Peking 7. marca (TASR) - Terapeutické klonovanie, o ktorom sa na Západe len začínajú viesť hlasné debaty, je v Číne vo veľkej tichosti predmetom vedeckého bádania už dlhší čas. Prvý klon, vhodný na terapeutické účely, vyprodukovali v čínskych laboratóriách ešte v roku 1999,tvrdí rakúsky denník Der Standard s odvolaním sa na americké noviny Wall Street Journal (WSJ).
Podľa informácií WSJ pracujú v Číne viaceré kolektívy výskumníkov na kontroverznej technike produkcie ľudských embryí ako dodávateľov orgánov na transplantáciu. Najďalej je údajne skupina odborníčky na reprodukčnú medicínu Lu Kuang-siu v Kang-ša, provincia Hu-nan. Táto lekárka realizovala v roku 1988 prvé umelé oplodnenie v Číne a od roku 1998 sa venuje klonovaniu embryí na terapeutické účely.
Lu Kuang-siu sa najskôr zamerala na spôsob klonovania, akým prišla na svet ovca Dolly. Pri tejto metóde sa z neoplodneného vajíčka odstráni jadro a nahradí sa inými bunkami tela. Týmto spôsobom však dosiahla vedkyňa malé úspechy a tak používanú metódu vylepšila. Jadro nevyberala z vajíčka pred zákrokom, ale až o niekoľko hodín neskôr. Ukázalo sa, že táto metóda je úspešnejšia. Od roku 1999 sa jej podarilo doviesť päť percent klonov do vývojového štádia, označovaného odborníkmi ako blastocysta. Tento útvar obsahuje už pomerne veľké množstvo použiteľných kmeňových buniek.
Pokiaľ sú tieto informácie pravdivé, potom je Lu s výskumom ďalej ako jej americká konkurencia. Odborníci sú v tomto prípade skeptickí a čakajú na ďalšie informácie, s ktorými sa ale oficiálne čínske miesta vonkoncom neponáhľajú.
Nepublikovanie výsledkov vedeckých výskumov však neznamená, že sa nedosiahli. Práve Čína sa dokázala vo všetkej tichosti vypracovať v uplynulých rokoch na svetovú špičku v inom odvetví biotechniky - v agrárnej genetickej technike, upozorňuje v závere Der Standard.
jč žab