SME
Utorok, 26. január, 2021 | Meniny má TamaraKrížovkyKrížovky

2006 Fifa World Cup Germany - virtuálne MS vo futbale už začali

Futbalová horúčka pomaličky a čoraz nápadnejšie stúpa. Každý, kto vie poriadne hrať futbal a nemá práve zlomenú predpriehlavkovú kostičku či natiahnutý sval, dolaďuje svoju formu niekde pri Ženevskom jazere a každú chvíľu nasadne do autobusu smerom Nemeck

o. Ostatní, ktorým realita dokázala, že to s loptou až tak nevedia, sú už ale tiež v stave najvyššej pohotovosti. Obstarávajú si zásoby piva, slaných zemiakových lupienkov a iných pochutín, vylaďujú svoje televízne prijímače na maximum. Megalomanská akcia sa môže začať.

Čo by to boli chlapci v EA Sports za obchodníci, keby na tento boom nereagovali. A že predávať oni vedia, to nám neustále každý rok dokazujú chrlením množstva titulov meniacich sa niekedy v podstate len číslicou v názve. Pravidelnú porciu už nenásytná svorka pažravých futbalových fanúšikov a predovšetkým hráčov tento rok dostala. Teraz nás však lákajú na dezert v podobe hry 2006 Fifa World Cup Germany. Nie, žiaden doplnok, žiaden datadisk, špeciálna situácia si vyžaduje špeciálnu plnohodnotnú hru. Panstvo, (ak chcete aj dámy) poďme teda okoštovať. S rizikom, že nás bude riadne bolieť brucho.

Skryť Vypnúť reklamu

Teda ešte raz. Pre úplných ignorantov, bláznov, mimozemšťanov....O pár dní sa začínajú majstrovstvá sveta vo futbale. Toť veľavýznamná udalosť, na ktorej by sa chcel akýmkoľvek spôsobom zúčastniť nejeden z nás. Keďže mnohí už máme na jún nejaký program (a EA SPORTS vie všetko!!), je tu jeden spôsob, ako zažiť MS „naživo“ nielen sledovaním TV. 2006 Fifa World Cup (FWC 2006) je tu s oficiálnym logom MS, oficiálnym pohárom, oficiálnymi súpiskami, oficiálnymi loptami. Jednoducho EA majú zas a opäť licenciu na všetko. Od hráčov, ich vybavenia, (myslím dresy, kopačky, sponky do vlasov) až po štadióny, na ktorých sa bude hrať. Okrem samotnej Fify, ktorá sa ocitá, ako už tradične v názve, tu tentoraz spolupracujú s ďalšou významnou inštitúciou. NASA poskytla nejaké fotografie, aby správnemu futbalu naozaj nič nechýbalo. Všetko to znie dobre. Ale bude sa hrať aj futbal...

Skryť Vypnúť reklamu

Ako som už bol naznačil, FWC 2006 je samostatnou hrou, teda nie datadiskom k Fife 2006 . EA Sports to občas spraví. Ak sa chystá naozaj niečo veľké, tak ku klasickej každoročnej Fife vypustí ešte nejakú špeci Fifinku. Či to je dobré, posúďte sami. Možno si spomeniete na podobné počiny zamerané na EURO alebo Ligu majstrov a čo nové ponúkli tieto hry.
FWC 2006 však bude iná, s vylepšeným ovládaním, inteligenciou, opäť bude reálnejšia, hráč bude mať znova väčšiu kontrolu nad hrou (čo väčšiu, absolútne najväčšiu), plná inovácií. To sú aspoň predstavy autorov.
No to sa nechce veriť, tak sa radšej na to bližšie pozrieme. Poporiadku. Každá hra by mala mať intro, nejaké to úvodné video, ktoré by nás voviedlo do príbehu, oboznámilo tak trochu s tým, o čo v hre pôjde. Aj FWC 2006 ho má, začína sľubne, ale potom upadá do priemeru. Zostrihané obrázky z hry s meniacimi sa dresmi...Čakal som niečo zaujímavejšie a originálnejšie. Nepíšem tu o úvodnom videu len tak samoúčelne. Takto podobne by sa v skratke dala charakterizovať celá hra. Začína sľubne.

Skryť Vypnúť reklamu

Veľmi príjemne na mňa zapôsobilo úvodné menu hry. Po predchádzajúcich skúsenostiach som nepredpokladal nič priveľmi pozitívne, ale ostal som milo prekvapený. Vcelku invenčné, zaujímavo grafický a výtvarne riešené. Ponúka rýchly a prehľadný spôsob ako sa dostať k jednotlivým herným možnostiam. Herných módov je viac, pozastavím sa nad tými, ktoré ponúkli niečo nové. Čo sme snáď v predošlej verzii nevideli.
Samozrejme, nechýba tu priame vhupnutie do hry klasickým jednoduchým zápasom. Trénovať svoje schopnosti môžete v practice móde, hráčov si vyberať v tímovom manažmente. Existuje tu multiplayer či online hra cez internet.
Najviac asi každého zaujíma to, kvôli čomu bola táto hra prvoplánovo vyrobená. Teda majstrovstvá sveta. Aj tu autori pripravili viacero možností. Základom je to či sa chcete na MS prebojovať sami alebo chcete byť priamo tam. Teda pokojne sa môžete Španielom revanšovať za vyradenie v barážovom dueli kvalifikácie. Skupiny môžu ostať autentické, možno si ich tiež náhodne porozhadzovať. Už v tejto časti sa vyskytuje pozoruhodný prvok. Virtuálny futbalový magazín prichádza s rebríčkom tímov, štatistikami. Vylepšuje to atmosféru spoločne s rôznymi vyjadreniami trénerov po zápasoch, ktoré môžete tiež sledovať. Po napínavých a dobre zvládnutých súbojoch v kvalifikácii čaká zaslúžená odmena. Futbalové Nemecko a s ním aj všetka paráda MS. Blesky fotoaparátov, konfety, balóny. Štadióny sa odprezentujú efektným spôsobom (v tomto prípade sa využili asi vesmírne snímky spomínanej NASY :). Po víťaznom zápase si možno vychutnávať tóny národných hymien. Okrem iných aj slovenskej, zahranej orchestrom pod dirigentskou taktovkou Petra Breinera (to naozaj). K potešujúcim detailom a pozitívnym zmenám patrí aj krátka zaujímavosť o krajine, proti ktorej hráte pred každým zápasom.

Skryť Vypnúť reklamu

Ďalším avizovaným a očakávaným módom je Global Challenge. Je to akýsi návrat do histórie MS. Dostávate sa do rozbehnutých pamätných zápasov a plníte rôzne úlohy, ako otočiť skóre, vyhrať o tri góly, ubrániť výsledok a podobne. Jednoducho prepísať futbalovú históriu. Za to následne dostávate body, rovnako ako za iné momenty v hre (prvá výhra, hetrik, čisté konto atď.) Za tieto body sa dajú „zakúpiť“ špeciálne vylepšenia ako ďalšia, špičková, obtiažnosť, hra bez rozhodcu, turbo mód a podobne alebo odomknúť niektorých hráčov- klasikov, známe tváre minulosti jednotlivých družstiev, dresy, kopačky, lopty. V možnostiach hry nájdete ešte penaltový rozstrel, penalty sú riešené inak, ako tomu bolo doposiaľ a „lounge“ – treba k tomu nejakého ochotného a menej zručného spoluhráča ako vy s vlastným ovládaním a zahráte sa na jednom počítači. No a výpočet možností v menu hry sa končí „fifa worldcup.com zone“, čo nie je nič iné , ako video prezentovanie miest a štadiónov, kde sa MS uskutočnia.

Skryť Vypnúť reklamu

GRAFIKA 7 / 10
Nemôžem si pomôcť. Grafické spracovanie dvoch relevantných futbalových simulátorov mi v posledných ich vydaniach príliš dych nevyrazilo. Neviem, či obe firmy natoľko čakajú a čakali na otvorenie trhu s novým hrernými konzolami, ale mám dojem, že na grafike veľmi nepracovali. No, aby bolo jasné, ono tá grafika vôbec nie je zlá, tradične je veľmi dobrá. Ale osobne mi v tom chýba nejaký vývoj. Mám dojem, že ostáva na rovnakej úrovní, grafický engine sa nemení, občas pribudnú nejaké efektíky, detaily, ale nič prevratné sa nekoná. Aj FWC 2006 má svoje silné a slabšie stránky. Predovšetkým je tu viac nových animácií, pohyb mi pripadá prirodzenejší a štadióny sú prepracované naozaj veľmi pekne. Svetlo pôsobí efektne, hoci niekedy ostrejšie kontrastné tiene sťažujú orientáciu na ihrisku. Hráčov možno celkom jednoducho podľa svojho zovňajšku rozoznať (dokonca aj v tíme Slovenska sa na seba podobajú Németh či Mintál), brankári sa hybu reálnejšie.

Skryť Vypnúť reklamu

Stále sa však niekde objavia strach nahaňajúce textúry, najmä za bránami sú nejaké ťažko identifikovateľné predmety a na to, že sa v zábere vyskytujú najmá pri spomaľovačkách dosť často, sú mierne povedané otrasné. Diváci, tento večný problém pretrval (ha, inak by nebol večný). Masa gigantických farebných pixelov s rafinovaným pohybom ani len nepredstiera tretí rozmer. Najmä pri pohľade zblízka. Vlastne, aby som bol presný, v hre sú asi dve animácie s trojrozmernými divákmi, nepochybne ich po krátkom čase objavíte. Ešte by som spomenul trávnik, ktorý mal byť spracovaný lepšie. Pri tejto nevýraznej ploche si niektorí budú musieť pomôcť existujúcimi záplatami. Súčasťou hry je teda nadpriemerná grafika, ktorá skôr poteší ako nahnevá, hoci má ešte veľa priestoru na zlepšovanie. Hardwerovými požiadavkami tak aspoň hra stále ostáva pri zemi.

Skryť Vypnúť reklamu

INTERFACE 7 / 10
Výtvarné spracovanie hry sa mi celkom pozdáva. Ako som spomínal, menu je prehľadné, štýlové, moderné. K modernosti však samozrejme dnes už patrí aj konzlovitosť ovládania. Toho sa už zrejme nezbavíme. Napriek tomu, je to celkom fajn. Pri výbere tímov sa každý štát zobrazuje na zemeguli, čo je tiež zaujímavý prvok, ktorý určite bude plniť svoj účel najmä na americkom trhu :). Ovládanie hry v samotnom zápase sa veľmi nezmenilo. Ponúka pri dobrom zvládnutí dostatočné množstvo možností, ako zakladať a zakončovať akcie. Trochu sa zlepšili prihrávky, najmä tie do pohybu, českou uličkou sa dá celkom jednoducho a možno až pričasto dostať do samostatného úniku. Rozhodne je to trochu slobodnejšie a góly padnú z rôznych pozícií, hoci japonský PES „šteká“ o dosť lepšie (rafinovaná šifra).

Skryť Vypnúť reklamu

Počítačový súper si však dosť tvrdohlavo presadzuje svoj spôsob hrania, akoby podľa nejakej nalinkovanej osnovy (žeby taktika?), ale to sa už týka aj AI. Každopádne, FWC2006 je šitá na mieru pre hru s gamepadom, ale dá sa to hrať aj klávesnicou. Ovládanie je oproti Fife 2006 zmenené len minimálne, snaží sa hráčovi poskytnúť čo najväčší priestor na tvorivosť, hoci nie je to ani zďaleka riešené ideálne.

HRATEĽNOSŤ 7 / 10
Možno je to spôsobené aj stupňujúcou sa atmosférou majstrovstiev sveta, ale FWC2006 ma nejaký čas celkom slušne bavila. Osvedčený model MS spoločne s fungujúcim systémom kvalifikácií istú chvíľu zaujme. Niektoré novinky, ktoré sa v hre vyskytujú určite potešia, a preto FWC 2006 má šancu byť pre niekoho úspešnou hrou. Niekomu, najmä hráčom, ktorí sú dobre zoznámení s predošlou verziou, neponúkne veľa nového. Fyzika prostredia je opäť o trošku reálnejšia, lopta sa gúľa, nie je nalepená na nohe, občas nepočúvne, odskočí. Je tam ale stovka hviezdnych futbalistov, ktorým sa to veľmi nestáva. Práve naopak, s loptou to vedia, dokonca pre nich typickým spôsobom.

Skryť Vypnúť reklamu

Rozhodca píska o čosi presnejšie. Neváha vytiahnuť kartu a v prípade škaredého zákroku zozadu bez zľutovania posiela hriešnika pod sprchy. Celkom ma prekvapilo, keď som si všimol, že neprehliadne ani ruku. Fifa ostáva futbalom skôr efektným, arkádovým, na prvý pohľad zábavným, ale ide skôr o zábavu okamžitú, vcelku však krátkodobú. Ak to už nie je realita, má to aspoň štýl.

MULTIPLAYER  
2006 Fifa World Cup Germany obsahuje viacero módov ako si zahrať obľúbený futbal proti živým protivníkom. Samozrejeme, pocit je celkom iný, dostáva to náboj, duely sú prestížnejšie. Zapojiť sa do komunity internetových hráčov sa môžete v možnosti Online v hlavnom menu. Bohužiaľ, multiplayer som nemal možnosť celkom dôkladne testovať. Odohral som len pár jednoduchých „priateľských“ zápasov po lokálnej sieti, čo hra samozrejme tiež podporuje. Existuje aj možnosť Lounge, ktorá by mala umožňovať zahrať si s viacerými spoluhráčmi cez jeden počítač.

Skryť Vypnúť reklamu

ZVUKY 8 / 10
Skandovanie, polesk, oslavné chorály, pískanie, hučanie, bučanie, chrčanie...Všetko je na MS od EA Sports spracované kvalitne. Zvukovým efektom naozaj nie je možné veľa vytknúť. Snáď len zvuky lopty, hráčov, konštrukcie brány priamo zo zápasu mohli boť trošku výraznejšie. Komentár je, myslím, na úrovni. Niekedy monotónnejší, inokedy temperamentnejší. Zvyčajne správne reagujúci na to, čo sa deje na ihrisku, dokonca niekedy pridá niečo z histórie majstrovstiev sveta. Zvuková stránka je teda štandarne prepracovaná takmer dokonale.

HUDBA 9 / 10
Ak som kdesi vyššie spomínal licencie takmer na všetko, ktorými EA Sports disponuje, týka sa to aj hudby. Každý máme iný vkus, ale hudba a samotná hra sa výborne dopĺňajú. Futbal sa hrá do rytmu hudby a naopak. Navyše hudba sa tam nájde z rozličných končín sveta. Riadny šok som zažil, keď som začul v úvodnom menu drumbľu, aspoň sa mi to tak zdalo. Teda ten malý polkruhový kovový nástroj, ktorý vydáva charakteristický zvuk pripomínajúci folklór severozápadného Slovenska. Žiadne prekvapenie sa však nekoná, nastupujú klasické tanečné rytmy typické pre futbalovú športovú hru.

Skryť Vypnúť reklamu

NÁROČNOSŤ & INTELIGENCIA 6 / 10
Ako v každom futbale zväčša platí (ak sa nerozhoduje niekde mimo ihriska), kto dá viac gólov, vyhrá. Vo svojej podstate jednoduchá záležitosť, niekedy však ťažšie realizovateľná. V tom je krása tejto hry a v tom by to mohol a mal napodobniť aj poriadny futbalový simulátor. Hoci je náročnosť v hrách vcelku relatívny pojem, dovolím si povedať, že toto špeciálne vydanie Fify zaostáva za očakávaniami. Mojimi určite. V hre sú voľne dostupné štyri obtiažnosti, ktoré sa dajú za krátky čas prelúsknuť. Ako špeciálny bonus si za získané body môžete odomknúť výnimočný piaty stupeň obtiažnosti. S kombináciou s módom Global Challenge je to predsa istá výzva aj pre zdatnejších hráčov.

S inteligenciou počítačového protihráča je to trochu horšie. Séria Fifa od EA Sports sa borí s problémom prílišnej šablónovitosti už dlhší čas a vyriešené k spokojnosti to nie je ani tentokrát. Spočiatku si budete lámať hlavu nad tým, ako získať prevahu v poli, pretože váš súper si zdatne drží loptu krátkymi prihrávkami a technickou hrou. Postupom času ale dôjdete na to, že je to vlastne len také samoúčelné a neškodné hranie sa. Veľmi často sa stáva, že aj pri rodiacej sa šanci si súper zmyslí, že si povedzme v brejku hru opäť spomalí, vráti sa prihrávkami dozadu a hodí si typickú dlhú loptu niekde na celkom inde.

Skryť Vypnúť reklamu

Na druhej strane, dostať sa do príležitosti, samostatného nájazdu na brankára ešte nebol azda nikdy tak jednoduché, ako tomu je teraz. Aj na najťažšej obtiažnosti sa dá v správnom momente prestrčiť prihrávka na voľného útočníka. Takto je pomerne jednoducho prekonávať brankárov súpera. Obrana v tomto smere vôbec nepracuje veľmi kvalitne, osobná vlastne ani neexistuje. Hráči tam len stoja v jednej línii a pozične bránia svoj priestor. Časom preto budete asi odkázaný na hru po sieti proti nejakému živému protivníkovi, ktorý dokáže viac preveriť vaše schopnosti.

ZÁVEREČNÝ VERDIKT 7,3 / 10
Skutočné majstrovstvá sveta v Nemecku trvajú jeden mesiac. Je viac než pravdepodobné, že tento čas presedíme pred televízorom a budeme sa kochať nápaditou hrou, futbalovou myšlienkou. 2006 Fifa World Cup Germany vás určite na takéto dlhé obdobie nechytí, ale to neznamená, že sa pri tejto hre nedá celkom kvalitne chvíľkovo odreagovať. Dá. Ak ste nehrali hru Fifa 2006 a máte radi futbal, tak by ste to mohli skúsiť. Podobne fanúšikovia Fify tu nájdu spestrenie a nejaké vylepšenia. No ak ste Fifu 2006 hrali a veľmi vás nenadchla, počkajte si radšej na nový ročník. Pod obalom MS sa skrýva predsa len podobný herný systém s naznačením, že by to mohlo byť zase raz lepšie. Veľká udalosť si žiadala špeciálne vydanie, z MS treba vyžmýkať, čo sa dá. FWC 2006 nie je zlou hrou, nie je ani výbornou. Určite lepšou ako doterajšie extra porcie k EURU či Champions League.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Daniel Lipšic.

Krajniak a Lipšic sa poznajú dekády.

9 h

Má jeden z kandidátov aj špeciálne zaobchádzanie?

6 h

Neprehliadnite tiež

Digitálna rekonštrukcia Psittacosaura ilustruje, ako zviera využívalo kloaku na signalizáciu počas dvorenia.

Vedci našli zachovanú kloaku.

11 h
Desiatky robotických postavičiek Robi, ktoré si mohli zostrojiť čitatelia japonského časopisu DIY. 34-centimetrov vysoký a jeden kilogram vážiaci robot Robi rozpoznáva vyše 200 japonských fráz, dokáže chodiť, tancovať, behať a hrať futbal.

Roboty sa na ľudí začali podobať.

14 h
Demänovská jaskyňa Slobody

V tomto roku uplynie 100 rokov od objavenia Demänovskej jaskyne slobody.

16 h
Na fotografii je možné vidieť úkaz slnečnej korony na oblohe.

Ide o piatu zverejnenú fotografiu Tomáša Slovinského.

16 h

Inzercia - Tlačové správy

 1. Za špičkovým produktom na podporu imunity sú talentovaní Slováci
 2. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 3. Ochrana prírody na Slovensku má nové ocenenie
 4. Ako spoznať ekologickejšie potraviny? Radí odborník
 5. Absolventi Paneurópskej vysokej školy majú takmer najvyšší plat
 6. Pandemická kríza urobila obrovské PR online vzdelávaniu
 7. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
 8. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 9. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 10. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 1. Za špičkovým produktom na podporu imunity sú talentovaní Slováci
 2. Ochrana prírody na Slovensku má nové ocenenie
 3. Ako spoznať ekologickejšie potraviny? Radí odborník
 4. Budovanie zelenej značky
 5. Arval Slovakia: Spoliehajú na nás firmy z kľúčových sektorov
 6. INEKO: Základná škola v Svätom Jure je najlepšia na Slovensku
 7. Absolventi Paneurópskej vysokej školy majú takmer najvyšší plat
 8. Pandemická kríza urobila obrovské PR online vzdelávaniu
 9. Operatívny lízing zmierni dopady krízy na váš biznis
 10. Stravné pre živnostníkov teraz najvýhodnejšie
 1. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste? 42 816
 2. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 23 933
 3. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji 15 941
 4. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 9 172
 5. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 8 722
 6. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 8 638
 7. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 7 496
 8. Ohlúpli sme počas Covid roka? 7 401
 9. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 391
 10. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 7 249