SME
Sobota, 31. október, 2020 | Meniny má AurelaKrížovkyKrížovky

Tycoon City: New York - nuda v New Yorku

Vraví sa, že v New Yorku sa presadia len tí najsilnejší, no odmena ich určite neminie. Jedno z najväčších miest na svete vám môže ležať pri nohách. Môžete ho ovládať, vlastniť, ovplyvňovať – ste jeho pánom. Skúste získať kontrolu nad Little Italy legálnym

Bude sa to zdať podivné, ale hier, v ktorých hráč stavia domčeky, stará sa o dobro maličkých človiečikov a snaží sa utržiť čo najväčší zisk, sa nerodí veľké množstvo, dokonca sa mi zdá, že postupne vymierajú. V dávnej minulosti nás mohlo potešiť maximálne tak štvrté pokračovanie výstavby mestečka od Maxisu, Sim City 4, avšak tie časy sú už dávno preč a okrem egyptského besnenia v podobe Children of the Nile som nemal do čoho pichnúť (loooser... ehm, pardon - pozn. Slavatar). A to je zlé, to je veľmi zlé, hoc niekto poukazuje na záplavu priemerných tycoonov, z ktorých mi však začína naskakovať husia koža. Po poslednom kúsku nazvanom Prison Tycoon mi nie je všetko jedno. Zrazu sa však objavila hviezdička na hernom nebi, ktorú som pozorne sledoval a tešil sa na dojemné stretnutie s ňou. Jednoducho láska na prvý pohľad. Jedným dychom musím dodať, že sa tvárila tak trochu inak, než jej predchodkyne, dôraz kládla na bližšie spoznanie sa, intímnejšie rozhovory. Bolo jej proti srsti, aby sa celý náš vzťah napokon zvrhol k megalomanskému odpočívaniu a následnému odcudzeniu sa. Tycoon City: New York je kráska, a k tomu sa s ňou dá výborne zabaviť.

Skryť Vypnúť reklamu

Na začiatku musí jednoducho u každého hráča pretekať pôsobivá atmosféra z monitoru a niet ničoho, prípadne nikoho, kto by tomu dokázal zabrániť inak, než vyhodením poistiek. No a to sa predsa v slušnej spoločnosti nerobí. V úvodnom menu netreba čakať žiadnu inováciu, voľba medzi voľnou hrou a misiami sa objavuje so železnou pravidelnosťou dlhšiu dobu. Je úplne jedno, či sa rozhodnete vydať cestou postupne plnených úloh, respektíve misií, čím si odkrývate nové štvrte, alebo či sa vrhnete do Sandbox módu, v ktorom sa hneď na začiatku ocitnete v ľudoprázdnom New Yorku, kde stojí len zopár budov a je len na vás (a vašich konkurentoch), aby ste tento voľný flek zaplnili. A zarobili na tom. Ako totiž býva zvykom, úlohou je postaviť niečo za účelom zárobku. Musím povedať, že budov na rast máte dosť veľké množstvo, všetky sú navyše rozdelené do prehľadných kategórií a keby som bol poctivý recenzent, aj by som vám ich napísal. Od obytných priestorov (cez tradičné viacposchodové, americké, hranaté budovy, až po obrovské bytovky a hotely) nikto neočakáva nič viac, len že sa do nich nasťahujú ľudkovia. Dokonca možnosť postaviť internáty mi okamžite vnukla myšlienku študentského mestečka, takže pac jeden domček, pac druhý, sem prihodím kaviarničku, tam zas rockový klub, nezabudneme na niekoľko barov, prihodíme iné diskotéky a mladí sa bavia. A zarábajú kopec prachov (nie sebe, samozrejme, ale tomu hnusnému mamonárskemu kapitalistovi a vykoristovateľovi Kordimu... sorry, nechal som sa uniesť, bývam v takom študentskom mestečku, takže viem, ako na nás niekto zarába - pozn. Slavatar).

Skryť Vypnúť reklamu

Takto by som mohol pokračovať ďalej, pretože je tu veľké množstvo rôznych druhov obchodíkov (kozmetika, obuv, šaty, zvieratká, videohry...), cez náučné (knižnica, travel agent) až po honosné (typu divadlo). Máte si z čoho vyberať a vyššie popísaný vývoj študentskej dedinky sa samozrejme nedial v takej rýchlosti, ono totiž každý ten domček niečo stojí. Zo začiatku trochu viac, ale odporúčam hrať na vysokej obtiažnosti, inak to nemá ten správny šmrnc. Okrem klikania na voľné parcely môžete svoje zlatíčka zlepšovať. Ak sa pozriete na ošarpanú budovu, so špinavými sklami, bez vonkajších pútačov, asi vás neosloví. Veď sa stačí vybrať do centra akéhokoľvek väčšieho mesta, kde sa podniky pomaly začínajú snažiť lákať potenciálnych zákazníkov všetkým možným. I vy zlepšujete nielen rádius pôsobenia (teda z akého okruhu vás ľudia navštívia), ale aj kvalitu a akúsi krásu prostredia. Niekomu stačí drevený stôl, lavice zo školy a plný krígeľ, no rozhodne viac poteší milá (nemeškajúca, početná) obsluha, kvietky pred podnikom (a nie, to nie je preto, aby sa mal „unavený“ človek kam vybliť), terasu alebo dokonca reklamné tabule (na obchode, pred ním či dokonca na streche v podobe obrovského bilbordu). Je to pekné a takto si skrášľujete svoje okolie, pričom i ponúk je v tomto povinnom upgrade budov dostatok. 

Skryť Vypnúť reklamu

          

Aby to bolo ešte lepšie, počas expanzie máte možnosť zakúpenia si známych objektov, prípadne ich získate po splnení úlohy. Je to veľké množstvo parkov, známe, turistami vyhľadávané lokácie – Socha Slobody a podobne. Je to fajn a takto nám aspoň tvorcovia otrepávajú o hlavu, že staviame v New Yorku. Okrem toho samozrejme sledujete i svoju konkurenciu, lahodne sa pozerá na stúpanie vašej osôbky v rebríčku najbohatších ľudí (dokonca sa váš fejs môže objaviť aj na titulke známeho časopisu – áno, je možný import súboru s fotkou, takže nie je problém hodiť si do hry trebárs domáce zvieratko...), najefektívnejších budov a mnohých ďalších štatistických údajov. Ak sa plocha zastavia, prípadne máte chuť na niektorý z už postavených domčekov, môžete novú plochu alebo konkurenčný dom konkurenta odkúpiť jednoduchým klikom.

Skryť Vypnúť reklamu

Určite ste sa hneď vrhli na záverečný verdikt (samozrejme až po pozretí obrázkov), ale poctivci čítajúci všetko teraz sršia optimizmom, pretože to vyzerá výborne. Áno, popis hry je plný eufórie, i ja som vydržal niekoľko hodín lahodne pozerať na svoje impérium. Objavili sa však nedostatky, problémy s nudou a všetko vyvrcholilo zrýchlením hry na maximum a čítaním. Toto sú problémy, tak sa na ne poďme pozrieť zblízka.

GRAFIKA 8 / 10
Určite ste si povšimli obrázky okolo tohto textu. Hýria detailmi, čo je veľké plus pre naše oči, navyše veľmi praktické plus, pretože ani stroj sa príliš nezapotí. Trojrozmerným svetom môžete ľubovoľne rotovať, približovať si ho tak, až vidíte jednotlivým postavičkám do výstrihu, prípadne nie je problémom použiť zoomout a pokochať sa mestom s božským nadhľadom. Je samozrejmé, že postupným zoomom ubúda detailov na budovách, čakať niečo iné by bola riadna rana medzi zuby pre HW. Čo sa týka samotných objektov, tak mám vcelku zmiešané pocity. Parky vyzerajú prijateľné, známe budovy spoznáte okamžite, ale bežné obchody ma trochu sklamali. Každý domček má totiž svoje pôsobenie uzamknuté na prízemie a čo sa deje niekoľko poschodí navyše, je veľkou neznámou. Rozmanitosť budov síce poteší, ale všetko potom vyzerá tak trochu chudobne, možnosť skrášliť si vlastnú kaviareň síce máte, ale stále sa všetko odohráva na prízemí a musíte sa priblížiť k podniku dosť blízko, aby ste vedeli, čo to vlastne máte pred sebou.

Skryť Vypnúť reklamu

          

Väčšie objekty sú rozpoznateľné okamžite, no v podobných tycoonoch očakávam automaticky rôzne možnosti zmeny vizáže – je pekné, ak si môžem zvoliť, že tam budú modré kvietky a tam žlté, prípadne tu zavesíme zelené vlajočky. Lenže ja chcem celý podnik zmaľovať do charakteristických farieb! Nechcem fádnu grafiku. Radové výstavby ako za komunizmu síce splnili svoju funkciu, lenže keď človek pozerá na betónovú džungľu, chýba mu trochu pestrosti. Animácie obyvateľov mesta sú výborné, vidieť, že v rušných uliciach to skutočne žije a obrovské množstvo človiečikov sa zhlukuje do davu, objavujú sa dopravné zápchy a podobne. Oproti štvrtému Sim City je rozhodne vidieť v oblasti technológie veľký posun vpred.

INTERFACE 8 / 10
Ovládanie je minimalizované na šmejdenie kurzorom myšky po ploche. Zo začiatku si budete na interface trochu zvykať, pretože mnoho ponúk si môžete ukryť, aby vám zbytočne neprekážali. Voľba výstavby budov prebieha kliknutím na voľnú parcelu, objaví sa menu, deliace jednotlivé objekty do charakteristických skupín. Jednoduché a účinné. Nechýbajú ani nalinkované odkazy v rôznych štatistikách, možnosti sledovania grafov. Po pár minútach určite ovládnete počiatočný chaos. Všetko ide rýchlo, prehľadne, lenže zopár chybičiek by som určite našiel.

Skryť Vypnúť reklamu

Je síce pekné, že môžem sledovať 10 najlepšie zarábajúcich budov, lenže rozdelenie do viacerých odvetví by neuškodilo – je jasné, že predaj handier bude mať väčší zisk, než kníhkupectvo. Chýbala mi možnosť číselného vyjadrenia zisku budov za jednotlivé mesiace – zobrazuje sa totiž len celkový a za posledný a práve prebiehajúci mesiac. Grafom síce vidíte nárast či pokles, lenže vždy sa jedná o odhad. Chcelo by to grafy rozloženie odvetví medzi všetkých konkurentov. Kto vlastní koľko domov v gréckom štýle? Kto ovláda zábavný priemysel? Klikateľné ikonky by navyše mohli byť o niečo väčšie, pretože tvar štvorca je značne nepraktický! Prkotiny? Možno zbytočné reptanie, ale keby sa týchto maličkostí Tycoon City nezriekal, bolo by to omnoho lepšie.

Skryť Vypnúť reklamu

HRATEĽNOSŤ 5 / 10
Ach áno, koľká hra v poradí je Tycoon City, ktorá doplatila na nudu a stereotyp? Nie prvá a určite nie ani posledná. Musím uznať, že prvá pol hodinka je výborná, hráč sa baví výstavbou budov, sleduje ich profit, s rastúcim kontom investuje do nových vecí. Je to zábavný a funkčný model, ale len do chvíle, kedy sa vám na účet kotúľajú stále vyššie a vyššie sumy. Potom sa začnú na povrch drať nedostatky, ktoré robia z Tycoon City výborný titul na čítanie knihy. Ja som to v hojnej miere využíval.

          

Tak v prvom rade musím upozorniť na chabé schopnosti konkurentov. Ich expanzia síce postupuje celkom príjemne, ale keďže môžete ich budovy kúpiť, stačí zabrúsiť do rebríčku 10 najprofitujúcejších budov a kúpiť konkurentovu vlajkovú loď. Pričom cena je síce trochu vysoká, ale návratnosť taktiež, navyše tým uškodíte svojmu sokovi. Nahnevala ma i nemožnosť stavať vlastné cesty. Hlúposť? Nemyslím si, takto som sa cítil ako na pieskovisku, kde bolo mojou jedinou úlohou spraviť bábovku na vopred určené miesto. Je síce pekné, že jednotlivé druhy objektov sa vzájomne ovplyvňujú a rockový klub sa nehodí do rodinnej štvrti, ale nikde nevidieť a hlavne necítiť žiadny progres! Mám parcelu, nahádžem budovy, ktoré budú VŽDY zarábať, je otázne či viac alebo menej, avšak na konto vám raz určite prídu peniaze. Zdá sa mi totiž veľmi podivné, keď sa človek nemôže starať o infraštruktúru veľkomesta, veď práve doprava tvorí jednu z najdôležitejších tepien v meste. Nefunguje? V meste je kolaps – to však určite nemusím vysvetľovať, fóry o bratislavskom centimetri snehu a doprave v prdeli sú vtipné, žiaľbohu však aj pravdivé. Mňa baví budovať si svoje impérium, ale tu mám len jedinú možnosť – počkať na daný obnos a buď si objekt postaviť alebo kúpiť. Je to obrovská chyba, skôr sa mi však zdá, že tvorcovia sa báli riskovať vydaním náročnejšieho titulu, pretože chceli, aby sa všetci bavili pri výstavbe vlastného New Yorku. Áno, budú sa baviť všetci, lenže väčšina asi len pol hodinku.

Skryť Vypnúť reklamu

MULTIPLAYER
Hra ho neobsahuje, čo je obrovská škoda, pretože možnosť súperiť so živými protihráčmi by bolo oveľa zábavnejšie ako nudne skupovať celé bloky (!!!) budov od kremíkového kamaráta.

ZVUKOVÉ EFEKTY 7 / 10
Ruch veľkomesta je počuteľný, stačí sa priblížiť bližšie k centru diania a neunikne vám trúbenie aut alebo rozhovory desiatok ľudí – všetko to splýva do jedného veľkého chaosu, čo je však pre veľké mestá typické. Dabing niektorých postáv je podarený, ale zvukové efekty patria i bez akýchkoľvek výhrad len medzi priemerné.

          

HUDBA 5 / 10
Pamätám si len jednu jedinú melódiu, a ani tá mi na nálade nepridala. Od podobného žánru sa ale neočakávajú žiadne zázraky. Ak si však zavriem oči a predstavím si, že by sa v hre ozývala nejaké známe klavírne dielko, pregĺgam naprázdno. Miesto toho tu máme elektrické niečo.

Skryť Vypnúť reklamu

NÁROČNOSŤ & INTELIGENCIA 4 / 10
Už v hodnotení hrateľnosti som trochu hromžil na jednoduchý postup vpred. V expanzii vás nezastaví draví konkurent, pretože si ho môžete hnusne kúpiť, nemusí vás trápiť ani možnosť prerobenia, pretože do červených čísel sa jednoducho nedostanete a bude záležať len na výške vášho výnosu. V tomto prípade mi nikto nemôže zazlievať nízke hodnotenie tejto položky, pretože náročnosť je mizerná, všetko skôr či neskôr dosiahnete. Nepomôže ani obrovská, ba priam až gigantická plocha na zastavanie – mapa je vskutku mamutia, skutočných štvrtí (Little Italy, Chelsea...) je veľké množstvo, takže plácanie budov je zastúpené v hojnej miere. Lenže ja mám rád výzvu – ľudia síce vždy niečo chcú, ale môžete sa na nich vyprdnúť, aj tak máte dostatok bubákov. Neplatíte dane, nestaráte sa o distribúciu energie, kašlete na cesty... oh, je to až tak zjednodušené, že k hre stačí posadiť aj niekoľko mesačné dieťa, ktoré s vysokou pravdepodobnosťou RAZ klikne správnym tlačidlom na správne miesto a postaví budovu. Potom môže pekne zaspať a poslintať celú klávesnicu, ale nič nezastaví tohto malého šialenca pred obrovským ziskom. Neskúšal som to (jednak nemám takú potvoru a jednak neslintám... väčšinou), to sa priznám, pretože vždy som našiel silu na postavenie zopár objektov a potom som skupoval tie najlepšie. A čakal, kým nabehnú peniaze na účet. Termín bankrot Tycoon City nepozná – eh, to by bol raj pre slovenských podnikateľov. Lenže maximálne tak pre nich, v hre podobné veci nemajú čo robiť, pretože sa daný subjekt hrá sám. Je síce pekné pozerať sa na meniace sa mestečko, ale ja budem radšej pozerať na iné veci.

Skryť Vypnúť reklamu

          

ZÁVEREČNÝ VERDIKT 5 / 10
Na začiatku neskutočné nadšenie a neskôr úplné sklamanie. Nedá sa nič robiť, Tycoon City ma vôbec nepresvedčil o svojich kvalitách a snáď sa Deep Red spamätajú a vytvoria niečo hrateľnejšie, niečo náročnejšie, takto môžem výstavbu New Yorku doporučiť ľuďom, ktorí sa chcú naučiť pracovať s myškou a klikať na ikonky.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Naď očakáva, že počas víkendu otestujú aspoň tri milióny ľudí

Najväčšie problémy spôsobovali drive through odberové miesta.

celoplošné testovanie na Covid-19.
Premiér Matovič hovorí o prvých výsledkoch testovania.

Zoroslav Kollár aj dvaja sudcovia idú do väzby

Policajná akcia Víchrica sa týkala celkovo desiatich ľudí.

Eskorta odváža obvineného podnikateľa Zoroslava Kollára (uprostred) do väzby.
Sean Connery v bondovke Žiješ len dvakrát.

Neprehliadnite tiež

Podcast Klik

Klik: Apple pravdepodobne pracuje na vlastnom vyhľadávači

Komentovaný prehľad technologických správ.

Podcast Klik
Podcast Tech_FM

Čierne diery sú aj také, aké by nemali byť

Čo nás učí gravitačná astronómia.

Inzercia - Tlačové správy

 1. Dokážu benzínové fukáre odolať výzve akumulátorových?
 2. Pôžička bez úrokov a poplatkov? Áno, existuje
 3. Poznáte najbohatšie firmy sveta? Podiel v nich majú aj Slováci
 4. Pracujete? Vaše odvody zachraňujú podvýživené zdravotníctvo
 5. 1,6 milióna stavených na Trumpa! Kto bude mať pravdu?
 6. Koronakríza: Pomoc našej banky počas pandémie ocenili vo svete
 7. Magazín SME Ženy už v predaji
 8. Nové Porsche Panamera spája nespojiteľné
 9. Tradičná plodina zo Slovenska mizne. Čo sa deje so zemiakmi?
 10. UNIQA preberá dôchodkové fondy AXA, pre klientov sa nič nemení
 1. Nechajte zamestnancov vybrať si služobné auto, oplatí sa vám to
 2. Moringa a Ginkgo - pomocníci z prírody
 3. Pracujete? Vaše odvody zachraňujú podvýživené zdravotníctvo
 4. 1,6 milióna stavených na Trumpa! Kto bude mať pravdu?
 5. O prenájom auta majú čoraz väčší záujem aj malé firmy. Ušetria
 6. Koronakríza: Pomoc našej banky počas pandémie ocenili vo svete
 7. Magazín SME Ženy už v predaji
 8. SPS ukončí rok miliónovými investíciami
 9. Dokážu benzínové fukáre odolať výzve akumulátorových?
 10. Trh s elektromobilmi stagnuje. Kríza by mu mohla pomôcť
 1. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 38 460
 2. Aplikáciu tohto Slováka používajú v 150 krajinách. Ako začínal? 26 515
 3. Pohoda v domácnosti sa odvíja od jednej veci. Neuveríte, od akej 19 378
 4. Príjem vs. dôchodok. Realita, na ktorú sa treba pripraviť 16 835
 5. Tradičná plodina zo Slovenska mizne. Čo sa deje so zemiakmi? 15 162
 6. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí 14 633
 7. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi 12 552
 8. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh 12 252
 9. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 11 111
 10. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY 10 644