SME
Streda, 28. október, 2020 | Meniny má DobromilaKrížovkyKrížovky

Otepľovanie zhoršuje lesné požiare v USA

Americkí výskumníci preukázali, že rast priemernej teploty v posledných desaťročiach sprevádzal vyšší výskyt rozsiahlych lesných požiarov. Tento trend sa ešte zvýrazní. V časopise Science to oznámili Anthony Westerling, Hugo Hidalgo a Dan Cayan zo Scripp

Pohľad na dôsledky požiaru Aspen v horách Santa Catalina pri arizonskom meste Tucson.

FOTO - THOMAS W. SWETNAM, THE UNIVERSITY OF ARIZONA

Americkí výskumníci preukázali, že rast priemernej teploty v posledných desaťročiach sprevádzal vyšší výskyt rozsiahlych lesných požiarov. Tento trend sa ešte zvýrazní. V časopise Science to oznámili Anthony Westerling, Hugo Hidalgo a Dan Cayan zo Scrippsovho oceánografického ústavu s Tomom Swetnamom z Arizonskej univerzity (obe inštitúcie USA). Konkrétne v jeho online sekcii Science Express, kde sa zrýchlene uverejňujú osobitne dôležité výsledky.

Od intuície k dôkazu

Na jednej strane sa možno pýtať, čo je vlastne na takom poznatku zvláštne a nové. Veď vyššie teploty logicky vysušia les. Z toho už intuitívne vyplýva väčšie riziko požiaru. Lenže globálne otepľovanie sa stalo "vecou politickou". V USA aj inde vo svete. Zdravý rozum prichádza na rad až po vyčerpaní všetkých možných úhybných manévrov. V takejto situácii je nevyhnutné argumentovať zreteľnými a nespochybniteľne doloženými faktmi. A poukazovať na očividné zmeny prírodných režimov.

K tomu, aby si ľudia v USA uvedomili hrozbu globálneho otepľovania, prispelo najmä pribúdanie silných hurikánov na atlantickom pobreží (osobitnú úlohu v tom zohrala vlaňajšia Katrina). Podobne významnú úlohu v tom však zohrali aj veľké lesné požiare na západe krajiny. Westerling s kolegami zanalyzoval 1166 takých katastrof, ktoré v rokoch 1970 až 2003 postihli najmenej 1-tisíc akrov lesa (aker je približne 0,4 hektára). K dispozícii mali presné záznamy federálnych lesníkov a ochranárov. Tie porovnali s ekologickými informáciami o postihnutých územiach a klíme na nich.

Predbiehajúca sa jar

Zistili prudký vzrast počtu a rozsahu lesných požiarov spomenutej kategórie približne od polovice 80-tych rokov. Ostrý zlom nastal roku 1987. Na západe USA vtedy došlo k prechodu od pomerne zriedkavého výskytu veľkých lesných požiarov, ktoré trvali iba krátko (priemerne 1 týždeň), k častejším a dlhodobejším (priemerne 5 týždňov). Z celkového počtu lesných požiarov síce predstavujú iba asi 5 percent, majú však na svedomí 95 percent zhorenej či poškodenej plochy. Celková spálená plocha sa zväčšila šesťapolkrát. Navyše sa v jarnom a letnom období o 78 dní predĺžila sezóna, keď takéto rozsiahle požiare prepukajú. Obdobia 1970 - 1986 a 1987 - 2003 sa v tomto ohľade líšia o 64 percent.

Westerlingov tím doložil, že rozhodujúcim faktorom, zvlášť v horských oblastiach, je vyššia teplota. Najviac veľkých lesných požiarov bolo v najhorúcejších rokoch. Takisto zistili závislosť medzi skorším topením snehu a výskytom takýchto požiarov. Skoré roztopenie snehu a dlhšia sezóna sucha ponúka viac možností na ich prepuknutie. Na západe USA je totiž rozhodujúcim zdrojom vody sneh v horách. Celkove v rokoch so skorším topením snehu prepuklo 56 percent veľkých lesných požiarov, ktoré predstavovali 72 percent spálenej plochy. V rokoch s neskorším topením snehu to bolo iba 11 percent požiarov a 4 percentá spálenej plochy.

Hlavné faktory v pozadí početnejších veľkých lesných požiarov sú teda dva. Jednak zvýšenie priemerných jarných a letných teplôt na západe USA o 0,9 stupňa Celzia. Jednak čoraz viac do kalendárnej zimy sa tlačiaci príchod jari, v dôsledku ktorého sa sneh v tamojších horách topí o 1 - 4 týždne skôr. Bádatelia vylúčili, že by nimi zdokumentovaný častejší výskyt takých požiarov výraznejšie vyplýval zo spôsobu využívania krajiny.

Člen tímu Thomas Swetnam konštatuje, že verejnosť si zväčša myslí, že dôsledky klimatickej zmeny pocítime o 50 či 100 rokov. Pôsobia však už teraz a tu. Palcové písmená na obálke známeho týždenníka Time z 3. apríla 2006, ktoré v súvislosti s globálnym otepľovaním nabádali čitateľov "Buďte znepokojení! Buďte veľmi znepokojení!", boli oprávnené.

Detailný záber lesa, postihnutého týmto požiarom.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Zoroslav Kollár prichádza na výsluch.
KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Po víchrici nech súdnictvo rozmetá orkán

Peklo je prázdne a všetci diabli sú tu.

Peter Tkačenko
Odberné miesto na nový koronavírus.
Cynická obluda

Hrôzostrašné čísla

Korona jedného dňa určite pominie, ale epidémia ľudskej hlúposti bude spoločnosť ničiť oveľa oveľa dlhšie.

Neprehliadnite tiež

Kozmická loď nesúca robotické vozidlo je na polceste k Marsu

Vesmírna loď už od svojho štartu prekonala vzdialenosť 235,4 milióna kilometrov.

Z Mysu Canaveral v americkom štáte Florida odštartovalo vo štvrtok 30. júla 2020 k planéte Mars robotické vozidlo Perseverance.
Stroj Turek, ktorý vydávali za šahový automat, v skutočnosti sa v jeho vnútri skrýval človek, ktorý Turka riadil

Recenzia: Serious Sam 4 vás vráti 20 rokov do minulosti

Hra, ktorá k úspechu nepotrebuje skvelý príbeh.

Južný pól Mesiaca. V tejto oblasti má v roku 2024 pristáť misia Artemis III.