MSI MegaBook L720: 17" multimédiá s veľkou klávesnicou

Ak má notebook nahradiť stolový počítač, potom by mal dokázať držať krok s tým, čo stolové počítače skutočne ponúkajú. MSI MegaBook l720 vám ponúkne nielen širokouhlý 17" displej s vysokým rozlíšením, ale i klávesnicu s numerickým blokom. Tým získate mobi

lné domáce kino i plnohodnotné PC bez obmedzení.


FOTO - MILAN GIGEL

Hovoriť pri 17" formáte o mobilite znamená chápať mobilitu vo forme zábavného centra či stolového pracoviska kdekoľvek v byte či na cestách. Narozdiel od systémov s malými uhlopriečkami, ktoré sa zameriavajú na maximálnu prenositeľnosť a nízku hmotnosť s dlhou výdržou akumulátorov, v tomto prípade ide skôr o používateľský komfort bez nutnosti viazať sa k pracovnému stolu. To však neznamená, že notebook nemá používateľovi čo ponúknuť. V tomto prípade je základom bohatá výbava a vyspelá čipová platforma Centrino 2. Na jednej strane získate voľnosť pohybu, na druhej ušetríte elektrinu.


FOTO - MILAN GIGEL

Telo z ABS plastu je čiastočne vystužené kovovým rámom, ktorý pri veľkom formáte poskytuje dostatočnú stabilitu bez kritických slabín. Keďže investícia bude v tomto prípade skôr dlhodobejšia ako krátkodobá, plasty sú volené tak, aby boli pigmentované v celom priereze. Znamená to, že sa nemusíte obávať zošúchania povrchovej úpravy, ktorá pri niektorých notebookoch už po pár týždňoch používania môže znamenať podstatné degradovanie celkovej vizáže. Tvrdený plast veľmi dobre odoláva škrabancom a mechanickému opotrebovaniu, tmavé tóny maskujú možné znečistenie.


FOTO - MILAN GIGEL

Telo notebooku je i napriek veľkej uhlopriečke veľmi tenké, čo podtrháva voľnosť pohybu. Veko s LCD panelom skvele prilieha k základni, pričom uzamknuté je dvojicou bodov s centrálnym posuvným ovládaním. V uzavretom stave je notebook dostatočne chránený pred poškodením pri transporte. Kryt LCD panelu sa neprehýba a tvarovo nedeformuje. Netreba sa teda obávať prípadného prasknutia.


FOTO - MILAN GIGEL

Okrem trojice LEDiek nájdete na čelnom paneli i 3,5mm jack konektory zabudovaného zvukového subsystému, ktoré pri pripojení externej reproduktorovej súpravy môžu pôsobiť ako drobná prekážka - kabeláž pred klávesnicou dlhodobejšie asi nikto nebude akceptovať. Nakonfigurovať ich môžete tak, aby ste využili potenciál vstupov, ale i 6 kanálový digitálny SPDIF výstup pre ozvučenie domáceho kina. Nechýba ani multiformátová čítačka kariet podporujúca formáty MMC, SD, MS a MS Pro, či FireWire rozhranie pre pripojenie kamery, alebo externého diskového úložiska.


FOTO - MILAN GIGEL

Na ľavej bočnici sa nachádza optická mechanika. Výrobca štandardne osádza dvojvrstvovú multiformátovú DVD napaľovaču, voliť je možné i lacnejšie alternatívy. Nechýba dvojica vysokopriepustných rozhraní USB 2.0 a v zadnej časti krytka kabinetu, ktorý je možné osadiť doplnkovým príslušenstvom. USB konektory sú od seba dostatočne vzdialené pre pripájanie stabilných i dočasných periférií bez toho, aby si telá zariadení neprekážali.


FOTO - MILAN GIGEL

Zadný panel je z väčšej časti obsadený akumulátorom a chladiacim systémom. MSI používa pre chladenie riadený tok vzduchu vo vnútorných priestoroch, pričom ventilácia je vybavená tepelným senzorom a doplnkovou "inteligenciou", ktorá zaisťuje tiché priebežné chladenie, namiesto hlučných chladiacich nárazov. V 17" tele je však omnoho jednoduchšie zaistiť efektívne a tiché chladenie, ako v natlačených 12" konštrukciách.


FOTO - MILAN GIGEL

V rukou dostupnej ľavej časti zadného panelu nájdete konektor pre napájanie 19V platformou. Zdroj musí byť pripravený na 65W záťaž, takže v prípade rôznych riešení pre napájanie v automobile či lietadle počítajte s týmto limitom. Nechýba ani 100 megabitové metalické ethernet rozhranie a analógový modem, ktorý môžete využiť ako núdzový prostriedok pre pripojenie k internetu, alebo ako náhradu faxového prístroja. V prípade stabilného stolového umiestnenia nechýba ani rámom spevnený Kensington slot pre uzamknutie a zabezpečenie proti odcudzeniu.


FOTO - MILAN GIGEL

Pravá strana zabezpečuje odovzdávanie tepla z medeného tepelného výmenníka a ponúka používateľovi možnosť periferiálnej rozšíriteľnosti prostredníctvom slotu PCMCIA 2.1 Type II a jedného slotu ExpressCard. Okrem tretieho rozhrania USB 2.0 má používateľ k dispozícii i analógový výstup pre pripojenie sekundárneho monitora a S-VIDEO konektor pre dvojzložkový výstupný videosignál, ktorý môže byť smerovaný do pripojenej veľkoformátovej televíznej obrazovky.


FOTO - MILAN GIGEL

Notebook sa môže pochváliť 17" TFT panelom so Super Glare povrchom, ktorý prostredníctvom tmavého filtra zaisťuje pestré farebné podanie i pri intenzívnom svetle. Lesklý povrch je čiastočne ošetrený proti reflexiám, ak však máte za chrbtom okno, bude pri práci jeho odraz pôsobiť rušivo. Panel má rozlíšenie WXGA+, jas je nastavovateľný pomocou tlačidiel na klávesnici. Pántové uchytenie je kvalitné, rám displeja sa pri manipulácii neprehýba.


FOTO - MILAN GIGEL

Ak pracujete s účtovníctvom, tabuľkami, financiami a číslami, poteší vás integrovaný numerický blok, ktorý dopĺňa plnoformátovú klávesnicu s pohodlnou dostupnosťou tlačidiel. Membránové vyhotovenie klávesnice dosahuje priemer na trhu, problémom môže byť krátky pravý shift, či nezalomený enter. Šípkový navigačný blok je však rozmiestnený tak, aby bol skutočne použiteľný. Nechýba kvalitne vypracovaný touchpad s oblasťou pre skrolovanie a ani štvorica doplnkových tlačidiel rozmiestnených okolo vypínača. V slabej chvíľke sa však môže stať, že si niektorý z nich s vypínačom pomýlite.


FOTO - MILAN GIGEL

Aby bolo chladenie efektívne, telo je postavené na gumových protisklzových nožičkách. Tie poskytujú notebooku dostatočnú stabilitu, pričom možností na zaistenie prúdenia vzduchu je viac ako dosť. K akumulátoru, ktorý poskytne energiu na 3 hodiny prevázky je bezproblémový prístup, rovnako jednoducho sa dostanete i k pevnému disku pod odnímateľným krytom. Centrálny skrutkovaný kryt zaisťuje prístup k ostatným komponentom. Výrobca ho však vybavil trieštivou plombou.


FOTO - MILAN GIGEL

Notebooky sú osádzané 2,5" diskami od Toshiby, ktoré sú vybavené štandardným rozhraním PATA. I keď nepatria medzi najrýchlejšie na trhu a nepodávajú príliš vysoký výkon, sú tiché a ich spotreba v teréne je nízka. Keďže je disk bez problému dostupný, pomocou USB adaptéra môžete kedykoľvek obnoviť z neho dáta i v prípade, ak notebook zlyhá.


FOTO - MILAN GIGEL

Pod stredovým krytom sú umiestnené sloty pre pamäťové SODIMM moduly, procesor osadený aktívnym chladičom s heatpipe transportami a chladenie čipsetu. Ostatné súčasti sú osadené priamo na doske spojov.


FOTO - MILAN GIGEL

Modul pre bezdrôtovú komunikáciu podporuje štandardy IEEE 802.11b/g a BlueTooth, takže používateľ môže bezdrôtovo pristupovať k internetu prostredníctvom hotspotu či smerovača s WiFi rozhraním, ako aj komunikovať s perifériami a ostatnými notebookmi v okolí. I keď používateľ v súčasnosti viac štandardov nepotrebuje, do budúcnosti môže počítať s rozšírením výhradne pomocou USB modulu či dátovej karty. Rádiový modul je súčasťou základnej dosky, takže zbytočne by ste pátrali po slote, ktorý vám v budúcnosti umožní osadenie modulu podporujúceho nové štandardy.


FOTO - MILAN GIGEL

Systém používa pamäte SO-DIMM DDR333, pričom ho je možné osadiť celkovo dvoma modulmi, z ktorých každý môže mať kapacitu 1 gigabajt. Výrobca použil čipovú sadu Intel 915GM + ICH6-M, takže grafický adaptér je integrovaný priamo v northbridgi a využíva pre svoje služby vyhradenú časť operačnej pamäte s dynamickým prideľovaním. Ak vyžadujete vyšší grafický výkon pre hry, budete sa musieť porozhliadnuť po niektorom inom modeli (L725/L715), ktorý je osadený samostatným grafickým akcelerátorom.


FOTO - MILAN GIGEL

Procesorovou platformou sú Intel Pentium M resp. Intel Celeron M s dvojmegabajtovou cache. V prípade že je notebook v záruke a chcete upgradovať jeho procesor alebo rozšíriť RAM, musíte navštíviť autorizovaný servis alebo požiadať predajcu, aby úkon zabezpečil. V ceste vám stojí spomínaná plomba.

Notebook ponúka vysoký výkon pre kancelárske aplikácie, domácu zábavu a mainstream, v dodávke je i predinštalovaný operačný systém Microsoft Windows XP. Predinštalácia obsahuje navyše softvéry PowerDVD, PowerProducer, Power2GO, Midi@Show, PowerDirector a PhotoNow. Všetko je pripravené na okamžité používanie a prácu. Ak ste priaznivcom myši, ktorá vám do ruky sadne lepšie ako touchpad pod prsty, v balení nechýba ani tá.


FOTO - MILAN GIGEL

Notebook MSI Megabook L720 je dokonalou náhradou stolového počítača určeného pre základné použitie bez špeciálnych nárokov na kapacitu diskového úložiska, nadpriemernú kvalitu zvuku či výkon grafiky. Používateľ má pri práci k dispozícii rozmený LCD panel a plnoformátovú klávesnicu, pričom nie je priviazaný k pracovnému stolu a káblom. Akumulátor mu umožňuje tri hodiny práce v teréne a pri práci na napájacom zdroji zastúpi UPS. Nespornou výhodou je i malá energetická náročnosť.

Hodnotenie:

Dostupnosť: http://www.pentask.sk
Orientačná cena: od 39450 Sk s DPH

Najčítanejšie na SME Tech


Téma: Technologické hračky


Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Milan Lasica: Dobre sa na tom smeje, ale žiť v tom nebolo veselé

Celoživotnou ambíciou Milana Lasicu bolo stáť na javisku a povedať niečo, čomu by sa ľudia smiali.

DOMOV

Remiášova vražda sa ešte dá vyšetriť. Pomôcť musia mafiáni

Polícia minulý rok obnovila vyšetrovanie Remiášovej vraždy.

DOMOV

Firma Kaliňákových ľudí, ktorú dotoval štát, skončila

Kaliňák dohadoval pomoc pre Čiernu Horu. Zákazku získal jeho kamarát.

Neprehliadnite tiež

Fotosyntézu spustili v umelej hmote, čistí vzduch a vyrába čistú energiu

Zariadenie zatiaľ vyskúšali len pri modrom svetelnom spektre.

Vypočítali, ako sa dá cestovať v čase, ale stroj postaviť nevedia

Nový výskum navrhuje matematický model, ktorý umožňuje cestovanie v čase.

Na Marse by ľudia mohli bývať v domčekoch z červených tehál

Inžinieri našli spôsob, ako z červenej pôdy Marsu vyrábať odolné tehly.

Dnes nie miláčik, som mŕtva. Keď sa vážky nechcú páriť, predstierajú smrť

Aeshna juncea sa v čase kladenia vajíčok musia brániť pred otravnými samčekmi.

Inzercia - Tlačové správy


 1. Last minute tipy na Kapverdské ostrovy
 2. Voda, kotol, vymknutie: Čo stoja najčastejšie domáce katastrofy?
 3. Žijú, lebo sa nevzdali. Príbehy ľudí bojujúcich za svoje zdravie
 4. Nový Volkswagen Arteon sa predstaví na bratislavskom autosalóne
 5. Last minute dovolenka sa dá kupiť výhodne už teraz
 6. Legendárna Štefánka opäť ožíva pod sieťou Pulitzer family
 7. Päť tipov, kam na predĺžený víkend v máji
 8. Inteligencia vo všetkom
 9. Volvo V90 Cross Country je pripravené na každé dobrodružstvo
 10. Continental spúšťa dlhodobý test pneumatík s vodičmi z Facebooku
 1. Ako efektívne využiť podlahové kúrenie?
 2. Samsung Galaxy S8: smartfón s výnimočným displejom
 3. Túžite byť matkou, ale nedarí sa? Poďme hľadať dôvody!
 4. Last minute tipy na Kapverdské ostrovy
 5. Ako sa menila obľúbená bratislavská štvrť
 6. Nové investičné projekty v Schladmingu s výhľadom na zjazdovku
 7. Podľa M. Borguľu je práca mestskej polície slabá a nedôsledná
 8. Znížená sadzba pri pôžičke v mBank už len štyri dni
 9. Odborníci poradia, komu sa oplatí využívať obnoviteľné zdroje
 10. Katarína (28): Z bývania na Nobelovej mám dobrý pocit
 1. Žijú, lebo sa nevzdali. Príbehy ľudí bojujúcich za svoje zdravie 7 866
 2. Šokujúce: ako sa každý Slovák dokáže ľahko naučiť po anglicky 7 243
 3. Nový Volkswagen Arteon sa predstaví na bratislavskom autosalóne 6 613
 4. Päť tipov, kam na predĺžený víkend v máji 6 168
 5. Last minute tipy na Kapverdské ostrovy 5 741
 6. Legendárna Štefánka opäť ožíva pod sieťou Pulitzer family 5 370
 7. Last minute dovolenka sa dá kupiť výhodne už teraz 5 086
 8. Voda, kotol, vymknutie: Čo stoja najčastejšie domáce katastrofy? 4 969
 9. 5 krokov k vlastnému bývaniu 3 638
 10. Ako sa menila obľúbená bratislavská štvrť 3 038

Už ste čítali?

Domov NajnovšieNajčítanejšieDesktop