SME
Nedeľa, 1. november, 2020 | Meniny má Denis, DenisaKrížovkyKrížovky

Spellforce 2: Shadow Wars - fantasy schizofrenik

Spellforce bola hra, ktorá chcela byť niečím čo nikto predtým ešte nevidel. Hoci sa jej to tak úplne nepodarilo, našla si veľa fanúšikov. Pokračovanie tejto stratégie mixovanej s RPGčkom je tu už nejaký ten piatok, no recenzia však z istých dôvodov prichá

Bola raz jedna redakcia a bolo raz jedno pomerne hektické obdobie. Recenzie sa písali, kedy sa dalo (väčšinou na úkor spánku) a človek na poste šéfredaktora hádzal po redaktoroch škatule s hrami, sem tam niektorého trafil do hlavy, takže si tú recenziu musel odkrútiť. No občas minul a hra letela dakam do prázdna a čuduj sa svete, nikto sa o ňu nehlásil. Takto kdesi v prázdnote zabudnutia nášho redakčného bordelu som zistil, že na Spellforce 2, toľko očakávanú hru, všetci zabudli. Hru som zodvihol, oprášil a hor sa do jej hrania, no a tak vám teraz môžem ponúknuť náš pohľad na túto rozporuplnú hru, mnohými zatracovanú, mnohými ospevovanú. Ktorým z týchto ľudí však veriť? Ak si uvedomíte, že poznanie je trojhranný meč: vaša strana príbehu, ich strana príbehu a pravda, prídete na to, že táto hra je vlastne veľmi dobrá. No otázka je, či je dobrá práve pre vás.

Skryť Vypnúť reklamu

Spellforce 2: Shadow Wars tak ako jeho predchodca ide dvoma cestami naraz, v snahe ohúriť tak dvojnásobný počet ľudí. Je to RPG a je to RTS, od oboch si nabral rovnakou mierou. V Spellforce 2 môžete stavať budovy, vyrábať robotníkov a trénovať všakovaké obludy a to všetko v duchu klasických fantasy stratégií. V ničom nevybočujúci koncept real-timovej stratégie je potom v tejto hre doplnený hrdinami, ktorí zabíjaním príšer a plnením questov získavajú drahocenné skúsenosti, ktoré ich posúvajú vyššie a vyššie. Hrdina je v podstate iba jeden, tomu môžete každým levelom pridávať body do skillov zo školy mágie či zo školy vojny. S každou touto školou idú ruka v ruke nové schopnosti, možnosti a kúzla. Okrem hrdinu máte k dispozícii aj akýchsi spoločníkov. Tí majú rovnaké výsady ako váš hlavný hrdina. Získavajú skúsenosti, môžete ich ovládať, no rozdeľovanie ich bodíkov má na starosti počítač.

Skryť Vypnúť reklamu

Veľmi dôležitou stránkou hry sú predmety, bez ktorých by sa žiadny hrdina neobišiel. Brnenia, palice, meče a helmy sa v Spellforce 2 nachádzajú na každom rohu mapy. Stačí sa vydať do nepreskúmaných končín levelu a isto iste po chvíľke narazíte na skupinku príšer, ktorá sa tvári, že v tej truhle vedľa nich sú len tony špinavého spodného prádla a fakt, že dokonca svetielkuje a vyžaruje hviezdičky je len náhoda. Predmety sa dajú získať aj za splnenie nejakej úlohy, ktorých je v tejto hre neúrekom. Škoda len, že autori zabudli na nejaké vyslovene unikátne zbrane alebo veci do série.

Hra vám ponúkne skirmish, kampaň a free game mód, v ktorom sa môžete prejsť po mapách z kampane. Z tohto trojlístka je však jednoznačne najzaujímavejšia kampaň. Obligátny príbeh vojny medzi dobrom a zlom je v tejto hre dotiahnutý do posledného detailu a myslím si, že z takto otrepaného konceptu autori vyťažili maximum. Na stranu dobra budete musieť totižto najprv získať elfov, ľudí a trpaslíkov s čím sa viažu ďalšie a ďalšie úlohy, ktorými ich budete musieť presvedčiť. Prejdete si po vlastných nohách množstvo ostrovov, stretnete množstvo zaujímavých ľudí a zabijete príšery o akých sa vám dovtedy ani nesnívalo.

Skryť Vypnúť reklamu

GRAFIKA 8 / 10
Áno v posledných mesiacoch sme toho na poli grafiky zažili veľmi veľa. Po Oblivione a niektorých ukážkach na E3 sa človeku zdá škaredé už takmer čokoľvek. Spellforce 2 nebeží na najšpičkovejšom engine s najpremakanejšími technológiami, no napriek tomu vyzerá veľmi dobre. Za čo môžeme vďačiť najmä skvelému dizajnu máp, ktoré sú všetko, len nie prázdne. Narazíte na obrovské mestá, bludiská vytvorené z roklín a údolí - a hlavne na veľké množstvo detailov. Ak si k tomu pridáte veľmi pekný denný cyklus, ktorý vám v niektorých situáciách vyrazí dych, máte veľmi slušný zážitok. Prekrásna je aj príroda, najmä pokiaľ ide o stromčeky či trávu. Efekty kúziel by na druhej strane chceli ešte trochu vylepšiť, no napriek tomu vyzerajú celkom pekne. Čo však veľmi pekne nevyzerá je podľa môjho názoru pomerne vysoká hardwarová náročnosť. Nechápem ako je to možné, ale 6800GT je tejto hre evidentne málo, v niektorých situáciách fps klesá na dosť nelichotivé hodnoty.

Skryť Vypnúť reklamu

INTERFACE 7 / 10
Interface si zaslúži pochvalu najmä za niektoré nové klávesové skratky, napríklad na nájdenie najsilnejšieho protivníka. Zaujímavé je, že hru môžete ovládať aj ako klasické third person RPG. Kameru si totižto môžete prepnúť tak aby bola vášmu hlavnému hrdinovi vždy za chrbtom a následne sa pohybovať pomocou klasickej kombinácie WSAD. Zaujímavý nápad, no v praxi úplne zbytočný.

Na druhej strane má však interface množstvo drobných chýb. Občas vypadávajú niektoré symboly na minimape, prípadne sa len tak vypne posúvanie obrazovky. Horšie je to však s absenciou nejakého premyslenejšieho systému používania kúziel, schopností. Bitky sú totižto často krát veľmi neprehľadné a používanie hrdinov je tým pádom veľmi neefektívne. Naklikáte sa ako šialení a ešte sa vám z toho zameriavania zatočí hlava. Tak isto mi chýbali nejaké nastavenia osobnosti hrdinov. Nebolo by predsa od veci, keby niektoré schopnosti používali automaticky.

Skryť Vypnúť reklamu

HRATEĽNOSŤ 7 / 10
Hra má pomerne slušnú hernú dobu, takže ak sa do nej poriadne zahryznete máte o zábavu na nejaký ten čas postarané. Prostredia sú pomerne rozmanité, no v konečnom dôsledku úplne klasické. Celá hra a všetko v nej je obligátne, také ako sme už videli miliónkrát. Táto hra neprináša nič originálne, stavia na tom čo už dávno vymysleli iní.

To, že hra využíva nápady, ktoré sa overili časom, nie je až taká tragédia. Veď tým autori vytvorili stabilný a osvedčený herný systém, ktorý nemôže sklamať. Zobrali obligátne veci z real-timových stratégií a RPG hier a zliali to všetko dokopy. To je najväčšie a v podstate jediné plus tejto hry. Bohužiaľ je to zároveň aj jedno veľké mínus. Spellforce 2 nemôžete buď kruto zatracovať alebo slepo ospevovať, tak ako to robia mnohí. Nad Spellforce 2 sa treba zamyslieť a položiť si otázku. Mám rád iba RTS? Mám rád iba RPG? Mám rád oboje? Ak máte radi iba stratégie, hru môžete rovno hodiť z okna. To isté platí aj keď máte radi iba RPG. Spellforce 2 jednoducho nie je ani poriadna stratégia a už vôbec nie poriadne RPG. Jednoducho od každého trochu a dokopy nič.

Skryť Vypnúť reklamu

Ale ako vravím, nemôžete túto hru označiť ako čiernu alebo bielu. Ak máte radi obidva žánre a neradi máte rozohraných 100 hier súčasne, je pre vás Spellforce 2 úplne ideálnou voľbou. Dostanete všetko po čom môžete tužiť, všetko zabalené v jednom. Nemusíte rozmýšľať nad viacerými dejovými líniami, učiť sa viaceré herné systémy, môžete si užívať jednu jedinú hru, ktorá vám ponúkne to, čo tri rôzne naraz.

Objektívne teda hodnotenie sedem z desať, pretože hra toho do herného priemyslu ako takého nič neprináša. V každom prípade ide však o dobre spravenú hru, ktorá po stránke hrateľnosti nemá veľa silných mínusov, ktoré by vás odradili. Jednoducho ide len o to či vám tento hybrid sadne alebo nie. Záleží na vašich individuálnych chutiach a hráčskej minulosti. Spellforce 2 sa bude páčiť najmä mladším hráčom, ktorý ešte nie sú znudený neustálym opakovaním zažitých princípov a ľuďom, ktorí majú radi z každého "rožka troška". Takže otázka znie: „kam patríte vy?“.

Skryť Vypnúť reklamu

MULTIPLAYER nehodnotené
Ľudia boží v takýchto horúčavách sedieť za počítačom je veľmi ťažké, takže dúfam, že mi odpustíte, že som si na multiplayer čas nenašiel. Ale myslím, že aj keby som si naň našiel niekoľko hodín denne, nič svetoborné by som nezistil.

ZVUKY 7 / 10
Technická stránka hry vôbec nie je na hrane úžasného a dokonalého, no predsa má svoju úroveň, najmä pokiaľ ide o grafiku. Od zvukov som však čakal ešte aspoň o chĺpok viac ako som dostal. Je pravda, že dialógov je pomerne veľa a to, že niektoré sú nadabované na úrovni školského maturitného predstavenia sa dá odpustiť. No zvuková kulisa, pokiaľ ide o súboje alebo len zvuky v pozadí, by mohla byť o niečo živšia a výraznejšia. Zvuky v Spellforce 2 nepôsobia amatérsky, ale sú jednoducho nemastné, neslané.

Skryť Vypnúť reklamu

HUDBA 7 / 10
Autori pri tvorbe tejto hry išli evidentne na istotu, nepúšťali sa do žiadnych neprebádaných území a robili to čo, o čom vedeli, že nemôže sklamať. Hudba je toho žijúcim dôkazom. Klasické fantazijno-strategické skladby, ktoré sa delia do dvoch skupín. Mierové a bojové. Nič prelomové ani svetoborné nečakajte, jediné čím si môžete byť istí je silná príchuť dejavu. Ach áno, aby som nezabudol, soundtrack je navyše dosť biedny aj po stránke kvantitatívnej. A rovnako aj prepínanie a nadväzovanie jednotlivých skladieb je dosť slabo vyriešené.

NÁROČNOSŤ & INTELIGENCIA 7 / 10
V hre si tradične môžete zvoliť tri stupne náročnosti. Na strednom vám poskytne presne to čo by ste od nej čakali. S trochou rozmýšľania budete hrou väčšinu času prechádzať ako nôž maslom a na problémy narazíte len v istých prípadoch. Ak zoberiem kampaň ako takú a zhodnotím jednotlivé úlohy či súboje, vyjde mi z toho pomerne slušný výsledok. Náročnosť je totižto počas celej kampane rozumne rozložená.

Umelá inteligencia na druhú stranu za náročnosťou zaostáva. Správanie počítača je po strategickej stránke dosť biedne. Nič koordinované, premyslené od neho nečakajte. Aj keď je pravda, že v takom skirmish móde dokáže byť zo začiatku dosť nepríjemný, ale to len do chvíle, kedy sa naučíte jeho štýl a systém hry. Pokiaľ ide o inteligenciu jednotlivých jednotiek, teda najmä tých vašich, spokojný nemôže byť nikto. Chýba akákoľvek možnosť nastaviť jednotkám správanie, čo by bolo najmä pokiaľ ide o hrdinov veľmi užitočné. Môcť niekomu nastaviť aby automaticky liečil ostatných, keď im klesne počet životov na určitú hodnotu. Či mu len prikázať aby danú schopnosť používal na nepriateľov sám od seba. Nie, nič také neexistuje a pri takom počte hrdinov pod vaším velením by sa niečo podobné rozhodne zišlo. Rovnako sa mi nepáčilo, že ak použijete na nejakú príšeru napríklad špeciálny útok z blízka, daný bojovník nebude s tou príšerou bojovať ďalej, ale miesto toho sa vráti k svojmu predošlému cieľu, čo je trochu na hlavu postavené.

Skryť Vypnúť reklamu

ZÁVEREČNÝ VERDIKT 7,4 / 10
Ide v podstate o real-timovú stratégiu, ktorá nemá ďaleko od Warcraftu 3. Kladie síce väčší dôraz na svoju RPG polovičku, čo je dobre vidieť na stavbe kampane, no v konečnom dôsledku ide o dve veľmi podobné hry. Lenže Warcraft 3 bola (a aj je) hra premyslenejšia, originálnejšia a zábavnejšia. To však neznamená, že Spellforce 2 je hrou vyslovene zlou, práve naopak. Má v sebe veľa dobrého a veľa zábavného a ak splníte isté podmienky máte sa na čo tešiť, pretože na vás čakajú hodiny a hodiny poctivej fantasy zábavy.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Naď očakáva, že počas víkendu otestujú aspoň tri milióny ľudí

Najväčšie problémy spôsobovali drive through odberové miesta.

celoplošné testovanie na Covid-19.
Autorská strana Beaty Balogovej

Ako neprísť o Dušičky počas korony

Covid zasahuje aj do nášho vzťahu s mŕtvymi.

Ilustračné foto.
Internista v nemeckom meste Chemnitz a člen skupiny Lovci šarlatáni, ktorá sa usiluje vyvracať mýty a bludy v medicíne, Roland Oravský.
Premiér Matovič hovorí o prvých výsledkoch testovania.

Neprehliadnite tiež

Podcast Klik

Klik: Apple pravdepodobne pracuje na vlastnom vyhľadávači

Komentovaný prehľad technologických správ.

Podcast Klik
Podcast Tech_FM

Čierne diery sú aj také, aké by nemali byť

Čo nás učí gravitačná astronómia.

Inzercia - Tlačové správy

 1. Poznáte najbohatšie firmy sveta? Podiel v nich majú aj Slováci
 2. Pracujete? Vaše odvody zachraňujú podvýživené zdravotníctvo
 3. 1,6 milióna stavených na Trumpa! Kto bude mať pravdu?
 4. Koronakríza: Pomoc našej banky počas pandémie ocenili vo svete
 5. Magazín SME Ženy už v predaji
 6. Nové Porsche Panamera spája nespojiteľné
 7. Tradičná plodina zo Slovenska mizne. Čo sa deje so zemiakmi?
 8. Pandémia urýchlila štart online duálneho vzdelávania
 9. UNIQA preberá dôchodkové fondy AXA, pre klientov sa nič nemení
 10. Aplikácia na likvidáciu škody. Bez obhliadky a bez faktúry.
 1. Nechajte zamestnancov vybrať si služobné auto, oplatí sa vám to
 2. Moringa a Ginkgo - pomocníci z prírody
 3. Pracujete? Vaše odvody zachraňujú podvýživené zdravotníctvo
 4. 1,6 milióna stavených na Trumpa! Kto bude mať pravdu?
 5. O prenájom auta majú čoraz väčší záujem aj malé firmy. Ušetria
 6. Koronakríza: Pomoc našej banky počas pandémie ocenili vo svete
 7. Magazín SME Ženy už v predaji
 8. SPS ukončí rok miliónovými investíciami
 9. Dokážu benzínové fukáre odolať výzve akumulátorových?
 10. Trh s elektromobilmi stagnuje. Kríza by mu mohla pomôcť
 1. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 38 673
 2. Aplikáciu tohto Slováka používajú v 150 krajinách. Ako začínal? 26 708
 3. Pohoda v domácnosti sa odvíja od jednej veci. Neuveríte, od akej 19 586
 4. Príjem vs. dôchodok. Realita, na ktorú sa treba pripraviť 16 857
 5. Tradičná plodina zo Slovenska mizne. Čo sa deje so zemiakmi? 15 492
 6. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí 14 237
 7. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi 12 565
 8. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh 11 383
 9. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 11 086
 10. Poznáte najbohatšie firmy sveta? Podiel v nich majú aj Slováci 10 950