SME
Piatok, 27. november, 2020 | Meniny má MilanKrížovkyKrížovky

Eú vybuduje digitálnu knižnicu

Európska únia vytvorí do roku 2010 na webe gigantickú knižnicu, ktorá umožní prístup k najmenej šiestim miliónom kníh a rukopisov, ale aj fotografií a filmov priamo cez web. Detaily nového plánu zverejnila minulý týždeň európska komisárka pre informačnú .

Na stránke www.theeuropeanlibrary.org už dnes možno nájsť v digitálnej podobe najvýznamnejšie staršie diela z francúzskych, britských, nemeckých, talianskych, ale aj slovinských, lotyšských či chorvátskych knižníc. Slovenské texty zatiaľ chýbajú. FOTO - WWW.THEEUROPEANLIBRARY.ORG

Európska únia vytvorí do roku 2010 na webe gigantickú knižnicu, ktorá umožní prístup k najmenej šiestim miliónom kníh a rukopisov, ale aj fotografií a filmov priamo cez web. Detaily nového plánu zverejnila minulý týždeň európska komisárka pre informačnú spoločnosť a médiá Viviane Redingová.

Komisárka priznala, že debatu o digitalizácii európskeho kultúrneho dedičstva urýchlil nový program vyhľadávača Google, ktorý od minulého roka pracuje na digitalizácii miliónov kníh z amerických knižníc. Viaceré európske štáty, najmä Francúzsko, sa tak začali obávať, že webu začne dominovať výhradne "americký pohľad na kultúru a históriu" a európske kultúrne dedičstvo bude v digitálnom veku zabudnuté.

Podľa plánu Európskej komisie budú prvé dva milióny digitalizovaných dokumentov dostupné na webe do dvoch rokov. "Každá knižnica, archív či múzeum v Európe sa budú môcť zapojiť a prepojiť svoj digitálny obsah do centrálnej Európskej digitálnej knižnice," píše sa v pláne komisie.

Európska komisia vytvorí centrálny mnohojazyčný portál, ktorý bude umožňovať jednoduché vyhľadávanie vo všetkých európskych knižniciach naraz. Digitalizáciu diel budú zabezpečovať viaceré centrá po celej Európe. Náklady na digitalizáciu však budú znášať jednotlivé členské štáty. Od každého z nich teda bude závisieť, koľko zo svojho kultúrneho dedičstva bude schopný sprístupniť aj na webe.

V súčasnosti sú na webe dostupné len knihy staré mnoho desaťročí, ktoré už nie sú chránené autorskými právami. Mnohí sú však presvedčení, že do Európskeho digitálneho archívu je nutné zaradiť aj mladšie knihy, aby malo jeho využitie pre ľudí zmysel. Európska komisia preto tento rok navrhne aj zmeny v systéme autorských práv, ktoré by mali knižniciam umožniť aspoň čiastočne sprístupniť svoje knihy aj na webe. Podľa jedného z návrhov by sa napríklad do európskej legislatívy mohla dostať obdoba amerického práva na "férové použitie" autorského diela, o ktoré sa opiera aj Google vo svojom prebiehajúcom spore o legálnosť svojho skenovania kníh bez súhlasu ich vydavateľov. Podľa iného návrhu by zasa mohli vydavatelia získať daňové úľavy, ak sa rozhodnú po vypredaní papierového nákladu svojich kníh povoliť zverejnenie ich digitálnych kópií na webe. O podobe zmien by sa malo dohodnúť do decembra.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Pred Vianocami sa do škôl vráti nanajvýš zopár tisíc žiakov

Ministerstvo chystá na december len pokus, či sa školy vôbec dajú preventívne testovať.

Na snímke minister školstva, vedy, výskumu a športu Branislav Gröhling (SaS.
Okresný súd v Žiline vymeral 17-ročnej Judite za obzvlášť závažný zločin vraždy nepodmienečný trest odňatia slobody 12 rokov a štyri mesiace.

Koronavírus: PCR testy odhalili viac ako 1800 nakazených, zomrelo 22 ľudí (minúta po minúte)

Celkovo sa novým koronavírusom na Slovensku nakazilo už viac ako stotisíc ľudí. Pandémia si vyžiadala 771 životov.

Ilustračné foto.
Dnes píše Matúš Ritomský

Dobrovoľnosť na pandémiu nestačí

Prakticky žiadna demokratická krajina sa v boji s pandémiou nedokázala zaobísť bez vynucovania pravidiel.

Publicista Matúš Ritomský.

Neprehliadnite tiež

Astronautka: Byť prvou ženou na Mesiaci by bolo ohromné

Jeanette Eppsová bude na Noci výskumníkov.

Astronautka Jeanette Epps.
Technici vo vnútri detektoru Borexino, ktorý zachytil nepolapiteľné častice.

Vyskúšali sme, ako sa hrá na jednej z najrýchlejších grafických kariet

Počítačové hry sa konečne dočkajú filmovej grafiky, aj vďaka herným konzolám.