Buzz: The Big Quiz - nový súťažný kvíz začína

V sále doznel potlesk a ticho bolo náhle prerušené hlasom moderátora: „Aké hodnotenie dostala spoločenská hra Buzz: The Big Quiz na Playstation 2 v recenzii hry.sme.sk?“ Začnú tykať hodiny, plynúce sekundy hrajú riadne na nervy. Bzzzzzzzzzzzzzzzzz, pretne

nechutný zvuk nečakane tikot a obrazovka zhasne.

Dobre, bzzzzz nie je najvhodnejším vyjadrením stlačenie gombíka, ohlasujúce hráča ochotného odpovedať. Bzzz totiž robia usilovné včeličky, ktoré nám robia medík, ale vymyslite niečo lepšie. Respektíve niečo lepšie, aby sa Slavo nezačal oháňať svojim sofistikovaným slovníkom, plným zaručene múdrych slov, ktorým nielenže nerozumiem, ale nedokážem ich ani len vysloviť (ok, čo takto sofistikované "ty pako jeden sprostý!" - tomu rozumieš? - pozn. Slavatar). Tak ma prosím pekne nebite, prihlásený súťažiaci totiž môže byť rád, že sa obrazovka ponorila do čierno-čiernej tmy, kde by mal problémy aj vykosený Win... ach, Vin Dízel... sakra, dnes tá recenzia bude zúfalá ako hranie The Big Quiz. Vidíte a mám to z krku.

Nemôžem povedať, že nápad hry Buzz je zlý. Okrem disku s hrou totiž dostanete v balení aj štyri takmer ergonomicky tvarované ovládače v štýle súťažných kvízov a máte možnosť preveriť si svoje vedomosti pri tradičných kvízových otázkach v rôznych úlohách. Za nápad si tvorcovia zaslúžia moju zbierku ľúbostnej poézie, o tom niet pochýb, lenže v tomto prípade nekríva len prevedenie, ale aj niektoré hrateľnostné aspekty – dobre, Slava s jeho slovníkom netromfnem, ale viete koľko času mi zabralo spomenúť si na slovo aspekty? Prvého Buzza som mal možnosť spoznať vďaka hudobnému kvízu a dokonca ste si o ňom mohli prečítať aj zážitky. Moja radosť pri obdržaní The Big Quizz nemala pri spomienke na predošlé krvavé (doslova, ženské nechty sú ženské nechty a teraz nemyslím tie svoje) súboje. Lenže predošlé chybičky krásy ostali a k nim pribudla aj nuda. O tom však v hodnotiacej časti, teraz si vysvetlíme ako vlastne hra prebieha.

Nikomu nebude určite proti srsti, ak vynechám tradičné položky typu rýchla hra (všetko sa zvolí automaticky), výber daného módu a podobne. Radšej sa zameriam na vedomostné súboje v najobsiahlejšom móde. Stačí si zvoliť svojho animovaného favorita (privítajú nás niektorí starí známi, doplnení o nové ksichty), zvolíme si farbu ich handier, zvuk bzučiaka, meno a hor sa počúvať otravné reči a súťažiť. Na prvý pohľad je hra rozdelené do rôznorodých sekcií, avšak ani po zatvorení oboch očí nemám dojem, že niektoré mohli byť pokojne vypustené. Fajn, na úvod nás čaká „len“ určenie správnej odpovede, pričom nezáleží na čase rozmýšľania, lenže neskôr je dôležitá aj rýchlosť odpovede (kto skôr správne označí odpoveď, berie viac ako pomalší), prípadne sa najprv musíte prihlásiť (poznáte z Riskuj a podobných záležitostí, ktoré radšej ani neviem ako sa volajú). Pass the Bomb je pre mňa osobne podivná vec, ktorá je značne nefér – po správnej odpovedí sa bomba presúva na ďalšieho hráča, pričom bomba vopred určený limit a komu bomba vybuchne, príde o pekných pár bodíkov. Odpoveď na otázku v podobe označenia jedného zo štyroch obrázkov (napr. V ktorom meste sa nachádza tá a tá vec?) vyzerá taktiež zábavne. Postreh si overíte pri slideshow – screeny sa menia a najrýchlejší ohlásením sa na správnom obrázku (napr. Kto hral v tom a tom filme tú a tú postavu) vyhráva. Alebo hviezdičkový systém... dobre, asi by som pri novom dizajne nemal veľmi spomínať hviezdičky, pretože na mňa mieri podozrivo vysoký počet strelných zbraní... Takže nejaký (a určite nie hviezdičkový) systém vám dá tri životy a ak o ne prídete, vypadávate z hry. Správne odpovedajúci hráč si môže vybrať obeť, ale nie je to tak jednoduché, pretože kurzor behá z ikoniek hráčov vcelku rýchlo a pri niektorých „trefách“ som si skoro jazyk odhryzol. Na druhú stranu môžete provokovať protihráča klamným stláčaním svojho buzzeru, čím si síce vyslúžite tresnutie po hlave (ten lepší prípad), no ušetríte jednu hviezdi... ehm... život. Posledná možnosť je postupné odkrývanie obrázku. Určite to poznáte, na začiatku je screenshot rozmazaný ako váš pohľad po väčšom množstve požitého alkoholu, než nariaďuje zdravý rozum a je na vás, aby ste rozoznali „čo tam, dopekla, je?“ alebo povedzme správne označili možnosť „z čoho je vyrobená vec na obrázku?“. Všetko demonštračné príklady, poďme na hodnotenie.

GRAFIKA 4 / 10
Komixové grafické spracovanie ostalo až na isté výnimky totožné s predchodcom a to neveští nič dobré. Nie, že by som potreboval v kvízových hrách fotorealistickú grafiku, ale každá postavička má zúfalo malé množstvo animácií. Dokáže sa radovať, dokáže smútiť, ale všetko je to príliš umelé, rovnako je na tom aj sterilné prostredie. Okrem animovaných postavičiek sa totiž na scéne nič nemení, len občas moderátor skáče ako besný alebo sa váľa po zemi. Dôvod? Netuším, ale zrejme to vyzerá cool, tak to tam máme. Zúfalo detailné textúry nebudem príliš spomínať, to vidíte aj sami, otázkou zostáva, dokedy nám to bude stačiť. Mne sa podobný druh kopírovania hier doslova protiví (výnimkou je snáď len Singstar), ale ďalší jeden neduh Buzzovi ostal – nemôžete preskočiť väčšinu animácií. Pre niekoho možno banalita, ale tých pár sekúnd sa zakaždým nazbiera a nútene počúvať moderátorove „vtipné“ poznámky nemusím po treťom opakovaní. Lenže tvorcovia sú zrejme iného názoru a aby to vyzeralo ako v skutočnom kvíze, zažijeme kopec nudy pri dokola sa opakujúcich videách a neustálemu čakaniu, než sa spustí ďalšie video. Biedne spracovanie a človeku ani nedovolia, aby si to utrpenie skrátil.

INTERFACE 8 / 10
Ovládanie síce nie je dokonalé, ovládače by jednoznačne mohli byť oveľa viac ergonomickejšie, no na druhú stranu je to stále novinka. Funkčná novinka a na gamepad nemusíte vôbec siahnuť, všetko vyriešite pomocou buzzeru. Čo chcete vedieť viac? Veď len stláčate farebne odlíšené štyri gombíky, prípadne jedno veľké červené tlačidlo.

HRATEĽNOSŤ 5 / 10
Celkový dojem z hrateľnosti je skrz naskrz priemerný, hoc myšlienka je to rozhodne zábavná. Dokonca by som sa odhodlal i nefrflať na nemožnosť preskočenia nudných pasáží, ale celé hranie je nudné. Môže za to hlavne veľmi vysoká náročnosť, ktorá občas značne deprimuje, pretože otázky sú možno primeraným sústom pre americké, prípadne anglické publikum, ja som často nechápal koľká bije. Navyše mi väčšina módov pripadá tak trochu zbytočná a jedinú poriadnu zábavu tak vytvorilo postupné odhaľovanie obrázku. Inak sa zmes neskutočne biedneho humoru moderátora zlieva do neskutočne šedého nápoja spánku. A to môžem rovno zabudnúť na niektoré podivné úkazy ako nekorešpondujúce obrázky s danou témou, prípadne sa ich dotýkajú len okrajovo, zúfalé otázky typu „čo je to za skladbu?“ alebo „kto to nahral?“, keď moderátor hrá na elektronických varhanoch. Otázky sa neopakujú, to nie, obrázky však áno a korunu tomu všetkému podľa mňa dodáva totálne nepriateľský mód s bombou. Nielenže musíte čakať, kým tajomný hlas v pozadí otázku dopovie (text vidíte ihneď) a až potom môžete zvoliť odpoveď, ale vy ani netušíte koľko času vám ostáva, pretože sa to nedá odhadnúť ani zo zvukového sprievodu! Podobných maličkostí by sa dala nájsť fúra, ale najväčšie zakopnutie je podľa mňa pre našinca neznáme oblasti otázok.

Je to tak trochu škoda, pretože človek neznalý by mohol mať pocit, že sa predvedie pred priateľmi a zabaví ich pri super modernej spoločenskej hre. Je to výhodnejšie, pretože nie všetci si trúfnu začať bliakať pri Singstare, no pri The Big Quiz vám začnú priatelia príliš rýchlo poškuľovať po dverách a najkratšej trase ako sa vypariť niekam, kde je zábava. Je akési podivné, v hudobnom kvíze bol akýsi duch nadhľadu, zábavy, ktorý sa pridaním vážnych tém a otázok úplne vytratil, či pretransformoval do trápneho a doslova nevhodného humoru.

MULTIPLAYER 7 / 10
Pri kvíze sa môžete zabaviť aj sami, no čo si budeme nahovárať, je to ako so sexom. Mno, to som asi nepoužil najlepší príklad, pretože Buzz si užijete, keď vás je čo najviac. Verím, že sa chápeme, The Big Quiz je určený výhradne pre viacerých hráčov, samotár zaspí pri obrazovke po prvej sérii otázok.

ZVUKY 8 / 10
Zvukov príliš mnoho nie je, vlastne sa dá povedať, že okrem prihlásenia hráča (desiatky podivných samplov od kikiríkania kohúta po klaksón) sa všetky audio efekty presunuli k dabingu. Buzz je ukecaný, jeho fráz však nie je veľa. Jeho šarmantná a červenovlasá asistentka sa vám predstaví maximálne tak na začiatku nového kola, kedy vám zodpovedne (znovu a znovu) vysvetlí princíp. Najviac preto treba naťahovať krky za hlasom, ktorý vám predčítava otázky – zrozumiteľný, chladný, mužský. V skratke by hádam aj stačilo.

HUDBA 2 / 10
Ono by to s hudbou nemuselo dopadnúť až tak biedne, keby tam vôbec nejaká bola. Občas zahrá pri niektorej súťažnej otázke Buzz, ale inak je typicky televíznych melódií dosť málo. Nie, že by som si ich spieval pod sprchou a tu-du-tu-duuuuuu nepovažujem za najgeniálnejší grif, ale aspoň by to pozdvihlo atmosféru.

NÁROČNOSŤ 5 / 10
Nepatrím medzi nadšených filozofov, rozjímajúcich v čajovni nad tlstou knihou. Na druhú stranu nie som ani človek, ktorý zvláda základné len ľudské potreby a cestu do najbližšieho pohostinstva. Otázky v The Big Quiz však boli neskutočne obtiažne – ak už človek vie správne odpovedať, horí nadšením niekoľko minút, pretože väčšina bodov sa rozdá pri náhodných klikoch. Chýba väčšie zameranie na našu oblasť a je úplne jedno či bude The Big Quiz lokalizovaný, pretože štýl otázok sa určite nezmení. Prečo mám hádať nejaké americké hviezdičky v miestnych seriáloch, ktoré sa k nám radšej ani nedostanú? Prečo mám hádať, čo znamená veta napísaná po francúzsky? Podobných príkladov by sa našlo viac. Ja som sa jednoducho v otázkach takmer vôbec neorientoval, výsledný guláš bol podľa mňa bez chuti. Navyše neviem, či je to bug, ale nemôžete ísť do mínusu – a to pri pass the bomb zohráva veľkú úlohu (povedzme, že hráč 1 má 1000 bodov a hráč číslo 2 0 bodov – hráčovi jedna buchne bomba 2x, druhému hráčovi 4x, no výsledné skóre budú mať zhodné, pretože za každý výbuch sa odráta 500 bodov...). Otázky sú rozmanité, je ich mnoho, ale sú tak trochu mimo náš región.

ZÁVEREČNÝ VERDIKT 5.1 / 10
Je to o úplne inom ako Music Quiz. Tam, kde zaujala populárna hudba, kde som aspoň vedel, koľká bije, som sa bavil a súboje s ostatnými boli vyrovnané. Big Quiz je príliš všeobecný, príliš suchopárny, ale podľa mňa nemá veľkú šancu uchytiť sa v našich končinách. Navyše zmien oproti predchodcom nie je mnoho a radšej mohli tvorcovia venovať úsilie vylepšeniu každej položky a nielen naládovania mora otázok na médium. Nuda, nuda, nuda.

Najčítanejšie na SME Tech


Hlavné správy zo Sme.sk

Autorská strana Toma Nicholsona

Čo keď sa už nebude dať odísť?

Teórie fyziky predpovedajú, že vesmír je prázdny preto, lebo niečo vždy zabráni populácii pred útekom z planéty.

Komentár Máriusa Kopcsaya

Jahnátek postráži kohútiky tak, aby bol Fico spokojný

Smer dal jasne najavo, že potrebuje mať v regulačnom úrade lojálneho človeka.

EKONOMIKA

Opozícia kritizuje Jahnátka, vlastnú nomináciu nedala

Vláda vymenovala Jahnátka za predsedu energetického regulačného úradu.

PLUS

Fiľo: Ešte som nesponzoroval žiadnu politickú stranu

Milan Fiľo otvorené rozhovory nezvykne poskytovať.

Neprehliadnite tiež

Slovák odhalil, ako mäsožravé rastliny spoznajú svoju korisť

Rastliny prenášajú signály podobne ako v nervová sústava človeka.

OBJEKTÍV

Vedci zachytili historický zákryt, ďaleké teleso zhaslo hviezdu

K telesu 2014 MU69 v Kuiperovom páse smeruje sonda New Horizons.

Jurský park klamal, Tyranosaurus rex nevedel bežať

Dinosaurus mohol robiť rýchle kroky, idúce auto by zrejme nedobehol.

Midichloriány zo Star Wars neexistujú, ale predátorské časopisy o nich vydali štúdiu

Pod štúdiou sú podpísaní Dr. Lucas McGeorge a Dr. Annette Kin.

Inzercia - Tlačové správy


 1. Návod, ako získať maximum pri nákupoch s kreditkou
 2. Mexická Oaxaca: Vonia čokoládou a jedinečnými pyramídami
 3. Dobrý internet v meste i na vidieku. Dostupný je takmer všade
 4. Na tieto veci sa oplatí myslieť pred odchodom na dovolenku
 5. Volkswagen Golf: Odpoveď na takmer všetky otázky
 6. Vietnam: Krajina, ktorá rozmazná jedlom a uchváti históriou
 7. Investícia do dlhopisov s fixným výnosom 6,25 - 7,25 % p.a.
 8. I cez prázdniny testujte elektrobicykle
 9. 5 dôvodov, prečo sa prihlásiť na konferenciu ENERGOFÓRUM®
 10. V meste či mimo mesta, stále s kvalitným internetom
 1. Poslanec M. Borguľa bojuje proti netransparentnému tendru
 2. Grantová výzva na vykonávanie činností informačných centier
 3. Návod, ako získať maximum pri nákupoch s kreditkou
 4. Mexická Oaxaca: Vonia čokoládou a jedinečnými pyramídami
 5. Funguje predaj realít aj bez maklérov?
 6. BILLA a ÚNSS skontrolovali zrak 10 380 slovenským deťom
 7. Dobrý internet v meste i na vidieku. Dostupný je takmer všade
 8. Na tieto veci sa oplatí myslieť pred odchodom na dovolenku
 9. Borguľa žiada vyrúbenie dane pre americkú ambasádu
 10. Stanovisko Klubu pre BA k mimoriadnemu rokovaniu zastupiteľstva
 1. Volkswagen Golf: Odpoveď na takmer všetky otázky 5 407
 2. Dobrý internet v meste i na vidieku. Dostupný je takmer všade 5 199
 3. Na tieto veci sa oplatí myslieť pred odchodom na dovolenku 4 518
 4. Mexická Oaxaca: Vonia čokoládou a jedinečnými pyramídami 3 290
 5. Vietnam: Krajina, ktorá rozmazná jedlom a uchváti históriou 3 213
 6. I cez prázdniny testujte elektrobicykle 2 067
 7. Návod, ako získať maximum pri nákupoch s kreditkou 1 631
 8. Máte už vybranú dovolenku na júl? 1 336
 9. Chcete vedieť všetko o vašej krvi? Čaká vás 6000 typov vyšetrení 1 313
 10. V meste či mimo mesta, stále s kvalitným internetom 1 079