SME
Sobota, 24. október, 2020 | Meniny má KvetoslavaKrížovkyKrížovky

The DaVinci Code - ošiaľ pokračuje

40 miliónov výtlačkov. To je číslo predajnosti najúspešnejšieho románu súčasnosti. Románu, ktorého filmové spracovanie trhá rekordy rebríčkov návštevnosti, hoci o kvalite sa vedú dlhé diskusie. Na rad prichádza i hra od tímu The Collective, na ktorú sme a

V dnešných časoch sme svedkami stále výraznejšieho splývania herných žánrov a zjednodušených princípov. Adventúra s prvkami akcie, akcia s prvkami RPG... poznáte to. Nie je za tým nič iné ako všetkým známe žlté okruhliaky, hoci nepopieram, že čas od času to skutočne vedie k lepšej zábave (Fahrenheit je toho výborným príkladom). Kto pozná príbeh DaVinciho kódu, či už z knihy alebo filmu, je mu určite jasné, že hra bude patriť práve do tejto kategórie. Okrem klasickej „adventúrčiny“, v ktorej samozrejme nechýbajú početné hlavolamy, si príde na slovo aj veľká dávka akcie a neopomenuteľné stealth prvky. Ostatne pohľad tretej osoby hovorí za veľa. Ale ešte pred tým, ako začneme rozoberať chute tejto kaše žánrov, zhrňme si v skratke najprv príbeh.

Treba spomenúť, že po prevzatí príbehu z knihy autori doplnili alebo pozmenili niektoré pasáže v záujme hráča. Kniha je predsa kniha a príbeh v nej nie je určený na virtuálne spracovanie. So scenáristami spolupracoval autor Dan Brown (podobne ako pri filme, ktorý však nedopadol najlepšie), snažili sa vytvoriť miesta, ktoré by potrápili (ako hovorieval strýčko Hercule) „sivú kôru mozgovú“ aj znalcom predlohy. Rozšírili tak dielo o nemalé množstvo lokácií a puzzlov a predĺžili hraciu dobu o zopár hodín. Príbeh The DaVinci Code je rozdelený do jedenástich kapitol, ktoré vás prevedú všetkými významnými miestami knihy. Začína sa vraždou vedúceho správcu Louvru, Jaquea Sauniéra, ktorý sa pred smrťou vyzliekol a nakresli si na hruď pentagram. Text pri tele obsahoval zašifrovanú správu jeho vnučke, kryptologičke Sophie Neveu. Tá sa z odkazu dozvedá, že má vyhľadať pomoc u odborníka na náboženskú symbológiu, Roberta Langdona. Langdon sa síce vzápätí stáva hlavným podozrivým, no i tak spolu vydávajú po stopách vraha a dávno zabudnutého spoločenstva Priorstvo Sionu. Počas hry budete ovládať obe postavy, medzi ktorými hra prepína automaticky v závislosti od situácie.

Skryť Vypnúť reklamu

GRAFIKA 5 / 10
Prvé, čo vám iste skočí do očí, je odlišné stvárnenie hrdinov v hlavných úlohách v porovnaní s filmom. Nekopírujú filmových hercov, čo, myslím si, je pri licencii týchto rozmerov veľká škoda. Autori zrejme chcú poukázať na to, že v hre zažijete i odlišné zážitky ako vo filme, to však fanúšikov veľmi nepresvedčí. Každopádne spracovanie postáv po grafickej stránke neohúri ani nenáročné publikum, drží sa niekde v hrubej hranici priemeru. Modely sa vyznačujú jednoduchosťou a textúry sa na niektorých miestach veľmi nepekne prekrývajú. Častokrát sa stretnete s farebnými efektmi, ktoré sa dajú prirovnať k väčšine komerčných titulov (napadá mi napr. Harry Potter), a ktoré dotvárajú zaujímavú, hravú atmosféru.

Animácie sa prekvapivo delia na dve kvalitatívne odlišné skupiny. Akčné miesta, údery, kopy sú stvárnené so všetkou precíznosťou, miesta medzi údermi ladne splývajú a počet variácií sa tiež drží prijateľne vysoko. Presným opakom sú animácie pohybu, plíženia, prípadne iných fyzických aktivít, s ktorými sa síce stretnete pomenej, o to výraznejšie však bijú do očí.

Skryť Vypnúť reklamu

INTERFACE 6 / 10
Autori nešetrili chválou na svoju prácu už pred vydaním a jedným z ich menších triumfov mala byť unikátna, prepracovaná encyklopédia. Veľmi rád vám hovorím, že tento sľub skutočne dodržali. Všetky historické údaje, ktoré sa dozvedáte z príbehu, sa zapisujú a v encyklopédií si ich môžete podrobnejšie preštudovať. Inventár sa vyznačuje veľkou funkčnosťou. Buď označíte dva predmety, ktoré chcete kombinovať, alebo si vyžiadate ich popis. Prakticky všetky predmety v danej kapitole využijete, čím sa z inventára odstránia. Preto sa v ňom nikdy nepovaľujú zbytočnosti, a hoci vám rukami prejde množstvo predmetov, inventár ostáva vždy prehľadný.

HRATEĽNOSŤ 6 / 10
Väčšinovú náplň hry samozrejme tvorí klasické zbieranie a kombinovanie predmetov, ako sme u adventúr zvyknutí, no nechýbalo by veľa a z DaVinciho kódu by sa stala automatová mlátička. V hre sa totiž veľmi často ocitnete v nebezpečenstve, v ktorom je nutné bojovať o život holými rukami. Vtedy sa automaticky zapína akčný mód, ktorý sa ukončí až po zdolaní všetkých nepriateľov. Ovládanie Langdona je ale v týchto situáciách maximálne nepraktické a nedostalo sa mi pod kožu ani po veľkej snahe. Je príliš konzolové, čomu navyše pridáva svoje bláznivá kamera. Tá sa poctivo stará o to, aby bol na scéne zmätok. Okrem holých rúk je však možné využiť i niektoré výhody prostredia a predmety. Keď nepriateľa ovalíte potichučky zozadu, je vysoko pravdepodobné, že to už nerozchodí. Telo môžete schovať z dohľadu, prípadne využiť na odlákanie nepriateľov. Okrem týchto akčných scén existuje ešte takzvaný Struggle systém, ktorý sa aktivuje pri nezvyčajných fyzických úkonoch ako napríklad rabaka, a funguje na princípe bláznivého búšenia do klávesnice a použitia myši v správnom okamihu. Je to veľmi svieže spestrenie a raz za čas vás na okamih prebudí k životu. Čo sa týka dialógov, je veľká škoda, že nakoľko je dej nelineárny, sú pomerne strohé a ostávajú v úzadí.

Skryť Vypnúť reklamu

MULTIPLAYER
Neobsahuje. Robert si predsa vystačí so Sophie :). Aj keď... trocha ma zamrzelo, že sa to nerozvinulo do niečoho vážnejšieho. Hm, a to som si myslel, že z romantiky som vyrástol po treťom Broken Sworde.

ZVUKY 5 / 10
Ale aby som neplácal piate cez deviate (inak neviete, kto vymyslel túto nelogickú frázu? Kúpim zmrzlinu tomu, kto mi vysvetlí, prečo to nie je napríklad siedme cez dvanáste...) (lebo piate cez deviate sa rýmuje; mám rad stracciatellu – aspoň štyri kopčeky – pozn. Slavatar). Zvuk nedostane veľa priestoru, je však pomerne variabilný, a to sa v každom prípade cení. Z dabingu niektorých postáv je cítiť nezáujem, inokedy zase preafektovanosť. U Sophie Neveu je miestami počuť nútený francúzsky prízvuk, no svoju úlohu spĺňa. Možno od dabérov chýba málinko väčšia zaangažovanosť.

Skryť Vypnúť reklamu

HUDBA 5 / 10
Hudba je v úzadí a nedáva o sebe vedieť. Poväčšine kopíruje námety z filmu, čo však nie je zakaždým dobre. Niekedy preráža napätosť situácie, inokedy opakujúce sa motívy nepríjemne brnkajú na nervy. Takmer celú zbierku tvorí ľahko orchestrálna hudba. Z nejakého dôvodu mi niektoré časti pripomínali nemecký seriál Komisár Rex!

NÁROČNOSŤ & INTELIGENCIA 6 / 10
Keď som už vyššie spomínal ten Broken Sword, nepriamo nadviažem hlavnou ikonou Revolution softu Charlesom Cecilom, ktorý sa o svoj nepopierateľný um podelil aj pri tomto projekte. Konkrétne mal za úlohu konzultovať puzzle a hádanky v hre. Bez okolkov poviem, že to malo význam. Kombinácie predmetov sú bez výnimky korektné a inteligentne na ne poukazuje množstvo indícií. Veľmi podobne funguje systém hlavolamov, ktorý rieši dvojica hlavných hrdinov, či rôzne obdobné prvky v hre. Vtedy máte možnosť poprosiť toho druhého o radu a dostanete jemnú narážku ako ďalej. Odhaliť riešenie je už vo vašich rukách. Stačí trochu porozmýšľať a výsledok na seba nenechá dlho čakať. Náročnosť primerane stúpa, po lúštení otázok v závere by ste sa nad tými počiatočnými iba pousmiali. Nuž, ale keďže má tento titul k dokonalosti pomerne ďaleko, nájdu sa aj tu vážnejšie problémy, ako napríklad zjednodušenie väčšiny aktivít pre masové publikum. V niektorých miestach (v poslednej dobe častý jav) až príliš cítiť konzolové prvky. Systém ukladania prebieha automaticky, keď dosiahnete takzvaný checkpoint. Z designerského hľadiska sú však nepochopiteľne umiestnené pred väčšími hlavolamami, ktoré musíte v prípade neskoršieho neúspechu riešiť vždy znova a znova.

Skryť Vypnúť reklamu

ZÁVEREČNÝ VERDIKT 5,8 / 10
Tento titul vyšiel a má na škatuli vytlačené obrovské meno, ktoré v dnešných časoch takmer iste znamená komerčný úspech. Na kvalitu sa v takýchto prípadoch častokrát zabúda, no podarilo sa mu očakávania naplniť lepšie ako jeho filmovému bračekovi. Po grafickej stránke je to šedý priemer, čo sa týka aj celého technického spracovania. Neustále boje sú otravné, s kamerou to niekedy nie je ľahké, no milovníci logických hádaniek si prídu na svoje. Ani verní fanúšikovia nemusia mať žiaden strach, príbeh bol dostatočne rozšírený o nové úlohy a hádanky. Hoci ma monumentálny ošiaľ okolo DaVinciho kódu nezasiahol, na tejto hre som sa skutočne aj zabával. A to je, pokiaľ viem, to hlavné.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Hrozby zabrali, ľudia prišli. Oravčania stáli v radoch už pred testovaním

Tri a pol percentu doteraz testovaných odhalili nákazu.

Čakanie na testovanie na Orave.
Hornádska ulica v Krompachoch v piatok 10. apríla.

Život na Slovensku sa opäť obmedzuje, začína sa miernejší lockdown (prehľad)

Zákaz vychádzania sa netýka cesty do práce, na Orave a v Bardejove treba aj test.

Ilustračné foto.

Neprehliadnite tiež

Najlepší lacný mobil do dvesto eur (jeseň 2020)

Je lepšie Lenovo, Huawei alebo Xiaomi?

Ilustračná fotografia.
Prinútiť pandy k páreniu v zajatí je ťažké.

Inzercia - Tlačové správy

 1. Vitajte v postapokalyptickom svete
 2. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh
 3. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí
 4. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY
 5. NAŽIVO: Čo čaká ekonomiku? Sledujte #akonato konferenciu
 6. NAŽIVO: Ako na koronu reagujú úspešné firmy? Sledujte #akonato
 7. Kupujte originálne tonerové kazety HP
 8. Investície s fixným ročným výnosom od 6 % do 8 %
 9. Zaplatiť za kávu či obed pomocou správy v čete? Už čoskoro
 10. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 1. Tesco prináša zákazníkom potraviny za každých okolností
 2. Vedeli ste, že jablká majú svoj medzinárodný deň?
 3. Zostáva už len 7 dní na predloženie žiadosti o grant
 4. Svet môžeme zlepšiť dobrými skutkami
 5. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh
 6. Najnovšie technológie a inovácie na Gemeri? Normálka
 7. Zlaďte vaše šperky s jeseňou
 8. Nové laboratórium ekonomického experimentálneho výskumu na EUBA
 9. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí
 10. 5 vecí, ktoré definujú prémiové bývanie
 1. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 17 031
 2. Kam sa vybrať za jesennými výhľadmi? 14 893
 3. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte? 13 029
 4. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár 12 015
 5. Ako pracujú horskí nosiči? Vstávajú ráno o štvrtej 11 875
 6. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí 10 725
 7. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 10 389
 8. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 9 665
 9. Korenie sexuálneho života po päťdesiatke. Tieto tipy vyskúšajte 9 567
 10. Jedlo v Bratislave: Tieto reštaurácie určite vyskúšajte 9 534