SME
Piatok, 15. január, 2021 | Meniny má DobroslavKrížovkyKrížovky

iRiver U10 - uhladený dizajn nabitý funkciami

Dokážete si predstaviť intuitívne ovládanie prehrávača ako jeho dotykový displej? iRiver prišiel pri rehrávači U10 na trh s riešením, ktoré je omnoho jednoduchšie, mechanicky odolnejšie a rovnako skvelé. Tomu zodpovedá i firmvér, ktorý sa plne na netradič

ný spôsob ovládania spolieha.


FOTO - MILAN GIGEL

Už od prvého kontaktu s týmto moderným prehrávačom je zrejmé, že nejde o žiadny ekonomický kompromis medzi vyhotovením, kvalitou, funkciami a cenou. Precízne balenie obsahujúce viacero detailne označených krabičiek naznačuje, že dizajnéri sú detailistami po všetkých stránkach - a to je pre náročného používateľa dôležité.


FOTO - MILAN GIGEL

Prehrávač má uhladené zaoblené telo iba o málo väčšie ako zápaľková škatuľka, ktorého dominantou je rozmerný farebný displej umiestnený na čelnej strane. Prekrýva ho plastový panel, ktorý je na okrajoch kolorovaný tak, aby tvoril akýsi rám. Na prvý pohľad jednoduché a prehľadné, používateľa však čaká skryté prekvapenie.

Skryť Vypnúť reklamu


FOTO - MILAN GIGEL

Plastový panel je pružne ukotvený a na každej strane sa pod ním skrýva mikrospínač. Znamená to že je možné čelným zatlačením naklápať ho na všetky štyri strany a tak simulovať stlačenie štyroch smerových tlačidiel. To umožňuje nielen rýchlu navigáciu v menu, ale i možnosť intuitívneho riadenia reprodukcie. Kým tradičné tlačidlá sú vždy magnetom na nečistoty, hladký čelný panel tento jav eliminuje. Výrobca pomenoval tento ovládací prvok Direct Click.


FOTO - MILAN GIGEL

Spodná strana obsahuje potlač modelového značenia, sériového čísla a licenčné symboly. Lesklý, pevný plast s vysokou odlonosťou voči poškrabaniu nenesie známky opotrebenia ani vtedy, ak prehrávač ukladáte na dosku pracovného stola bez mäkkej látkovej podložky. Výrobca pravdepodobne s vlastnosťami použitého plastu počítal a preto zámerne nevytvoril na dne výstupky, ktoré by nahrádzali nožičky.

Skryť Vypnúť reklamu


FOTO - MILAN GIGEL

Na spodnej bočnici sa nachádza systémový konektor, ktorý umožňuje nielen komunikáciu s PC, ale i nabíjanie a presmerovanie analógového vstupu a výstupu. Konektor je vyrobený s dostatočnou robustnosťou, aby nedošlo k jeho poškodeniu pri každodennom pripájaní a odpájaní ku káblu, či voliteľnej stolovej základni. Neprehliadnuteľné je i posuvné tlačidlo funkcie HOLD pre uzamknutie všetkých tlačidiel a ovládacích prvkov, ako aj otvor zapuzdreného tlačidla RESET, prostredníctvom ktorého je možné nanovo nabootovať firmvér v prípade jeho zlyhania.


FOTO - MILAN GIGEL

Na vrchnej bočnici sa nachádza akustický priezor zabudovaného mikrofónu, ktorý zaisťuje čiastočnú smerovú charakeristiku pri zázname hovoreného slova. Nechýba ani dvojica vysokokvalitných mikrospínačových tlačidiel pre nastavovanie hlasitosti reprodukcie. Plastové výlisky sú extrémne presné a dosahujú špičkovú kvalitu, v ktorej nenájde chybičky ani ten najväčší detailista.

Skryť Vypnúť reklamu


FOTO - MILAN GIGEL

Na pravú stranu umiestnil výrobca tlačidlo pre prebudenie prehrávača z režimu spánku - resp. jeho zapnutie a gombík otvárajúci vstup do prehľadného menusystému. Umiestnenie je po ergonomickej stránke vyriešené elegantne, na drobné problémy pri používaní môžu naraziť ľaváci.


FOTO - MILAN GIGEL

Na poslednej bočnici nenájdete nič iné, ako 3,5 mm jack konektor pre pripojenie slúchadiel. Zaujímavosťou je, že na prehrávači nie je žiadne očko alebo konzola, prostredníctvom ktorej by ho bolo možné zavesiť na šnúre na krk. Výrobca predpokladá že ho budete nosiť vo vrecku.


FOTO - MILAN GIGEL

Preto k prehrávaču pribalil i puzdro z jemnej látky, ktorá je vo vnútri vyplnená ochrannou penou. Jemný povrch puzdra čistí odtlačky prstov z povrchu prehrávača a tak je vždy v kondícii ako v momente, keď ste ho vybalili z krabice.

Skryť Vypnúť reklamu


FOTO - MILAN GIGEL

Pribalené slúchadlá sú biele, káblik je jemný a poddajný, konektor je skrátený tak aby neprekážal. Po akustickej stránke je možné povedať, že pomerne zdatne reprodukujú hĺbky i výšky, nechýba im dokonca ani dynamika v plnom frekvenčnom pásme. V každom prípade však v istých medziach narážajú na limity "štupľového" vyhotovenia s obmedzenou veľkosťou membrány a vnútorným objemom. Ak vám nepadnú do ušníc ako uliate, môžete si na ne osadiť šedé penové návleky, ktoré sú v dvoch pároch súčasťou výbavy.


FOTO - MILAN GIGEL

Prepojovací USB káblik plní v základnej sade dve úlohy. Môžete prostredníctvom neho prehrávač nabíjať z USB portu počítača, alebo môžete do prehrávača prehrávať multimédiá a iný digitálny obsah. Nabíjačku v dodávke nenájdete - buď si ju doobjednáte ako voliteľné príslušenosvo, alebo s porozhliadnete po lacnej alternatíve, ktorých je dostupných čoraz viac. Pre tých, ktorým chýba technické cítenie a hmať v rukách, poslúži neprehliadnuteľné značenie vrchnej strany konektora pri pripájaní. V prehrávači je osadený Li-Pol akumulátor, ktorý dokáže pri vypnutom displeji poskytnúť až 28 hodín nepretržitej reprodukcie MP3 skladieb. Typická doba nabíjania neprekračuje 2,5 hodiny.

Skryť Vypnúť reklamu


FOTO - MILAN GIGEL

V balení samozrejme nájdete i sprievodnú dokumentáciu a nepostrádateľný softvér iRiver Plus 2, ktorý slúži na správu multimédií a ich prehrávanie do internej flash pamäte prehrávača.


FOTO - MILAN GIGEL

Používateľa nesporne zaujme veľmi kvalitný TFT displej s 2,22" uhlopriečkou, ktorý má skvelý kontrast a farebnosť. Pri rozlíšení QVGA dokáže zobraziť až 260 tisíc sýtych farieb, čo je oceniteľné pri prezeraní fotografií a videa, či dokonca pri flash hrách a animáciách, ktoré je možné na veľkom displeji prehliadať. Ak si raz zvyknete na takýto komfort, na iných prehrávačoch vám kvalitný zobrazovací LCD panel bude chýbať.


FOTO - MILAN GIGEL

Dominantou používateľského prostredia je štvorica šípok, ktoré sa podľa dostupnosti zobrazujú vždy tam, kde je možné pre vykonanie akejkoľvek aktivity kliknút. Vybrať si môžete z množstva farebných škál prostredia, alebo môžete použiť ľubovoľnú tapetu či obrázok, ktoré si nahráte do internej pamäte prehliadača.

Skryť Vypnúť reklamu


FOTO - MILAN GIGEL

Prehrávač si dokáže poradiť so skladbami vo formátoch MPEG 1/2/2.5 Layer 3, WMA, ASF či dokonca Ogg Vorgbis. Bitraty sú podporované do 320 kbps, pri OGG je podporovaná kvalita po úroveň Q10, nechýba však ani podpora variabilných dátových tokov. Skladby, ktoré sú vybavené ID3 tagmi budú mať pri reprodukcii zobrazené vložené detaily. Vďaka dátam, ktoré pri nahrávaní skladieb do prehrávača uloží sprievodný softvér je možné archív prezerať podľa viacerých kritérií, či už sa rozhodnete pre interprétov, názvy albumov, hudobné štýly a podobne.


FOTO - MILAN GIGEL

Ako je už v tejto kategórii prehrávačov zvykom, skladby je možné hodnotiť indexom obľúbenosti a tak získate prístup k dynamicky generovaným playlistom, ktoré zohľadňujú či ste si skladby obľúbili, či si ich prehrávate často, zriedkavo a podobne.

Skryť Vypnúť reklamu


FOTO - MILAN GIGEL

Okrem dizajnu vsadil výrobca i na kvalitu zvukového výstupu. Zabudovaný DSP čip ponúka používateľovi množstvo funkcií. Dostupný je 5 pásmový grafický ekvalizér doplnený o preddefinované profily, nechýbajú parametricky konfigurovateľné funkcie Focus, SRS, TrueBass či Boost, definovať je dokonca možné prelínanie skladieb. Rozsah parametrov je dostatočný na to, aby ste výstup prehrávača skorigovali pre ľubovoľné slúchadlá a osobné preferencie, či nastavili výstup tak, aby znel dobre i v automobile s AUX prípojkou, či doma na kvalitnej aparatúre.


FOTO - MILAN GIGEL

Zabudovaný FM tuner vyniká slušnou úrovňou citlivosti a selektivity, funkciou RDS však používateľa stále neprekvapí. I keď ide takpovediac o doplnok k hudobnému archívu, kvalita je na úrovni. Komfort dosahuje iba tradičný šedý priemer s automatickým vyhľadávaním staníc a možnosťou záznamu vysielania do internej pamäte. Ak však siahnete po priloženom softvéri, jednotlivé prednastavené stanice si môžete i pomenovať.

Skryť Vypnúť reklamu


FOTO - MILAN GIGEL

Pri kvalitnom displeji so sýtymi žiariacimi farbami by bolo na škodu, ak by ste so sebou nenosili archív svojich obľúbených fotografií. Ak ich v PC zmeníte na QVGA rozlíšenie nezaberú takmer žiadnu kapacitu a vy ich môžete prezerať jednotlivo, ale i v automatizovanom "slide" režime s rôznymi módmi prelínania. Firmvér dokáže pracovať i s EXIF tagmi, takže získate prehľad o tom čím a kedy ste scénu snímali - praktické a pohodlné.


FOTO - MILAN GIGEL

Prehliadať môžete samozrejme i videá. Podmienkou však je, aby ste ich konvertovali do formátu MPEG4 s rozlíšením QVGA a snímkovaním 15 FPS. Displej nie je dostatočne veľký na to aby ste prečítali graficky enkódované titulky, prekonvertované záznamy televíznych archívov z internetu môžu byť príjemným spestrením cestovania. Ak radi čítate knihy a poviedky, môžete si v TXT formáte uložiť dokumenty do pamäte, aby ste ich mohli neskôr prezerať. Vhodnou adresárovou štruktúrou a názvami súborov tak môžete vytvoriť hoci i mobilnú encyklopédiu či učebnicu cudzieho jazyka... Prekvapením je, že diakritika je zobrazovaná správne, bez chýb.

Skryť Vypnúť reklamu


FOTO - MILAN GIGEL

Zabudovaný čas a budík je dnes už azda samozrejmosťou. Novinkou je však prehrávač SWF súborov, prostredníctvom ktorého si môžete do prehrávača nahrať kolekciu hier a animácií, ktoré budú krátiť váš čas. Ak dokážete vo "flashi" tvoriť vlastné dielka, môžete sa s nimi podeliť s okolím i bez počítača.


FOTO - MILAN GIGEL

Dôležité je vedieť, že bez priloženého softvéru sa nepohnete rovnako ako pri Creative, iPode a podobne. Ten však nie je bránou k internetovým obchodom s hudbou, ale jeho úlohou je vypracovať pre prehrávač databázu skladieb, podľa ktorej umožňuje rýchlu navigáciu albummi, štýlmi a podobne. Keďže nechýba ani previazanie s internetom, vždy ak sa objaví nový firmvér, softvér vám ponúkne jeho stiahnutie do prehrávača.

Skryť Vypnúť reklamu


FOTO - MILAN GIGEL

Ovládanie softvéru je intuitívne a vypracovaný je tak, aby ste skladby, fotografie a videá synchronizovali so svojim stolovým PC. I keď nie každý je ochotný použiť namiesto tradičného kopírovania Explorerom predpísaný softvér, vzhľadom na jeho prehľadnosť to nie je veľkou príťažou.


FOTO - MILAN GIGEL

V krátkosti je možné povedať, že iRiver U10 je špičkovým multimediálnym prehrávačom do vrecka pre náročného používateľa, ktorý je kritický ku všetkému, na čo siahne. Široké možnosti prispôsobiteľnosti, podpora širokej škály grafických, hudobných a videoformátov ako i práca s flash súbormi je skutočnou jedničkou vo svojej triede. O kvalitnom vypracovaní a materiáloch ktoré odolajú škrabancom ani nehovoriac. Výhodou je, že si môžete dokúpiť i rôzne príslušenstvo, akým je napríklad dock s diaľkovým ovládačom, kedy sa vreckový prehrávač stane multimediálnym centrom vašej izby.

Skryť Vypnúť reklamu

Dostupnosť: http://www.fastplus.sk/
Orientačná cena: 10 199 s DPH za 1GB verziu

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Technologické hračky

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Koronavírus na Slovensku: Vláda opäť preložila rozhodnutie o pláne plošného testovania (minúta po minúte)

PCR testy na Slovensku odhalili viac ako 220-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 3 362 obetí. V okrese Nitra platí sprísnený lockdown.

Minister hospodárstva Richard Sulík (SaS)-
Cynická obluda

Dôkaz o účinnosti homeopatík

Ako to, že Cibulková netrvala na tom, aby jej vakcínu najskôr miliardukrát rozriedili?

Polícia pokutu päťsto eur za cestu po drevo na kúrenie obhajuje

Výber pokút nie je prioritou polície, tvrdia policajti.

Rómovia v Moldave nad Bodvou žijú vo veľkej biede.
Autorská strana Alexeja Fulmeka

28 rokov v SME: Dôležitosť tradičných médií je čoraz evidentnejšia

Denník SME má 28 rokov.

Riaditeľ vydavateľstva Petit Press Alexej Fulmek.

Neprehliadnite tiež

Podcast Tech_FM

Ukázali, ako by sa dala získavať energia z čiernej diery

Podcast o novinkách z vedy.

Samsung ukázal nové smartfóny, všetky s podporou 5G

Namiesto veľkých zmien prišla evolúcia.

V Indonézii objavili najstaršiu jaskynnú maľbu

Vek maľby prasaťa sa odhaduje minimálne na 45 500 rokov.

Jaskynná maľba prasaťa celebského na Sulawesi.

Razer ukázal koncept múdreho respirátora

Má mikrofón, reproduktory, ventilátory, UV dezinfekciu a RGB osvetlenie.

Inzercia - Tlačové správy

 1. Nakupujete online? Toto potrebujete vedieť
 2. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 3. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 4. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 5. Zákazníkov čoraz častejšie zaujíma pôvod výrobkov, ktoré kupujú
 6. Už iba dnes si môžete predplatiť SME.sk na rok len za 28 eur
 7. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku
 8. Historická revue: Kam sa podeli Kumáni, Valasi a iné etniká?
 9. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie
 10. Oktagon 20: Pikantné súboje prinesú aj zápas o titul!
 1. Fokus očná optika sa stala exkluzívnym partnerom značky Nikon
 2. Turizmus za účelom estetickej chirurgie v čase pandémie
 3. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 4. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 5. Akčný výpredaj v PLANEO Elektro – to sú ceny nižšie až o 60 %!
 6. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 7. Ohlúpli sme počas Covid roka?
 8. Zákazníkov čoraz častejšie zaujíma pôvod výrobkov, ktoré kupujú
 9. TOMRA víta kľúčový krok k spusteniu systému zálohovania
 10. Slovaktual umožní všetkým zamestnancom bezplatné testovanie
 1. Historická revue: Kam sa podeli Kumáni, Valasi a iné etniká? 17 939
 2. Už iba dnes si môžete predplatiť SME.sk na rok len za 28 eur 17 851
 3. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 12 845
 4. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 8 585
 5. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 8 351
 6. Kuba si turistov omotá okolo prsta. Miesta, ktoré musíte vidieť 8 105
 7. Riaditeľ VÚB: Udržateľnosť chceme vsadiť do DNA nášho podnikania 7 009
 8. Kvalitnej hydiny je na pultoch stále menej. Čo vlastne kupujeme? 6 809
 9. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 6 696
 10. Na Slovensko prišlo výnimočné dielo s posolstvom ľudskosti 4 393