Ghost Recon: Advanced Warfighter - taktická FPS v nádhernej grafike

Hier na základe kníh spisovateľa Toma Clancyho vyšlo už niekoľko a opäť tu jednu takú máme. Ide, ako inak, o taktickú FPS, ktorá sa však v istých situáciach tvári dokonca ako real-time stratégia. Obrovské priestranstvá, taktika a hard-core akcia, to všetk

Ubisofťácka sága taktických FPS s názvom Ghost Recon prijíma do svojich radov nového člena. Nový prírastok sa pýši názvom Advanced Warfighter, čo nám napovedá, že sa budeme zaoberať bojovým komandom, ktoré je nasadzované na najhoršie situácie a má k dispozícii najlepšiu a najmodernejšiu výzbroj. Vy ako hráč sa v ocitnete v koži Scotta Mitchella, veliteľa elitnej jednotky americkej armády s názvom Ghost Recon. Budete vyslaní na pôdu Mexika, konkrétne do Mexico City, a vašou úlohou bude dať do poriadku ošemetnú situáciu, do ktorej sa dostali Spojené Štáty, Kanada a Mexiko po tom, čo mexickí rebeli zavraždili kanadského premiéra a prezidentov zvyšných dvoch krajín zajali. Títo rebeli však nie sú len banda teroristov pobehujúcich s kalašnikovmi, majú k dispozícii obrnené transportéry a tanky. Čo v hre pocítite na vlastnej koži.

V Ghost Recon Advanced Warfighter môžete a aj budete pobehovať ako v štandardnej FPS, čo vás donúti venovať sa klasickým veciam ako uhýbanie sa, nakúkanie za rohy a následné strieľanie. K tomu, aby ste sa mohli bezpečne a efektívne kryť, vám hra ponúkne niekoľko základných polôh od ležania až po státie, pri čom v každej z nich môžete využiť možnosť rýchleho pohybu. Pri šprintovaní v stoji dokonca vidíte, ako Scott hýbe vlastnými rukami. S utekaním však musíte byť veľmi opatrní, keďže chvíľu trvá, kým opäť vytiahnete zbraň a navyše zadychčaný človek nedokáže mieriť veľmi presne, na čo mysleli aj autori GRAW. Ak sa rozhodnete utekať a z ničoho nič po vás začnú strieľať mexikánci, môžete spraviť efektný sklz, čím sa bleskurýchle dostanete k zemi. Čo sa týka strieľania, máte k dispozícii vždy 3 zbrane: granáty, pištoľ a jednu pušku, podľa vlastného výberu.

Dôležitou súčasťou taktických FPS sú vaši spolubojovníci, ktorí sú v Ghost Recone asi najdôležitejším herným prvkom. Bez nich sa vám totižto nepodarí vyriešiť ani jednu úlohu. Jednotlivým členom tímu môžete zadávať rozkazy priamo, pričom máte na výber základné povely ako choď, nasleduj, útoč, stráž a podobne. Stačí cross-hairom ukázať, kam má daný člen ísť, pravým tlačidlom vyvolať menu a následne veľmi rýchlo vybrať akciu. Uprostred nepriateľskej paľby sa takáto rýchla možnosť dozaista hodí. Väčšinu času však na rošády s tímom budete využívať veľmi detailne spracovanú taktickú mapu, pomocou ktorej môžete svojmu tímu zadávať waypointy či smer, ktorým sa majú pozerať. Pred akoukoľvek zložitou situáciou stačí presne určiť, čo bude ktorý člen tímu robiť, a potom celú šou spustiť pomocou jedného tlačidla. Môžete sa dokonca na celú FPS stránku hry úplne vykašľať a hru hrať len rozdávaním povelov cez taktickú mapu, čo začína pripomínať stratégiu. Okrem živých spolubojovníkov máte k dispozícii aj rozličné stroje, ako je napríklad lietajúca sonda, pomocou ktorej môžete z výšky presne lokalizovať jednotlivých nepriateľov, čo vám pomôže lepšie si naplánovať akciu.

FPS, či už taktická alebo bezhlavo akčná, potrebuje k svojmu životu zbrane. V Ghost Recon Advanced Warfighter si výzbroj celého tímu vyberáte pred začiatkom misie. Na výber máte niekoľko veľmi zaujímavých zbraní, ktoré môžete navyše obohacovať rôznymi vylepšujúcimi prídavkami. Chceli by ste samopal s laserovým zameriavaním a ďalekohľadom? Či len rýchlopalnú pušku s granátometom? Nie je problém, zostrojíte si presne to, čo potrebujete.

Kampaň vám ponúkne niekoľko rozsiahlych misií, ktoré sa odohrávajú v rozľahlých uliciach veľkomesta. Hra vám v tomto meste dáva k dispozícii veľmi veľa slobody, jednotlivé mapy sú totižto naozaj veľmi rozsiahle, čo z nich vytvára doslova bludiská budov, ulíc a námestí. Slovo bludisko však neberte v zlom význame. Toľká rozsiahlosť vám dáva k dispozícii ohromné taktické možnosti. Ku každému cieľu vedie niekoľko ciest, takže môžete nepriateľa napadnúť z ktorejkoľvek strany. Rozmýšľať preto treba dvakrát a určite je lepšie si vybrať prístupovú cestu, ktorá vám poskytne dostatok prekážok potrebných na dobré krytie. Jednotlivé ulice však nebývajú prázdne a často narazíte na nepriateľské oddiely aj na bohom zabudnutých uliciach, pri čom sa môžu skrývať za rohmi, vo výklenkoch, na strechách budov, či v podchodoch. Prostredie Ghost Reconu je jednoducho veľmi reálne, s čím ide ruka v ruke veľmi reálny adrenalín, keďže nikdy neviete, odkiaľ môžete útok čakať.

GRAFIKA 9 / 10
Advanced Warfighter vám ponúkne úžasnú grafickú šou. Výborné, do detailov prepracované modely, či už jednotlivých členov vášho tímu alebo zbraní, či okolitých objektov. Skvelé svetelné efekty, ktoré z HDR technológie využívajú to najlepšie, čo sa len dá. Do toho všetkého prichádzajú explózie, perfektné textúry a dynamické tiene. Na prvý pohľad úžasné, no v pohybe ešte o triedu lepšie. Hra vám vyrazí dych najmä svojim rozsiahlym mestom, ktoré si vychutnáte vždy na začiatku misie pri jazde vrtuľníkom. Budovy budete vidieť všetkými smermi. Na túto kopu plusov si pridajte ešte veľmi dobrú animáciu postáv, ktorá nemá veľmi ďaleko od reality. Aj animácia však má svoje slabé miesta. Najmä pokiaľ ide o reakcie nepriateľov na streľbu. Takmer vždy musia po zásahu vyskočiť do vzduchu aby potom mohli efektne dopadnúť na zem. V istých situáciách, napríklad keď sa nehýbu, stoja na mieste a nič nečakajú, to môže pôsobiť veľmi komicky.

GRAW je jedna z prvých hier, ktorá má zabudovanú podporu pre najnovšie fyzikálne karty z technológiou AEGIA. S použitím týchto kariet však nečakajte žiadny extra nárast na výkone, čo je do istej miery sklamaním. Keď už som spomenul slovo výkon, budem sa mu venovať aj naďalej. Ak si chcete vyskúšať túto hru, odporúčam vám k jej dvdčku prikúpiť aj poriadnu mašinu. Na mojej zostave, čo je Athlon 2500+ 1GB Ram a 6800GT beží hra približne na 25 framoch, a to na maximálnych detailoch, aké mi hra povolila (kvalitu textúr som si nemohol zvoliť väčšiu, keďže nemám 512 MB Ram pamäte na svojej VGA). Autorov treba pochváliť, že počet framov väčšinou neklesá ani pri prestrelkách a dokonca ani pri prelete nad mestom, kedy máte možnosť vidieť ho celé z výšky.

INTERFACE 9 / 10

Asi takto nejako si predstavujem interface v modernej akčnej hre. Už na prvý pohľad si všimnete, že autori sa vyhrali s jeho grafickou stránkou. Je mierne zkosený a vysunutý dopredu, čo vám dáva akýsi pocit priestorovosti. Taktiež je veľmi prehľadný, no nerušivý. Čo sa týka ovládania a teda aj praktickej stránky celého interfacu, hra opäť víťazí. Príkazy sa jednoducho a rýchlo rozdávajú aj počas akcie, no vrcholom všetkého je spomínaná taktická mapa. S pomocou klávesových skratiek a taktickej mapy je plánovanie akcií veľmi rýchle. Jednoducho radosť túto hru ovládať.

HRATEĽNOSŤ 8 / 10
Možnosť operovať na obrovských priestranstvách je jednoznačne najväčšia výhoda tejto hry. Dostanete k dispozícii tím profesionálnych vojakov, ktorých si sami vyzbrojíte, nejaký cieľ označený na mape kosoštvorcom a hor-sa do akcie. Všetko je len na vás, nikto vám nekáže, kadiaľ máte ísť, či popri tom niekoho zabiť alebo nie, či vyvolať paniku a strach alebo len tak potichu, postupne pomocou sniperky poodstreľovať všetkých mexikáncov. Druhou, veľmi silnou zbraňou nového Ghost Recon je jeho strategická polovička. Keď túto hru porovnám napríklad so SWAT4, čo bola hra podobného zamerania, vyhráva v tomto smere jednoznačne Ghost Recon. Dávať rozkazy z vlastného pohľadu je síce reálne, no veľmi nepraktické a v konečnom dôsledku aj oveľa zložitejšie. Nemôžem zabudnúť na to, ako som odstavil tú bandu mexických grázlov, čo obsadila námestie a postavila si tam guľometné hniezdo. Kým si stihli uvedomiť, odkiaľ im môj sniper zlikvidoval polovicu divízie, už sa na nich z dvoch strán rútilo moje komando smrti. Je síce pravda, že potom sa na námestie XY dovalil obrnený transportér a moje odvážne komando sa zo scény odpratalo ešte rýchlejšie, ako na ňu pribehlo... Ale čo už, život špeciálnych jednotiek je plný zvratov.

Jednotlivé misie sa v zásade odohrávajú v meste, čo je zo začiatku veľmi dobré. Veď už niekoľko krát som tu omieľal fakt, že rozsiahle priestranstvá sú jednoducho geniálne. Po nejakom čase sa to však zvrhne v akýsi jemný stereotyp. Navštíviť aspoň raž nejakú tú džunglu či podzemnú základňu by vážne neuškodilo, aspoň na oživenie. Celkovo sú však náplne misií a ich celkový scenár na veľmi dobrej úrovni. Ide však o to, že hra počas celej kampane nepridáva do samotnej hrateľnosti vôbec nič. V klasických fps je to riešené novými zbraňami, v stratégiách novými jednotkami a v RPG novým všetkým. Ghost Recon – Advanced Warfighter však v tomto smere hráčovi neponúkne veľmi veľa. Čo z neho robí hru zameranú pre špeciálny okruh hráčov, ktorí majú radi tento žáner a sú naň zvyknutí natoľko, že akýsi stereotyp im prekážať nebude.

MULTIPLAYER
Multiplayer vám v tejto hre ponúkne dva herné módy. Okrem klasického kooperatívneho módu si môžete vyskúšať boj o nadvládu nad mestom. Bohužiaľ však budem musieť do recenzie opäť napísať, že multiplayer nebol testovaný. Jeden z hlavných dôvodov je ten, že po tejto stránke je hra dosť zabugovaná a akosi veľmi dobre nefunguje. Nehovoriac o dosť zlej podpore zo strany Ubisoftu, no to sa určite v dohľadnej dobe zlepší.

ZVUKY 9 / 10
Pomaly sme sa prehlodali až k zvukom, na ktorých si zuby určite nevylámete. Jednotlivé sample sú veľmi kvalitné, a čo viac, rozmanité. Každá zbraň má svoje vlastné efekty streľby a zvukové efekty odrážajúcich sa guliek závisia od materiálu, s ktorým sa dostanú do kontaktu. Počas misií s vami rádiom veľmi často komunikuje váš nadriadený, poprípade pilot vrtuľníku. Dabing týchto vsuviek je na veľmi vysokej úrovni, jednotlivé postavy sú uveriteľné, pretože to, čo vravia a hlavne ako to vravia, do hry veľmi dobre zapadá.

HUDBA 8 / 10
Všimnúť a hlavne zapamätať si hudbu v novom Ghost Recon je veľmi ťažké. Jednak preto, že sa na ňu nikdy nemôžete sústrediť, pretože máte plné ruky práce so sústredením sa a plánovaním. Na strane druhej aj preto, že nie je veľmi výrazná a vtieravá. Autori soundtracku namixovali presne takú hudbu, akú táto hra potrebuje. To však neznamená, že nemuseli skúsiť akýsi experiment, aspoň počas veľmi akčných pasáži by to chcelo nejaké tvrdé a rýchle melódie. Veď tá idilka guliek svištiacich pár centimetrov od vašej hlavy si to priam pýta.

NÁROČNOSŤ & INTELIGENCIA 8 / 10

GRAW poskytne slušnú výzvu každému, kto naň siahne, a to hlavne preto, že na quick save môžete zabudnúť, žiadny totižto neexistuje. Za čo som bol autorom počas hrania vďačný, pretože to zvyšuje adrenalín v krvi a hlavne vás to donúti si sakra dobre rozmyslieť, čo v danej situácii spravíte. Nemusíte sa však báť, že každú misiu treba prejsť na jeden šup, taký sadomasochista nie je snáď nikto. Po splnení jednotlivých podúloh sa hra totižto sama uloží. Náročnosti prispieva mierne aj fakt, že niekedy sa po loadnutí hry nepriatelia rozložia trochu inak ako predtým.

Po stránke inteligenčnej je hra rozporuplná. Na jednej strane stoja vaši spolubojovníci, ktorí sa síce občas neotočia práve tak, ako by mali, no je pravda, že pomocou mapy im môžete presne ukázať, kade sa majú pozerať, takže ak budete využívať tento spôsob rozdávania rozkazov, problém mať nebudete. Celkovo sú však veľmi inteligentní a najmä samostatní. Keď im dáte rozkaz priamo zaútočiť na nepriateľské pozície, vôbec to neznamená ich smrť. Dokážu sa veľmi dobre kryť a využívať okolie a vo väčšine prípadov bývajú pomerne úspešní. Druhou stránkou sú však protivníci, u tých to až také ružové nie je. Predovšetkým nemajú veľmi pokrokový inteligenčný model, riadia sa jednoducho len skriptom. Nepriatelia nereagujú ako celok, keď vo vedľajšom bloku počuť a vidieť výbuch, nikto na pomoc nepribehne. Možno je to ale dobre, pretože potom by bola hra až príliš zložitá a to nie je vždy plus.

ZÁVEREČNÝ VERDIKT 8,6 / 10
Ghost Recon Advanced Warfighter rozhodne nie je najoriginálnejšia taktická FPS, čo kedy uzrela svetlo sveta. Fanúšikom tohto žánru však ponúkne presne to, čo potrebujú. Slobodu a možnosť sa realizovať. Takže ak máte meno Toma Clancyho vytetované na nejakom chúlostivom mieste, poprípade len máte radi hry s jeho menom, nemáte nad čím váhať. Táto hra vám ponúkne veľmi solídnu porciu zábavy ... no zožeňte si pred tým poriadny počítač, to je asi jediné výrazné „ale“, ktoré vám môžem ponúknuť.

Najčítanejšie na SME Tech


Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Remiášova vražda sa ešte dá vyšetriť. Pomôcť musia mafiáni

Polícia minulý rok obnovila vyšetrovanie Remiášovej vraždy, pretože vyšli najavo nové skutočnosti. Ani po roku zatiaľ nikoho neobvinila.

DOMOV

Anna Remiášová pri pomníku syna: Nikdy to nevzdám

Výročie vraždy si prišli k jeho pamätníku pripomenúť aj študenti.

KOMENTÁRE

Kažimír bude musieť siahnuť pod vankúš, aby naplnil Ficove sľuby

Bez zásahu do rozpočtu to nepôjde.

Neprehliadnite tiež

Fotosyntézu spustili v umelej hmote, čistí vzduch a vyrába čistú energiu

Zariadenie zatiaľ vyskúšali len pri modrom svetelnom spektre.

Vypočítali, ako sa dá cestovať v čase, ale stroj postaviť nevedia

Nový výskum navrhuje matematický model, ktorý umožňuje cestovanie v čase.

Na Marse by ľudia mohli bývať v domčekoch z červených tehál

Inžinieri našli spôsob, ako z červenej pôdy Marsu vyrábať odolné tehly.

Dnes nie miláčik, som mŕtva. Keď sa vážky nechcú páriť, predstierajú smrť

Aeshna juncea sa v čase kladenia vajíčok musia brániť pred otravnými samčekmi.

Inzercia - Tlačové správy


 1. Last minute tipy na Kapverdské ostrovy
 2. Voda, kotol, vymknutie: Čo stoja najčastejšie domáce katastrofy?
 3. Žijú, lebo sa nevzdali. Príbehy ľudí bojujúcich za svoje zdravie
 4. Nový Volkswagen Arteon sa predstaví na bratislavskom autosalóne
 5. Last minute dovolenka sa dá kupiť výhodne už teraz
 6. Legendárna Štefánka opäť ožíva pod sieťou Pulitzer family
 7. Päť tipov, kam na predĺžený víkend v máji
 8. Inteligencia vo všetkom
 9. Volvo V90 Cross Country je pripravené na každé dobrodružstvo
 10. Continental spúšťa dlhodobý test pneumatík s vodičmi z Facebooku
 1. Ako efektívne využiť podlahové kúrenie?
 2. Samsung Galaxy S8: smartfón s výnimočným displejom
 3. Túžite byť matkou, ale nedarí sa? Poďme hľadať dôvody!
 4. Last minute tipy na Kapverdské ostrovy
 5. Ako sa menila obľúbená bratislavská štvrť
 6. Nové investičné projekty v Schladmingu s výhľadom na zjazdovku
 7. Podľa M. Borguľu je práca mestskej polície slabá a nedôsledná
 8. Znížená sadzba pri pôžičke v mBank už len štyri dni
 9. Odborníci poradia, komu sa oplatí využívať obnoviteľné zdroje
 10. Katarína (28): Z bývania na Nobelovej mám dobrý pocit
 1. Žijú, lebo sa nevzdali. Príbehy ľudí bojujúcich za svoje zdravie 7 839
 2. Šokujúce: ako sa každý Slovák dokáže ľahko naučiť po anglicky 7 226
 3. Nový Volkswagen Arteon sa predstaví na bratislavskom autosalóne 6 534
 4. Päť tipov, kam na predĺžený víkend v máji 6 180
 5. Last minute tipy na Kapverdské ostrovy 5 437
 6. Legendárna Štefánka opäť ožíva pod sieťou Pulitzer family 5 408
 7. Last minute dovolenka sa dá kupiť výhodne už teraz 5 286
 8. Voda, kotol, vymknutie: Čo stoja najčastejšie domáce katastrofy? 4 917
 9. 5 krokov k vlastnému bývaniu 3 720
 10. Ako sa menila obľúbená bratislavská štvrť 3 033

Už ste čítali?

Domov NajnovšieNajčítanejšieDesktop