SME
Nedeľa, 25. október, 2020 | Meniny má AurelKrížovkyKrížovky

iRiver U10 - uhladený dizajn nabitý funkciami

Dokážete si predstaviť intuitívne ovládanie prehrávača ako jeho dotykový displej? iRiver prišiel pri rehrávači U10 na trh s riešením, ktoré je omnoho jednoduchšie, mechanicky odolnejšie a rovnako skvelé. Tomu zodpovedá i firmvér, ktorý sa plne na netradič

ný spôsob ovládania spolieha.


FOTO - MILAN GIGEL

Už od prvého kontaktu s týmto moderným prehrávačom je zrejmé, že nejde o žiadny ekonomický kompromis medzi vyhotovením, kvalitou, funkciami a cenou. Precízne balenie obsahujúce viacero detailne označených krabičiek naznačuje, že dizajnéri sú detailistami po všetkých stránkach - a to je pre náročného používateľa dôležité.


FOTO - MILAN GIGEL

Prehrávač má uhladené zaoblené telo iba o málo väčšie ako zápaľková škatuľka, ktorého dominantou je rozmerný farebný displej umiestnený na čelnej strane. Prekrýva ho plastový panel, ktorý je na okrajoch kolorovaný tak, aby tvoril akýsi rám. Na prvý pohľad jednoduché a prehľadné, používateľa však čaká skryté prekvapenie.

Skryť Vypnúť reklamu


FOTO - MILAN GIGEL

Plastový panel je pružne ukotvený a na každej strane sa pod ním skrýva mikrospínač. Znamená to že je možné čelným zatlačením naklápať ho na všetky štyri strany a tak simulovať stlačenie štyroch smerových tlačidiel. To umožňuje nielen rýchlu navigáciu v menu, ale i možnosť intuitívneho riadenia reprodukcie. Kým tradičné tlačidlá sú vždy magnetom na nečistoty, hladký čelný panel tento jav eliminuje. Výrobca pomenoval tento ovládací prvok Direct Click.


FOTO - MILAN GIGEL

Spodná strana obsahuje potlač modelového značenia, sériového čísla a licenčné symboly. Lesklý, pevný plast s vysokou odlonosťou voči poškrabaniu nenesie známky opotrebenia ani vtedy, ak prehrávač ukladáte na dosku pracovného stola bez mäkkej látkovej podložky. Výrobca pravdepodobne s vlastnosťami použitého plastu počítal a preto zámerne nevytvoril na dne výstupky, ktoré by nahrádzali nožičky.

Skryť Vypnúť reklamu


FOTO - MILAN GIGEL

Na spodnej bočnici sa nachádza systémový konektor, ktorý umožňuje nielen komunikáciu s PC, ale i nabíjanie a presmerovanie analógového vstupu a výstupu. Konektor je vyrobený s dostatočnou robustnosťou, aby nedošlo k jeho poškodeniu pri každodennom pripájaní a odpájaní ku káblu, či voliteľnej stolovej základni. Neprehliadnuteľné je i posuvné tlačidlo funkcie HOLD pre uzamknutie všetkých tlačidiel a ovládacích prvkov, ako aj otvor zapuzdreného tlačidla RESET, prostredníctvom ktorého je možné nanovo nabootovať firmvér v prípade jeho zlyhania.


FOTO - MILAN GIGEL

Na vrchnej bočnici sa nachádza akustický priezor zabudovaného mikrofónu, ktorý zaisťuje čiastočnú smerovú charakeristiku pri zázname hovoreného slova. Nechýba ani dvojica vysokokvalitných mikrospínačových tlačidiel pre nastavovanie hlasitosti reprodukcie. Plastové výlisky sú extrémne presné a dosahujú špičkovú kvalitu, v ktorej nenájde chybičky ani ten najväčší detailista.

Skryť Vypnúť reklamu


FOTO - MILAN GIGEL

Na pravú stranu umiestnil výrobca tlačidlo pre prebudenie prehrávača z režimu spánku - resp. jeho zapnutie a gombík otvárajúci vstup do prehľadného menusystému. Umiestnenie je po ergonomickej stránke vyriešené elegantne, na drobné problémy pri používaní môžu naraziť ľaváci.


FOTO - MILAN GIGEL

Na poslednej bočnici nenájdete nič iné, ako 3,5 mm jack konektor pre pripojenie slúchadiel. Zaujímavosťou je, že na prehrávači nie je žiadne očko alebo konzola, prostredníctvom ktorej by ho bolo možné zavesiť na šnúre na krk. Výrobca predpokladá že ho budete nosiť vo vrecku.


FOTO - MILAN GIGEL

Preto k prehrávaču pribalil i puzdro z jemnej látky, ktorá je vo vnútri vyplnená ochrannou penou. Jemný povrch puzdra čistí odtlačky prstov z povrchu prehrávača a tak je vždy v kondícii ako v momente, keď ste ho vybalili z krabice.

Skryť Vypnúť reklamu


FOTO - MILAN GIGEL

Pribalené slúchadlá sú biele, káblik je jemný a poddajný, konektor je skrátený tak aby neprekážal. Po akustickej stránke je možné povedať, že pomerne zdatne reprodukujú hĺbky i výšky, nechýba im dokonca ani dynamika v plnom frekvenčnom pásme. V každom prípade však v istých medziach narážajú na limity "štupľového" vyhotovenia s obmedzenou veľkosťou membrány a vnútorným objemom. Ak vám nepadnú do ušníc ako uliate, môžete si na ne osadiť šedé penové návleky, ktoré sú v dvoch pároch súčasťou výbavy.


FOTO - MILAN GIGEL

Prepojovací USB káblik plní v základnej sade dve úlohy. Môžete prostredníctvom neho prehrávač nabíjať z USB portu počítača, alebo môžete do prehrávača prehrávať multimédiá a iný digitálny obsah. Nabíjačku v dodávke nenájdete - buď si ju doobjednáte ako voliteľné príslušenosvo, alebo s porozhliadnete po lacnej alternatíve, ktorých je dostupných čoraz viac. Pre tých, ktorým chýba technické cítenie a hmať v rukách, poslúži neprehliadnuteľné značenie vrchnej strany konektora pri pripájaní. V prehrávači je osadený Li-Pol akumulátor, ktorý dokáže pri vypnutom displeji poskytnúť až 28 hodín nepretržitej reprodukcie MP3 skladieb. Typická doba nabíjania neprekračuje 2,5 hodiny.

Skryť Vypnúť reklamu


FOTO - MILAN GIGEL

V balení samozrejme nájdete i sprievodnú dokumentáciu a nepostrádateľný softvér iRiver Plus 2, ktorý slúži na správu multimédií a ich prehrávanie do internej flash pamäte prehrávača.


FOTO - MILAN GIGEL

Používateľa nesporne zaujme veľmi kvalitný TFT displej s 2,22" uhlopriečkou, ktorý má skvelý kontrast a farebnosť. Pri rozlíšení QVGA dokáže zobraziť až 260 tisíc sýtych farieb, čo je oceniteľné pri prezeraní fotografií a videa, či dokonca pri flash hrách a animáciách, ktoré je možné na veľkom displeji prehliadať. Ak si raz zvyknete na takýto komfort, na iných prehrávačoch vám kvalitný zobrazovací LCD panel bude chýbať.


FOTO - MILAN GIGEL

Dominantou používateľského prostredia je štvorica šípok, ktoré sa podľa dostupnosti zobrazujú vždy tam, kde je možné pre vykonanie akejkoľvek aktivity kliknút. Vybrať si môžete z množstva farebných škál prostredia, alebo môžete použiť ľubovoľnú tapetu či obrázok, ktoré si nahráte do internej pamäte prehliadača.

Skryť Vypnúť reklamu


FOTO - MILAN GIGEL

Prehrávač si dokáže poradiť so skladbami vo formátoch MPEG 1/2/2.5 Layer 3, WMA, ASF či dokonca Ogg Vorgbis. Bitraty sú podporované do 320 kbps, pri OGG je podporovaná kvalita po úroveň Q10, nechýba však ani podpora variabilných dátových tokov. Skladby, ktoré sú vybavené ID3 tagmi budú mať pri reprodukcii zobrazené vložené detaily. Vďaka dátam, ktoré pri nahrávaní skladieb do prehrávača uloží sprievodný softvér je možné archív prezerať podľa viacerých kritérií, či už sa rozhodnete pre interprétov, názvy albumov, hudobné štýly a podobne.


FOTO - MILAN GIGEL

Ako je už v tejto kategórii prehrávačov zvykom, skladby je možné hodnotiť indexom obľúbenosti a tak získate prístup k dynamicky generovaným playlistom, ktoré zohľadňujú či ste si skladby obľúbili, či si ich prehrávate často, zriedkavo a podobne.

Skryť Vypnúť reklamu


FOTO - MILAN GIGEL

Okrem dizajnu vsadil výrobca i na kvalitu zvukového výstupu. Zabudovaný DSP čip ponúka používateľovi množstvo funkcií. Dostupný je 5 pásmový grafický ekvalizér doplnený o preddefinované profily, nechýbajú parametricky konfigurovateľné funkcie Focus, SRS, TrueBass či Boost, definovať je dokonca možné prelínanie skladieb. Rozsah parametrov je dostatočný na to, aby ste výstup prehrávača skorigovali pre ľubovoľné slúchadlá a osobné preferencie, či nastavili výstup tak, aby znel dobre i v automobile s AUX prípojkou, či doma na kvalitnej aparatúre.


FOTO - MILAN GIGEL

Zabudovaný FM tuner vyniká slušnou úrovňou citlivosti a selektivity, funkciou RDS však používateľa stále neprekvapí. I keď ide takpovediac o doplnok k hudobnému archívu, kvalita je na úrovni. Komfort dosahuje iba tradičný šedý priemer s automatickým vyhľadávaním staníc a možnosťou záznamu vysielania do internej pamäte. Ak však siahnete po priloženom softvéri, jednotlivé prednastavené stanice si môžete i pomenovať.

Skryť Vypnúť reklamu


FOTO - MILAN GIGEL

Pri kvalitnom displeji so sýtymi žiariacimi farbami by bolo na škodu, ak by ste so sebou nenosili archív svojich obľúbených fotografií. Ak ich v PC zmeníte na QVGA rozlíšenie nezaberú takmer žiadnu kapacitu a vy ich môžete prezerať jednotlivo, ale i v automatizovanom "slide" režime s rôznymi módmi prelínania. Firmvér dokáže pracovať i s EXIF tagmi, takže získate prehľad o tom čím a kedy ste scénu snímali - praktické a pohodlné.


FOTO - MILAN GIGEL

Prehliadať môžete samozrejme i videá. Podmienkou však je, aby ste ich konvertovali do formátu MPEG4 s rozlíšením QVGA a snímkovaním 15 FPS. Displej nie je dostatočne veľký na to aby ste prečítali graficky enkódované titulky, prekonvertované záznamy televíznych archívov z internetu môžu byť príjemným spestrením cestovania. Ak radi čítate knihy a poviedky, môžete si v TXT formáte uložiť dokumenty do pamäte, aby ste ich mohli neskôr prezerať. Vhodnou adresárovou štruktúrou a názvami súborov tak môžete vytvoriť hoci i mobilnú encyklopédiu či učebnicu cudzieho jazyka... Prekvapením je, že diakritika je zobrazovaná správne, bez chýb.

Skryť Vypnúť reklamu


FOTO - MILAN GIGEL

Zabudovaný čas a budík je dnes už azda samozrejmosťou. Novinkou je však prehrávač SWF súborov, prostredníctvom ktorého si môžete do prehrávača nahrať kolekciu hier a animácií, ktoré budú krátiť váš čas. Ak dokážete vo "flashi" tvoriť vlastné dielka, môžete sa s nimi podeliť s okolím i bez počítača.


FOTO - MILAN GIGEL

Dôležité je vedieť, že bez priloženého softvéru sa nepohnete rovnako ako pri Creative, iPode a podobne. Ten však nie je bránou k internetovým obchodom s hudbou, ale jeho úlohou je vypracovať pre prehrávač databázu skladieb, podľa ktorej umožňuje rýchlu navigáciu albummi, štýlmi a podobne. Keďže nechýba ani previazanie s internetom, vždy ak sa objaví nový firmvér, softvér vám ponúkne jeho stiahnutie do prehrávača.

Skryť Vypnúť reklamu


FOTO - MILAN GIGEL

Ovládanie softvéru je intuitívne a vypracovaný je tak, aby ste skladby, fotografie a videá synchronizovali so svojim stolovým PC. I keď nie každý je ochotný použiť namiesto tradičného kopírovania Explorerom predpísaný softvér, vzhľadom na jeho prehľadnosť to nie je veľkou príťažou.


FOTO - MILAN GIGEL

V krátkosti je možné povedať, že iRiver U10 je špičkovým multimediálnym prehrávačom do vrecka pre náročného používateľa, ktorý je kritický ku všetkému, na čo siahne. Široké možnosti prispôsobiteľnosti, podpora širokej škály grafických, hudobných a videoformátov ako i práca s flash súbormi je skutočnou jedničkou vo svojej triede. O kvalitnom vypracovaní a materiáloch ktoré odolajú škrabancom ani nehovoriac. Výhodou je, že si môžete dokúpiť i rôzne príslušenstvo, akým je napríklad dock s diaľkovým ovládačom, kedy sa vreckový prehrávač stane multimediálnym centrom vašej izby.

Skryť Vypnúť reklamu

Dostupnosť: http://www.fastplus.sk/
Orientačná cena: 10 199 s DPH za 1GB verziu

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Technologické hračky

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Najlepší lacný mobil do dvesto eur (jeseň 2020)

Je lepšie Lenovo, Huawei alebo Xiaomi?

Sonda OSIRIS-REx nabrala vzorky z asteroidu, ale stráca ich

Uzatvárací mechanizmus zablokovali kamene.

Na snímke z 11. augusta 2020 robotické rameno kozmickej lode amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) Osiris-Rex počas skúšky odberu vzoriek z asteroidu Bennu.
Podcast Klik

Klik: Je Google monopol?

Komentovaný prehľad technologických správ.

Podcast Klik

Inzercia - Tlačové správy

 1. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh
 2. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY
 3. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí
 4. NAŽIVO: Ako na koronu reagujú úspešné firmy? Sledujte #akonato
 5. NAŽIVO: Čo čaká ekonomiku? Sledujte #akonato konferenciu
 6. Kupujte originálne tonerové kazety HP
 7. Investície s fixným ročným výnosom od 6 % do 8 %
 8. Zaplatiť za kávu či obed pomocou správy v čete? Už čoskoro
 9. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár
 10. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 1. Kvalitné sporenie si dokážete vybaviť z pohodlia domova
 2. Tesco prináša zákazníkom potraviny za každých okolností
 3. Vedeli ste, že jablká majú svoj medzinárodný deň?
 4. Zostáva už len 7 dní na predloženie žiadosti o grant
 5. Svet môžeme zlepšiť dobrými skutkami
 6. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh
 7. Najnovšie technológie a inovácie na Gemeri? Normálka
 8. Zlaďte vaše šperky s jeseňou
 9. Nové laboratórium ekonomického experimentálneho výskumu na EUBA
 10. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí
 1. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 20 183
 2. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí 17 904
 3. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte? 13 307
 4. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh 13 102
 5. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár 12 601
 6. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 11 137
 7. Ako pracujú horskí nosiči? Vstávajú ráno o štvrtej 10 537
 8. Kam sa vybrať za jesennými výhľadmi? 10 445
 9. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY 10 135
 10. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 10 111