Ako rýchlo sme povinní odpovedať na esemesky? Jasné pravidlo zatiaľ etiketa nepozná - podľa najnovšej britskej štúdie je však už na svete dosť ľudí, ktorí považujú rýchle odpovede na správy za podobne dôležitú súčasť "dobrej výchovy", ako trebárs slušný pozdrav pri príchode do práce.
Až päť percent Britov sa podľa prieskumu pre firmu ntl:Telewest Business domnieva, že na správy by sa malo odpovedať najneskôr do piatich minút. Dve pätiny ľudí by dali prijímateľovi hodinu času a polovica ľudí súhlasí s tým, že na správu prijatú ráno treba nevyhnutne poslať odpoveď ešte doobeda.
Väčšia zhoda panuje v tom, ktoré témy by mali zostať pre mobilnú komunikáciu tabu a v žiadnom prípade by sa nemali riešiť esemeskami: debaty o peniazoch (najmä platoch), riešenie sporov nadriadených s podriadenými a informácie o prijímaní či (najmä) prepúšťaní zamestnancov.
Štúdia sa venovala aj e-mailovej komunikácií, ktorá je pre Britov dôležitejšia než esemesky a 78 percent si život bez nej "nevie predstaviť". Jeho využitie je univerzálne, na pracovné i súkromné účely. Výskumníkov však prekvapilo, ako často sa používa aj namiesto chatu, teda na výmenu veľkého množstva jednovetových správ rýchlo za sebou. Na takúto komunikáciu je však vhodnejší instant messaging (IM) - ten sa na rozdiel od e-mailu oveľa častejšie využíva na nezáväzný pokec a "výmenu klebiet". Zvyknúť by si naň podľa sociológov malo najmä tých päť percent ľudí, ktorí si myslia, že príjemcovia ich správ by mali na e-maily odpovedať "najneskôr do piatich minút" - to je totiž väčšinou nereálna požiadavka.
Aké zmeny prinesú 3G mobily
Ako sa zmenia naše životy príchodom novej generácie 3G mobilných sietí? Prvá etnografická štúdia tohto druhu od britskej spoločnosti Analysts Future Laboratory naznačuje, že nové siete ponúkajúce rýchly prenos dát a internet môžu priniesť viacero zaujímavých zmien v spôsobe, ako používame mobily.
Počas niekoľkomesačného experimentu získali skupiny ľudí zdarma 3G mobilné telefóny a bezplatný prístup ku všetkým novým službám. Niektoré zo žien napríklad hneď vymysleli nečakaný spôsob použitia mobilov s fotoaparátom, keď si pri nastupovaní do taxíkov fotili vodičov, vďaka čomu sa potom cítili bezpečnejšie.
Vďaka 3G mobilom môžu podľa výskumníkov úplne vymiznúť aj "rande naslepo" - väčšina mužov aj žien ich totiž pri schôdzkach využívala na získanie podoby partnera ešte pred stretnutím.
Muži veľmi často využívali aj možnosť zriadiť si pod fiktívnym menom blog, kam potom posielali z telefónu zaujímavé fotografie a svoje aktuálne postrehy. Podľa štúdie mali najväčší záujem o využitie 3G služieb ľudia vo veku 25 až 34 rokov - teda nie mladí do 24 rokov, na ktorých sa často viac sústreďujú reklamy.