SME

Kolibríky dokážu odhadovať čas

Britsko-kanadský tím zistil, že kolibríky presne vedia, po akom čase sa majú vrátiť ku kvetom, aby v nich opäť našli nektár. V časopise Current Biology to oznámil štvorčlenný tím Susan Healyovej z Edinburghskej univerzity.

Jeden zo skúmaných kolibríkov druhu Selasphorus rufus.

FOTO - SUSAN HEALYOVÁ

Vedci skúmali kolibríky druhu Selasphorus rufus v ich prírodných rozmnožovacích lokalitách v kanadských Skalnatých horách na juhozápade provincie Alberta. Tieto kolibríky sa tam bránia proti konkurencii z vlastného druhu oblasti s množstvom kvetov. Vedci chceli zistiť, či si pamätajú, kedy naposledy navštívili jednotlivé kvety, a teda vedia, kedy sa k nim môžu vrátiť (opätovné napĺňanie nektárom totiž mnohým kvetom trvá až niekoľko hodín.) V minulosti sa zistilo, že tieto kolibríky si pamätajú polohu nedávno vyprázdnených kvetov.

Healyová s kolegami teraz každému ponúkli osem umelých kvetov, obsahujúcich cukrový roztok. Štyri kvety napĺňali vždy 10 minút po tom, čo ich vtáky vyprázdnili, štyri po 20 minútach. Ukázalo sa, že vtáky jednoznačne rozlišovali medzi týmito kvetmi a podľa toho sa k nim vracali skôr, respektíve neskôr. Zvládli teda intervalové časovanie. Keby sa vracali priskoro, mrhali by časom i energiou, keby prineskoro, riskovali by, že ich predbehne iný kolibrík. Presné časovanie zvyšuje efektívnosť ich kŕmenia sa. Z aranžmá experimentu vyplýva, že kolibríky si v mozgu počas dňa dokážu udržiavať prinajmenšom osem nezávislých "tikajúcich stopiek". Každé sa spúšťajú po návšteve konkrétneho kvetu a vynulujú a opätovne spustia pri nasledujúcej.

Intervalové časovanie v rámci dňa bolo predtým odhalené pri živočíchoch v laboratóriu, ktoré si zapamätali jeden-dva krátke intervaly (sekundy až 1,5 hodiny). Teraz ho vedci prvý raz zistili pri divo žijúcom tvorovi. Kolibríky prejavili dva základné zretele epizodickej pamäte (kde a kedy), zapamätávanie si špecifických udalostí, často považované za výlučne ľudskú schopnosť. (urb)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračná fotografia.

Skúmali 40-tisíc ľudí.


a 1 ďalší
Reálna tvar muža a jeho deformovaná tvár, tak ako ju videl pacient so vzácnou poruchou zrakového systému.

Viktor Sharrah si myslel, že sa zbláznil.


Ilustračná fotografia.

Vaše telo sa ochladzuje, nie zohrieva - a vy to necítite.


a 1 ďalší
Ilustračné foto.

Nález baktérie vedci označili za mimoriadne vzácny objav.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu