Samsung YP-D1: MP3 prehrávač s 2 megapixelovým fotoaparátom

Na prvý pohľad pripomína skôr mobilný telefón ako tradičný multimediálny prehrávač. Na druhej strane je však nutné povedať, že ide o skutočne všestranné zariadenie, ktoré vám ponúkne takmer všetko okrem možnosti sledovania TV vysielania. Neveríte?

Vreckový prehrávač Samsung YP-D1 s integrovanou flash pamäťou s kapacitou 1 gigabajt je určený pre všetkých, ktorí spájajú svoj život s digitálnymi technológiami. Telo je vyhotovené tak, aby čo najúčelnejším spôsobom sprístupňovalo funkcie prehrávača, diktafónu, digitálneho fotoaparátu či fotobanky do terénu. Tak ako pri všetkých ostatných produktoch Samsungu i tu je citeľný špecifický dizajn krajiny, ktorá chce do roku 2020 dosiahnuť 100 percentnú penetráciu robotov v domácnostiach.


FOTO - MILAN GIGEL

Pozdĺžne telo prehrávača má na čelnej strane umiestnený dominantný displej s precíznou reprodukciou farieb a trojicu ovládacích tlačidiel, z ktorých stredné je trojsmerovým ovládačom. Firmvér je postavený tak, aby umožňoval jednoduché ovládanie jedinou rukou práve na tomto centrálnom tlačidlovom pulte. Pozdĺžny tvar umožňuje pohodlný úchop pre pravákov i ľavákov, pričom drvivá väčšina používateľov zoberie tvar zariadenia ako optimálny. Zvykla si naň pri každodennom používaní mobilného telefónu. Tí, čo sa notoricky sťažujú na malé tlačidlá prehrávačov a malé písmenká na displeji skutočne nebudú sklamaní.


FOTO - MILAN GIGEL

Vo vrchnej časti zadného panelu je umiestnený senzor s dvojmegapixelovým rozlíšením, ktorý je "okom" zabudovaného digitálneho fotoaparátu. Optika je fixná, funkcie zoomu poskytuje virtuálne softvér. Pre snímanie slabo osvetlených scén integroval výrobca do ľavej časti vysokosvietivú bielu LEDku, vpravo sa nachádza "zrkadielko", ktoré slúži pre snímanie portrétov bez toho, aby ste sa museli pozerať na displej. Okrem vysokého rozlíšenia a pomerne intenzívneho nasvecovania po technologickej stránke neponúka zabudovaný fotoaparát žiadnu doplnkovú inteligenciu. Snímky by ste pre dosiahnutie dobrého výsledku preto mali robiť skôr v exteriéroch ako v miestnostiach, kde je osvetlenie zvyčajne slabé. Výhodou však je, že pri zosnímaní dokumentu formátu A4 je výsledok dostatočne kvalitný na to, aby ste ho mohli neskôr prečítať. Fotoaparát tak zastúpi i poznámkový blok. V spodnej časti sa nachádza priezor zabudovaného reproduktoru. Ten vám umožní podeliť sa o multimédiá s ostatnými bez nutnosti požičiavania slúchadiel.


FOTO - MILAN GIGEL

Na vrchnej strane je za priezorom zabudovaný mikrofón s pomerne smerovou charakteristikou a citlivosťou na slušnej úrovni. Čelná pozícia napomáha intuitívnemu požitiu funkcie digitálneho diktafónu, takže v každom momente viete, čo bude na zázname dominantné. V prípade že narotujete mikrofón tak, aby sa vyhýbal zdroju hluku, rušivé artefakty na pozadí budú firmvérom skvele potlačené. Ak neplánujete prehrávač nosiť vo vrecku, môžete si ho na šnúru zavesiť na krk. Symetricky umiestnený úchyt nadväzuje na nosný rám prehrávača, takže sa nemusíte obávať toho, že by časom mohol povoliť. Hneď vedľa sa nachádza 3,5 mm jack konektor pre pripojenie slúchadiel. Tie neposkytujú možnosť zabudovania káblového diaľkového ovládača.


FOTO - MILAN GIGEL

Na spodnej strane sa pod gumovým krytom nachádzajú dva dôležité konektory. Prvým je analógový lineárny vstup v stereofónnom 2,5 mm jack vyhotovení, pomocou ktorého môžete digitalizovať hudbu z externých zdrojov. Druhým je kombinovaný USB konektor, ktorý okrem nabíjania a sprístupnenia internej flash pamäti štandardom USB Mass Storage poskytuje i funkciu USB Host. To znamená že v teréne si budete môcť stiahnuť z digitálneho fotoaparátu snímky do internej pamäti, alebo si z iného MP3 prehrávača či USB kľúča budete môcť nahrať multimédiá. Je to praktické, bez špeciálneho káblika sa však v teréne nezaobídte.


FOTO - MILAN GIGEL

Na pravej bočnici sa nachádza trojica tlačidiel, ktorá je pohodlne dostupná pre ovládanie palcom. Tlačidlo spúšte fotoaparátu je umiestnené trochu nevhodne. Ak by sa nachádzalo viac na kraji, snímky by sa robili omnoho pohodlnejšie. Menu zaisťuje prístup k hlavnej i kontextovej ponuke. Firmvér rozlišuje povely podľa toho, ako dlho podržíte gombík zatlačený. Kombinované tlačidlo Power/Play/Pause je samozrejmosťou každého prehrávača.


FOTO - MILAN GIGEL

Na ľavej bočnici sa nachádza posuvný blokovací prepínač HOLD a tlačidlo úsekového opakovania, ktoré oceníte pri prepise zázanamov z diktafónu či pri výuke cudzích jazykov. Pomocou neho si zvolíte začiatok a koniec segmentu pre neustále opakovanie, ktoré následným zatlačením zrušíte.


FOTO - MILAN GIGEL

V prípade, že zatúžite po nosení prístroja na opasku, nemusíte zúfať že jeho ladné krivky a jemný dizajn zostanú zapuzdrené v nevkusnom lacnom puzdre ala Čína. Súčasťou dodávky je priehľadný plastový clip, ktorý znesie i intenzívnejšie hrubšie zaobchádzanie. Pre jednoduché čistenie je možné držiak uvoľniť pomocou skrutky.


FOTO - MILAN GIGEL

Dodávané slúchadlá síce nepôsobia príliš honosným dojmom, o to viac však prekvapí kvalita ich reprodukcie. Pre zvýšenie objemu sú vybavené trubicovým systémom pre zdôraznenie reprodukcie hĺbok, ktorá ústi v mieste úchytu "štupľov". Hĺbky sú reprodukované s pomerne intenzívnou dynamikou, stredy sú jasne definované, čiastočne však zaostáva reprodukcia výškových partií. Ak vám prekáža absencia jasne definovaných segmentov vo vyšších frekvenciách, zaobstarajte si náhradu - stredne náročný "konzument" však bude nadmieru spokojný.


FOTO - MILAN GIGEL

Ak plánuejte digitalizovať hudbu z externých zdrojov, neprehliadnite priložený káblik, ktorý má na oboch stranách jack konektor s odlišným priemerom. Keďže firmvér dokáže intuitívne rozdeliť z nepretržitého streamu jednotlivé stopy, prehrávač je ideálnym automatom pre digitalizáciu analógových nahrávok z platní či pások.


FOTO - MILAN GIGEL

Pribalená je i dvojica USB káblikov, z ktorých každý má iný účel. Kým dlhší z nich slúži pre pripojenie k PC, druhý je bránou k USB Mass Storage zariadeniam v okolí. Výkonný súborový manažér dokáže prenášať súbory z externých médií, rovnako si však môžete zálohovať dáta z prehrávača na externý pevný disk. Keďže plnohodnotný periferiálny konektor by na telo prehrávača vošiel, je trochu na škodu že sa výrobca rozhodol pre káblik, ktorý sa tak stáva limitom pre využiteľnosť funkcie.


FOTO - MILAN GIGEL

Prehrávač môžet nabíjať priamo z USB portu počítača, ale i pomocou cestovného adaptéra, ktorý je súčasťou dodávky. Káblik je oddeliteľný, takže s rôznymi koncovkami môžete na cestách nabíjať rôzne iné zariadenia. Výhodou je prevádzkové vstupné napätie od 100 do 240 voltov, na výstupe máte k dispozícii 5V so zatažiteľnosťou do 1A. Biela nabíjačka sa však k prevažne čiernemu príslušenstvu akosi príliš nehodí. Nabíjanie do plnej kapacity zaberie necelé 3 hodiny, výdrž zabudovaného Li-Ion akumulátora dosahuje 20 hodín.


FOTO - MILAN GIGEL

V balení však nechýba ani sprievodná dokumentácia, zopár drobností a CD nosič s voliteľným softvérom Samsung MultiMedia Studio, ktorý vám môže pomôcť pri nahrávaní skladieb do prehrávača a pri ich organizovaní. Prakticky sa však zaobídete i bez neho. Digitálny obsah stačí nahrať do prehrávača, nie ste limitovaný nejakými špeciálnymi štruktúrami.


FOTO - MILAN GIGEL

Prehrávač sa na trh dodáva v kapacitách 512MB, 1GB a 2GB, od čoho sa odvíja i jeho cena. Modul pre prehrávanie hudobných skladieb podporuje prácu s formátmi MPEG1/2/2.5 Layer3, MPEG1 Layer2, WMA, ASF a Ogg, takže používateľ si môže zvoliť práve ten formát, ktorý mu vyhovuje, či už z pohľadu kvality, priestorových nárokov či formátu v ktorom má uloženú svoju domácu digitalizovanú zbierku skladieb. Podporované sú kompletné rozsahy dátových tokov vrátane variabilného enkódovania. Pri práci so skladbami je možné použiť niekoľko režimov opakovania, náhodný výber skladieb, playlisty s predpismi poradia skladieb, či záložky, ktoré si pri posluchu môžete vytvárať. Záložka vám umožní dopočúvať si záznam relácie či audioknihu od toho istého miesta, kde ste naposledy skončili. Informačné tagy zobrazené na displeji s uhlopriečkou 1,8" sú doplnené o vizualizáciu či texty piesní, pričom používateľ má k dispozícii ekvalizér s prednastavenými i používateľsky meniteľnými hodnotami.


FOTO - MILAN GIGEL

Zafarbenie zvuku a reprodukciu je možné ovplyvňovať viacerými dplnkovými parametrami. DSP čip vám umožňuje nastaviť úroveň 3D virtualizácie zvuku, ktorá i "plochú" nahrávku pomerne slušne dokáže umiestniť do 3D priestoru, meniť môžete dokonca i rýchlosť prehrávania. Pre cestovanie v dopravných prostriedkoch a pristory ktoré zdieľate s okolím je možné nastaviť režim ktorý redukuje rušenie okolia, naopak pre prechádzanie po rušných uliciach je dostupný režim reprodukcie, ktorý oddelí skladby od okolitého ruchu. Nechýba ani optimalizácia reprodukcie s prihliadnutím na to, či máte pripojené slúchadlá alebo reproduktory.


FOTO - MILAN GIGEL

Zabudovaný FM tuner pokrýva frekvenčný rozsah od 87,5 do 108 MHz, pričom krokovanie tunera pri ladení staníc je možné nastaviť podľa štandardov príslušných krajín. Automatické vyhľadávanie a ukladanie predvolieb je samozrejmosťou, rovnako ako záznam vysielania do internej pamäte s možnosťou časovania. Prekvapivé je, že i keď sú rozmery prehrávača väčšie, nemá integrovanú žiadnu FM anténu a spolieha sa iba na slúchadlový káblik. Citlivosť je na pomerne slušnej úrovni, selektivita dosahuje šedý priemer. Ak sa nachádzate v husto zarušenom pásme, môžete znížiť citlivosť vyhľadávania staníc - namiesto rôznych šumov tak na predvoľbách nájdete iba skutočné vysielače.


FOTO - MILAN GIGEL

Takmer každý prehrávač dnes už umožňuje i čítanie textových dokumentov. Inak tomu nie je ani v tomto prípade. I keď je možné iba ťažko predstaviť si, že budete listovať tisíckami strán obľúbenej knihy, mať so sebou dôležité čísla, údaje, slovník pojmov, internetové adresy, či zoznam nákupu môže byť praktické. O tom, že pomocou mocného súborového manažéra môžete prehrávať súbory medzi zariadeniami bez použitia PC ani nehovoriac.


FOTO - MILAN GIGEL

Súborový manažér umožňuje jednoduchú navigáciu medzi súbormi a zariadeniami, podporuje označovanie súborov a hromadnú aplikáciu príkazov. Predvolené adresáre sú grafiky odlíšené, pri kliknutí na súbor známeho typu sa spustí jeho prehliadanie. Vývojári firmvéru sa snažili o to, aby bol vo všetkom prehľad.


FOTO - MILAN GIGEL

Fotoalbum je úzko spätý s funkciou digitálneho fotoaparátu a prehrávača videozáznamov. Podporovaná je práca s formátmi JPEG, MJPEG (8fps) a MPEG4 (10/15fps), pričom okrem samotného prehliadania v rôznych "slideshow" režimoch môžete snímky i upravovať. Môžete ich orezávať, alebo dokonca môžete na ne aplikovať rôzne grafické a umelecké filtre. To platí i pre zabudovaný fotoaparát, ktorý priamo aplikuje filter na náhľadovom displeji. Pri fotografovaní sú dostupné najzákladnejšie funkcie, ktoré sa odvíjajú od kompenzácie expozície a jednoduchých filtrov pre zdôraznenie jasu, kontrastu a frebnosti. Videosekvencie sú zaujímavým doplnkom, pri konverzii však musíte dodržať predpísané pravidlá týkajúce sa rozlíšenia a počtu snímkov za sekundu.


FOTO - MILAN GIGEL

Používateľské prostredie, ako aj predvolené spôsoby správania sa prehrávača sú v pomerne širokej škále konfigurovateľné a meniteľné. Používateľ má dostupné desiatky prevádzkových parametrov meniacich vzhľad, časové limity a spôsoby reakcií, lokalizácia menu však chýba. Budete sa tak musieť uspokojiť s niektorým zo svetových jazykov.


FOTO - MILAN GIGEL

V prípade, že nastane nehoda, alebo nedokážete vrátiť niektoré nastavenie späť, môžete obnoviť všetky továrenské nastavenia, alebo naformátovať internú flash pamäť tak, aby si firmvér rozumel s jej súborovým systémom. Na webe Samsungu sa pravidelne objavujú nové verzie firmvéru, kde sú zapracovávané želania a postrehy používateľov.


FOTO - MILAN GIGEL

Všestranný prehrávač je možné hodnotiť ako moderné, technologicky pokročilé zariadenie, ktoré nezabúda na formátovú variabilnosť. Používateľ má dostupné prehľadné používateľské rozhranie, intuitívne menu a možstvo funkcií pre každodenné použitie. Po akustickej stránke dosahuje výstup skvelú kvalitu nad úrovňou strednej konzumnej triedy, výhodou je i kompletné príslušenstvo bez nutnosti jeho samostatného dokupovania. Čo však môže byť pre mnohých sklamaním je kapacita - tá by sa mohla šplhať i do vyšších tried.

Dostupnosť: http://www.yepp.co.kr/product/specific.jsp?model_cd=YP-D1&topsub=1&top=1&SMSESSION=NO
Orientačná cena: 12490 s DPH

Najčítanejšie na SME Tech


Téma: Technologické hračky


Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Súboj v koalícii Danko rozpútal a aj naň doplatil

Šéf SNS zváži odchod z politiky. Politológ hovorí, že predvídateľnosť jeho krokov sa stále znižuje.

KOMENTÁRE

Politika ako Danko nikto nechce, demokrati ani oligarchovia

Definitívny politický pád Danka sme sledovali v priamom prenose.

EKONOMIKA

Štát otočil, vyššie dôchodky zaručí len na štyri roky

Prečo novinka bude trvať len istý čas, nie je jasné.

KOMENTÁRE

Ficov perfektný deň a Dankova estráda ega

Novinári sa museli prehrabávať v úlomkoch Dankovho poníženia.

Neprehliadnite tiež

V Antarktíde našli desiatky skrytých sopiek. Vedci chcú čím skôr zistiť aktivitu

Sopky by mohli ešte viac destabilizovať ľadový príkrov na kontinente.

Majú schopnosť superhrdinov. Prečo sú niektoré zvieratá priesvitné?

Krehké zvieratá roztrhne aj jemné rozvírenie vody.

ANKETA SO SLOVENSKÝMI VEDCAMI

Odstúpenie ministra vedu nespasí, rovnako ako rakovinu nevyliečia lieky proti bolesti (anketa s vedcami)

Slovenskí vedci reagujú na návrh odvolania ministra školstva Petra Plavčana.

Včelia materská kašička môže ukrývať spôsob, ako rýchlejšie hojiť rany

Výskum môže predstavovať ďalší dôvod, prečo chrániť včely.

Inzercia - Tlačové správy


 1. Ako sa developer prispôsobil nárokom kupujúceho
 2. Ako sa developer prispôsobil nárokom kupujúceho
 3. 6 účinkov prírodného slovenského výrobku
 4. Let s prestreleným srdcom: Samovraždy slovenských hercov
 5. TAURIS výrobky na gril potešia gurmánov aj maškrtníkov
 6. Daikin predĺžil záruku na klimatizácie so službou Stand By Me
 7. Problémy s počatím? Čo vás čaká na ceste za dvomi čiarkami
 8. Ako pracujú horskí záchranári? Tieto veci by ste nemali podceniť
 9. Lety do exotiky už aj z Bratislavy
 10. Nonstop banka vo vrecku - aplikácia Mobil Banking
 1. Ako sa developer prispôsobil nárokom kupujúceho
 2. Už aj seniori presadajú do SUV
 3. 6 účinkov prírodného slovenského výrobku
 4. TAURIS výrobky na gril potešia gurmánov aj maškrtníkov
 5. Let s prestreleným srdcom: Samovraždy slovenských hercov
 6. Daikin predĺžil záruku na klimatizácie so službou Stand By Me
 7. Stavebný úrad neoprávnene predĺžil americkej ambasáde lehotu
 8. Grantová výzva na vykonávanie činností centier Europe Direct
 9. Problémy s počatím? Čo vás čaká na ceste za dvomi čiarkami
 10. Ako pracujú horskí záchranári? Tieto veci by ste nemali podceniť
 1. Let s prestreleným srdcom: Samovraždy slovenských hercov 24 581
 2. Ako sme jazdili v socializme 2 620
 3. Lety do exotiky už aj z Bratislavy 1 525
 4. Daikin predĺžil záruku na klimatizácie so službou Stand By Me 1 490
 5. Problémy s počatím? Čo vás čaká na ceste za dvomi čiarkami 1 088
 6. TAURIS výrobky na gril potešia gurmánov aj maškrtníkov 992
 7. Ako pracujú horskí záchranári? Tieto veci by ste nemali podceniť 868
 8. Zo stredomorskej stravy sa nepriberá 851
 9. Túžite po práci z pláže? 7 rád, ako sa stať digitálnym nomádom 686
 10. Prísne kontroly a veľa tepla. Takto sa vyrába mlieko 676