MSI MegaBook L720: 17" multimédiá s veľkou klávesnicou

Ak má notebook nahradiť stolový počítač, potom by mal dokázať držať krok s tým, čo stolové počítače skutočne ponúkajú. MSI MegaBook l720 vám ponúkne nielen širokouhlý 17" displej s vysokým rozlíšením, ale i klávesnicu s numerickým blokom. Tým získate mobi

lné domáce kino i plnohodnotné PC bez obmedzení.


FOTO - MILAN GIGEL

Hovoriť pri 17" formáte o mobilite znamená chápať mobilitu vo forme zábavného centra či stolového pracoviska kdekoľvek v byte či na cestách. Narozdiel od systémov s malými uhlopriečkami, ktoré sa zameriavajú na maximálnu prenositeľnosť a nízku hmotnosť s dlhou výdržou akumulátorov, v tomto prípade ide skôr o používateľský komfort bez nutnosti viazať sa k pracovnému stolu. To však neznamená, že notebook nemá používateľovi čo ponúknuť. V tomto prípade je základom bohatá výbava a vyspelá čipová platforma Centrino 2. Na jednej strane získate voľnosť pohybu, na druhej ušetríte elektrinu.


FOTO - MILAN GIGEL

Telo z ABS plastu je čiastočne vystužené kovovým rámom, ktorý pri veľkom formáte poskytuje dostatočnú stabilitu bez kritických slabín. Keďže investícia bude v tomto prípade skôr dlhodobejšia ako krátkodobá, plasty sú volené tak, aby boli pigmentované v celom priereze. Znamená to, že sa nemusíte obávať zošúchania povrchovej úpravy, ktorá pri niektorých notebookoch už po pár týždňoch používania môže znamenať podstatné degradovanie celkovej vizáže. Tvrdený plast veľmi dobre odoláva škrabancom a mechanickému opotrebovaniu, tmavé tóny maskujú možné znečistenie.


FOTO - MILAN GIGEL

Telo notebooku je i napriek veľkej uhlopriečke veľmi tenké, čo podtrháva voľnosť pohybu. Veko s LCD panelom skvele prilieha k základni, pričom uzamknuté je dvojicou bodov s centrálnym posuvným ovládaním. V uzavretom stave je notebook dostatočne chránený pred poškodením pri transporte. Kryt LCD panelu sa neprehýba a tvarovo nedeformuje. Netreba sa teda obávať prípadného prasknutia.


FOTO - MILAN GIGEL

Okrem trojice LEDiek nájdete na čelnom paneli i 3,5mm jack konektory zabudovaného zvukového subsystému, ktoré pri pripojení externej reproduktorovej súpravy môžu pôsobiť ako drobná prekážka - kabeláž pred klávesnicou dlhodobejšie asi nikto nebude akceptovať. Nakonfigurovať ich môžete tak, aby ste využili potenciál vstupov, ale i 6 kanálový digitálny SPDIF výstup pre ozvučenie domáceho kina. Nechýba ani multiformátová čítačka kariet podporujúca formáty MMC, SD, MS a MS Pro, či FireWire rozhranie pre pripojenie kamery, alebo externého diskového úložiska.


FOTO - MILAN GIGEL

Na ľavej bočnici sa nachádza optická mechanika. Výrobca štandardne osádza dvojvrstvovú multiformátovú DVD napaľovaču, voliť je možné i lacnejšie alternatívy. Nechýba dvojica vysokopriepustných rozhraní USB 2.0 a v zadnej časti krytka kabinetu, ktorý je možné osadiť doplnkovým príslušenstvom. USB konektory sú od seba dostatočne vzdialené pre pripájanie stabilných i dočasných periférií bez toho, aby si telá zariadení neprekážali.


FOTO - MILAN GIGEL

Zadný panel je z väčšej časti obsadený akumulátorom a chladiacim systémom. MSI používa pre chladenie riadený tok vzduchu vo vnútorných priestoroch, pričom ventilácia je vybavená tepelným senzorom a doplnkovou "inteligenciou", ktorá zaisťuje tiché priebežné chladenie, namiesto hlučných chladiacich nárazov. V 17" tele je však omnoho jednoduchšie zaistiť efektívne a tiché chladenie, ako v natlačených 12" konštrukciách.


FOTO - MILAN GIGEL

V rukou dostupnej ľavej časti zadného panelu nájdete konektor pre napájanie 19V platformou. Zdroj musí byť pripravený na 65W záťaž, takže v prípade rôznych riešení pre napájanie v automobile či lietadle počítajte s týmto limitom. Nechýba ani 100 megabitové metalické ethernet rozhranie a analógový modem, ktorý môžete využiť ako núdzový prostriedok pre pripojenie k internetu, alebo ako náhradu faxového prístroja. V prípade stabilného stolového umiestnenia nechýba ani rámom spevnený Kensington slot pre uzamknutie a zabezpečenie proti odcudzeniu.


FOTO - MILAN GIGEL

Pravá strana zabezpečuje odovzdávanie tepla z medeného tepelného výmenníka a ponúka používateľovi možnosť periferiálnej rozšíriteľnosti prostredníctvom slotu PCMCIA 2.1 Type II a jedného slotu ExpressCard. Okrem tretieho rozhrania USB 2.0 má používateľ k dispozícii i analógový výstup pre pripojenie sekundárneho monitora a S-VIDEO konektor pre dvojzložkový výstupný videosignál, ktorý môže byť smerovaný do pripojenej veľkoformátovej televíznej obrazovky.


FOTO - MILAN GIGEL

Notebook sa môže pochváliť 17" TFT panelom so Super Glare povrchom, ktorý prostredníctvom tmavého filtra zaisťuje pestré farebné podanie i pri intenzívnom svetle. Lesklý povrch je čiastočne ošetrený proti reflexiám, ak však máte za chrbtom okno, bude pri práci jeho odraz pôsobiť rušivo. Panel má rozlíšenie WXGA+, jas je nastavovateľný pomocou tlačidiel na klávesnici. Pántové uchytenie je kvalitné, rám displeja sa pri manipulácii neprehýba.


FOTO - MILAN GIGEL

Ak pracujete s účtovníctvom, tabuľkami, financiami a číslami, poteší vás integrovaný numerický blok, ktorý dopĺňa plnoformátovú klávesnicu s pohodlnou dostupnosťou tlačidiel. Membránové vyhotovenie klávesnice dosahuje priemer na trhu, problémom môže byť krátky pravý shift, či nezalomený enter. Šípkový navigačný blok je však rozmiestnený tak, aby bol skutočne použiteľný. Nechýba kvalitne vypracovaný touchpad s oblasťou pre skrolovanie a ani štvorica doplnkových tlačidiel rozmiestnených okolo vypínača. V slabej chvíľke sa však môže stať, že si niektorý z nich s vypínačom pomýlite.


FOTO - MILAN GIGEL

Aby bolo chladenie efektívne, telo je postavené na gumových protisklzových nožičkách. Tie poskytujú notebooku dostatočnú stabilitu, pričom možností na zaistenie prúdenia vzduchu je viac ako dosť. K akumulátoru, ktorý poskytne energiu na 3 hodiny prevázky je bezproblémový prístup, rovnako jednoducho sa dostanete i k pevnému disku pod odnímateľným krytom. Centrálny skrutkovaný kryt zaisťuje prístup k ostatným komponentom. Výrobca ho však vybavil trieštivou plombou.


FOTO - MILAN GIGEL

Notebooky sú osádzané 2,5" diskami od Toshiby, ktoré sú vybavené štandardným rozhraním PATA. I keď nepatria medzi najrýchlejšie na trhu a nepodávajú príliš vysoký výkon, sú tiché a ich spotreba v teréne je nízka. Keďže je disk bez problému dostupný, pomocou USB adaptéra môžete kedykoľvek obnoviť z neho dáta i v prípade, ak notebook zlyhá.


FOTO - MILAN GIGEL

Pod stredovým krytom sú umiestnené sloty pre pamäťové SODIMM moduly, procesor osadený aktívnym chladičom s heatpipe transportami a chladenie čipsetu. Ostatné súčasti sú osadené priamo na doske spojov.


FOTO - MILAN GIGEL

Modul pre bezdrôtovú komunikáciu podporuje štandardy IEEE 802.11b/g a BlueTooth, takže používateľ môže bezdrôtovo pristupovať k internetu prostredníctvom hotspotu či smerovača s WiFi rozhraním, ako aj komunikovať s perifériami a ostatnými notebookmi v okolí. I keď používateľ v súčasnosti viac štandardov nepotrebuje, do budúcnosti môže počítať s rozšírením výhradne pomocou USB modulu či dátovej karty. Rádiový modul je súčasťou základnej dosky, takže zbytočne by ste pátrali po slote, ktorý vám v budúcnosti umožní osadenie modulu podporujúceho nové štandardy.


FOTO - MILAN GIGEL

Systém používa pamäte SO-DIMM DDR333, pričom ho je možné osadiť celkovo dvoma modulmi, z ktorých každý môže mať kapacitu 1 gigabajt. Výrobca použil čipovú sadu Intel 915GM + ICH6-M, takže grafický adaptér je integrovaný priamo v northbridgi a využíva pre svoje služby vyhradenú časť operačnej pamäte s dynamickým prideľovaním. Ak vyžadujete vyšší grafický výkon pre hry, budete sa musieť porozhliadnuť po niektorom inom modeli (L725/L715), ktorý je osadený samostatným grafickým akcelerátorom.


FOTO - MILAN GIGEL

Procesorovou platformou sú Intel Pentium M resp. Intel Celeron M s dvojmegabajtovou cache. V prípade že je notebook v záruke a chcete upgradovať jeho procesor alebo rozšíriť RAM, musíte navštíviť autorizovaný servis alebo požiadať predajcu, aby úkon zabezpečil. V ceste vám stojí spomínaná plomba.

Notebook ponúka vysoký výkon pre kancelárske aplikácie, domácu zábavu a mainstream, v dodávke je i predinštalovaný operačný systém Microsoft Windows XP. Predinštalácia obsahuje navyše softvéry PowerDVD, PowerProducer, Power2GO, Midi@Show, PowerDirector a PhotoNow. Všetko je pripravené na okamžité používanie a prácu. Ak ste priaznivcom myši, ktorá vám do ruky sadne lepšie ako touchpad pod prsty, v balení nechýba ani tá.


FOTO - MILAN GIGEL

Notebook MSI Megabook L720 je dokonalou náhradou stolového počítača určeného pre základné použitie bez špeciálnych nárokov na kapacitu diskového úložiska, nadpriemernú kvalitu zvuku či výkon grafiky. Používateľ má pri práci k dispozícii rozmený LCD panel a plnoformátovú klávesnicu, pričom nie je priviazaný k pracovnému stolu a káblom. Akumulátor mu umožňuje tri hodiny práce v teréne a pri práci na napájacom zdroji zastúpi UPS. Nespornou výhodou je i malá energetická náročnosť.

Hodnotenie:

Dostupnosť: http://www.pentask.sk
Orientačná cena: od 39450 Sk s DPH

Najčítanejšie na SME Tech


Téma: Technologické hračky


Hlavné správy zo Sme.sk

KOMENTÁRE

My sme les. Zastavíme katastrofu?

Slovenské lesy miznú, rozšírili sa v nich pilčíci a traktory.

Neprehliadnite tiež

Záhadné Pluto má ešte záhadnejšiu atmosféru

Trpasličiu planétu zrejme neochladzuje plyn, ale pevné častice.

DETSKÁ RUBRIKA

Lelek lesný vidí aj za seba, nemusí ani pohnúť hlavou

Prezývali ho kozodoj, hoci kozy nikdy nedojil.

OBJEKTÍV

Skutočný Iron Man: Vynálezca s oblekom stanovil nový rýchlostný rekord

Oblek poháňa šesť malých prúdových motorov.

Vesmírne kráľovstvo Asgardia vypustilo do vesmíru svoj prvý satelit

Má vlajku a dokonca aj hymnu. Zatiaľ ho však žiadna pozemská krajina či národ neuznáva.

Inzercia - Tlačové správy


 1. 3 pravidlá pre lepší dôchodok
 2. VW Tiguan Allspace: prvé sedemmiestne SUV od Volkswagnu
 3. Moskva alebo Petrohrad?
 4. Jubilejná desiata KOCKA privíta zákazníkov v Starej Ľubovni
 5. Nepríjemná bolesť. Tu sú 3 rady, ako sa jej zbavíte
 6. 5 zaujímavostí, ktoré ste o koži možno nevedeli
 7. Nový Jaguar XF Sportbrake
 8. Ako pracujú poisťováci? Dostali sme sa medzi nich
 9. Špeciálna príloha: Pre budúcich vysokoškolákov
 10. Výhodné a lacné neznamená to isté, ani pri PZP
 1. VW Tiguan Allspace: prvé sedemmiestne SUV od Volkswagnu
 2. 3 pravidlá pre lepší dôchodok
 3. Moskva alebo Petrohrad?
 4. Aké auto si vybrať - nové, zánovné alebo jazdené?
 5. Jubilejná desiata KOCKA privíta zákazníkov v Starej Ľubovni
 6. Nový článokHB Reavis predstavuje projekt Stanica Nivy na veľtrhu
 7. 5 zaujímavostí, ktoré ste o koži možno nevedeli
 8. Nepríjemná bolesť. Tu sú 3 rady, ako sa jej zbavíte
 9. Nový Jaguar XF Sportbrake
 10. Tradičné bratislavské dvory sú späť. V Jarabinkách sú až dva
 1. Moskva alebo Petrohrad? 11 836
 2. Ako pracujú poisťováci? Dostali sme sa medzi nich 4 022
 3. Nepríjemná bolesť. Tu sú 3 rady, ako sa jej zbavíte 2 105
 4. Jubilejná desiata KOCKA privíta zákazníkov v Starej Ľubovni 1 738
 5. Diabetici môžu získať 25-tisíc eur cez nový grantový program 1 597
 6. Nový Jaguar XF Sportbrake 1 440
 7. Špeciálna príloha: Pre budúcich vysokoškolákov 1 080
 8. 5 zaujímavostí, ktoré ste o koži možno nevedeli 1 029
 9. Výhodné a lacné neznamená to isté, ani pri PZP 853
 10. 3 pravidlá pre lepší dôchodok 560