LCD monitor patrí na "vysokú nohu"

Málo miesta na stole, neprehľadná a neskrotná spleť káblov, bolesti krku a chrbtice - tieto problémy pozná dôverne každý používateľ počítača. Iba málokto však vie, že je možné jednoducho ich vyriešiť - montážou LCD monitora na všestranný podstavec.

Spoločnosť Vogel's dodáva na náš trh množstvo stojanových riešení, ktoré sú známe detailným prepracovaním, skvelou konštrukciou a všestrannou účelnosťou. Dnes sa pozrieme na univerzálne riešenie pre domácnosti a kancelárie, ktoré umožňuje montáž LCD monitora priamo na stenu alebo pracovú dosku stola - to všetko s možnosťou náklonu všetkými smermi. Vogel's EFW1130 je univerzálnym riešením pre všetky situácie.


FOTO - MILAN GIGEL

Možno tomu skutočne neveríte, ale váš pracovný stôl môže byť prázdny i keď používate počítač. Kompaktný stojan nahradí rozmerný podstavec monitora a pomôže vám pri skrytí kabeláže. Navyše vám umožní dynamicky nastavovať výšku, náklon a polohu monitora tak, aby bola záťaž vašej chrbtice a očí minimálna. Problémom nie je ani natočenie monitora na kolegu, či zákazníka. Chce to iba trochu fantázie a zabudnúť na staré obmedzenia.


FOTO - MILAN GIGEL

Pre začiatok je dôležité vedieť, že výrobcovia plochých obrazoviek a displejov sa dohodli na normách, ktoré umožňujú zamieňať podstavce a držiaky bez ohľadu na to, kto je ich výrobcom. Pre uhlopriečky od 12 do 22,9" je stanovaná norma VESA MIS-D, ktorá definuje štvoricu montážnych bodov usporiadaných do tvaru štvorca s dĺžkou strán 75 alebo 100 milimetrov. Ak si všimnete zadný panel svojho monitora, je pravdepodobné že práve takýmto spôsobom je na panel priskrutkovaný jeho podstavec, alebo sa na zadnom veku nachádzajú otvory so závitmi pre skrutky.


FOTO - MILAN GIGEL

Najdôležitejším prvkom stojanu EFW1130 je nosná konzola, ktorá zaisťuje spojenie podstavca s telom monitora. Keďže ide o nosný prvok, je viac ako dôležité aby bolo vyhotovenie presné, robustné a účelné. Výrobca zvolil 3 milimetre hrubú oceľovú platňu, ktorá je vybavená otvormi s rozstupom 50, 75 a 100 milimetrov.


FOTO - MILAN GIGEL

Montáž konzoly je na rám LCD monitora bezproblémová. V prípade že bol pôvodný stojan priskrutkovaný práve tam, môžete použiť originálne skrutky. V iných prípadoch môžete využiť pribalený montážny set alebo pre neštandardné monitory s alternatívnym závitom môžete využiť ponuku špeciálneho príslušenstva. Dôležité je, aby ste obe súčasti spojili pevne. V závislosti od toho, pre aký druh montáže sa rozhodnete závisí i nosnosť súpravy. Pri nástennej montáži môže zobrazovací panel vážiť až 15 kilogramov, pri montáži na stôl by ste nemali prekročiť hranicu 10 kilogramov.


FOTO - MILAN GIGEL

Otázkou zostáva, či by bolo pevné uchytenie zobrazovacieho panelu na stojan skutočne ergonomické - nie! Preto sa v strednej časti úchytu nachádza plastový blok, ktorý je možné v rozsahu +/-10° naklápať nahor a nadol. To umožňuje pohodlné nastavenie sklonu pre získanie optimálneho kontrastu pri rôznych výškach umiestnenia monitora, či výšky osoby, stoličky a podobne. Aby bol plastový blok pevne fixovaný a zaistený, aretáciu umožňuje kovová skrutka s podložkou. Účelnosť sa spája s praktickou stránkou. Plastový blok je vybavený dvojicou západiek, prostredníctvom ktorých sa nasadzuje na stojan. Znamená to, že monitor je možné kedykoľvek bez použitia nástrojov demontovať i bez toho, aby ste museli demontovať stojan. To je účelné pri výmene monitorov, ich odoslaní do servisu a podobne.


FOTO - MILAN GIGEL

Druhým dôležitým prvkom je kovový stojan s výškovo nastaviteľným ramenom, ktoré je možné ohýbať v troch kĺboch. Kým koncové kĺby poskytujú 180° pracovný priestor, stredný kĺb je rotovateľný v 360° rozsahu.


FOTO - MILAN GIGEL

Ako je zrejmé, rameno umožňuje nielen náklon zobrazovacieho panelu do strán, ale i jeho horizontálny posun vpravo a vľavo, pričom nechýba ani možnosť priblíženia a oddialenia od používateľa. Ak si to v krátkosti predstavíte, získate možnosť pohybovať svojim monitorom v rozsahu 82 centimetrov vpravo a vľavo, 41 centimetrov k sebe a od seba, pričom netreba zabudnúť ani na možnosť výškového posunu v rozsahu 22 centimetrov nahor a nadol. Takúto voľnosť neposkytuje žiadny stojan, ktorý je súčasťou dodávky LCD monitora.


FOTO - MILAN GIGEL

Jednotlivé kĺby majú maticou nastaviteľnú vôľu, pričom všetky styčné plochy sú prekryté gumovými krúžkami. Mechanizmus je navrhnutý tak, aby si rameno v každom bode držalo svoj tvar a nekládlo veľký odpor pri nastavovaní. Čelná hlavica slúži na rýchle uchytenie nosnej konzoly so zobrazovacím panelom.


FOTO - MILAN GIGEL

Výšková nastaviteľnosť ramena je stupňovitá. Aretačný mechanizmus s pružinou zapadne do vertikálnych zárezov, kde stabilne fixuje pozíciu. Prakticky je nemožné, aby sa displej samovoľne posunul nadol.


FOTO - MILAN GIGEL

Vďaka prehľadnému manuálu a montážnemu kitu, ktorý obsahuje základné nástroje je montáž hračkou i pre menej skúsených používateľov. Ak sa rozhodnete pre montáž na pracovnú dosku stola, zaobídete sa i bez vŕtačky a vodováhy. Omnoho efektívnejšie však je, ak môžete využiť stenu, ktorá stojí za pracovným stolom.


FOTO - MILAN GIGEL

Robustný stolový držiak sa k stojanu montuje štvoricou skrutiek a poškodeniu pracovnej dosky stola pri montáži bránia samolepiace gumové bloky. V závislosti od šírky a hrúbky stolovej dosky a vonkajšieho rámu je možné zvoliť dva rôzne fixačné body, pričom na uťahovanie slúži priložený nástrčný TORX kľúč.


FOTO - MILAN GIGEL

Po ukotvení na pracovnú dosku tak získate stojan pripravený na používanie a LCD panel s konzolou, ktorú stačí zasunúť do hlavice. Vzhľadom na túto jednoduchosť zvládne montáž i jediný človek bez asitencie.


FOTO - MILAN GIGEL

LCD monitor umiestnený v rohu stola je akýmsi štandardom, i keď vôbec nejde o najštastnejšie riešenie. V takýchto prípadoch trpí chrbtica i oči. V našom prípade však pozícia nie je fixná.


FOTO - MILAN GIGEL

Ak je monitor iba doplnkovým terminálom na ktorý je nutné z času na čas pri práci pozrieť, rohová pozícia je namieste. Ak sa však pustíte do práce, je omnoho lepšie umiestniť si monitor tak, aby bol pred vašimi očami.


FOTO - MILAN GIGEL

Ak vás však zavalí množstvo dokumentov, kníh, a práce, alebo si na stôl rozložíte štedrú desiatu, lepšie je odsunúť monitor mimo plochy stola.


FOTO - MILAN GIGEL

Komfrotná je i možnosť nastavenia výšky - bez ohľadu na to či máte monitor umiestnený v rohu alebo pred sebou. V tomto prípade nezabúdajte na to, že sklon obrazovky je možné nakláňať, takže vás nebude trápiť ani slabý kontrast, alebo odraz okna.


FOTO - MILAN GIGEL

Možno ste si položili otázku, prečo nikde neprečnieva kabeláž. Je to jednoduché. Dvojicou pružín sú káble uchytené o rameno a následne sú skryté v dutine stojanu, ktorá je prístupná zozadu. V prípade že uskutočníte montáž na stenu, môžete si v rámci predprípravy zasekať do steny plastovú chráničku, ktorou zvediete káble dolu pod stôl.


FOTO - MILAN GIGEL

Pri montáži na stenu je dôležité stanoviť si správnu výšku a dbať na to, aby stojan smeroval kolmo nadol - pomôžete si vodováhou. Ak je to možné, sústreďte sa na oblasť stredu stolovej dosky, aby ste mali možnosť posúvať monitor v maximálnom rozsahu všetkými smermi.


FOTO - MILAN GIGEL

Ak ponecháte LCD monitor v pracovnej časti v strede, počas dňa môžete meniť výšku stoličky a monitora, aby ste odľahčili svoju krčnú chrbticu od záťaže. Ak sa iba ťažko oddávate zmenám, meňte svoju pracovnú polohu vždy na začiatku týždňa.


FOTO - MILAN GIGEL

Rovnako efektívny je posun monitora do strán. Jednoducho si za jeden stôl pri práci môžu sadnúť dvaja ľudia, dokážete monitor odkloniť tak aby naň nevidel zákazník, alebo ho naopak dokážete natočiť tak, aby ste sa s informáciami podelili s ostanými. Výhodou je i priblíženie obrazovky smerom k sebe - pri čistení sa nemusíte nakláňať a pri práci s grafikou vám možno padne vhod, že nemusíte pri vysokom rozlíšení s okuliarmi namáhať svoje oči.


FOTO - MILAN GIGEL

Univerzálny stojan Vogel's EFW1130 v plnej miere zmení vaše pracovné návyky a prinesie dynamiku na vaše pracovisko. Či už ide o domáci počítač alebo kanceláriu, uvoľní sa priestor na vašom stole, skrotíte káble a zvýšite tak svoje pohodlie. Prínos je nielen dizajnový ale i praktický. Nespornou výhodou je možnosť demontáže obrazovky bez rozobratia stojanu a možnosť rozhodnúť sa medzi stolovou a nástennou montážou. O tom, že ide o skutočnú kvalitu svedčí i fakt, že výrobca poskytuje na celú sadu 10 ročnú záruku.

Hodnotenie:

Dostupnosť: http://www.vogels.sk/
Orientačná cena: 4790 Sk s DPH

Najčítanejšie na SME Tech


Téma: Technologické hračky


Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Spolupracuje aj s firmou Apple. Peniaze na výskum ale nedostal

Spoločnosť Highchem s pätnástimi zamestnancami a vyše miliónovými tržbami nemá podľa hodnotenia dostatočné odborné kapacity.

Neprehliadnite tiež

Vo vnútri Mesiaca je množstvo vody, pomôže pri kolonizácii

Voda sa na Mesiac dostala krátko po jeho vzniku.

Google pridáva do vyhľadávania a máp SOS upozornenia

Nový nástroj má upozorniť ľudí na hroziace nebezpečenstvo v ich okolí a poskytnúť užitočné informácie v krízovej situácii.

Robotický vysávač sa môže stať najväčším špehom v domácnostiach

Okrem prachu z podlahy pozbiera aj informácie o rozložení domu.

Sedem tipov, ako vám smartfón pomôže na dovolenke

Naplánujte si s ním cestu, vyhnite sa zápcham, nájdite najlacnejší hotel a prepočítajte cudziu menu.

Inzercia - Tlačové správy


 1. Odteraz pri volaniach už nemusíte rátať minúty
 2. Ako pracujú horskí záchranári? Tieto veci by ste nemali podceniť
 3. Návod, ako získať maximum pri nákupoch s kreditkou
 4. Mexická Oaxaca: Vonia čokoládou a jedinečnými pyramídami
 5. Dobrý internet v meste i na vidieku. Dostupný je takmer všade
 6. Na tieto veci sa oplatí myslieť pred odchodom na dovolenku
 7. Volkswagen Golf: Odpoveď na takmer všetky otázky
 8. Vietnam: Krajina, ktorá rozmazná jedlom a uchváti históriou
 9. Investícia do dlhopisov s fixným výnosom 6,25 - 7,25 % p.a.
 10. I cez prázdniny testujte elektrobicykle
 1. Odteraz pri volaniach už nemusíte rátať minúty
 2. Nenaleťte pochybným predajcom jazdeniek
 3. Cíťte sa v priestore príjemne
 4. Ktorý odšťavovač má najvyššiu výťažnosť?
 5. Ako pracujú horskí záchranári? Tieto veci by ste nemali podceniť
 6. Ako si vybrať wc a umývadlo?
 7. Poslanec M. Borguľa bojuje proti netransparentnému tendru
 8. Grantová výzva na vykonávanie činností informačných centier
 9. Návod, ako získať maximum pri nákupoch s kreditkou
 10. Mexická Oaxaca: Vonia čokoládou a jedinečnými pyramídami
 1. Dobrý internet v meste i na vidieku. Dostupný je takmer všade 5 877
 2. Volkswagen Golf: Odpoveď na takmer všetky otázky 4 787
 3. Mexická Oaxaca: Vonia čokoládou a jedinečnými pyramídami 3 551
 4. Ako pracujú horskí záchranári? Tieto veci by ste nemali podceniť 3 377
 5. Na tieto veci sa oplatí myslieť pred odchodom na dovolenku 3 226
 6. Vietnam: Krajina, ktorá rozmazná jedlom a uchváti históriou 3 041
 7. Návod, ako získať maximum pri nákupoch s kreditkou 2 804
 8. I cez prázdniny testujte elektrobicykle 1 998
 9. Máte už vybranú dovolenku na júl? 1 034
 10. V meste či mimo mesta, stále s kvalitným internetom 879