SME

Epidémia AIDS sa začala u šimpanzov z južného Kamerunu

Epidémia AIDS doteraz zabila 26 miliónov ľudí, ďalšie desiatky miliónov sú nakazených vírusom HIV. Podľa štúdie, ktorú zverejnil americký časopis Science, sa AIDS preniesla na človeka zo šimpanzov, žijúcich v južnom Kamerune.

Tieto šimpanzie mláďatá, pochádzajúce z Demokratickej republiky Kongo, chceli v uplynulom roku pašeráci nelegálne previezť z Kene do Nigérie, polícia ich však zhabala. Pašeráci ani netušili, akému riziku sa vystavujú. FOTO - TASR/AFP

Epidémia AIDS doteraz zabila 26 miliónov ľudí, ďalšie desiatky miliónov sú nakazených vírusom HIV. Podľa štúdie, ktorú zverejnil americký časopis Science, sa AIDS preniesla na človeka zo šimpanzov, žijúcich v južnom Kamerune.

Z džungle do Kinshasy

Vedci našli u šimpanzov v južnom Kamerune vírus, podobný HIV. Štúdia zo Science, o ktorej informovala internetová verzia Nature, teda potvrdzuje dlhodobý predpoklad: naši najbližší príbuzní sú prirodzenou liahňou vírusu vo voľnej prírode. Tento objav je silným argumentom pre teóriu, že prví ľudia, ktorí sa nakazili chorobou AIDS, sa dostali do styku s krvou divokých šimpanzov v juhokamerunskej džungli. Odtiaľ sa vírus rozšíril do neďalekého mesta Kinshasa v Demokratickej republike Kongo a potom do celého sveta.

Vedci vedeli, že zopár jedincov poddruhu šimpanza Pan troglodytes troglodytes, žijúcich v zajatí, má vírus opičej imunodeficiencie (SIV). SIV je opičou verziou HIV, nebolo však jasné, ako k nemu šimpanzy zo zoo prišli. Lepší dôkaz, že pandémia AIDS sa začala u šimpanzov v džungli, by poskytlo vystopovanie vírusu SIV priamo u opíc z pralesov západnej Afriky.

Preto sa vedci na čele s Beatrice Hahnovou z Alabamskej univerzity v Birminghame (USA) vydali do Kamerunu, aby našli trus príslušníkov poddruhu šimpanza Pan troglodytes troglodytes. Nádeje, že vírus objavia, boli sľubné. Pred pár rokmi totiž našli iný typ vírusu SIV u rôznych poddruhov divokých šimpanzov žijúcich vo východnej Afrike, ktorý sa však líšil od typu vyskytujúceho sa u ľudí.

35 percent šimpanzích prenášačov

Tím Beatrice Hahnovej odobral v Kamerune 446 vzoriek trusu primátov, v ktorých našiel prítomnosť protilátok na vírus SIV a tiež stopy jeho genetickej sekvencie. V 34 prípadoch nájdená protilátka reagovala s antigénom vírusu HIV-1, a 12 vzoriek nešlo takmer odlíšiť od ľudského vírusu. Vedci vypočítali, že približne 30-35 % šimpanzov sú jeho prenášačmi.

Podľa Hahnovej to nevyzerá, že by vírus spôsoboval šimpanzom nejaké problémy, pretože nakazené šimpanzy v zajatí nemajú poškodenú imunitu. "Veľa ľudí sa snaží zistiť, prečo to tak je," hovorí Paul Sharp, virológ z Nottinghamskej univerzity v Anglicku, ktorý na štúdii spolupracoval.

Vírus sa zrejme preniesol na ľudí v dôsledku lovu šimpanzov. Najpravdepodobnejšia cesta prenosu je kontakt ľudí s infikovanou krvou a inými telovými tekutinami mŕtvych zvierat. Nie je zatiaľ jasné, ako sa vírus u opíc vyvinul. Podľa Sharpa je však možné, že pochádza z dvoch vírusov opíc, ktorými sa šimpanzy živia.

Pravdepodobný scenár

Stopovanie počiatkov ľudskej pandémie určilo za jej epicentrum Kinshasu. Prvá krv infikovaného človeka sa tu objavila už v roku 1959. Vírus sem museli priniesť nakazení ľudia, lebo, ako si zažartoval Sharp, "šimpanzy po uliciach v Kinshase nechodia".

Túto teóriu podporuje fakt, že rieky, ako prvotné dopravné cesty v hustej africkej džungli, ponúkajú jednoduchý spôsob cestovania z južného Kamerunu do Kinshasy. Len čo sa tam HIV dostal, mohol sa v meste začať šíriť medzi ľuďmi. Takýto scenár však nebude vôbec jednoduché s určitosťou potvrdiť. "Hovoríme tu o udalostiach, ktoré sa odohrali pred viac ako 75 rokmi," podotýka Sharp.

Zdá sa byť viac-menej náhoda, že práve tento vírus sa stal strašiakom pre celú Zem. HIV-2, o ktorom sa predpokladá, že pochádza z opice mangabej (Cercocebus atys), tiež spôsobuje ľudskú formu AIDS, vyskytuje sa však takmer výhradne v západnej Afrike.

(der)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu