SME
Štvrtok, 21. január, 2021 | Meniny má VincentKrížovkyKrížovky

Vízia: inteligentné domy obohnané hradbami

Do roku 2015 narastie problém dopravných zápch do takej miery, že ak sa budete chcieť vybrať do práce autom v špičke, budete si musieť vopred rezervovať vstupenku na konkrétnu diaľnicu. Väčšina online bánk bude v tomto čase už zatvorených kvôli neustávaj

Virtuálna realita je už blízko - prinesie ľudstvu aj nové psychické poruchy?
FOTO - REUTERS

Do roku 2015 narastie problém dopravných zápch do takej miery, že ak sa budete chcieť vybrať do práce autom v špičke, budete si musieť vopred rezervovať vstupenku na konkrétnu diaľnicu. Väčšina online bánk bude v tomto čase už zatvorených kvôli neustávajúcim online podvodom, ale na druhej strane - telefonovanie bude zadarmo.

To sú niektoré z predpovedí, ktoré zverejnil tím futurológov pracujúcich pre britský telekomunikačný gigant BT. "Môžete s nimi súhlasiť alebo nesúhlasiť; ak však nesúhlasíte, zamyslite sa, prečo," ponúkol návod k čítaniu predpovede jej spoluautor Ian Neild. "Zdá sa vám stanovený dátum priskorý či prineskorý, je daná myšlienka príliš bláznivá alebo vás jednoducho len príliš desí?"

Kedy dostane robot nobelovku?

BT predpovedá, že do roku 2010 by mali byť minulosťou mnohé terajšie nedokonalosti počítačov - kvalita obrazu z počítačového monitoru dosiahne kvalitu textu vytlačeného na papieri a počítače budú schopné bez problémov rozoznávať hlasové povely.

Najneskôr do roku 2012 by mali byť bežne dostupné pamäťové kľúče (flashové pamäte) s kapacitou 100 gigabajtov. To znamená, že budú schopné plne nahradiť pevné disky, ktoré sú dnes nevyhnutnou súčasťou počítačov. Disky sa podľa futurológov budú využívať najmä na archiváciu dát, ale pre bežnú každodennú prácu s nimi budú rýchlejšie a odolnejšie flash pamäte vhodnejšie.

Oblasťou, v ktorej inovácie nepotešia každého, budú tlačiarenské technológie: BT predpovedá, že okolo roku 2015 budú také vyspelé, že tlačenie bankoviek napohľad nerozoznateľných od pravých bude bez problémov dostupné každému. Do desiatich rokov by preto bankovky z papiera vo vyspelých štátoch mali úplne nahradiť modernejšie elektronické technológie.

Štúdia sa podrobne venuje aj možnosti vzniku mysliacich robotov - do roku 2010 odhaduje vznik softvéru schopného komunikovať s človekom tak, že 95 percent ľudí neodhalí jeho umelú podstatu. O desať rokov neskôr vraj dostane prvý počítačový systém za svoje objavy Nobelovu cenu, iný sa stane členom parlamentu a až ako posledný dobytý míľnik na rok 2050 futurológovia žartovne predpovedajú prvú prehru anglickej futbalovej reprezentácie s tímom robotov.

Kamenný obchod vecou prestíže

Ako budú v budúcnosti vyzerať naše domácnosti? Najdôležitejším nástrojom pre komunikáciu v dome i s okolím bude vraj webová kamera. Okolo roku 2013 sa takéto kamery podľa BT budú bežne využívať napríklad aj na to, aby mohli susedia počas vašej dovolenky skontrolovať, či sa vám pivnicou práve nezakráda zlodej.

Rozdiely medzi jednotlivými spôsobmi komunikácie sa budú stierať - na to, aby ste mohli niekomu zavolať, bude možno stačiť poznať jeho e-mailovú adresu. Dobrou správou je, že niekedy medzi rokmi 2011-2015 podľa telekomunikačného gigantu BT úplne prestaneme platiť za telefonovanie - náklady na hovory budú také nízke, že zákazníci ich budú mať všetky zdarma.

Fyzický presun do práce však bude ešte väčším utrpením než dnes - cesty budú také preplnené, že "pre niektoré najdôležitejšie trasy si budete musieť vopred rezervovať miestenku na konkrétny čas", špekulujú futurológovia. Po príchode do práce môžete očakávať, že v kancelárii stretnete oveľa menej ľudí než dnes - BT predpovedá, že do roku 2012 vzniknú dokonca prvé malé "elektronické firmy", ktoré nebudú mať takmer žiadnych zamestnancov a väčšinu práce bude vykonávať nakúpený softvér či roboty. Niekedy okolo roku 2018 bude pravdepodobne už viac než polovica zamestnancov pracovať z domu.

Naproti tomu tak ako je dnes "in" budovanie elektronických obchodov, v druhej dekáde tohto storočia sa stane osobný kontakt s predavačom pri nákupe žiadanou službou a otázkou prestíže a kamenné obchody sa začnú vracať do centier miest.

Futorológovia predpovedajú, že samotný systém internetového predaja by mohol byť obrátený naruby, keď si "kupujúci sám zostaví na internete zoznam vecí, ktoré potrebuje, a obchody v okolí budú zasielať svoje ponuky, za koľko sú schopné tovar dodať".

Revolta proti technike

Aký vplyv bude mať prudký rozvoj techniky na samotnú ľudskú spoločnosť? Vplyvom prudkého zlepšovania technológií na preklad hovorenej reči do iných jazykov napríklad do pätnástich rokov výrazne poklesne záujem o štúdium cudzích rečí, predpovedajú vedci. Veľká časť dnes osamelých starších ľudí bude výrazne profitovať z možností virtuálneho kontaktu s rovesníkmi napríklad prostredníctvom videotelefonátov.

"Závislosť od počítačových hier sa na druhej strane stane v mnohých krajinách celonárodným problémom už medzi rokmi 2008 a 2012," predpovedá štúdia. Psychiatri budú riešiť nezanedbateľný počet prípadov porúch osobnosti pod vplyvom viacerých identít človeka využívaných na internete či pri stále realistickejších hrách.

Podľa futurológov nás nevyhnutne čaká aj vznik masového antitechnického hnutia, ktorého členovia budú žiadať návrat k "tradičným hodnotám", varovať pred nebezpečenstvami prílišného spoliehania sa na počítače a pravdepodobne aj násilne demonštrovať proti nahrádzaniu človeka strojmi v mnohých zamestnaniach.

V argumentácii im pomôžu aj početné bezpečnostné incidenty - BT predpovedá, že do roku 2012 môžu internetové podvody znemožniť fungovanie väčšiny online bánk a v druhej dekáde storočia dokonca vznikne "druhý internet" s odlišnou architektúrou garantujúcou ochranu pred spamom a vírusmi.

Predpovedať nepredpovedateľné

Problémom každej predpovede je, že históriu formujú najmä neočakávané udalosti, ktoré predpovedať nemožno. Trochu paradoxne preto BT naznačuje, aké nepravdepodobné udalosti by mohli vývoj ľudstva radikálne zvrátiť: kontakt s mimozemskou civilizáciou, vynález stroja času (najskôr vraj v roku 2075) alebo cestovania nadsvetelnou rýchlosťou, či "nastolenie nového veku intelektuálneho temna snahou o maximálnu politickú korektnosť".

Naopak medzi pravdepodobné scenáre zaraďujú "opätovný vznik mestských aglomerácií oddelených hradbami od okolitého divokého sveta" a za reálne považujú aj to, že vplyvom technologického pokroku bude vo vyspelých krajinách po roku 2050 existovať celá generácia ľudí, ktorí nikdy nepracovali a nevedia čítať ani písať, pretože to jednoducho nikdy nepotrebovali.

www.bt.com/technologytimeline

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Ako prvý dostal vakcínu proti covidu profesor Krčméry.
Dobré ráno

Dobré ráno: Kotleba je navždy vodca, fašisti sa hádajú

Prečo nastal rozkol v ĽSNS.

NADÁCIA ZASTAVME KORUPCIU

Holý o výnimke nehovoril pravdu, papalášizmus dokazuje úspešný vedec

Pracuje v Anglicku, žiadosť mu zamietli.

Podpredseda vlády pre legislatívu a strategické plánovanie Štefan Holý (Sme rodina)
KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Kotlebovci sa bijú o peniaze

Milióny od štátu už zamávali aj inou čeliadkou.

Peter Tkačenko

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto.
Podcast Zoom

Zoom: Ukázali, aké dlhodobé problémy spôsobí Covid-19

Týždenný podcast o novinkách z vedy.

Vedátorský podcast

Prečo sa magnetické pole Zeme hýbe a ako sa udrží mucha na stene?

Od muchy na stene až po kvantovú nadvládu a gravitačné vlny, Vedátorský podcast odpovedal na otázky poslucháčov.

Ilustračná foto