SME

Týždeň vo vede

(23.2.-1.3. 2006)

FOTO - PNAS

Andreas Lendlein z Ústavu pre výskum polymérov v Teltow (Nemecko) s kolegami vyvinul polymér, ktorý dokáže obnoviť svoj preddefinovaný tvar po vystavení magnetickému poľu.

Tím Gabriela Tobiea z Nantskej univerzity (Francúzsko) dospel k záveru, že 5-percentná prímes metánu v hustej dusíkovej atmosfére Saturnovho mesiaca Titan vzišla z pravidelne "bublinového" ľadu (klatrátu) - kôry na oceáne zo zmesi kvapalnej vody s amoniakom.

Podľa tímu Jeana-Philippea Avouaca z CalTech (USA) dosky zemskej kôry v oceáne pri Sumatre, ktorých skĺznutie spôsobilo zemetrasenie magnitúda 9,1 z 26. decembra 2004 a nasledné cunami, v týždňoch po prvom prudkom 500-sekundovom jave skĺzli ešte o 30 percent.

Venkatachalam Ramaswamy z NOAA (USA) s kolegami zistil, že výbuchy sopiek El Chichón a Pinatubo v rokoch 1983 a 1991 dočasne zrýchlili celkový trend ochladzovania spodnej stratosféry v posledných 25 rokoch, prebiehajúci paralelne s otepľovaním troposféry.

William Li z Bedfordovho oceánografického inštitútu (Kanada) s kolegami preukázal v severozápadnom Atlantiku úzku sezónnu i miestnu väzbu medzi výskytom fytoplanktónu (riasy) a bakterioplanktónu. Pomáha to pochopiť základy potravného reťazca v oceánoch.

Tím Stephena Simpsona zo Sydneyskej univerzity (Austrália) zistil, že masové migrácie tzv. mormónskych svrčkov na západe USA vyvoláva deficit bielkovín a soli; po ich doplnení sa vracajú k uhľohydrátovej potrave, no medzitým to často riešia kanibalizmom (na obrázku).

Athanasios Armakolas a Amar Klar z NCI/NIH (USA) zistili pokusmi s embryonálnymi bunkami myší, že zdvojené chromozómy v deliacej sa bunke nie sú vždy redistribuované do dcérskych buniek náhodne. V niektorých typoch buniek je to náhodné, v iných nenáhodné.

Tím Šigekia Mijamota z Wisconsinskej univerzity (USA) identifikoval bielkovinu, nazvanú NEMO. Zohráva kľúčovú úlohu v prenose signálov, ktorými bunka vníma poškodenie svojej DNA, aby spáchala "samovraždu".

Tím Franka LaFerlu z UC-Irvine (USA) zvrátil liekom AF267B deficit učenia a pamäti aj tvorbu patologických bielkovinových útvarov v mozgu pri Alzheimerovej chorobe, zatiaľ iba u myší.

Graziano Pinna z Illinoiskej univerzity (USA) s kolegami zistil, že dlhá izolácia mení zloženie špecifických mozgových receptorov. Vysvetľuje to rozdielne reakcie na lieky proti úzkosti pri myšiach chovaných izolovane a v skupinách.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu