Kousuke Tani a Brian Stoltz z CalTech (USA) syntetizovali molekulu 2-quinuclidón, o čo sa chemici pokúšali takmer 70 rokov. Obsahuje špecifickú formu amidovej väzby, kľúčovej pre stavbu bielkovín, pre ktorú je nestabilná. Mimoriadne dôležitý výskum pre chémiu i biochémiu.
Tím Stephena Walla z JPL (USA) odhalil radarom Cassini na povrchu Saturnovho mesiaca Titanu prvé dva veľké krátery s priemerom 450 a 80 km. Ďalšie terénne znaky zasa ukazujú, že povrch mesiaca je geologicky veľmi mladý a je na ňom veľa mäkkého materiálu.
Karen Felzerová a Emily Brodskyová z Geologickej služby USA zistili z kalifornských zemetrasení v rokoch 1984-2002, že príčinou dodatočných záchvevov sú prekvapujúco samotné seizmické vlny, nie zmeny statického napätia vyvolané hlavným záchvevom zemetrasenia.
Ulrike Duseková z Ústavu Maxa Plancka pre chémiu (Nemecko) s kolegami zistila, že pri tvorbe oblakov je veľkosť čiastočiek aerosolov oveľa dôležitejšia ako ich chemické zloženie.
Paul Marek a Jason Bond z Východokarolínskej univerzity (USA) prvý raz od roku 1926 pozorovali v Kalifornii "najnohatejšiu" stonožku. Samice druhu Illacme plenipes (obrázok zachytáva spodnú časť tela), dlhé 30 milimetrov a hrubé pol milimetra, mávajú až 750 nôh.
Podľa pokusov tímu Jeromea Buhla zo Sydneyskej univerzity (Austrália) sa púštne kobylky rýchlo začínajú pohybovať zladene jedným smerom už vtedy, keď sa ich zíde približne 30.
Tímy Ravia Alladua zo Severozápadnej a Amity Sehgalovej z Pennsylvánskej univerzity (obe USA) lokalizovali v mozgoch mušiek drozofíl oblasť spojenú so spánkom; tak ako pri stavovcoch, spánok mušiek súvisí s učením a konsolidáciou pamäte.
Pearl Martinová z Queenslandskej univerzity (Austrália) s kolegami doložila, že mierna dávka kofeínu zvyšuje rozsah, v akom si všímame presvedčivé argumenty a súhlasíme s nimi. Už viete, prečo vám pri pracovných stretnutiach partneri systematicky servírujú kávu a kolu?
Správa Strediska pre európsku reformu autorov Richarda Lamberta a Nicka Butlera (Veľká Británia) zdôrazňuje nevyhnutnosť výraznej zmeny európskych univerzít. Ak má Európa znížiť únik talentov najmä do USA, univerzity si musia vymieňať študentov i učiteľov, zvýšiť štandard výučby, venovať viac peňazí na výskum a zaviesť študentské poplatky. Európske krajiny dnes investujú do vyššieho vzdelávania priemerne 1,2 percenta HDP, kým USA 2,6 a Kanada 2,3.