Tím Arna Rauschenbeutela z Bonnskej univerzity (Nemecko) dokáže laserovými lúčmi triediť a premiestňovať atómy, čo možno využiť pre pamäťové zariadenia.
Edward Sargent z Torontskej univerzity (Kanada) s kolegami vyrobil "mokrou chémiou" vysokokvalitné elektronické súčiastky - konkrétne fotodetektory - desaťkrát citlivejšie ako dosiaľ najlepšie vyrobené "za sucha"; výroba "za mokra" je potenciálne lacnejšia a čistejšia.
William Ward a Robin Canup zo SWRI (USA) vysvetlili dráhy novobjavených mesiačikov Pluta Hydra a Nix. Sú kruhové a ležia v rovnakej rovine ako dráha najväčšieho mesiaca Cháron. Všetky tri zrejme vznikli pri dávnej zrážke ich materského telesa s Plutom.
Andreas Mulch zo Stanfordovej univerzity (USA) s kolegami doložil, že pohorie Sierra Nevada v Kalifornii, v ktorom je aj známy Yosemitský národný park, vzniklo pred približne 50 miliónmi rokov a nie až pred 3-5 miliónmi rokov, ako tvrdili mnohí geológovia.
Franz Rohrer z Jülichského výskumného strediska a Harald Berresheim z Národnej meteorologickej služby (Nemecko) zistili, že atmosférický obsah hydroxylových radikálov, prírodno-chemických "čističov" ovzdušia, kolíše výlučne s intenzitou UV žiarenia Slnka.
Medzinárodný tím na čele s Josephom Mendelsonom zo zoo v Atlante (USA) varuje, že vážne ohrozených je 32,5 percenta z 5743 druhov obojživelníkov (napríklad ropucha Atelopus sorianoi, nazývaná šarlátový harlekýn, na obrázku). Od roku 1980 vymrelo azda až 122 druhov obojživelníkov.
Carlos Bustamante z Kalifornskej univerzity v Berkeley (USA) s kolegami prekvapujúco pozoroval, že keď molekulu DNA v laboratóriu jemne roztiahli, po uvoľnení sa zvinula ešte tuhšie ako predtým; jej dvojitá špirála sa začala rozpletať až pri silnejšom ťahu.
Marc Prudhomme z Univerzity Paula Sabatiera v Toulouse (Francúzsko) s kolegami zistil, že niektoré baktérie druhu Streptococcus pneumoniae po vystavení účinku antibiotík zabíjajú príbuzné pneumokoky a zmocňujú sa ich špecifických génov, aby lepšie čelili antibiotikám.
Tím Jinga Kanga z Massachusettskej všeobecnej nemocnice (USA) ukázal na myšiach, že polynenasýtené mastné kyseliny zo skupiny omega-3 zrejme chránia pred črevným zápalom.
Dmitri Tymoczko z Princetonskej univerzity (USA) po novom skúmal organizačné princípy hudby Západu, keď sa na akordy a melódie pozeral ako na body a línie v matematickom priestore označovanom ako orbifold. Má teda napríklad Bachova fúga geometrický tvar?