SME
Utorok, 19. január, 2021 | Meniny má MárioKrížovkyKrížovky

Buzz: The Big Quiz - nový súťažný kvíz začína

V sále doznel potlesk a ticho bolo náhle prerušené hlasom moderátora: „Aké hodnotenie dostala spoločenská hra Buzz: The Big Quiz na Playstation 2 v recenzii hry.sme.sk?“ Začnú tykať hodiny, plynúce sekundy hrajú riadne na nervy. Bzzzzzzzzzzzzzzzzz, pretne

nechutný zvuk nečakane tikot a obrazovka zhasne.

Dobre, bzzzzz nie je najvhodnejším vyjadrením stlačenie gombíka, ohlasujúce hráča ochotného odpovedať. Bzzz totiž robia usilovné včeličky, ktoré nám robia medík, ale vymyslite niečo lepšie. Respektíve niečo lepšie, aby sa Slavo nezačal oháňať svojim sofistikovaným slovníkom, plným zaručene múdrych slov, ktorým nielenže nerozumiem, ale nedokážem ich ani len vysloviť (ok, čo takto sofistikované "ty pako jeden sprostý!" - tomu rozumieš? - pozn. Slavatar). Tak ma prosím pekne nebite, prihlásený súťažiaci totiž môže byť rád, že sa obrazovka ponorila do čierno-čiernej tmy, kde by mal problémy aj vykosený Win... ach, Vin Dízel... sakra, dnes tá recenzia bude zúfalá ako hranie The Big Quiz. Vidíte a mám to z krku.

Skryť Vypnúť reklamu

Nemôžem povedať, že nápad hry Buzz je zlý. Okrem disku s hrou totiž dostanete v balení aj štyri takmer ergonomicky tvarované ovládače v štýle súťažných kvízov a máte možnosť preveriť si svoje vedomosti pri tradičných kvízových otázkach v rôznych úlohách. Za nápad si tvorcovia zaslúžia moju zbierku ľúbostnej poézie, o tom niet pochýb, lenže v tomto prípade nekríva len prevedenie, ale aj niektoré hrateľnostné aspekty – dobre, Slava s jeho slovníkom netromfnem, ale viete koľko času mi zabralo spomenúť si na slovo aspekty? Prvého Buzza som mal možnosť spoznať vďaka hudobnému kvízu a dokonca ste si o ňom mohli prečítať aj zážitky. Moja radosť pri obdržaní The Big Quizz nemala pri spomienke na predošlé krvavé (doslova, ženské nechty sú ženské nechty a teraz nemyslím tie svoje) súboje. Lenže predošlé chybičky krásy ostali a k nim pribudla aj nuda. O tom však v hodnotiacej časti, teraz si vysvetlíme ako vlastne hra prebieha.

Skryť Vypnúť reklamu

Nikomu nebude určite proti srsti, ak vynechám tradičné položky typu rýchla hra (všetko sa zvolí automaticky), výber daného módu a podobne. Radšej sa zameriam na vedomostné súboje v najobsiahlejšom móde. Stačí si zvoliť svojho animovaného favorita (privítajú nás niektorí starí známi, doplnení o nové ksichty), zvolíme si farbu ich handier, zvuk bzučiaka, meno a hor sa počúvať otravné reči a súťažiť. Na prvý pohľad je hra rozdelené do rôznorodých sekcií, avšak ani po zatvorení oboch očí nemám dojem, že niektoré mohli byť pokojne vypustené. Fajn, na úvod nás čaká „len“ určenie správnej odpovede, pričom nezáleží na čase rozmýšľania, lenže neskôr je dôležitá aj rýchlosť odpovede (kto skôr správne označí odpoveď, berie viac ako pomalší), prípadne sa najprv musíte prihlásiť (poznáte z Riskuj a podobných záležitostí, ktoré radšej ani neviem ako sa volajú). Pass the Bomb je pre mňa osobne podivná vec, ktorá je značne nefér – po správnej odpovedí sa bomba presúva na ďalšieho hráča, pričom bomba vopred určený limit a komu bomba vybuchne, príde o pekných pár bodíkov. Odpoveď na otázku v podobe označenia jedného zo štyroch obrázkov (napr. V ktorom meste sa nachádza tá a tá vec?) vyzerá taktiež zábavne. Postreh si overíte pri slideshow – screeny sa menia a najrýchlejší ohlásením sa na správnom obrázku (napr. Kto hral v tom a tom filme tú a tú postavu) vyhráva. Alebo hviezdičkový systém... dobre, asi by som pri novom dizajne nemal veľmi spomínať hviezdičky, pretože na mňa mieri podozrivo vysoký počet strelných zbraní... Takže nejaký (a určite nie hviezdičkový) systém vám dá tri životy a ak o ne prídete, vypadávate z hry. Správne odpovedajúci hráč si môže vybrať obeť, ale nie je to tak jednoduché, pretože kurzor behá z ikoniek hráčov vcelku rýchlo a pri niektorých „trefách“ som si skoro jazyk odhryzol. Na druhú stranu môžete provokovať protihráča klamným stláčaním svojho buzzeru, čím si síce vyslúžite tresnutie po hlave (ten lepší prípad), no ušetríte jednu hviezdi... ehm... život. Posledná možnosť je postupné odkrývanie obrázku. Určite to poznáte, na začiatku je screenshot rozmazaný ako váš pohľad po väčšom množstve požitého alkoholu, než nariaďuje zdravý rozum a je na vás, aby ste rozoznali „čo tam, dopekla, je?“ alebo povedzme správne označili možnosť „z čoho je vyrobená vec na obrázku?“. Všetko demonštračné príklady, poďme na hodnotenie.

Skryť Vypnúť reklamu

GRAFIKA 4 / 10
Komixové grafické spracovanie ostalo až na isté výnimky totožné s predchodcom a to neveští nič dobré. Nie, že by som potreboval v kvízových hrách fotorealistickú grafiku, ale každá postavička má zúfalo malé množstvo animácií. Dokáže sa radovať, dokáže smútiť, ale všetko je to príliš umelé, rovnako je na tom aj sterilné prostredie. Okrem animovaných postavičiek sa totiž na scéne nič nemení, len občas moderátor skáče ako besný alebo sa váľa po zemi. Dôvod? Netuším, ale zrejme to vyzerá cool, tak to tam máme. Zúfalo detailné textúry nebudem príliš spomínať, to vidíte aj sami, otázkou zostáva, dokedy nám to bude stačiť. Mne sa podobný druh kopírovania hier doslova protiví (výnimkou je snáď len Singstar), ale ďalší jeden neduh Buzzovi ostal – nemôžete preskočiť väčšinu animácií. Pre niekoho možno banalita, ale tých pár sekúnd sa zakaždým nazbiera a nútene počúvať moderátorove „vtipné“ poznámky nemusím po treťom opakovaní. Lenže tvorcovia sú zrejme iného názoru a aby to vyzeralo ako v skutočnom kvíze, zažijeme kopec nudy pri dokola sa opakujúcich videách a neustálemu čakaniu, než sa spustí ďalšie video. Biedne spracovanie a človeku ani nedovolia, aby si to utrpenie skrátil.

Skryť Vypnúť reklamu

INTERFACE 8 / 10
Ovládanie síce nie je dokonalé, ovládače by jednoznačne mohli byť oveľa viac ergonomickejšie, no na druhú stranu je to stále novinka. Funkčná novinka a na gamepad nemusíte vôbec siahnuť, všetko vyriešite pomocou buzzeru. Čo chcete vedieť viac? Veď len stláčate farebne odlíšené štyri gombíky, prípadne jedno veľké červené tlačidlo.

HRATEĽNOSŤ 5 / 10
Celkový dojem z hrateľnosti je skrz naskrz priemerný, hoc myšlienka je to rozhodne zábavná. Dokonca by som sa odhodlal i nefrflať na nemožnosť preskočenia nudných pasáží, ale celé hranie je nudné. Môže za to hlavne veľmi vysoká náročnosť, ktorá občas značne deprimuje, pretože otázky sú možno primeraným sústom pre americké, prípadne anglické publikum, ja som často nechápal koľká bije. Navyše mi väčšina módov pripadá tak trochu zbytočná a jedinú poriadnu zábavu tak vytvorilo postupné odhaľovanie obrázku. Inak sa zmes neskutočne biedneho humoru moderátora zlieva do neskutočne šedého nápoja spánku. A to môžem rovno zabudnúť na niektoré podivné úkazy ako nekorešpondujúce obrázky s danou témou, prípadne sa ich dotýkajú len okrajovo, zúfalé otázky typu „čo je to za skladbu?“ alebo „kto to nahral?“, keď moderátor hrá na elektronických varhanoch. Otázky sa neopakujú, to nie, obrázky však áno a korunu tomu všetkému podľa mňa dodáva totálne nepriateľský mód s bombou. Nielenže musíte čakať, kým tajomný hlas v pozadí otázku dopovie (text vidíte ihneď) a až potom môžete zvoliť odpoveď, ale vy ani netušíte koľko času vám ostáva, pretože sa to nedá odhadnúť ani zo zvukového sprievodu! Podobných maličkostí by sa dala nájsť fúra, ale najväčšie zakopnutie je podľa mňa pre našinca neznáme oblasti otázok.

Skryť Vypnúť reklamu

Je to tak trochu škoda, pretože človek neznalý by mohol mať pocit, že sa predvedie pred priateľmi a zabaví ich pri super modernej spoločenskej hre. Je to výhodnejšie, pretože nie všetci si trúfnu začať bliakať pri Singstare, no pri The Big Quiz vám začnú priatelia príliš rýchlo poškuľovať po dverách a najkratšej trase ako sa vypariť niekam, kde je zábava. Je akési podivné, v hudobnom kvíze bol akýsi duch nadhľadu, zábavy, ktorý sa pridaním vážnych tém a otázok úplne vytratil, či pretransformoval do trápneho a doslova nevhodného humoru.

MULTIPLAYER 7 / 10
Pri kvíze sa môžete zabaviť aj sami, no čo si budeme nahovárať, je to ako so sexom. Mno, to som asi nepoužil najlepší príklad, pretože Buzz si užijete, keď vás je čo najviac. Verím, že sa chápeme, The Big Quiz je určený výhradne pre viacerých hráčov, samotár zaspí pri obrazovke po prvej sérii otázok.

Skryť Vypnúť reklamu

ZVUKY 8 / 10
Zvukov príliš mnoho nie je, vlastne sa dá povedať, že okrem prihlásenia hráča (desiatky podivných samplov od kikiríkania kohúta po klaksón) sa všetky audio efekty presunuli k dabingu. Buzz je ukecaný, jeho fráz však nie je veľa. Jeho šarmantná a červenovlasá asistentka sa vám predstaví maximálne tak na začiatku nového kola, kedy vám zodpovedne (znovu a znovu) vysvetlí princíp. Najviac preto treba naťahovať krky za hlasom, ktorý vám predčítava otázky – zrozumiteľný, chladný, mužský. V skratke by hádam aj stačilo.

HUDBA 2 / 10
Ono by to s hudbou nemuselo dopadnúť až tak biedne, keby tam vôbec nejaká bola. Občas zahrá pri niektorej súťažnej otázke Buzz, ale inak je typicky televíznych melódií dosť málo. Nie, že by som si ich spieval pod sprchou a tu-du-tu-duuuuuu nepovažujem za najgeniálnejší grif, ale aspoň by to pozdvihlo atmosféru.

Skryť Vypnúť reklamu

NÁROČNOSŤ 5 / 10
Nepatrím medzi nadšených filozofov, rozjímajúcich v čajovni nad tlstou knihou. Na druhú stranu nie som ani človek, ktorý zvláda základné len ľudské potreby a cestu do najbližšieho pohostinstva. Otázky v The Big Quiz však boli neskutočne obtiažne – ak už človek vie správne odpovedať, horí nadšením niekoľko minút, pretože väčšina bodov sa rozdá pri náhodných klikoch. Chýba väčšie zameranie na našu oblasť a je úplne jedno či bude The Big Quiz lokalizovaný, pretože štýl otázok sa určite nezmení. Prečo mám hádať nejaké americké hviezdičky v miestnych seriáloch, ktoré sa k nám radšej ani nedostanú? Prečo mám hádať, čo znamená veta napísaná po francúzsky? Podobných príkladov by sa našlo viac. Ja som sa jednoducho v otázkach takmer vôbec neorientoval, výsledný guláš bol podľa mňa bez chuti. Navyše neviem, či je to bug, ale nemôžete ísť do mínusu – a to pri pass the bomb zohráva veľkú úlohu (povedzme, že hráč 1 má 1000 bodov a hráč číslo 2 0 bodov – hráčovi jedna buchne bomba 2x, druhému hráčovi 4x, no výsledné skóre budú mať zhodné, pretože za každý výbuch sa odráta 500 bodov...). Otázky sú rozmanité, je ich mnoho, ale sú tak trochu mimo náš región.

Skryť Vypnúť reklamu

ZÁVEREČNÝ VERDIKT 5.1 / 10
Je to o úplne inom ako Music Quiz. Tam, kde zaujala populárna hudba, kde som aspoň vedel, koľká bije, som sa bavil a súboje s ostatnými boli vyrovnané. Big Quiz je príliš všeobecný, príliš suchopárny, ale podľa mňa nemá veľkú šancu uchytiť sa v našich končinách. Navyše zmien oproti predchodcom nie je mnoho a radšej mohli tvorcovia venovať úsilie vylepšeniu každej položky a nielen naládovania mora otázok na médium. Nuda, nuda, nuda.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Experti nesúhlasia s Krajčího vyjadreniami o AstraZenece a posune očkovania

Tento týždeň príde o takmer päťtisíc dávok vakcíny od Pfizeru menej.

Minister zdravotníctva Marek Krajčí.
Komentár šéfredaktorky Beaty Balogovej

Čo nám ostáva, keď Fico slintá po moci a vláda sa háda?

Čoraz ťažšie sa rozlišuje, ktoré rozhodnutie smeruje k ochrane životov a ktoré je len zneužívaním dôvery občanov.

Beata Balogová, šefredaktorka denníka SME
NADÁCIA ZASTAVME KORUPCIU

Holý sa opäť zatajuje. Buď porušil pravidlá, alebo Britov zavádzal

Na Slovensku pravidlá neporušil, v Anglicku to isté nie je.

Štefan Holý.

Koronavírus na Slovensku: PCR testy odhalili 1 909 nakazených, pribudlo 111 úmrtí (minúta po minúte)

Od začiatku pandémie zomrelo v súvislosti s covidom 3 637 osôb, vyliečilo sa 173 761 ľudí.

Plošné testovanie na Covid-19:Zdravotník odoberá vzorku.

Neprehliadnite tiež

Petržalský domov seniorov v Bratislave počas začatia očkovania zamestnancov a klientov v zariadeniach sociálnych služieb (ZSS) na prevenciu ochorenia COVID-19.
Podcast Klik

Klik: Ako vás na internete sledujú a čo s tým robiť

Čo všetko sa o vás môžu na internete dozvedieť.

Podcast Klik.

Rok 2020 bol jeden z najteplejších. Nepotreboval ani pomoc

Musíme sa pripraviť na ďalšie rekordy.

Rok 2020 sa začal nezvyčajne silným obdobím požiarov v Austrálii.

Inzercia - Tlačové správy

 1. Prvá 2-stupňová akumulátorová snehová fréza na trhu
 2. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 3. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 4. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 5. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 6. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 7. Zákazníkov čoraz častejšie zaujíma pôvod výrobkov, ktoré kupujú
 8. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku
 9. Historická revue: Kam sa podeli Kumáni, Valasi a iné etniká?
 10. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie
 1. Pandémia presúva zákazníkov do online priestoru
 2. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 3. Najobľúbenejšie auto Slovákov je opäť ŠKODA
 4. PLANEO Elektro funguje aj počas lockdownu - má akčný výpredaj
 5. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 6. MATADOR Group mení vizuálnu identitu značky
 7. Fokus očná optika sa stala exkluzívnym partnerom značky Nikon
 8. Turizmus za účelom estetickej chirurgie v čase pandémie
 9. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 10. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 1. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 25 270
 2. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste? 19 007
 3. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 12 802
 4. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 10 393
 5. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 646
 6. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 6 895
 7. Ohlúpli sme počas Covid roka? 6 820
 8. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 6 708
 9. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 6 440
 10. Nakupujete online? Toto potrebujete vedieť 5 922