Samsung SGH-X700: čierny elegán s dobrou výbavou

Na redakčný stôl MOBIL.SME.SK sa dostal Samsung SGH-X700, ktorý nás okrem dizajnu zaujal aj veľmi pekným displejom a svojou výbavou. Čo je slabou stránkou tohto telefónu?

Na redakčný stôl MOBIL.SME.SK sa dostal Samsung SGH-X700, ktorý nás okrem dizajnu zaujal aj veľmi pekným displejom a svojou výbavou. Slabou stránkou telefónu je len jeho fotoaparát.

Dizajn a klávesnica
Samsung použil pri svojom modeli SGH-X700 kombináciu moderných oblých tvarov s konzervatívnou čiernou a striebornou. Celá zadná časť, spodná a vrchná hrana sú pogumované a sú tak príjemné na dotyk. Pri svojich rozmeroch 108 x 44 x 19 mm dobre sadne do ruky a svojou hmotnosťou 95 g sa radí k súčasnému váhovému priemeru u bežných telefónov bez operačného systému.
Na čelnej strane telefónu je veľký displej, pod ktorým je umiestnená klávesnica. Na bokoch telefónu nájdeme spolu len tri tlačidlá. Na ľavoboku je to dvojica tlačidiel na ovládanie hlasitosti a na pravoboku zase spúšť fotoaparátu. Na pravej strane je ešte slot na pamäťové karty a konektor pre handsfree. Na spodnej hrane je už len systémový konektor, ku ktorému sa pripája aj nabíjačka. Tento konektor je chránený gumovým krytom, ktorý je však trochu nepraktický pri pripájaní nabíjačky. Na zadnej strane je okrem batérie už len objektív fotoaparátu a zrkadielko na fotenie autoportrétov.
Klávesnica modelu SGH-X700 má dostatočne veľké klávesy, no občas sa pri písaní stane, že používateľ nechtiac stlačí dva alebo tri klávesy naraz. Tlačidlo „c“, ktoré je pod päťsmerným tlačidlom, je úzke a tak sa môže niekedy stať, že namiesto „c“ stlačí používateľ kláves „dole“. Všetko je aj otázkou zvyku. Bočné tlačidlá nie sú také tuhé ako ostatné klávesy.

Displej
Telefóny konkurenčných značiek môžu závidieť Samsungom displej len závidieť. Hoci majú rovnaké parametre, ako napríklad rozmery 176 x 220 pixelov alebo počet farieb 266 144, nezobrazujú farby tak pekne.
Na displeji sa zobrazuje stav batérie a signálu, dátum a čas a operátor. Nad dvojicou ovládacích klávesov sa zobrazuje ich aktuálna funkcia.
Okrem základných vecí sa môže na základnej obrazovke zobrazovať aj kalendár.

Ovládanie
Samsung SGH-X700 má rovnaké ovládanie ako ostatné modely Samsungu. Základným prvkom je päťsmerové tlačidlo, ktoré je doplnené dvoma kontextovými funkčnými tlačidlami, zeleným a červeným tlačidlom a klávesom „c“ na zrušenie voľby alebo krok späť.
Päťsmerové tlačidlo mierne vytŕča, čo je dobré pri jeho ovládaní, no pri pokuse stlačiť „c“ sa môže stať, že používateľ stlačí smer „dole“.
Práve na riešenie päťsmerového ovládacieho tlačidla sa vznáša neustále vlna kritiky. Bežne sa totiž stlačením stredného potvrdzovacieho tlačidla vchádza do menu, kde funguje na výber funkcie alebo na jej potvrdenie. U Samsungov funguje stredné tlačidlo na základnej obrazovke na rýchly prístup do prehliadača WAP-u. Až po vstupe do menu ľavým kontextovým tlačidlom sa zmení jeho funkcia tak, ako je väčšina používateľov zvyknutá. Prirodzene, zvyknúť sa dá na všetko, no minimálne v prvých týždňoch sa vám pri pokuse o vstup do menu zapne internetový prehliadač.

Menu a ovládací softvér
Základné menu telefónu tvorí matica deviatich ikon. Okrem nich sa zobrazuje aj stavový riadok, v ktorom je čas a prípadne signalizácia zapnutého Bluetoothu. V hornej časti je napísaný popis k vybranej ikone.
V základnom menu sú záznamy hovorov, adresár, aplikácie, internetový prehliadač, správy, správca súborov, kalendár, fotoaparát a nastavenia.
Submenu sú textové a položky sa dajú vyberať priamo číslami. Pri pohybe v menu sa pri niektorých položkách, kde to dáva zmysel, ukáže v bublinke príslušný údaj. Napríklad zvolený typ vyzváňania alebo počet správ v priečinku.

Funkcie
Po funkčnej stránke je model SGH-X700 dobre vybavený a nechýbajú bežné manažérske funkcie.

Kontakty
Telefónny zoznam tohto modelu pojme tisíc mien, pričom ku každému menu sa dá uložiť niekoľko čísel, e-mailová adresa, fotka a poznámka. Ku každému kontaktu sa dá priradiť aj vyzváňacia melódia.
Pri prezeraní kontaktov sa v prvom riadku zobrazí box na vyhľadávanie a až pod ním sú vypísané kontakty. Telefón zobrazuje kontakty zo zoznamu v telefóne aj zo zoznamu na SIM karte spolu.
Kontakty možno triediť podľa mena aj priezviska. Nechýba ani funkcia „rýchleho vytáčania“.

Správy
Telefón podporuje základné typy správ, teda SMS, MMS a e-mail. Počas písania SMS správy sa odpočítavajú znaky a zároveň sa zobrazuje, ktorú z dvanástich možných správ píšete. Tvorba MMS správ je jednoduchá. Správu vytvárate postupným pridávaním objektov – obrázok, video, zvuk, text. Cez menu sa dá pridať aj ďalšia strana prípadne pripojiť vizitka či záznam z kalendára. Podobne funguje aj vytváranie e-mailov, ktorý navyše umožňuje pripojiť súbor akéhokoľvek typu.

Manažérske funkcie
Prístup ku kalendáru, ktorý patrí k často využívaným manažérskym funkciám, je priamo z hlavného menu a aj stlačením päťsmerového tlačidla „doprava“.
Graficky príjemný kalendár umožňuje mesačný, týždenný a denný prehľad udalostí. V spodnom riadku sa navyše zobrazuje počet udalostí rôznych typov pre vybraný deň. Do kalendára sa dajú uložiť štyri typy záznamov – plánovač, narodeniny, poznámka a úloha. V ponuke je aj zoznam zmeškaných udalostí. Pamäť kalendára pojme spolu 400 záznamov, po 100 v každej kategórii.
Ďalšie funkcie sú uložené pod ikonou Aplikácie v hlavnom menu. Je tam diktafón, svetový čas, alarm, kalkulačka, konvertor veličín, odpočítavanie času a stopky.
Telefón ponúka tri alarmy, pričom pri každom sa dá nastaviť opakovanie. K dispozícii je aj funkcia automatického zapnutia telefónu v stanovenom čase.
Aplikácia svetový čas ukazuje dva časy v rôznych mestách a ukazuje ich aj na mape sveta. Tá je však pomerne malá. Konvertor veličín si poradí s prepočítavaním mien, dĺžok, hmotností, objemov, plôch a teplôt.
Funkciu na vzdialenú synchronizáciu cez SyncML alebo PIM sme v testovanom telefóne nenašli.

Multimédiá
V telefóne je MP3 prehrávač, ktorý je pekne spracovaný a počas prehrávania skladby zobrazuje vizualizáciu. Na jeho ovládanie slúži päťsmerové tlačidlo. Pri prehrávaní možno nastaviť opakovanie skladieb, náhodné prehrávanie, vizualizáciu a hlasitosť, ktorá sa ovláda bočnými tlačidlami. Prehrávač podporuje aj playlisty.
Zarazilo nás, že prehrávač nedokáže bežať na pozadí a ani sa v jeho prostredí nedá uzamknúť klávesnica.
Okrem prehrávania MP3 skladieb ponúka SGH-X700 aj FM rádio. Ponúka jednoduché prostredie, kde zobrazuje hlasitosť, frekvenciu, stereo/mono a uložené frekvencie s názvami. Do pamäte vojde spolu 30 frekvencií. Rádio môže bežať aj na pozadí.

Dáta
Na prenos dát cez sieť operátora slúži GPRS triedy 10 a internetový prehliadač podporuje aj WAP 2.0.
Vo výbave telefónu je aj Bluetooth, ktorý ponúka všetky bežné nastavenia a funkcie.

Synchronizácia
Telefón podľa všetkého neponúka možnosť synchronizácie s počítačom. Túto funkciu sme nenašli ani v menu telefónu a ani v návode.

Pamäť
Interná pamäť telefónu pojme 35 MB dát. Do pamäte pre SMS správy sa ich vojde dvesto.
Vnútorná pamäť sa dá rozšíriť pamäťovými kartami typu TransFlash.

Fotoaparát
V telefóne je zabudovaný 1,3 Mpix fotoaparát, ktorý ponúka najvyššie rozlíšenie 1280 x 1024 bodov. K dispozícii sú aj veľkosti 1152 x 864, 640 x 480, 320 x 240, 174 x 144 a 128 x 96 pixelov. Pri ukladaní fotiek má používateľ na výber tri úrovne kvality.
Fotoaparát podporuje aj nastavenie citlivosti ISO (auto, 100, 200, 400) a pri fotení sa dajú použiť rôzne efekty a rámčeky. Vo fotoaparáte sa dá nastaviť aj automatická spúšť a to na 3, 5 alebo 10 sekúnd a spôsob fotenia. Na výber je samostatná fotka, niekoľko fotiek v rade (6, 9 alebo 15 vo vyššom alebo nižšom rozlíšení) a mozaika (2 x 2 a 3 x 3). Škoda však, že pri fotení mozaiky neponúka telefón asistenta akého poznáme pri fotení panorámy, ktorý by pomohol pri jej zostavovaní.
Video možno nakrúcať v najvyššej kvalite 176 x 144 bodov. K dispozícii sú aj nižšie rozlíšenia 160 x 120 a 128 x 96 bodov. Nastaviť sa dajú tri úrovne kvality – jemná, normálna, ekonomická.
Kvalita fotoaparátu však nie je nijak oslnivá a v súčasnosti by sme čakali viac. Fotografie sú priemerné s nevýraznou kresbou.

Batéria
Výrobca udáva pri kapacite batérie 950 mAh výdrž 450 hodín respektíve 7,5 hodiny telefonovania. V praxi to boli tri dni a tri noci bežnej prevádzky. Počas testovania sme mali neustále zapnutý Bluetooth. Batéria je typu Li-ion polymer.

Celkový dojem
Silnou stránkou Samsungu SGH-X700 je jeho dizajn, ktorý osloví mnohých používateľov, a silná funkčná výbava. Ako bonus k tomu je displej, s ktorým sa môže rovnať máloktorý telefón inej značky.
Telefón na nás zanechal dobrý dojem aj napriek menej kvalitnému fotoaparátu a tomu, že do menu sa nevchádza stlačením stredu päťsmerového ovládacieho tlačidla. Inak mu niet čo vyčítať.

Najčítanejšie na SME Tech


Hlavné správy zo Sme.sk

TECH

Geológ: Ochladili Zem a vyhubili ľudí. Našu planétu čaká supererupcia

Výbuch supervulkánu by bol aj dnes katastrofický, hovorí geochronológ Martin Danišík, ktorý publikoval v prestížnom vedeckom časopise.

BLOG INEKO

Máme priveľa magistrov a inžinierov, dlho študujeme a neodmeňujeme úspech

Rozdiely vo vzdelávaní medzi Slovenskom a krajinami OECD.

KOMENTÁRE

Nerobme z Kisku dobrého anjela, ide o princíp

To, čo sa urobilo v prípade prezidenta, očakávame aj pri vládnych kauzách.

Neprehliadnite tiež

Vedci objavili spôsob, akým dokážu zvrátiť starnutie

Štúdia na modelovom organizme dokázala, že evolúcia je slepá.

Microsoft rozseká Windows 10 Mobile, chystá modulárnu Andromedu

Nová stratégia zníži náklady na vývoj i podporu. Microsoft chce byť dostupnejší pre výrobcov.

Geológ: Ochladili Zem a vyhubili ľudí. Našu planétu čaká supererupcia

Výbuch supervulkánu by bol aj dnes katastrofický, hovorí geochronológ Martin Danišík, ktorý publikoval v prestížnom vedeckom časopise.

Klimatológovia: Hurikány spôsobili tento rok najdrahšie škody v histórii

Čo hovoria odborníci na tohtoročnú rekordnú sezónu hurikánov.

Inzercia - Tlačové správy


 1. Kedy sa refinancovanie oplatí?
 2. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj?
 3. Novinka v realitnom biznise! Zatiaľ dostupné len v Grand Koliba
 4. FemFest 2017 ponúkne beh na opätkoch i koncert známej speváčky
 5. Plug-in, hybrid alebo elektromobil? Poradíme, ako správne vybrať
 6. Bývajte v budove, po ktorej sa prechádzal Schöne Náci
 7. Trenčania to chcú mať všade blízko. Kde kupujú byty?
 8. ENGIE Services odovzdala do prevádzky novú kotolňu v Košiciach
 9. Poistenci VšZP už nebudú platiť 17 centov v lekárňach za recepty
 10. Potraviny typické pre váš región nájdete už aj v Kauflande
 1. Novinka v realitnom biznise! Zatiaľ dostupné len v Grand Koliba
 2. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj?
 3. FemFest 2017 ponúkne beh na opätkoch i koncert známej speváčky
 4. Slávnostná imatrikulácia SvF STU v Bratislave
 5. Unverzita vyTVORená nápadmi študentov!
 6. Slovenské mestá môžu využiť eurofondy na zelené strechy
 7. Plug-in, hybrid alebo elektromobil? Poradíme, ako správne vybrať
 8. Program obnovy chodníkov v Starom Meste schválený
 9. Stavebná fakulta STU získala certifikát EUR-ACE
 10. Stavebná fakulta STU získala certifikát EUR-ACE
 1. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj? 9 102
 2. Poistenci VšZP už nebudú platiť 17 centov v lekárňach za recepty 6 178
 3. Plug-in, hybrid alebo elektromobil? Poradíme, ako správne vybrať 4 033
 4. Trenčania to chcú mať všade blízko. Kde kupujú byty? 3 194
 5. Lokalita pod Kolibou výrazne mení svoju tvár 2 665
 6. Exotické destinácie s priamym letom z Viedne 2 022
 7. Kedy sa refinancovanie oplatí? 1 841
 8. Bývajte v budove, po ktorej sa prechádzal Schöne Náci 1 826
 9. Potraviny typické pre váš región nájdete už aj v Kauflande 1 375
 10. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished! 1 269