SME
Štvrtok, 21. január, 2021 | Meniny má VincentKrížovkyKrížovky

Necháte si aj vy e-mailom skaziť dovolenku?

E-mail a mobilné telefóny nám umožňujú pracovať už kdekoľvek. Vynálezcovia týchto technológií nás však zabudli naučiť, ako pokušeniu, robiť to naozaj kdekoľvek, odolať

Na ako dlho sa vy dokážete pri cestovaní odtrhnúť od e-mailu? FOTO - SITA/AP

. Takmer dve tretiny Američanov čítajú svoje pracovné e-maily aj počas dovolenky. Vyplýva to z nedávneho prieskumu spoločnosti AOL.

V ankete medzi čitateľmi www.sme.sk desatina z dvetisíc účastníkov uviedla, že e-maily na dovolenke čítať dokonca musia, ďalších 26 percent "nemusí, ale väčšinou neodolá". Väčšina, 46 percent, si e-maily na dovolenke nečíta len preto, že na to nemajú možnosť. Z tých, čo možnosť prístupu majú, ju však využívajú dve tretiny.

Abstinenčné príznaky

"Keď sa chystám do prímorskej destinácie, zvyčajne do Grécka, zvyknem sa v cestovnej kancelárii alebo priamo na mieste informovať kde je najbližšia internetová kaviareň a koľko stojí prístup na internet," hovorí Denisa Špacírová, ktorá bola riaditeľkou portálu Centrum.sk a dnes pracuje pre spoločnosť Avízo. "Boli časy, keď som mávala ‚triašky' - pocit nespokojnosti, že nemôžem flexibilne zareagovať na doručený e-mail. Ten sa dostavil hneď v prvý deň."

Jej skúsenosť zdieľajú tisícky ľudí, ktorých bežnú pracovnú rutinu tvoria desiatky e-mailov denne a neustály prísun nových informácií. Keď sa zrazu ocitnú na dovolenke, neustále impulzy im chýbajú a bez e-mailov sa cítia nesvoji.

V čase, keď kraľovala telefonická komunikácia, nebolo nič ľahšie, ako zdvíhať vo firme telefóny namiesto dovolenkujúceho kolegu. Dnes prichádza množstvo dôležitých správ priamo na e-mailové adresy zamestnancov a mnohých tak na dovolenke zožiera predstava, že súrny e-mail zostane nevybavený a skvelá ponuka nevyužitá - až kým si konečne neuľavia v najbližšej internetovej kaviarni.

Vtedy však príde ďalší problém - dozvedia sa o neočakávaných problémoch či úlohách a neschopní na diaľku ich riešiť strávia dovolenku premýšľaním, čo prvé urobia po návrate do práce.

Ilúzia vlastnej nenahraditeľnosti

"Ak sa človek nedokáže odtrhnúť od práce ani na pláži či v horách a neustále vybavuje e-maily, telefonáty a ďalšie pracovné záležitosti, rozhodne riskuje. Príde čas, keď jeho organizmus takéto napätie prestane tolerovať," hovorí psychológ Maroš Majko. Zároveň upozorňuje, že takéto správanie je veľmi nepríjemné pre rodinu a spoludovolenkujúcich.

Nutkanie neustále sledovať nové e-maily a posielať ich často vychádza z túžby človeka cítiť sa v práci nenahraditeľný, myslí si profesor ekonomiky na kalifornskej štátnej univerzite Anthon Lima. "Predstava, že zostať v kontakte aj na dovolenke vám umožní byť produktívnejším, je však úplne chybná. Dovolenka existuje len na to, aby ste od práce ostali ďaleko a oddýchli si dostatočne na to, aby ste mohli po návrate opäť riešiť problémy," povedal Lima časopisu PC World.

Podľa Maroša Majka nemožno jednoznačne označiť potrebu sledovať neustále e-maily za závislosť, pretože často je jednoducho nevyhnutnou súčasťou práce. "Ak sa však človek začína cítiť zle, ak mu niekoľko desiatok minút nikto nepošle e-mail, SMS alebo nezavolá, je zle," hovorí Majko.

Nejde o život

Tak ako okamžité odpovede na všetky e-maily očakávajú a vyžadujú častejšie internetoví nováčikovia než jeho dlhoroční používatelia, aj neschopnosťou odpojiť sa od e-mailu počas dovolenky trpia okrem notorických workoholikov skôr ľudia používajúci e-mail kratšie, ktorí sa ešte nedopracovali k ideálnej symbióze s novou technológiou.

"Asi po piatich rokoch som si uvedomila, že človek musí vedieť relaxovať a byť obklopený ľuďmi, na ktorých sa môže stopercentne spoľahnúť," hovorí Denisa Špacírová. "Čiže som v stave, že počas desaťdňovej dovolenky sa pozriem do e-mailu dvakrát. Čo považujem za úspech."

Čo potom

Odpojením sa počas dovolenky však stále nie je celý problém s e-mailom vyriešený: zostáva ešte otázka, ako sa vyrovnať so stovkami nových správ po návrate.

"Ľudia vracajúci sa z dovoleniek sú často šokovaní a frustrovaní z množstva e-mailov, ktoré sa počas ich neprítomnosti nazbierali," povedal pre SME Merlin Mann, autor webu o produktivite práce a efektívnej práci s e-mailom 43folder.com.

"Skutočne prekvapujúce a poučné je však až to, keď si uvedomia, aké obrovské množstvo ‚naliehavých' správ sa v skutočnosti vyriešilo úplne samo, bez ich zásahu, a odpovedať na ne vôbec netreba," hovorí Mann.

Túto dovolenkovú lekciu by si podľa neho mali ľudia zapamätať aj pre svoje bežné pracovné dní: kontrolujte si občas e-maily, ale zbavte sa nutkania robiť to každých pár minút. Rovnako ako kontrola e-mailov na dovolenke, skutočné výsledky vašej práce to v konečnom dôsledku len znižuje.

Ak už čítate, aspoň neodpisujte

Ak už e-maily počas dovolenky čítate, snažte sa aspoň neodpovedať na nič, čo počká aj do vášho návratu. Každá vaša správa totiž vyvolá ďalšie reakcie a navyše, keď kolegovia zistia, že aj počas dovolenky čítate elektronickú poštu, mohli by to začať brať ako samozrejmosť (to isté pravidlo napokon platí pre vybavovanie e-mailov v noci a cez víkendy).

Čo s e-mailmi počas dovolenky

Ak máte počas dovolenky pocit, že naozaj "musíte" skontrolovať pracovnú poštu, príčinou nemusí byť len neochota zmieriť sa s vlastnou nahraditeľnosťou a s tým, že firma kvôli vašej neprítomnosti nezbankrotuje, ale zrejme ste si dovolenku jednoducho nedostatočne naplánovali. Ak dostávate súrne e-maily, ktorých vybavenie dva týždne nepočká, myslite na ne ešte pred odchodom.

  • Najčastejším riešením býva nastavenie automatickej odpovede každému, kto vám počas dovolenky pošle e-mail. V správe uveďte termín, kedy nebudete odpovedať na e-maily, a kontakt na kolegu, ktorému treba napísať namiesto vás (nepíšte, kde dovolenkujete, môže to znieť akoby ste sa vystatovali).
  • V niektorých firmách sa namiesto automatickej odpovede jednoducho kópia každej správy dovolenkujúcemu preposiela určenému kolegovi, ktorý poštu v prípade potreby vybaví.
  • Ak váš firemný e-mailový systém takéto technické riešenia neumožňuje, sťažujte sa jeho správcovi. Ak nebudete úspešní, zostáva najjednoduchšie riešenie: požiadajte najbližšieho kolegu alebo kamaráta, aby poštu občas na vašom počítači skontroloval a dal vám vedieť, ak bude vaša pomoc naozaj nevyhnutná.
  • Vyriešiť takto dovolenkovú poštu je oveľa jednoduchšie, ak dodržiavate základnú zásadu e-mailovej komunikácie: nepoužívate firemné konto na súkromné správy. Ak súkromnú schránku ešte nemáte, zriaďte si ju napríklad na gmail.com a požiadajte všetkých známych, aby vám o súkromí nikdy nepísali na firemnú adresu.

Po návrate z dovolenky...

  • Začnite e-maily vybavovať od najnovších po najstaršie.
  • Správy by mal váš poštový program automaticky triediť do adresárov, oddelené by mali byť najmä všetky automatické správy, newslettre či prehľady článkov z online novín a časopisov, aby ste ich mohli čítať až ako posledné.
  • Vyhnite sa pokušeniu najskôr prečítať všetky správy a až potom ich prechádzať znova a odpisovať - stratíte tým veľa času. Namiesto toho po prečítaní každú správu hneď vybavte: ak dokážete hneď odpovedať, urobte to a zmažte ju.
Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Vláda o testovaní rokovala päť dní, aj tak spravili chybu

Zákaz vychádzania bude platiť aj 25. a 26. januára.

Predseda vlády SR Igor Matovič, vľavo minister obrany SR Jaroslav Naď a minister zdravotníctva SR Marek Krajčí (všetci OĽaNO).
Dobré ráno

Dobré ráno: Kotleba je navždy vodca, fašisti sa hádajú

Prečo nastal rozkol v ĽSNS.

Ako prvý dostal vakcínu proti covidu profesor Krčméry.
NADÁCIA ZASTAVME KORUPCIU

Holý o výnimke nehovoril pravdu, papalášizmus dokazuje úspešný vedec

Pracuje v Anglicku, žiadosť mu zamietli.

Podpredseda vlády pre legislatívu a strategické plánovanie Štefan Holý (Sme rodina)

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto.
Podcast Zoom

Zoom: Ukázali, aké dlhodobé problémy spôsobí Covid-19

Týždenný podcast o novinkách z vedy.

Vedátorský podcast

Prečo sa magnetické pole Zeme hýbe a ako sa udrží mucha na stene?

Od muchy na stene až po kvantovú nadvládu a gravitačné vlny, Vedátorský podcast odpovedal na otázky poslucháčov.

Ilustračná foto