SME
Pondelok, 18. január, 2021 | Meniny má BohdanaKrížovkyKrížovky

Otepľovanie zhoršuje lesné požiare v USA

Americkí výskumníci preukázali, že rast priemernej teploty v posledných desaťročiach sprevádzal vyšší výskyt rozsiahlych lesných požiarov. Tento trend sa ešte zvýrazní. V časopise Science to oznámili Anthony Westerling, Hugo Hidalgo a Dan Cayan zo Scripp

Pohľad na dôsledky požiaru Aspen v horách Santa Catalina pri arizonskom meste Tucson.

FOTO - THOMAS W. SWETNAM, THE UNIVERSITY OF ARIZONA

Americkí výskumníci preukázali, že rast priemernej teploty v posledných desaťročiach sprevádzal vyšší výskyt rozsiahlych lesných požiarov. Tento trend sa ešte zvýrazní. V časopise Science to oznámili Anthony Westerling, Hugo Hidalgo a Dan Cayan zo Scrippsovho oceánografického ústavu s Tomom Swetnamom z Arizonskej univerzity (obe inštitúcie USA). Konkrétne v jeho online sekcii Science Express, kde sa zrýchlene uverejňujú osobitne dôležité výsledky.

Od intuície k dôkazu

Na jednej strane sa možno pýtať, čo je vlastne na takom poznatku zvláštne a nové. Veď vyššie teploty logicky vysušia les. Z toho už intuitívne vyplýva väčšie riziko požiaru. Lenže globálne otepľovanie sa stalo "vecou politickou". V USA aj inde vo svete. Zdravý rozum prichádza na rad až po vyčerpaní všetkých možných úhybných manévrov. V takejto situácii je nevyhnutné argumentovať zreteľnými a nespochybniteľne doloženými faktmi. A poukazovať na očividné zmeny prírodných režimov.

K tomu, aby si ľudia v USA uvedomili hrozbu globálneho otepľovania, prispelo najmä pribúdanie silných hurikánov na atlantickom pobreží (osobitnú úlohu v tom zohrala vlaňajšia Katrina). Podobne významnú úlohu v tom však zohrali aj veľké lesné požiare na západe krajiny. Westerling s kolegami zanalyzoval 1166 takých katastrof, ktoré v rokoch 1970 až 2003 postihli najmenej 1-tisíc akrov lesa (aker je približne 0,4 hektára). K dispozícii mali presné záznamy federálnych lesníkov a ochranárov. Tie porovnali s ekologickými informáciami o postihnutých územiach a klíme na nich.

Predbiehajúca sa jar

Zistili prudký vzrast počtu a rozsahu lesných požiarov spomenutej kategórie približne od polovice 80-tych rokov. Ostrý zlom nastal roku 1987. Na západe USA vtedy došlo k prechodu od pomerne zriedkavého výskytu veľkých lesných požiarov, ktoré trvali iba krátko (priemerne 1 týždeň), k častejším a dlhodobejším (priemerne 5 týždňov). Z celkového počtu lesných požiarov síce predstavujú iba asi 5 percent, majú však na svedomí 95 percent zhorenej či poškodenej plochy. Celková spálená plocha sa zväčšila šesťapolkrát. Navyše sa v jarnom a letnom období o 78 dní predĺžila sezóna, keď takéto rozsiahle požiare prepukajú. Obdobia 1970 - 1986 a 1987 - 2003 sa v tomto ohľade líšia o 64 percent.

Westerlingov tím doložil, že rozhodujúcim faktorom, zvlášť v horských oblastiach, je vyššia teplota. Najviac veľkých lesných požiarov bolo v najhorúcejších rokoch. Takisto zistili závislosť medzi skorším topením snehu a výskytom takýchto požiarov. Skoré roztopenie snehu a dlhšia sezóna sucha ponúka viac možností na ich prepuknutie. Na západe USA je totiž rozhodujúcim zdrojom vody sneh v horách. Celkove v rokoch so skorším topením snehu prepuklo 56 percent veľkých lesných požiarov, ktoré predstavovali 72 percent spálenej plochy. V rokoch s neskorším topením snehu to bolo iba 11 percent požiarov a 4 percentá spálenej plochy.

Hlavné faktory v pozadí početnejších veľkých lesných požiarov sú teda dva. Jednak zvýšenie priemerných jarných a letných teplôt na západe USA o 0,9 stupňa Celzia. Jednak čoraz viac do kalendárnej zimy sa tlačiaci príchod jari, v dôsledku ktorého sa sneh v tamojších horách topí o 1 - 4 týždne skôr. Bádatelia vylúčili, že by nimi zdokumentovaný častejší výskyt takých požiarov výraznejšie vyplýval zo spôsobu využívania krajiny.

Člen tímu Thomas Swetnam konštatuje, že verejnosť si zväčša myslí, že dôsledky klimatickej zmeny pocítime o 50 či 100 rokov. Pôsobia však už teraz a tu. Palcové písmená na obálke známeho týždenníka Time z 3. apríla 2006, ktoré v súvislosti s globálnym otepľovaním nabádali čitateľov "Buďte znepokojení! Buďte veľmi znepokojení!", boli oprávnené.

Detailný záber lesa, postihnutého týmto požiarom.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Koronavírus: Ak by sa robili ďalšie kompromisy, Krajčí je ochotný odstúpiť (minúta po minúte)

PCR testy na Slovensku odhalili viac ako 224-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 3 526 obetí. Vláda predĺžila lockdown.

Minister zdravotníctva SR Marek Krajčí.
KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Matovič vyhral na celej čiare

Čo si premiér odmakal, dostal Pellegrini zadarmo.

Peter Tkačenko

Dokedy sa treba otestovať a čo sa zmení? (otázky a odpovede)

Testovanie si vo februári zopakujú najhoršie okresy.

Igor Matovič.
Komentár Petra Schutza

Antisystémový recidivista Pellegrini

Matovič je najväčší problém súčasnosti, no demokraciu neohrozuje.

Peter Schutz

Neprehliadnite tiež

Raketa spoločnosti Virgin Orbit sa prvýkrát dostala do vesmíru

Raketa bola vypustená nad Tichým oceánom z krídla upraveného Boeingu 747-400.

Raketa pri štarte z lietadla na únik z gravitácie spotrebuje menej paliva.
Nálezy zo Sakkáry.
Podcast Klik

Klik: Zmazanie Trumpa je začiatok novej éry sociálnych sietí

Prehľad technologických správ.

Podcast Klik.
Podcast Tech_FM

Ukázali, ako by sa dala získavať energia z čiernej diery

Podcast o novinkách z vedy.