SME
Štvrtok, 3. december, 2020 | Meniny má OldrichKrížovkyKrížovky

Paint Shop Pro X - špecialista nielen na fotografie

Každý kto fotografuje digitálom, používa svoje PC na to, aby snímkom dodal "lesk" retušou, drobnými úpravami a odstránením chýb, pričom podklady je potrebné pripraviť na finálnu tlač tak, aby skutočne vynikli. Kým zložité softvéry s tísíckami funkcií viac

vyhovujú grafikom, špecializované softvéry pre prácu s fotografiami vyhovujú každému, kto chce ušetriť čas a túži dosiahnuť brilatný výsledok jednoduchými úpravami.


FOTO - MILAN GIGEL

Grafický balík Paint Shop Pro X ponúka za veľmi prijateľnú cenu množstvo intuitívnych funkcií, ktoré dokáže použiť i laik bez hĺbkovej znalosti práce v grafických softvéroch. Intuitívne, prispôsobiteľné pracovné prostredie s plnou lokalizáciou naviguje používateľa pri vykonávaní úloh nielen náhľadmi, ale i sprievodným popisom funkcií, ktoré je možné po zvládnutí problematiky vypnúť. Výukové stredisko vo forme informačného panelu kombinuje rýchly prístup k funkciám prostredníctvom funkčných skupín s popisom činnosti jednotlivých nástrojov.


Výukové stredisko však s kúpou softvéru používateľ získa nielen v elektronickej podobe, ale i v tlačenej forme prostredníctvom používateľskej príručky. Tá na 100 stranách veľmi názorným a prehľadným spôsobom predstavuje použitie jednotlivých funkcí, aby i začiatočník získal prehľad o tom, čo softvér dokáže a akým spôsobom automatizuje prácu s fotografiami. Krátke nahliadnutie na sprievodné obrázky otvorí obzor a o zvyšok sa postará už samotný softvér.


FOTO - MILAN GIGEL

Inštalácia zaberie na pevnom disku necelých 160 megabajtov, pričom okamžite po nainštalovaní máte možnosť stiahnuť si z internetu grafickú knižnicu Picture Tube pre podporu kreativity. Aktualizácie sú zisťované priebežne podľa nastavení, takže ak máte širokopásmové pripojenie k internetu, budete stále "in".

Hneď po spustení používateľa upúta ponuka pracovných postupov, ktoré kopírujú bežné požiadavky pri práci so snímkami. Ponuka pokrýva načítanie fotografií, ich úpravu, retuš, tvorbu koláží, kombinovanie s textom a grafikou, aplikáciu efektov a na poslednej priečke stojí tlač a zdieľanie, či už prostredníctvom e-mailu, webových služieb Corelu alebo aplikáciou Corel Photo Album. Používateľ sa môže nechať viesť jednotlivými krokmi a nemusí prenikať do hĺbky softvéru.


V porovnaní s predchádzajúcou verziou Paint Shop Pro 9 je možné povedať, že softvér beží svižnejšie a ponúka množstvo praktických noviniek. Podporovaná je práca s extrémne širokou škálou bitmapových formátov, pričom nechýbajú funkcie importu vektorových a bitmapových formátov obsahujúcich vrstvy, dokonca i od konkurenčného Adobe. Zdokonalením prešiel nástroj pre korektúru efektu červených očí, fotografie je možné efektívne čistiť od defektov, škrabancov a prachu, automatický nástroj redukcie šumu či abrebácie zautomatizuje korektúry. Dokážete sa vysporiadať i s protisvetlom, alebo naopak do tmavých častí snímku môžete digitálnou cestou aplikovať doplnkový "blesk". Úpravami prešli i nástroje úpravy jasu, ostrosti a farebnosti. Kreatívne filtre simulujúce infrasnímky, či monochromatický film otvárajú širšie možnosti pre prípravu výtlačkov. Celkovo sa výbava zastavila na ponuke viac ako 500 efektov, ktoré je možné aplikovať v automatickom i manuálnom režime.


Nemusíte byť skutočným grafikom na to, aby ste dosiahli profesionálne výsledky. Vhodne volená paleta nástrojov a funkcií vám na vašej ceste pomôže. Okrem tradičnej úpravy expozície a farebnosti (s podporou práce s formátmi RAW) sa pustíte i do ďalších dôležitých úprav. Nástroj pre korektúru kozmetiky vám pri portrétnych snímkoch pomôže odstrániť na pokožke defekty a vrásky, či napomôže pri bielení zubov. Efektívne odstránite zo snímkov šum so samostatným prihliadnutím na svetlé a tmavé oblasti fotografie, upravíte súdkovité skreslenie objektívu či narovnáte perspektívu. V prípade že digitalizujete z negatívov či diapozitívov snímky, alebo sa vrhnete na skenovanie fotografií, dokážete sa vyrovnať s tradičnými defektami akými je vyblednutie, poškrabanie, usadený prach či poškodenie papiera. V krátkosti povedané - grafický softvér skôr pripomína digitálny fotolab, ako ťažkopádny grafický balík.


V prípade že sa chcete zabaviť tvorbou koláží, alebo sa venujete reklamnej fotografii, poteší vás nástroj odstraňovania pozadia. Kým profesionáli siahnu po modrých podkladoch, s trochou trpezlivosti môžu laici siahnuť po alternatívach, či dokona môžu objekty vyrezávať z ich prirodzeného prostredia. Aby bol výsledok čo najlepší i pri tlači, treba oceniť i prácu s farebnými ICC profilmi a podporu 16 bitového spracovania fotografií.


Po kompletnej retuši a úprave prichádza na rad kreativita. Dostupná je križnica grafických objektov a rámčekov, fotografie môžete dopĺňať o texty a tak môžete tvoriť pôsobivé pohľadnice, či pripraviť si svoje snímky pre tlačovú reprodukciu na výstavu, či na skrášlenie svojho bytu.


Nosnou myšlienkou "digitálneho fotolabu" je sprístupniť automatizované a inteligentné nástroje pre rýchlu korektúru a retuš snímkov. V dnešnom uponáhľanom svete máme čoraz menej času a tak tento prístup ocení každý používateľ. Neznamená to však, že by šlo o nejaký kvalitatívny kompromis. Práve naopak. Kým automatika a inteligencia ponúkne cestu k rýchlemu kvalitnému výstupu, manuálne ovládanie funkcií vám dá voľnú ruku i pre to najjemnejšie doladenie detailov.

Dostupnosť: http://www.corel.com/cz/pspx.html
Orientačná cena: 142 eur, testovacia verzia dostupná zadarmo

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Chceli ho odstrániť, jeho imidžu uškodil Gučík. Kto je Maroš Žilinka?

Za generálneho prokurátora ho musí vymenovať prezidentka.

Prokurátor Maroš Žilinka.
Stĺpček šéfredaktorky Beaty Balogovej

Kto vráti Generálnej prokuratúre dôstojnosť?

Maroš Žilinka už nebude môcť úrad len tak udržiavať.

Beata Balogová, šefredaktorka denníka SME

OĽaNO: Zvolenie Žilinku je kompromis (reakcie)

Kollár od Žilinku očakáva očistenie prokuratúry.

Ivan Ivanič, šéf SLA.

Neprehliadnite tiež

Sackboy: A Big Adventure je hra pre celú rodinu

Rodinná hra s vlnenou bábikou v hlavnej úlohe.

Kuracie kúsky z pestovaného mäsa od firmy Eat Just. Predaj kultivovaného mäsa schválil ako prvý Singapur.

Najvýznamnejšia vedkyňa, o ktorej ste asi nikdy nepočuli

Spoluzaklada významnú oblasť matematiky.