![]() Piers Sellers, člen posádky Discovery, je americký astronaut, pochádzajúci z britského Sussexu. Myslí si, že Veľká Británia by mala začať pripravovať vlastného astronauta. FOTO - SITA/AP |
ho Sussexu a aby mohol byť astronautom, musel sa stať americkým občanom. Veľká Británia, ktorá je členom ESA (Európskej kozmickej agentúry), totiž nechce dávať peniaze na drahé lety ľudí; vraj sa lepšie využijú pri výskume s pomocou sond a v satelitnom priemysle.
V roku 2005 Kráľovská astronomická spoločnosť naliehala na britskú vládu, aby prehodnotila svoju vesmírnu politiku. V opačnom prípade vraj hrozí, že krajina príde o vedecké a ekonomické výhody, ktoré lety ľudí nepochybne prinesú. To isté si myslí aj Sellers a navrhuje, aby Veľká Británia podporovala lety do kozmu a pripravovala vlastného astronauta tak, ako mnohé iné krajiny.
Sellers bol už na palube Atlantisu 2002. Svoje zážitky z cesty dlhej 7 miliónov kilometrov opísal takto: "Je to niečo, čo som predtým nikdy nevidel, a o čom som dokonca ani len nesníval." V kozme získal dve dôležité skúsenosti. "Po prvé, nevstávaj zo sedadla príliš rýchlo, lebo sa udrieš hlavou do stropu. A po druhé, zober si so sebou pružné remene, ktorými sa môžeš pripútať k posteli - spí sa tak oveľa lepšie." Obával sa, že Zem z výšky už nikdy neuvidí, teraz dostal ďalšiu šancu.
Sellers je tretím rodeným Britom, ktorý sa dostal do kozmu. Prvou britskou astronautkou bola Helen Sharmanová, bývalá chemička z továrne na čokoládu Mars. V roku 1991 strávila týždeň na ruskej stanici Mir. Do kozmu sa spomedzi 13 tisíc uchádzačov dostala po tom, čo odpovedala na rozhlasový inzerát, ktorý znel: "Hľadáme astronautov, skúsenosti nie sú podmienkou."
Druhým rodeným Britom v kozme bol Michael Foaley, ktorý tam letel v raketopláne rok po Sharmanovej. Foaley sa do histórie zapísal ako rekordér, pokiaľ ide o celkový čas strávený v kozme. Je to neuveriteľných 374 dní, 11 hodín, 19 minút.
(ač)