
vérových výrobcov Business Software Alliance.
Zo softvéru, ktorý sa inštaluje do počítačov, bolo minulý rok celosvetovo nelegálnych 35 percent rovnako ako v roku 2004. Straty tým spôsobené sa však zvýšili o 1,6 miliardy dolárov, pretože tržby v odvetví celkovo rastú.
Správa ukázala, že podiel nelegálnych programov minulý rok klesol v 51 z 97 štátov a zvýšil sa v 19 krajinách. V Spojených štátoch, západnej Európe a Japonsku zostáva miera počítačového pirátstva skoro rovnaká. V 15 z 18 krajín strednej a východnej Európy tento podiel klesol. Dáta pre správu asociácie zostavila IDC, agentúra zaoberajúca sa prieskumom svetového trhu informačných technológií.
V Číne minulý rok klesol podiel pirátskeho softvéru na 86 z predminuloročných 90 percent. O štyri percentné body sa zmiernil tiež v Rusku, a to na 83 percent. Na Ukrajine sa tento podiel znížil o šesť percentných bodov na 85 percent a v Maroku o štyri percentné body na 68 percent.
Z jednotlivých krajín spôsobujú softvéroví piráti najvyššie straty v Spojených štátoch, aj napriek tomu, že je v USA najnižší podiel nelegálnych programov na svete. Tento kontrast vzniká veľkosťou amerického trhu, kde mal pirátsky softvér vlani podiel 21 percent, ale straty tým spôsobené dosiahli 6,9 miliardy dolárov.
Druhá bola Čína, kde predošlé tržby dosiahli 3,9 miliardy, a tretie Francúzsko so stratami 3,2 miliardy dolárov. Vo Francúzsku dosahuje podiel pirátskeho softvéru 47 percent, napísala agentúra AP.