SME
Štvrtok, 29. október, 2020 | Meniny má KláraKrížovkyKrížovky

Všetky dnešné vtáky asi vzišli z vody

Paleontológovia objavili v severozápadnej Číne ďalšie zachované fosílne kosti vodných pravtákov. Pripomínali dnes žijúce potápky, žili však pred 110 miliónmi rokov. Sú to najstarší známi zástupcovia evolučnej línie, ktorá viedla k moderným vtákom. V ...

Umelecká rekonštrukcia podoby vodných pravtákov druhu Gansus yumenensis zo skorej kriedy. Je to pozoruhodne blízky príbuzný moderných vtákov a súčasne evolučne najpokročilejší dosiaľ známy druhohorný operenec.

ILUSTRÁCIE - MARK A. KLINGER/CMNH, HAI-LU YOU/CAGS

Paleontológovia objavili v severozápadnej Číne ďalšie zachované fosílne kosti vodných pravtákov. Pripomínali dnes žijúce potápky, žili však pred 110 miliónmi rokov. Sú to najstarší známi zástupcovia evolučnej línie, ktorá viedla k moderným vtákom. V časopise Science to oznámil Chaj-lu Ju z Akadémie geologických vied v Pekingu s čínskymi a americkými kolegami.

Najstarší predok

Pravták Gansus yumenensis patrí do evolučnej línie ornithuranov. Tá zahŕňa všetkých moderných vtákov, ktorí sa spoločne označujú ako Neornithes, a ich priamych predkov. Ornithurany sa vyvinuli v skorej kriede, poslednom útvare druhohôr, pred 144 až 110 miliónmi rokov. (Samotná krieda trvala od doby pred 144 miliónmi do doby pred 65 miliónmi rokov.)

Gansus ešte nebol plnoprávny člen Neornithes. Spomedzi ornithuranov je však najstarší známy. Rodové meno Gansus odráža názov provincie Kan-su, kde pravtáka objavili, druhové yumenensis tamojšie mesto Jümen.

Z vody na súš?

Mezi piatimi novoobjavenými fosíliami sú aj takmer úplné kostry. Chýbajú iba lebky. Na niekoľkých kostiach zostali zvyšky peria a plávacích blán. Viaceré anatomické znaky dokladajú, že Gansus bol vodný vták a najviac sa podobal moderným potápkam a kačiciam. Hoci sa potápal horšie ako ony, vyrovnal sa im schopnosťou vzletu z hladiny.

Nové fosílie sa našli v lome pri meste Čang-ma asi 2-tisíc kilometrov západne od Pekingu v provincii Kan-su. Ležali v jemnozrnných jazerných sedimentoch, starých 105-115 miliónov rokov. Pri ich odkrývaní vedci štiepali kamenné platne, akoby listovali v knihe. Zlomkové fosílie ornithuranov, tiež pravtákov Gansus, tam vedci objavili už v 80-tych rokoch.

Kosti tejto línie z kriedy sú veľmi vzácne. Navyše Gansus zďaleka nie je jediný vodný vták medzi prvými ornithuranmi. Juov tím si myslí, že línia vedúca k moderným vtákom vzišla z vodného či obojživelného spôsobu života. Mnohé druhy však vcelku rýchlo prešli na suchozemský.

Kríza na konci druhohôr

Ornithurany sa objavili na scéne v čase, keď na oblohe vládla iná skupina pravtákov, enantiornitheany. Vedci ich volajú "opačné vtáky", lebo voči moderným mali obrátený ramenný kĺb. Vymreli so všetkými nevtáčími dinosaurmi na konci kriedy. (Podľa väčšinového názoru sa vtáky vyvinuli z malých dravých dinosaurov.) Očividne nezanechali potomkov.

Enantiornitheany sú hojní vo fosíliách z provincie Liao-ning na severovýchode Číny, v porovnaní s Čang-ma o asi 15 miliónov rokov starších. V medziobdobí zrejme nastali ekologické zmeny, ktoré podnietili zrod vodných vtákov a celej ornithuránskej línie, lebo enantiornitheany žili prevažne na stromoch.

Ornithurany postupne popri zachovaní vodného života prevzali aj suchozemský. Azda práve širšia adaptovateľnosť im pomohla prežiť katastrofu na konci druhohôr, pravdepodobne náraz planétky do Zeme, ktorá spôsobila hromadné vymieranie druhov, najmä známych dinosaurov.

Ornithurany existujú dodnes.

Ukážka jednej z novoobjavených fosílií. Mierka vpravo hore je v centimetroch.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Autorská strana Ondreja Podstupku

Vláda nezvláda slová a môže to stáť životy

Stručný návod na lepšie hospodárenie s dôverou.

Premiér Matovič (OĽaNO) počas tlačovej konferencie ku kompenzačných schémam.
Minister obrany Jaroslav Naď.

Útočník v Nice zabil troch ľudí, viacerí sú zranení

Útočník zabíjal vo francúzskom meste Nice

Dnes píše Elena Eleková

Nie, nečaká nás sloboda s dvoma negatívnymi testami vo vrecku

To je vec, ktorú robí vláda zle: nehovorí otvorene ľuďom, čo ich čaká.

Elena Eleková

Neprehliadnite tiež

Podcast Zoom

Zoom: Vedci odmerali dosiaľ najkratší čas

Týždenný prehľad noviniek z vedy.

Vedátorský podcast

Čo poháňa rozpínanie vesmíru? Vedci zvažujú rôzne možnosti

Tmavá energia je jedna z najväčších záhad vo fyzike.

Rôzne pohľady na kométu Čurjumov-Gerasimenko zo sondy Rosetta.

Kozmická loď nesúca robotické vozidlo je na polceste k Marsu

Vesmírna loď už od svojho štartu prekonala vzdialenosť 235,4 milióna kilometrov.

Z Mysu Canaveral v americkom štáte Florida odštartovalo vo štvrtok 30. júla 2020 k planéte Mars robotické vozidlo Perseverance.