tlačidlami na ovládanie hlasitosti. Tlačidlo, ktoré by sme bežne považovali za spúšť prepína medzi oboma kamerami v telefóne. Zoom je plynulý a ovláda sa štvorsmerovým tlačidlom rovnako ako svetlosť obrázku. Jeho stred funguje ako spúšť.
Fotoaparát má tri režimy snímania – jednu snímku, viacnásobnú snímku a zloženú snímku ako mozaiku. Pri viacnásobnej snímke sa dajú nastaviť tri rýchlosti snímania. Nechýbajú filtre ako čiernobiely, sépiový, negatív a nočný režim. K dispozícii je aj časovač na 3, 5 a 10 sekúnd a pre zábavu ponúka fotoaparát aj rôzne rámčeky.
Nastaviť sa dá aj kvalita fotografie (jemná, normálna, zvlášť jemná), sedem rozlíšení (od 176 x 144 do 1600 x 1200 pixelov), citlivosť snímača ISO (automatické, 100, 200, 400 a 800) a vyváženie bielej.
Chýba automatické zaostrovanie, ktoré majú už konkurenčné modely zo Sony Ericssonu. Pri maximálnom rozlíšení nie je možné ani zoomovať.
Samotné fotografie sú v prijateľnej kvalite, no mierne zaostávajú za konkurenciou.
Malá predná kamera zvláda len rozlíšenie do 640 x 480 pixelov. Inak ponúka väčšinu nastavení hlavnej kamery. Jej hlavnou náplňou práce je snímať obraz pri videotelefonovaní.

Pamäť

Telefón má k dispozícii 32 MB zdieľanej vnútornej pamäte. Tú je možné rozšíriť pomocou pamäťových kariet micro SD.
Súborový manažér má šesť základných adresárov, ku ktorým sa nedajú pridávať ďalšie. Sú to obrázky, videá, hudba, zvuky, hry a viac a ostatné súbory. V rámci týchto adresárov je možné vytvárať ďalšie podadresáre. Pri obrázkoch sa zobrazujú namiesto ikon malé náhľady.

Batéria

Výrobca neudáva kapacitu batérie v štandardnom balení ani na samotnej batérii ani na svojej internetovej stránke. Typ batérie je Li-Ion.
Výdrž batérie hodnotíme ako dobrú. Pri bežnom používaní vydrží asi dva a pol dňa. Využívanie videohovorov a dátové prenosy tento čas skracujú.

Celkové hodnotenie

Samsung SGH-Z400 sa nám na prvý pohľad zapáčil svojou konštrukciou, výbavou a displejom. Zlým bodom v jeho hodnotení je fotoaparát, ktorý síce ponúka množstvo nastavení, ale výsledné obrázky by dnes už mohli byť lepšie. Výborným ťahom je umiestnenie kalendára na plochu v pohotovostnom režime.
Pre ľudí, ktorí sa uspokoja s menej kvalitným fotoaparátom, môžeme tento telefón odporučiť.

Najčítanejšie na SME Tech


Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Má anorexiu a 26 kilogramov. Jej manžel je zúfalý, lebo jej nikto nevie pomôcť

Povedali mi, že s takouto diagnózou nepochodíte nikde na Slovensku. Nikto vám ju nezoberie, spomína manžel na reakciu samosprávy.

DOMOV

Minúta po minúte: RTVS podľa Ruttkaya v súčasnej podobe neprežije

O post šéfa RTVS zabojuje deväť kandidátov.

DOMOV

Kaliňák lákal na byty za symbolické ceny

Asi tretinovú zľavu na byt dostal aj bývalý policajný viceprezident.

Neprehliadnite tiež

Google vyhľadávač už prečeše aj vaše vlastné dáta

Vyhľadávač zindexoval vaše dáta v cloude, aby vám našiel čo potrebujete vidieť.

Boli sme naivní, povedala NASA, keď videla prvé fotky podbruška Jupiteru

Nové fotografie pólov Jupitera od sondy Juno rozbili doterajšie teórie o fungovaní plynných obrov.

Bielenie Veľkej koralovej bariéry je ešte horšie, než sa čakalo

Koraly predstavujú živobytie nielen pre ľudí, ale aj pre milióny živočíchov.

Koniec latrín a chemických záchodov, nová toaleta odpad prefiltruje a spáli

Akademici sľubujú vyššiu hygienu pre chudobné kúty sveta.

Inzercia - Tlačové správy


 1. Profesionálne sa predaj nehnuteľností dá robiť jedine exkluzívne
 2. Zažite zmenu s najpredávanejším SUV Hyundai Tucson
 3. Mimoriadna kvalita unikátnych Kia SUV modelov
 4. Výnimočný obchod robia výnimoční zamestnanci
 5. Táto dvojica stojí za zrodom slovenského internetu. Ako začínal?
 6. 14 tipov na exotickú dovolenku, ktorú si môžete dovoliť (aj vy)
 7. Štatutári, máte už prístup k elektronickej schránke?
 8. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished!
 9. Volkswagen Arteon je výkladná skriňa technológií
 10. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom
 1. Obyvatelia si zabezpečujú domácnosti bezpečnostnými dverami
 2. Slováci sa hojne stávajú majiteľmi nehnuteľností v cudzine
 3. Prečo mamy lákali deti na mobil, kľúče či diaľkové ovládanie?
 4. Zažite zmenu s najpredávanejším SUV Hyundai Tucson
 5. Neviete si rady s vaším ročným vyúčtovaním? Pomôže vám FiiFree
 6. Nadácia Orange ocenila Detský čin roka
 7. Výnimočný obchod robia výnimoční zamestnanci
 8. Mimoriadna kvalita unikátnych Kia SUV modelov
 9. Táto dvojica stojí za zrodom slovenského internetu. Ako začínal?
 10. Aj vy môžete mať pekný trávnik, poradí vám expert
 1. Táto dvojica stojí za zrodom slovenského internetu. Ako začínal? 17 856
 2. 14 tipov na exotickú dovolenku, ktorú si môžete dovoliť (aj vy) 16 387
 3. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa 7 725
 4. Volkswagen Arteon je výkladná skriňa technológií 7 075
 5. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody 6 690
 6. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished! 6 434
 7. Čím všetkým som si prešla, aby som sa naučila po anglicky 5 536
 8. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom 4 963
 9. Štatutári, máte už prístup k elektronickej schránke? 3 919
 10. Mimoriadna kvalita unikátnych Kia SUV modelov 3 151