Crash Tag Team Racing - Crash aj za volantom

Crash patrí medzi tie virtuálne postavičky, ktoré poznajú mnohí a k hrám nemuseli ani len pričuchnúť. Nový diel z tejto známej série je kontroverzný, značne ma dezorientoval a konečný verdikt mi nie je jasný ani pri písaní týchto riadkov...

Je zbytočné skrývať si hlavu do piesku – každý z nás raz bol dieťaťom. Pchali sme si ruky do úst a zaslintaným kýptikom sme kontaminovali celé okolie. Poniektorí si možno pchali pršteky aj niekam inam, ale to ponechajme bokom. Okrem týchto skúseností, ktoré nás prešli (teda aspoň väčšinu z nás... ehm, veď si skúste narvať päsť do papule a zistíte, že ste vyšli z cviku), určite ostanú aspoň rozprávky príjemným relaxom. Možno mäknem a stáva sa zo mňa citlivá bytosť, ale dobrá rozprávka nie je nikdy zlá. V dnešnej multimediálnej dobe sa už nerodí príliš mnoho hraných príbehov pre deti (Harryho a Narniu nerátam) a preto sa musí mlaď zabávať pri cartoonovkách, väčšinou značne podivnej kvality. Nič to, kým nespadne zlodošovi niečo na gebuľu, nezasmeje sa dnes ani trojročný prcek.

Crash patrí medzi tie virtuálne postavičky, ktoré poznajú mnohí a k hrám nemuseli ani len pričuchnúť. Určite za to môže i dávnejšie vysielaná relácia na (tuším) verejnoprávnom televíznom kanáli, kde ste pomocou tónovej voľby ovládali tohto sarkastického... ono to vôbec je nejaké zviera? Zanechajme však ďalšie nostalgické spomienky typu Dida rulez a vrhnime sa na najnovší Crashov počin. Je kontroverzný, značne ma dezorientoval a konečný verdikt mi nie je jasný ani pri písaní týchto riadkov. Samozrejme, máme tu starého dobrého Crasha, ktorý skáče, rozbíja bedničky, zbiera mince, bojuje s agresívnymi tučniakmi (ak ide o narážku na Madagascar, tak dosť chabú), hľadá diamanty, ktoré mu otvoria novú krajinku a... a preteká.

Výrazná novinka, prinášajúca do hry osviežujúci vánok vďaka niekoľkým módom, pričom si aspoň oddýchnete od neustáleho skákania. Okrem tradičnej hopsajdy si vylepšujete svoje konto (peniaze a diamanty) pretekaním. A to nie ledajakým, pretože i klasické Race preteky sú tak trochu iné, než ich poznáme. Na začiatku je potrebné vybrať si jednu z ôsmich postavičiek, s ktorou danú trať zvládnete (okrem Crasha sú to známe fejsíky ako Neo Cortex, Coco, Von Clutch a ďalší) a potom už hor sa do pretekania. Race sú závody na kolá, lenže nemusíte si to všetko vo vlastnom vehikle odkrúžiť – váš voz môže splynúť so súperovým (akýsi cartoonovský druh symbiózy) a vy sa chopíte zbrane, pričom vašou hlavnou úlohou je spomalenie pretekajúceho osadenstva. Nesmú chýbať humorné zbrane typu vybuchujúce sliepky, ale v praxi ide o klasiku, hoc sa niekto môže odvolávať ešte na využívanie boostu. Ak vás omrzí strkanica s ostatnými, máte možnosť vytvoriť čo najrýchlejšie kolo alebo pozbierať určené množstvo predmetov za nejaký ten čas. Aby to nebolo všetko, ponuka bojov v aréne je fajn odreagovanie a také detské Destruction Derby v rozprávkovej grafike určite pobaví aspoň na zopár chvíľ.

Áno, máme za sebou najdôležitejšiu Crashovu novinku, inak sa jedná o tradičné skákacie dobrodružstvo, kde si človek zanadáva nad nevydarenými skokmi, zbiera mince, aby si mohol odomknúť bonusy alebo kúpiť nové oblečenie či diamanty.

GRAFIKA 7 / 10

Tag Team Racing obsahuje celkovo 5 rozdielne ladených svetov, ktoré sú spojené do jedného hubu, centrálneho prostredia, odkiaľ sa vyberáte do nových krajín na skusy, natrafíte na hrdinov a zbierate ďalšie bonusy. Už podľa okolitých obrázkov netreba nikomu bližšie predstavovať charakter grafiky – šialene rozprávková, často až nepríjemne infantilná, lenže to je práve to, čo chcú (naše) detské očká vidieť. Rozprávkový svet obsahuje kráľovstvo v sladučkých farbách, na pirátskej lodi chýba už len jednoruký kapitán a takto by som mohol pokračovať i ďalej. Cukríkovo krikľavé farby, ostro rezané hrany, hrubé prechody farieb a jednoduché textúry určite nikomu vadiť nebudú, pretože sú namiešané viac než dômyselne. Dizajn úrovní má zopár chybičiek, ale nejde o nič závažné, pretože z každého prostredia cítiť osobitnú atmosféru a grafika tak spĺňa svoje úlohu. Čo sa týka pohybov jednotlivých charakterov, tak na príliš príkladov sa odvolávať nemôžem, pretože mnoho postáv má dosť zjednodušené pohyby. V závodnej časti to už vyzerá lepšie, okolie sa mihá, demolujúce výbuchy hovoria o vašej presnej muške a tak ďalej. Síce nič prekvapujúce, pre čo by sme ronili slzy, ale nahnevaný som rozhodne nebol.

INTERFACE 6 / 10
Ovládanie Crasha v skákacej i závodnej časti je pomerne intuitívne, len si treba zapamätať funkciu daných tlačidiel. Som už trochu skúsený v hrách, ale nepodarená kamera mi pripomína, že človek by si nemal až tak veriť. Kameru musíte často dorovnávať, aby ste vôbec videli, kamže sa to chystáte skočiť, prípadne kam povedú vaše kroky. Problém nastáva pri úzkych priestoroch, lenže to je odveký problém a nik s tým nič nespravíme. Je nutné však na túto občas sa vyskytujúcu hlúposť upozorniť.

HRATEĽNOSŤ 7 / 10
Čo si budeme nahovárať, s hrateľnosťou to je ako na hojdačke – v jeden moment som sa bavil, ponorenie do hry je optimálne a o chvíľu som sa pristihol s myšlienkou na sto plus jednu vec, ktorú by som mohol robiť miesto skákania, prípadne pretekania s Crashom. V momente presunu do novej krajiny sa vám otvoria nové možnosti, tie však behom niekoľkých desiatok minút preskúmate, pri niektorých sa bavíte, niektoré sú frustrujúco obtiažne na zdolanie, ale skákanie vás baví. V druhý moment musíte ponechať odhaľovanie stranou a na scénu nastupuje honba za nedostupnými miestami, ponúkajúcimi obrovské množstvo peňazí alebo diamant. V momente nudy zo skákania sa automaticky presuniete do závodnej časti, kde sa snažíte vybojovať čo najviac zlatých mincí. Všetko ide hladko, lenže po vystriedaní týchto strohých možností mi na um prišla kacírska myšlienka – máme tu dve odlišné hry, ale každej niečo chýba. Skákačka je svojim prostredím príliš uzatvorená, neponúka až tak veľké množstvo možností a závodná časť by osamote mala na tričku napísané: som úplne priemerná. Atmosféra závodu je degradovaná na minimum zbraňami a ak som krúžil sám, nedostavoval sa pocit rýchlosti, ktorý by mohol mnohé zachrániť. V kľude mohol Crash behať i po svojich s nepocítil by som rozdiel.

I keď voľnosť v úrovniach nemá takmer hraníc, predsa musíte dodržiavať isté postupy, pretože ďalšie svety máte uzamknuté a otvoríte si ich super-mega-giga kryštálom z posledne hranej úrovne. Takže sa všetko napokon zvrhne v hľadanie toho prekliateho šutru, na preteky hodíte bobka, pretože diamantov i mincí máte dostatok. Občasné fórky, čiže animácie, spúšťajúce sa na daných miestach, sú vtipné, ale s upozornením, že len pre deti do 12 rokov. I ja som sa pousmial pri Crashovom točení (jeho spôsob likvidácie) okolo stromu -> ten nevydržal nápor Crashových bodlín a spadol na neho. Podobných situácií, kedy niečo padá, niekto padá, niekto umiera, je hojne, ale väčšina je každému známa, no vďaka bohu i za ne. Možno moje frflanie nezodpovedá výslednému hodnoteniu hrateľnosti, ale počiatočné prechádzky novým svetom sú úžasné a objavovanie všetkých zákutí nemá chybu. Keby bol nový Crash len ďalšou plošinovkou v rade, nenahneval by som sa, avšak násilné rozdelenie na dve časti pôsobí akoby to bolo niečo viac, ale nedajte sa oklamať. Ide o optický klam, pretože poctivá zábava nesmrdí ani z jednej.

MULTIPLAYER
Nemal som možnosť testovať ho, ale podľa infošiek tu máme možnosť prepojenie aj s PSP verziou Tag Team Racing, čo by mohla byť už pekná pecka.

ZVUKOVÉ EFEKTY 4 / 10
Postavičky toho príliš veľa nenahovoria a keď už spustia, dajú sa síce počúvať, dokonca sa hodia k jednotlivých charakterom, no ostatné zvukové efekty sú na bode mrazu. Takmer nič počas hrania nezvučí a keby nebolo hudby, stačil by mi do TV vstup na obraz. Neskutočnú biedu preto vytrhávajú z totálneho dna aspoň občas znejúce hlasy postavičiek, ale stále je to príliš málo. Veď Crash mohol vykrikovať, všetko naokolo znieť, ale takto si môžete pustiť Mandarinku Darinku a všetko bude okej.

HUDBA 7 / 10
Šialene infantilná, ale šialene chytľavá. Oh, ešte teraz sa mi rozbúcha srdiečko pri falošnom speve princeznej v rozprávkovom svete, kedy po príchode do ružovej krajinky cítite akoby z fontány nestriekala voda, ale sladké cukríky, ťuťuťu zajačiky skákali po trávičke a nie agresívne tučniaky… proste muzika je detská, k titulu sa hodiaca, čo by nemalo nikoho prekvapiť, pretože výberovku Sepultury či Cannibal Corpse nik v Crashovi nečakal. Teda dúfam… Jedinou, treba podotknúť, že výraznou, vadou je prílišná krátkosť skladieb a ich malý počet. Jasné, aj dvojminútový sex je lepší než žiadny, ale… dobre, blbý príklad na detskú hru.

NÁROČNOSŤ & INTELIGENCIA 5 / 10
Protivníkov v hopsacej časti môžeme pokojne ignorovať, pretože ich taktika (vidím ťa, možno pôjdem za tebou, ak za nezaseknem za najbližšou prekážkou) je biedna. V závodoch záleží na obtiažnosti (3 stupne), ktorú si zvolíte. Na najľahšej sa dá každá úloha zvládnuť na pohárové umiestnenie temer na prvýkrát, pri vyšších stupňoch treba zabojovať, no o tom predsa hry sú, takže po naučení sa trate si treba dávať vyššie ciele. Pri pretekoch máte možnosť vyhrať bronzový, strieborný alebo zlatý pohár, pričom ich poradie za umiestnenie netreba nikomu pripomínať, navyše za časový rekord danej úlohy dostanete dvojnásobný obnos peňazí.

O umelom zvyšovaní hracej doby voľbou ťažšej obtiažnosti som nepísal len tak nadarmo. Nadarmo nepíšem napríklad vtip (Psychiater vraví pacientovi: „Povedzte ááá!“, pričom sa blázon nechápavo pýta: „Malé alebo veľké?). Ehm. K veci. Hra je príliš krátka a ak si kupujete hry kvôli tomu, aby ste po šiestich hodinách mohli obal s titulom postaviť na poličku a kochať sa padajúcim prachom naň, máte podivnú úchylku. Nie je to príliš dlhé, ale ak budete mať nervy a snahu odomknúť si všetky bonusy, dosiahnete svoje. I tak je však herná doba príliš krátka a neponúka toľko výziev ako býva pri plošinovkách zvykom.

ZÁVEREČNÝ VERDIKT 6 / 10
Máme tu nového Crasha, ktorý sa rozhodol osedlať aj nejaké tie tátoše, ale čo sa pridalo na závodnej časti, to sa ubudlo z hopsacej. To je chyba, milí priatelia, pretože tým utrpela celá hra. Vyzerá to vcelku fajn, hrá sa to fajn, človek sa aj pobaví, lenže pri predstave, že to nemusím hrať a môžem sa venovať svojmu obľúbenému bičovaniu redaktorov... Na druhú stranu mám chuť rozdávať všetkým cukríky, pretože Crash je tak krásne infantilný. Zmätok? Áno, mám ho v hlave aj ja, Crash sa v jednu chvíľu hrá výborne načo v okamihu cítite na tvári vánok stereotypu. Ono Ritual Software je pre mňa kontroverzná grupa vývojárov, takže je len otázkou nálady či budete na Tag Team Racing šomrať ako za mladi na červené trenírky, biele tričká cvičky. Alebo výskať radosťou nad modrými trenírkami, priliehavými bielymi tričkami a sexi cvičkami. Skôr narodení chápu a mladším to je jedno, pretože ich infantilný Crash nezaujíma.

Najčítanejšie na SME Tech


Hlavné správy zo Sme.sk

KOMENTÁRE

Kto sa bojí boja proti korupcii

Vo virtuálnom priestore sa objavujú útoky na prezidenta či protikorupčných aktivistov.

PRIMÁR

Päťdesiatnici a stres: Po päťdesiatke začne stres zabíjať

Nikto nie je stavaný na to, aby prežíval dlhodobý stres.

Neprehliadnite tiež

Ničnerobenie a knihy. Desať najlepších spôsobov, ako si oddýchnete

Najväčšia štúdia o oddychu mala prekvapivé výsledky.

Najrýchlejší kábel zrýchli internetové prepojenie medzi Európou a Amerikou

Kábel rozloží riziko výpadkov pri katastrofách na východnom pobreží USA.

Ako vedci vyvíjajú roboty, ktoré chodia ako ľudia

Kývať nohami nestačí. Ak chcú roboty chodiť, musia najprv pochopiť možnosti svojho tela.

Odomykanie mobilov obrazcom nie je bezpečné

Všetci rozmýšľame príliš podobne.

Inzercia - Tlačové správy


 1. Zľava 3000 € na 3-izbové byty v Jarabinkách
 2. Kedy sa refinancovanie oplatí?
 3. Aký vplyv by mal konflikt v Kórei na vaše investície?
 4. Atraktívnejšie učenie vďaka digitálnym technológiám
 5. JUDr. Barbora Sabó: Dobrý maklér šetrí čas, peniaze i nervy!
 6. Zanzibar je plný lákadiel na dokonalú exotickú dovolenku
 7. Rastie nám pokrivená generácia?
 8. Intímna hygiena – celoročná záležitosť
 9. Pivovar Šariš podporí cestovný ruch v Prešovskom kraji
 10. Novinka v realitnom biznise! Zatiaľ dostupné len v Grand Koliba
 1. Exkurzia odborárov a absolventov SvF STU v Bratislave 2017
 2. Zvolen: Zvolenčania myslia na zabezpečenie svojich domovov
 3. Detské zúbky sú veda
 4. Atraktívnejšie učenie vďaka digitálnym technológiám
 5. Aký vplyv by mal konflikt v Kórei na vaše investície?
 6. Zľava 3000 € na 3-izbové byty v Jarabinkách
 7. JUDr. Barbora Sabó: Dobrý maklér šetrí čas, peniaze i nervy!
 8. Štartujú jesenné módne dni v Poluse
 9. Zanzibar je plný lákadiel na dokonalú exotickú dovolenku
 10. Rastie nám pokrivená generácia?
 1. Zanzibar je plný lákadiel na dokonalú exotickú dovolenku 9 839
 2. Rastie nám pokrivená generácia? 4 243
 3. Intímna hygiena – celoročná záležitosť 2 787
 4. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj? 2 231
 5. Plug-in, hybrid alebo elektromobil? Poradíme, ako správne vybrať 1 463
 6. Kedy sa refinancovanie oplatí? 1 262
 7. Pivovar Šariš podporí cestovný ruch v Prešovskom kraji 1 033
 8. JUDr. Barbora Sabó: Dobrý maklér šetrí čas, peniaze i nervy! 867
 9. Novinka v realitnom biznise! Zatiaľ dostupné len v Grand Koliba 851
 10. Bývajte v budove, po ktorej sa prechádzal Schöne Náci 741