viedla Asociácia polovodičového priemyslu (SIA).
Oproti januáru tržby odvetvia vo svete klesli o 2,2 percenta. Asociácia ale dodáva, že tento pokles bol lepší ako priemerné zníženie pre toto obdobie roka, ktoré dosahuje 2,5 percenta. Správa je ďalšou známkou o raste odvetvia, v ktorom sa prejavuje silný dopyt po čipoch do všetkých druhov spotrebnej elektroniky, ale tiež lepšia situácia v skladoch a riadení výrobných kapacít.
Akcie polovodičových firiem si vďaka tomu vedú lepšie ako širší akciový trh. Index emisií podnikov z oboru za poslední rok vzrástol o 20 percent, zatiaľ čo index širšieho trhu S&P 500 za tu dobu stúpol o 11 percent.
"Existujú náznaky, že predaj mobilných telefónov v kusoch prekoná posledné odhady, že v roku 2006 vzrastie o desať percent," uviedol v správe prezident asociácie George Scalise. "Väčšina tohoto nárastu sa predpokladá u lacnejších telefónov v Číne a Indii," dodal.
Pre tieto vízie hovorí i skutočnosť, že tržby za čipy v Ázii vo februári dosiahli 8,78 miliardy dolárov, medziročne o 14,3 percenta viac. Ázia je vďaka Číne a Južnej Kórei regiónom s najvyššími tržbami za čipy na svete. Tržby v Severnej a Južnej Amerike dohromady sa medziročne zvýšili o 17,7 percenta na 3,7 miliardy dolárov, ale tržby v Európe klesli o 8,1 percenta a v Japonsku sa znížili o 4,1 percenta.
Asociácia zostáva pri pôvodnej predpovedi, že sa tento rok celoročné svetové tržby za čipy zvýšia o 7,9 percenta na 245 miliárd dolárov. Údaje SIA sa vzťahujú na všetky typy čipov vrátane počítačových mikroprocesorov od Intelu, pamäťových čipov od Samsungu a procesorov pre mobilné telefóny, ktoré vyrába Texas Instruments, napísala agentúra Reuters.