SME
Streda, 27. január, 2021 | Meniny má BohušKrížovkyKrížovky

Windows 98 už na internet nepatria

Microsoft prestáva podporovať staršie systémy, do počítača sa tak môže ľahko dostať útočníkAk na vašom počítači stále používate operačný systém Windows 98 alebo Windows ME, mali by ste ho úplne odpojiť od internetu alebo jeho operačný systém vymeniť ...

Na Slovensku sa stále používa najmenej stotisíc starších počítačov, ktoré zostanú od júla bezbranné voči útokom z internetu. FOTO - ARCHÍV

Microsoft prestáva podporovať staršie systémy, do počítača sa tak môže ľahko dostať útočníkAk na vašom počítači stále používate operačný systém Windows 98 alebo Windows ME, mali by ste ho úplne odpojiť od internetu alebo jeho operačný systém vymeniť za iný. Microsoft totiž o necelý mesiac definitívne ukončí podporu týchto dvoch systémov a prestane pre ne vydávať bezpečnostné záplaty.

Znamená to, že počítače sa po pripojení na internet môžu stať ľahkou korisťou náhodných útočníkov. Tí sa môžu dostať k súborom v počítači, zmazať ich alebo PC využiť napríklad na uschovanie nelegálnych materiálov či na útok na iné počítače.

Na Slovensku používa osem rokov starý systém Windows 98 ešte stále vyše 8 % internetistov, podiel Windows ME predstavuje jedno percento a Windows 95 štvrť percenta, uvádza sa v štatistike návštevnosti slovenských webov iaudit.info z mája tohto roku. Celkovo tak bude ohrozených najmenej 110-tisíc počítačov.

Štatistiky však zachytávajú len tie, ktoré sú aktívne využívané aj na surfovanie po webe, celkový počet počítačov so zastaralým systémom je zrejme ešte oveľa vyšší.

Microsoft minulý týždeň oznámil, že pre systémy Windows 98 už nevydá ani opravu v apríli objavenej kritickej chyby v Internet Exploreri, ktorá umožňuje útočníkovi po nalákaní používateľa na svoju webstránku úplne prebrať kontrolu nad jeho počítačom. Oprava chyby by sa totiž podľa Microsoftu už nevyplatila, lebo by si žiadala "prepracovanie veľkej časti kritického jadra systému".

Podpora pre Windows 98 mala byť pôvodne ukončená už v roku 2004, termín bol posunutý na 11. júla 2006 pre sťažnosti množstva majiteľov počítačov, ktorí systém stále využívajú. O mesiac však záplaty prestanú vychádzať už definitívne.

Podľa bezpečnostného experta z firmy Cybertrust Russa Coopera absencia bezpečnostných záplat nespôsobí výrazné zníženie bezpečnosti systémov Window 98. "Skôr by mala konečne ukončiť ilúziu, že boli vôbec niekedy v minulosti bezpečné," povedal redaktorom servera Zdnet.com.

Teoreticky bude aj naďalej možné používať počítače so starším systémom na surfovanie po internete a nenakaziť sa pritom vírusom ani nevystaviť svoje súbory nebezpečenstvu odcudzenia.

Majiteľ počítača však musí dôkladne poznať hroziace riziká, používať alternatívny internetový prehliadač, vyhýbať sa rizikovým webom a dôkladne si nastaviť firewall na ochranu pred prienikom zvonka.

Menej skúsení používatelia by však mali radšej prejsť na novší systém Windows XP. Ak majú vo svojom okolí niekoho skúsenejšieho, môže sa im namiesto kúpy novej licencie vyplatiť i prechod na niektorú z verzií bezplatného Linuxu, najmä ak je počítač starší alebo sa používa len na jednoduché činnosti ako surfovanie či písanie textov.

Ktoré systémy už nie sú bezpečné?

  •  Podpora pre Windows 98 a Windows ME (Millennium) sa končí 11. júla 2006. Už dávnejšie bola ukončená podpora Windows 95.
  • V októbri 2006 sa končí podpora pre prvú verziu Windows XP (po Service Pack 1), jej majitelia si však môžu bezplatne doplniť systém o Service Pack 2, pre ktorý budú záplaty dostupné ešte niekoľko rokov.
  • Ak potrebujete zistiť, aká verzia Windows je v počítači nainštalovaná, kliknite pravým tlačidlom myši na Tento počítač a potom na Vlastnosti.
Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Premiér Igor Matovič na stredajšej tlačovej konferencii.

Otázny je semafor aj školy.

2 h

Pretestovali takmer tri milióny ľudí.

4 h
KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Ďalší testovací „úspech“

Peter Tkačenko

Matovič potrebuje ostatných rovnako ako oni jeho.

5 h
Nemecko chce zastaviť lety, Belgicko a Fínsko sa už zatvorili.

Európske štáty obmedzujú cestovanie.

5 h