APC BackUPS HS 500 - inteligentná záloha pre aktívne prvky

V domácnostiach a malých podnikoch je čoraz viac zariadení, ktorých napájanie je potrebné zálohovať. Okrem širokopásmového modemu so smerovačom, telefónnej ústredne, alarmovej centrály či rozbočovača prichádza do úvahy i iné príslušenstvo. Ak je možné nap

ájanie navyše riadiť - viac skutočne nepotrebujete. Iba ak ochranu pred prepätiami a rázmi, ktorá je u APC samozrejmosťou.

Spoločnosť APC preto uviedla na trh systém BackUPS HS 500, ktorý vám umožní efektívne sa vysporiadať s novými požiadavkami. Integrované ethernet rozhranie umožní vzdialenú správu i cez internet, netradičné konštrukčné vyhotovenie umožňuje jednoduchú montáž na stenu. Ak nastane prerušenie dodávky napájania, vaša infraštruktúra bude bežať ďalej...


FOTO - MILAN GIGEL

Už pri prvom stretnutí s týmto zariadením je zrejmé, že výrobca svoju pozornosť sústredil na malé firmy a kancelárie, ktoré svoju infraštruktúrnu techniku nemajú uloženú v rack rozvádzačoch. Kompaktný box je možné voľne "uložiť" medzi ostatné aktívne komponenty, alebo ho namontovať na stenu kde zaistí voľnú manipuláciu s kabelážou a sprístupní všetky konektory. Dizajnové vyhotovenie dopĺňa ostatné produkty v rade BackUPS, takže ovládanie a obsluha sú identické. Jednodnosť je viac ako dôležitá.


FOTO - MILAN GIGEL

Telo zariadenia je kompaktné a nájdete na ňom odnímateľné kryty dvoch účelových kabinetov. Kým vrchný z nich je určený pre vloženie akumulátora, spodný skrýva sadu konektorov a kabeláž. Pri manipulácii nebudete potrebovať žiadne nástroje, pretože systém je absolútne bezskrutkový. Aretáciu zaisťujú plastové západky robustnej konštrukcie, ktoré odolajú i intenzívnej záťaži. Nemusíte sa preto obávať, že po pár pokusoch o otvorenie konštrukcia zlyhá.


FOTO - MILAN GIGEL

APC BackUPS HS 500 prichádza do predajnej siete s odpojeným akumulátorom, aby skladovaním nebola skrátená jeho životnosť. Preto je potrebné pred inštaláciou systému odstrániť inštruktážnu výstražnú nálepku a akumulátor zapojiť. V praxi sa stávajú prípady, kedy laici na túto skutočnosť zabudnú a pri prvom výpadku zistia, že ich ochrana akosi nefunguje. Keďže ide o zariadenie, ktoré umožňuje za behu vymieňať akumulátor, systém nabehne i bez neho.


FOTO - MILAN GIGEL

Akumulátor sa ukrýva pod čelným vekom, ktoré je k telu fixované pásovým vodičom. Ten zaisťuje výstup informačných stavov na LEDky a možnosť zapnutia/vypnutia systému tlačidlom. I keď je páska robustná, buďte pri otváraní opatrní aby ste ju nepoškodili.


FOTO - MILAN GIGEL

Akumulátor postačí povytiahnuť a násuvný kontakt pripraviť pre zapojenie. Kontakt sa vytvorí v momente ak telo akumulátora zasuniete späť do kabinetu. Zaistí to vodiaca plastová lišta, ktorá slúži ako opora a džiak kontaktu. Nepodceňujte diagnostiku a sledujte stavové LEDky systému. Po niekoľkých rokoch prevádzky kapacita akumulátora klesne a bude ho potrebné vymeniť za nový. Autorizovaný servis potrebovať nebudete - stačí si objednať náhradu, ktorú môžete za behu vymeniť za starý nefunkčný akumulátor.


FOTO - MILAN GIGEL

Čelo je vybavené mikrospínačovým vypínačom a sadou LEDiek, ktoré indikujú aktuálne prevádzkové stavy. Okrem tradičnej indikačnej štvorice tu nájdete dve "neznáme" LEDky, ktoré napovedajú že ide o zariadenie s aktívnou ethernet bránou. Indikovaný je stav pripojenia k lokálnej sieti i aktuálny priebeh dátových prenosov. Ethernet konektor v tomto prípade nahrádza všadeprítomný USB/sériový port pre pripojenie k PC.


FOTO - MILAN GIGEL

Popisky sú umiestnené na vrchnej i bočnej strane. To zaistí prehľadnosť i pri montáži na stenu vo väčšej výške. I keď UPS skryjete kdesi "za dvere", nestratíte vizuálny kontakt s indikátormi.


FOTO - MILAN GIGEL

Konektory sú bezpečne ukryté pod vekom kabinetu, takže sa nemusíte obávať že ktosi omylom vytiahne von káblik, ktorý má byť zapojený. Jednotlivé konektory sú prehľadne rozdelené do skupín a popísané ich priradením, takže sa pri inštalácii zaobídete i bez dokumentácie. Všetko je prichystané tak, aby ste z kabeláže mohli vytvoriť jediný homogénny zväzok, ktorý nebude pôsobiť dojmom "káblovej spleti".


FOTO - MILAN GIGEL

V spodnej časti nájdete vstupný napájací konektor, ktorého kábel je vhodné fixovať proti náhodnému vytiahnutiu neodbornou obsluhou. Záložný systém je konštrukovaný na maximálnu záťaž 300 wattov, takže k nemu nepripájajte žiadne počítače, energeticky náročné tlačiarne alebo inú techniku. V prípade že dôjde z nejakého dôvodu k nárazovému preťaženiu systému, aktivuje sa elektronická poistka, ktorá systém vyradí z prevádzky. Jej zatlačením systém opätovne nabehne. Na vstupe do domácností a firiem figurujú i rôzne koaxiálne rozvody, ktoré môžu byť prenosovým médiom pre TV signál alebo internet. Keďže toto zariadenie tradične kombinuje prepäťovú ochranu so zálohovaním napájania, nezabudnite prívod prepojiť cez zabudovaný filter. Ten dokáže absorbovať šoky až do intenzity 600J. Ochránite tak drahú techniku pred možným poškodením.


FOTO - MILAN GIGEL

Dátové konektory RJ-45 majú jasne definovanú funkciu. Prvá dvojica je filtrom pre telefónnu linku, pričom v plnej miere je prepúšťaná i ADSL komunikácia. Znamená to, že splitter môže byť umiestnený až za vstupnou ochranou. Druhá dvojica je filtrom pre ethernet siete. Ak máte od providera ethernet prípojku, alebo je na streche namontovaný WiFi access-point z ktorého je k vám dole zavedená konektivita ethernetom, nezabudnite na bezpečnosť. Filtrovaním ochránite ostatné aktívne prvky v sieti pred možným poškodením. Posledný konektor je komunikačný a slúži pre vzdialený monitoring a ovládanie systému. Zariadenie sa integruje do lokálnej siete a prostredníctvom webového rozhrania poskytuje možnosť ovládania bez inštalácie softvéru. Ak bude vaša IP adresa dostupná i z internetu, môžete tak získať moc nad svojimi zariadeniami odkiaľkoľvek.


FOTO - MILAN GIGEL

Štvorica výstupov je zoskupená do troch okruhov, ktoré je možné samostatne ovládať. Môžete ich podľa potreby cez konzolu zapínať a vypínať, takže s ochranou a zálohovaním napájania získavate i prvok pre automatizáciu. Ak vypadne hlavná internetová trasa, môžete zapojiť záložnú, alebo naopak pri skončení práce môžete vypnúť nepotrebné aktívne prvky. Výhodou je i integrovaná funkcia reštartu, ktorá vám umožní jednotlivé okruhy reštartovať odpojením napájania a opätovným spustením.


FOTO - MILAN GIGEL

Pri maximálnom 300 wattovom zaťažení poskytne akumulátor energiu na 4,5 minúty prevádzky, pričom pri znižovaní záťaže výdrž rapídne rastie. Pri 150 wattovom zaťažení to znamená čas viac ako 16 minút a podobne. Aktívne sieťové prvky majú zväčša malú spotrebu, takže dosahované časy sa budú v priemere pohybovať na hranici 30 minút. Montáž na stenu je bezproblémová, stačí telo zavesiť na jednu skrutku a ďalšou dvojicou fixovať - potrebná výbava je súčasťou balenia.


FOTO - MILAN GIGEL

Dodávka je tradične bohatá a tak okrem manuálov nájdete v balení i potrebnú kabeláž, káblové organizéry a montážne skrutky.


FOTO - MILAN GIGEL

Inštalácia je pomerne jednoduchá. Po zapojení akumulátora uskutočníte montáž na stenu, pripojíte potrebnú kabeláž, systém zakrytujete a káble zatiahnete organizérom. Ak je v sieti DHCP server, IP adresa bude systému pridelená automaticky, ak nie, môžete priložiť nástroj dostupný na CD nosiči.


FOTO - MILAN GIGEL

Webové rozhranie je prehľadné a možné je ochrániť jeho prístup menom a heslom. Ak pracujete v lokálnej sieti nemusí to byť podmienka, pri dostupnosti z internetu by ochrana mala byť povinnosťou. Základné stavové okno vám poskytne informáciu o stave akumulátora, aktuálnej záťaži a čase, ktorý dokáže zariadenie pri výpadku napájania vykryť.


Rovnako ako pri ostatných APC zariadeniach, i tu môžete nastaviť citlivosť na pokles napájania v sieti, nastaviť rozsah pracovných napätí, či povoliť akustickú signalizáciu. Výhodou je možnosť samostatného zapínania a vypínania výstupných okruhov, čo otvára cestu k automatizácii.


Ak nastavenia "rozhýbete" tak, že sa UPS začne správať nepredvídateľne, môžete pristúpiť k možnosti obnovenia továrenských predvolieb. Rovnako však máte prístup i k priebežným testom, alebo môžete registrovať dátum výmeny akumulátora pri priebežnej údržbe.


APC BackUPS HS 500 je ideálnym nástrojom pre zaistenie kľúčovej infraštruktúry v malých firmách a domácnostiach. Systém nielenže filtruje všetky dátové vstupy aby ochránil všetky aktívne zariadenia, ale zaisťuje i zálohu ich napájania s možnosťou vzdialenej správy prostredníctvom webového prehliadača. Keďže je výstup napájania rozdelený do trojice samostatných okruhov, používateľ získava i prvky automatizácie pre vzdialené zapínanie a vypínanie komponentov s možnosťou ich reštartu.

Hodnotenie:

Dostuposť: http://www.apc.cz/asp/BackUPSHS.asp
Orientačná cena: (bude doplnená)

Najčítanejšie na SME Tech


Hlavné správy zo Sme.sk

SVET

Oslabená Únia i euro. Francúzske voľby ovplyvnia aj Slovensko

Vyššie platy alebo Slovákov pošlú pracovať domov? Čo sa môže po voľbách stať.

KOMENTÁRE

Najmenšie zlo je Macron

Predstava EÚ bez Británie je jednoduchá, bez Francúzska vylúčená.

Neprehliadnite tiež

Test: Huawei P10 je skvelý fotomobil, ktorému chýbajú inovácie

Čínsky výrobca ponúka ďalší vynikajúci smartfón, no za cenu, ktorú si nezaslúži.

Čínska vesmírna loď sa spojila so stanicou na obežnej dráhe

Peking má ambíciu vyslať podobné výskumné vozidlo aj na Mars.

DETSKÁ RUBRIKA

Somáre sú na ťažkú prácu ako stvorené, našu ľútosť nepotrebujú

Osly si obľúbila aj egyptská vládkyňa Kleopatra, ktorá sa údajne kúpala v ich mlieku.

Hubblov ďalekohľad oslávi 27. narodeniny. Pozrite si najkrajšie zábery

Milióny vesmírych snímok inšpirovali tisícky vedeckých prác.

Inzercia - Tlačové správy


 1. Recenzie.sme.sk udelili 60 certifikátov Ocenený expertmi
 2. 5 krokov k vlastnému bývaniu
 3. Last minute dovolenka sa dá kupiť výhodne už teraz
 4. Legendárna Štefánka opäť ožíva pod sieťou Pulitzer family
 5. Päť tipov, kam na predĺžený víkend v máji
 6. Inteligencia vo všetkom
 7. Volvo V90 Cross Country je pripravené na každé dobrodružstvo
 8. Continental spúšťa dlhodobý test pneumatík s vodičmi z Facebooku
 9. Čo sa môže stať, keď šetríte na zateplení?
 10. Nové auto alebo radšej jazdenka? 9 rád pre správne rozhodnutie
 1. Advokáti budú v stredu bezplatne radiť v 8 mestách
 2. Last minute dovolenka sa dá kupiť výhodne už teraz
 3. Apartmány s výnosom až 4% v lyžiarskom stredisku Obergurgl
 4. Finále súťaže CEWE Fotokniha roka 2016
 5. Legendárna Štefánka opäť ožíva pod sieťou Pulitzer family
 6. Východniari investujú do bývania spomedzi regiónov najviac
 7. Recenzie.sme.sk udelili 60 certifikátov Ocenený expertmi
 8. Rodinná dovolenka v Burgenlande
 9. 5 krokov k vlastnému bývaniu
 10. Pôžička, ktorá odmeňuje? Nie, nepomýlili sme sa
 1. Legendárna Štefánka opäť ožíva pod sieťou Pulitzer family 21 959
 2. Päť tipov, kam na predĺžený víkend v máji 10 606
 3. Nové auto alebo radšej jazdenka? 9 rád pre správne rozhodnutie 8 715
 4. Last minute dovolenka sa dá kupiť výhodne už teraz 6 856
 5. Volvo V90 Cross Country je pripravené na každé dobrodružstvo 4 061
 6. 5 krokov k vlastnému bývaniu 3 806
 7. Moderný bungalov očami mladých architektov 1 915
 8. Rodinná dovolenka v Burgenlande 1 792
 9. Budú Slováci čoskoro ovládať svoje domácnosti cez smartfón? 1 616
 10. Inteligencia vo všetkom 1 605

Už ste čítali?

Domov NajnovšieNajčítanejšieDesktop