SME
Utorok, 1. december, 2020 | Meniny má EdmundKrížovkyKrížovky

Zdigitalizujú slovenské knihy

Slovenská národná knižnica pripravuje projekt digitalizácie všetkých kníh v slovenskom jazykuPri Martine by sa malo budúci rok začať budovať rozsiahle digitalizačné centrum, v ktorom zoskenujú do elektronickej podoby všetky knihy, ktoré boli kedy vydané

Takto vyzerá skener schopný zosnímať za hodinu stovky strán z knihy. Rameno v strede automaticky obracia stránky, nad ním sa pohybuje snímač fotografujúci ich obsah. FOTO - OLIVER ARDO, SNK

Slovenská národná knižnica pripravuje projekt digitalizácie všetkých kníh v slovenskom jazykuPri Martine by sa malo budúci rok začať budovať rozsiahle digitalizačné centrum, v ktorom zoskenujú do elektronickej podoby všetky knihy, ktoré boli kedy vydané v slovenskom jazyku.

"Kultúrny a technologický park" by mal vzniknúť v areáli bývalých vojenských skladov vo Vrútkach, ktoré Slovenská národná knižnica získala bezodplatne od ministerstva obrany. O projekte informoval minulý týždeň v Bratislave na stretnutí zorganizovanom združením Partnerstvá pre prosperitu v Bratislave generálny riaditeľ knižnice Dušan Katuščák.

V zbierkach martinskej národnej knižnice je uložených približne 350-tisíc kníh v slovenčine, čo predstavuje asi 122 miliónov strán, ktoré treba previesť do elektronickej podoby. Na ich digitalizáciu by chcela knižnica zakúpiť štyri špeciálne digitalizačné roboty, ktoré pracujú rýchlosťou 200-3000 naskenovaných strán za hodinu. Štyri takéto roboty by zvládli zdigitalizovanie všetkých slovenských kníh za šesť rokov.

"Od minulého týždňa vieme, že zo štrukturálnych fondov Európskej únie budeme mať peniaze na jeden robot," povedal koordinátor digitalizácie Martin Katuščák. Začiatok budovania digitalizačného pracoviska vo Vrútkach podľa neho závisí od schválenia financií v rámci projektu, ktorý knižnica nedávno predložila na Úrad vlády.

Projekt predpokladá začatie prestavby bývalého vojenského areálu v máji 2007 a spustenie samotnej digitalizácie v decembri 2008. Náklady na prestavbu časti 7-hektárového areálu a vybudovanie digitalizačného pracoviska vrátane nákupu ďalšieho robota budú 55 miliónov korún. Štát by mal poskytnúť 15 %, zvyšok chce knižnica získať z európskych fondov.

Celé texty kníh, ktoré už nie sú chránené autorskými právami, by mali byť po dokončení digitalizácie dostupné aj voľne na internete prostredníctvom portálu Memoria Slovaca (memoria.sk).

Centrum vo Vrútkach bude okrem ich sprístupnenia v elektronickej podobe zároveň zabezpečovať aj dlhodobé uchovávanie a konzerváciu papierových dokumentov.

V lete poskytnú 300 tisíc e-kníh zadarmo

Priaznivcov elektronických kníh bude toto leto ťažké vyhnať od počítačov - na mesiac totiž získajú cez internet zdarma prístup k 300-tisíc knihám, ktoré sú inak dostupné len za poplatok. Špeciálnu akciu pripravil najväčší svetový portál ponúkajúci elektronické knihy Gutenberg spolu so Svetovou knižnicou e-kníh pri príležitosti prvého svetového veľtrhu e-kníh. Od 4. júla bude 30 dní dostupný kompletný katalóg e-knižnice, hoci inak treba za čítanie platiť približne 10 dolárov ročne. Súčasťou knižnice projektu Gutenberg sú dnes najmä knihy, ktorým už vypršala ochrana autorskými zákonmi. Do elektronickej podoby ich skenujú a prepisujú tisícky dobrovoľníkov z celého sveta.

Podľa zakladateľa projektu Michaela Harta e-knihy čítajú s pomocou vreckových počítačov či dokonca mobilov milióny ľudí na celom svete, najmä mladí, ktorí vyrastali na herných zariadeniach. "Pre nás, starých, sú ich obrazovky príliš malé. Ale im je to jedno," povedal 59-ročný Hart agentúre AP. Za dôkaz užitočnosti svojho snaženia považuje aj e-maily od ľudí, ktorí "píšu, že Shakespeara by si nikdy neprečítali, keby ho nenašli na internete".

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Kollár ležal na špeciálnom oddelení. Nemal prijímať návštevy ani nahrávať videá

O tom, že počas hospitalizácie vystúpil v televízii, nemocnica nevedela.

Dobré ráno

Dobré ráno: Raz si pamätá, raz nie. Čo priznala Jankovská?

Vo výpovedi spomína aj Roberta Fica.

Katarína Knechtová vydala nový album Svety.
KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Aj volič ĽSNS je občan

Vláda nenechala priestor na zákonné protesty.

Peter Tkačenko

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto.
Podcast Klik

Klik: Vianoce 2020, toto sú naše tipy na technologické darčeky

Sprievodca nakupovaním technologických darčekov.

Podcast Klik.
Tieň sondy Hajabusa 2 na povrchu asteroidu Ryugu.
Podcast Tech_FM

Výpredaje majú problém, všetko skupujú roboty

Čo spôsobujú nové technológie.