SME
Streda, 20. január, 2021 | Meniny má DaliborKrížovkyKrížovky

Archos DVR AV500 - multimédiá do vrecka i obývačky

Ak si dokážete multimédiá predstaviť i bez optických nosičov, potom môžete stolový videorekordér zameniť za vreckový. Hudbe, videu a fotografiám sa budete môcť venovať v teréne s rovnakým pôžitkom, ako vo svojej obývačke. Okrem mobility získate i niekoľko

funkcií navyše.


FOTO - MILAN GIGEL

Multimediálny prehrávač a rekordér Archos Mobile DVR AV500 patrí medzi zariadenia, ktoré sú určené pre používateľov obľubujúcich rýchly spôsob života, technológie a mobilitu, pričom v domácnosti si radi užijú plnohodnotný komfort. I preto je toto zariadenie vyhotovené tak, aby bolo optimalizované nielen pre nasadenie v teréne, ale i pre použitie doma. Tomu zodpovedá i výbava, v ktorej nájdete diaľkový ovládač a dockovací modul.


FOTO - MILAN GIGEL

Telo je vyhotovené z húževnatého polykarbonátového rámu, ktorý je opláštený kovom. Zariadenie je vďaka kombinácii materiálov ľahšie ako mnohé konkurenčné produkty, pričom pri 30 gigabajtovom variante nepresahuje hmotnosť hranicu 225 gramov. Dominantným prvkom čelného panelu je 4 palcový LCD displej s rozlíšením 480x272 bodov, ktorý prekvapí vysokým jasom podsvietenia a precíznym detailom vykresľovania. Pri zobrazovaní systém aktívne využíva paletu 262 tisíc farieb, takže pohľad na bežiaci film vás okamžite upozorní na to, že obraz je ostrejší, farebnejší a detailnejší ako pri sledovaní na obrazovke televízneho prijímača - pri zariadení ktoré schováte do vrecka to nebýva zvykom. Pre ovládanie volil výrobca dva tlačidlové segmenty. Prvým je "päťsmerový" ovládač doplnený o dvojicu tlačidiel, ktoré urýchľujú smerovú navigáciu v zoznamoch. Ide o akýsi variant tlačidiel PgUp a PgDn na klávesnici počítača. Druhá sada tlačidiel zaisťuje prístup ku kontextovému menu a plní i úlohu rušenia, ukončovania a návratu. Firmvér je postavený tak, aby ste s eleganciou mohli využívať smerovú navigáciu a používali tlačidlá "Go" a "Stop" na dosiahnutie želaného výsledku. Tlačidlá majú plastové gombíky s embosovaným značením, použité mikrospínače vás nesklamú. Pozornosti neunikne ani zabudovaný reproduktor, priezor infračerveného snímača diaľkového ovládania či trojica indikačných LEDiek, ktoré pri sledovaní multimédií nepôsobia rušivo. AV 500 pohodlne zapadne do ruky, pri ovládaní sú však vo výhode praváci.

Skryť Vypnúť reklamu


FOTO - MILAN GIGEL

Vrchná strana je vyčlenená pre konetory, prostredníctvom ktorých zaistíte prepojene AV 500 s domácou aparatúrou či mobilnou technikou. Nájdete tam analógový kompozitný videovstup a videovýstup doplnený o stereofónny zvuk, dvojzložkový S-Video vstup, rozrhanie USB 2.0 pre pripojenie k PC, sekundárny USB port pre komunikáciu s USB Mass Storage zariadeniami, a výstup pre infračervnený ovládací "reflektor", ktorým dokáže zariadenie ovládať externý tuner, ktorý poslúži ako zdroj signálu pri spustení plánovaného záznamu. Niektoré z rozhraní sú dostupné priamo prostredníctvom štandardizovaného konektoru, k iným sa dostanete prostredníctvom priloženej kabeláže s alternatívnymi konektormi, či sprostredkovane pomocou docku. V ľavej časti sa nachádza tlačidlo doplnené o LED indikáciu, pomocou ktorého určíte či sa bude výstup zobrazovať na displeji zariadenia, alebo na pripojenom TV prijímači.

Skryť Vypnúť reklamu


FOTO - MILAN GIGEL

Výstupok na pravej strane zvyšuje bezpečnosť pri manipulácii a poskytuje pri úchope doplnkovú oporu. Pri manipulácii zo zariadením - obzvlášť v prípade ak máte vlhké ruky - ho neignorujte.


FOTO - MILAN GIGEL

Akumulátor je v spodnej časti aretovaný posuvným zámkom, ktorý zaisťuje nepretržitý kontakt s napájaním i pri intenzívnych vibráciách. To je obzvlášť dôležité ak na zabudovaný disk zapisujete dáta. Strata napájania v nesprávnom okamihu môže znamenať porušenie konzistentnosti dát, rovnako ako je tomu pri notebooku či stolovom PC.


FOTO - MILAN GIGEL

Jednočlánkový akumulátor je postavený na Li-Ion technológii a jeho nabitie do plnej kapacity zaberie približne 2-a-pol hodiny. Nabíja sa pripojením adaptéra priamo k zariadeniu, alebo k dockovacej stanici. Pri komunikácii s PC cez USB port je napájanie realizované výhradne z akumulátora, takže pri kopírovaní väčšieho objemu dát dbajte na to, aby ste nezabudli pripojiť adaptér. Ak je AV 500 v úlohe diskovej jednotky pripojenej k PC, energetické profily sa rúcajú a optimalizácia sa opiera o dosiahnutie maximálnej priepustnosti. Nie je teda nezvyčajné, že sa telo zahreje viac, ako by ste očakávali.

Skryť Vypnúť reklamu


FOTO - MILAN GIGEL

Pripájať a odpájať neustále kabeláž by nebolo príliš pohodlné. Pripojenie k domácej aparatúre preto zaistí externý modul, ktorý sa pripája k zariadeniu kombinovaným konektorom, ktorý pokrýva všetky potrebné rozhrania. Jediný káblik vyrieši všetky starosti a vy môžete pokojne ukryť neskrotnú spleť káblov kdesi za skriňu či stolík.


FOTO - MILAN GIGEL

Podobne, ako je tomu pri mediacenter systémoch, i v tomto prípade je možné zvyšok aparatúry ovládať infračerveným signálom. V nastaveniach si navolíte značku a model zariadenia, aby firmvér spracoval povely do IR signálov, ktoré sú pomocou LEDky prenášané k cieľovému spotrebiču, bez ohľadu na to, či ide o satelitný prijímač, externý tuner, videorekordér s tunerom a podobne.


FOTO - MILAN GIGEL

Skryť Vypnúť reklamu

Tlačidlá klávesnice nahradí v obývačke diaľkový ovládač. Okrem kopírovania funkcií tlačidiel vám zaistí i rýchlejší prístup k niektorým módom či nastaveniam.


FOTO - MILAN GIGEL

V balení nájdete širokú paletu príslušenstva, ktorú využijete doma i na cestách. Napájací adaptér je upraviteľný pre použitie v rôznych krajinách, kabeláž je ľahko odlíšiteľná od tej čo máte v domácnosti, myslelo sa i na redukcie, pripojenie k PC ši "štupľové" stereofónne slúchadlá.


FOTO - MILAN GIGEL

Ak nosíte prehrávač neustále "do terénu" alebo ho balíte do batožiny, vhodné je zaistiť i ochranu pred náhodným poškodením. Priložené puzdro je navrhnuté tak aby ste mohli bez obmedzenia AV 500 ovládať a používať, najdôležitejšie však je, že nemusíte hľadať žiadne alternatívy, ktoré by rozmerovo vyhoveli.

Skryť Vypnúť reklamu


FOTO - MILAN GIGEL

Používateľské rozhranie je prehľadné s dôrazom na grafiku a mocný súborový manažér, ktorý pracuje s náhľadmi. Používateľ si voľbou ikony zvolí funkciu resp. režim v ktorom má AV 500 pracovať a následne volí súbory na spracovanie. Lokalizácia dostupná nieje, s trochou intuície však zvládnete všetky základné operácie.Firmvér je aktualizovateľný, používateľ má možnosť meniť farebné schémy, tapety na pozadí, ikony sú však nemenné.


FOTO - MILAN GIGEL

Zvyknúť si musíte na to, že okrem hlavnej ponuky je všade prítomné i kontextové menu. Kým vrchný päťsmerový ovládač je pri ovládaní primárnym prvkom, spodný tlačidlový set môže kedykoľvek pri prehliadaní, reprodukcii a práci so súborovým manažérom otvoriť kontextové menu, ktoré sprístupňuje doplnkové nastavenia, funkcie a pracovné režimy. Podporovaných je viacero režimov zobrazovania na externej obrazovke, k plnej spokojnosti je možné upraviť zvukový výstup, dokážete optimalizovať energetický profil a nastaviť riadiaci modul tak, aby dokázal vo vašej neprítomnosti ovládať externý tuner.

Skryť Vypnúť reklamu


FOTO - MILAN GIGEL

Pri prvom zoznamovaní nie je na škodu prezrieť si najprv voľby a nastavenia, ktoré firmvér ponúka. Okamžite si tým spravíte prehľad o tom čo zariadenie dokáže a nestane sa, že bez nahliadnutia do manuálu nebudete dlhé týždne či mesiace vedieť o tom, že čosi vysnívané máte vlastne na dosah ruky. Základná ponuka nastavení je riešená graficky, jednotlivé voľby sa od nej odvíjajú v štandardnom textovom formátovaní.


FOTO - MILAN GIGEL

Prehrávač pracuje s hudobnými nahrávkami vo formátoch MP3, WAV a WMA, spracujete i hudbu, ktorú ste nakúpili na internete s DRM ochranou. S podporou OGG súborov však nepočítajte. Skladby je možné triediť do rôznych playlistov, podporovaný je i systém ARCLibrary, ktorý obsahuje i doplnkové informácie vrátane fotografií albumov. Pri prehrávaní sú na displeji zobrazované informácie z tagov, nechýba dokonalý prehľad o časomierach či možnosť riadenia reprodukcie, ako je tomu pri iných prehrávačoch. Displej je možné vypnúť, na jedno nabitie so základným akumulátorom môžete počítať s 15 hodinovou reprodukciou. Na kopírovanie skladieb špeciálny softvér nepotrebujete. Vďaka rôznym USB profilom však môžete v móde Windows Device využiť zabudovanú podporu v prehrávači MediaPlayer, ktorý otvorí cestu k synchronizácii a prehrávaniu skladieb. Zvuk je na výstupe čistý bez nadmerných šumov a artefaktov, podpora vyhladzovacích algoritmov a SRS/WOW by na škodu nebola. Pevný disk sa pri prehrávaní po predčítaní skladby vypína, jeho nábeh a uspatie nie sú na kvalite zvuku badateľné.

Skryť Vypnúť reklamuFOTO - MILAN GIGEL

Keďže AV-500 je vybavený i mikrofónom, možné je uskutočňovať i záznam zvuku vo formátoch WAV (PCM i ADPCM), ktorý je zapisovaný v nastaviteľnej kvalite do súboru s definovateľným názvom a možnosťou automatického číslovania nahrávok. Súbory môžu pri dlhších záznamoch narásť do väčších objemov. Alternatívny záznam v MP3 formáte zatiaľ v ponuke nieje, pre ďalšie spracovanie na PC by to však na škodu nebolo. Citlivosť mikrofóna je nastaviteľná, jeho charakteristika je smerová. V niektorých prípadoch sa stáva, že v "podmaze" rozoznáte ruch pracujúceho disku. V úlohe diktafónu pre hovorené slovo je však zariadenie použiteľné.


FOTO - MILAN GIGEL

Prehrávač si skvele poradí s videami vo formátoch VMW, AVI a MPEG-4, kde sa môžete dostať ku kvalite veľmi blízkej DVD záznamu. V prípade MPEG-4 sú podporované SP videá s B-Frames so stropnou kvalitou 720x480@30 fps, pri VMW by tok nemal presiahnuť 800 kbps. Dajte si však pozor, aby bol zvuk dvojstopový, pretože prehrávač má iba stereofónny kodek. Prehrávanie je plynulé bez akéhokoľvek trhania, video na displeji je detailné, pekne vyfarbené. Opäť však nenarazíte na žiadne prekážky pri práci s nahrávkami, ktoré majú DRM ochranu autorských práv. Prehrávať môžete jednotlivé filmové tituly, pri videoklipoch si môžete voliť náhodné poradie, či riadiť sa pomocou playlistov. Výhodou je, že videá nemusíte do prehrávača nahrávať iba digitálnou cestou cez USB port, ale i zaznamenávať z analógových zdrojov.

Skryť Vypnúť reklamuFOTO - MILAN GIGEL

Silnou stránkou je plánovač záznamu, do ktorého navolíte štart a koniec záznamu, vstup a kanál na ktorom vysielanie prebehne. Kým sa vrátite z práce alebo akcie domov, Archos automaticky zapne externý zdroj signálu, navolí si požadovaný kanál, uskutoční záznam a opäť všetko uspí. Záznam sa uskutoční vo formáte MPEG-4, reklamy zostanú nedotknuté, SHOWVIEW kódy spracovávané niesú. Rovnako však môžete k videovstupu pripojiť miniatúrnu kameru a natočiť pomocou nej zoskok padákom, svoju adrenalínovú jazdu či akúkoľvek inú situáciu.


FOTO - MILAN GIGEL

Zabunúť nesmieme ani na fotografie. Prehliadané sú formáty JPEG a BMP, dostupné sú skupinové náhľady, automatizované slideshows a rutinné operácie s rotovaním obrázkov a podobne. Zobrazované sú svižne i niekoľkomegabajtové súbory, využiť môžete silu rozdeľovania do adresárov. V prípade že radi fotografujete, poslúži vám AV 500 i ako fotobanka. K redukčnému kábliku pripojíte fotoaparát alebo čítačku a súborovým manažérom vysokopriepustným USB 2.0 rozhraním prekopírujete dáta na pevný disk. Rovnako efektívne si však môžete prekopírovať hudbu od priateľov, prenášať dokumenty z externého pevného disku alebo USB kľúča a podobne.

Skryť Vypnúť reklamuFOTO - MILAN GIGEL

Prezerať si môžete i textové súbory, samozrejme bez diakritiky. Čo tvorcom firmvéru chýbalo je nápaditosť. I keď spomínané funkcie zvládli s bravúrnosťou, chýbajú tu drobné hračky ako kalendár, adresár, hry a podobne, ako sme si už zvykli pri mobilných telefónoch a v poslednej dobe i pri prehrávačoch. Rozvíjať funkcie je však možné, firmvér je aktualizovateľný.

Archos AV-500 ponúka vo vreckovom vyhotovení funkcie, ktoré by ste hľadali pri stolových zariadeniach. Je iba na vás, či 30 gigabajtový pevný disk použijete na to, aby ste naň nahrali 130 hodín videa, 15 tisíc piesní, 8 hodín filmu vo vysokej kvalite alebo ho použijete ako databanku s 300 tisíc fotografiami. Dôležité však je, že sa naň môžete spoľahnúť kdekoľvek ste. Ak ste v dosahu veľkej obrazovky, dokážete sa s multimédiami podeliť so všetkými priateľmi. Postrádať však môžete chýbajúcu podporu formátu OGG a nemožnosť záznamu vo formáte MP3.

Skryť Vypnúť reklamu

Hodnotenie:

Dostupnosť: http://www.tokame.net
Orientačná cena: 17 990 Sk s DPH za 30GB verziu

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Technologické hračky

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Keď začal boj s extrémizmom prinášať výsledky, prokuratúra ho ide oslabiť

Samostatné oddelenie špeciálnej prokuratúry má dnes päť ľudí.

Milan Mazurek v budove Najvyššieho súdu (vpravo).
Dobré ráno

Dobré ráno: Obvinili Fica, Kotlebu aj Mazureka. Teraz im hrozí zánik

Pripravuje sa reorganizácia prokuratúry.

Komentár Zuzany Kepplovej

Žilinka vykročil ľavou

Rozpustenie Honzovho úradu sa nezdá ako dobrý začiatok perestrojky na prokuratúre.

Zuzana Kepplová.

Koronavírus: V Česku pribudlo takmer 10-tisíc nových prípadov (minúta po minúte)

PCR testy na Slovensku odhalili viac ako 226-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 3 637 obetí. Na Slovensku prebieha plošné testovanie.

Ilustračné foto.

Neprehliadnite tiež

Petržalský domov seniorov v Bratislave počas začatia očkovania zamestnancov a klientov v zariadeniach sociálnych služieb (ZSS) na prevenciu ochorenia COVID-19.
Podcast Klik

Klik: Ako vás na internete sledujú a čo s tým robiť

Čo všetko sa o vás môžu na internete dozvedieť.

Podcast Klik.

Rok 2020 bol jeden z najteplejších. Nepotreboval ani pomoc

Musíme sa pripraviť na ďalšie rekordy.

Rok 2020 sa začal nezvyčajne silným obdobím požiarov v Austrálii.

Inzercia - Tlačové správy

 1. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 2. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 3. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 4. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 5. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 6. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 7. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 8. Zákazníkov čoraz častejšie zaujíma pôvod výrobkov, ktoré kupujú
 9. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku
 10. Historická revue: Kam sa podeli Kumáni, Valasi a iné etniká?
 1. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 2. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 3. Pandémia presúva zákazníkov do online priestoru
 4. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 5. Najobľúbenejšie auto Slovákov je opäť ŠKODA
 6. PLANEO Elektro funguje aj počas lockdownu - má akčný výpredaj
 7. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 8. MATADOR Group mení vizuálnu identitu značky
 9. Fokus očná optika sa stala exkluzívnym partnerom značky Nikon
 10. Turizmus za účelom estetickej chirurgie v čase pandémie
 1. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 27 373
 2. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste? 24 639
 3. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 11 923
 4. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 11 278
 5. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 7 786
 6. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 719
 7. Ohlúpli sme počas Covid roka? 7 530
 8. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 6 605
 9. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 6 536
 10. Nakupujete online? Toto potrebujete vedieť 5 495