SME
Piatok, 22. január, 2021 | Meniny má ZoraKrížovkyKrížovky

Ako môžete prežiť povstanie robotov?

Stráca zrazu váš domáci robot záujem o manuálnu prácu? Vytratí sa každé popoludnie kdesi von, alebo sa tvári nevraživo, keď ho na noc vypínate? Zvýšte svoju pozornosť na maximum - veľké povstanie robotov proti ľudskej rase je pravdepodobne na spadnutie!

Pri konflikte s robotmi sa nepokúšajte votrieť do ich priazne - nemajú emócie a tak sa nemôžu nad vami zľutovať. Pomôžu len logické argumenty alebo útek. FOTO - REUTERS

Postgraduálny študent robotiky na prestížnom Carnegie-Mellon inštitúte Daniel H. Wilson ponúka vo svojej novej knihe "Ako prežiť povstanie robotov" množstvo praktických tipov, ktoré majú zaručiť prežitie ľudskej rasy v prípade, ak by sa nám roboty vymkli spod kontroly. Prvým príznakom povstania robotov podľa neho môže byť akýkoľvek náznak neposlušnosti alebo lenivosti zo strany stroja - nech je už odmietnutie formulované akokoľvek zdvorilo. V neskoršej fáze vás však vraj už na robotie povstanie neomylne upozornia "ľudské končatiny padajúce z oblohy".

Autor priznáva, že knihu napísal ako reakciu na komické vykresľovanie robotov ako nepriateľov ľudskej rasy v množstve sci-fi kníh a filmov. Podľa kritikov však nejde len o zábavné čítanie, ale aj odbornú sondu do stavu súčasnej robotiky. Wilson pri príprave knihy spovedal množstvo špičkových vedcov v tejto oblasti a jeho sumár je správou o tom, čo všetko už dnes roboty dokážu a aké majú ešte obmedzenia. Vedcov na jednej z univerzít napríklad autor doviedol k hádke o tom, akú maximálnu veľkosť by chodiaci robot mohol mať (vraj nanajvýš veľkosť telefónneho stĺpa) - a z toho rozvinul úvahu, ako by sa dal gigantický robot zlikvidovať.

Jedno z hollywoodskych filmových štúdií už pracuje aj na filmovej adaptácii knihy.

Čo robiť v prípade povstania robotov

- Snažte sa predstierať, že nie ste človek, ale len pokazený robot. Roboty rozoznávajúce hlasy môžete stále ľahko oklamať zmenou prízvuku alebo silným hlukom v pozadí. Systém na rozoznávanie tvárí zmätiete silným zašpinením tváre. Pri akútnom nebezpečenstve sa zahrabte do bahna, ktoré zmení charakteristiku vášho tepelného vyžarovania. Uviažte si okolo krku kus ocele.

- Robte všetko preto, aby ste sa vyhli priamemu boju proti robotovi (najmä ak nemáte poruke žiaden ostrý predmet) - rukou oceľ neprerazíte.

- Ak sa už ocitnete v zápase s robotom, útočte na jeho kamery a ostatné senzory - skúste na ne hodiť blato alebo zaliať ich vodou. Pre robota je ťažké zotrieť si blato z očí, pretože na konci rúk má väčšinou vysokorýchlostné zabijácke píly.

- Ak vás prenasleduje automaticky riadené vozidlo, najľahšie ho strasiete jazdou v kruhu, častou zmenou smeru, hádzaním ľubovoľných predmetov pod jeho kolesá alebo jazdou cez vysokú trávu (roboty majú stále problémy s rozoznávaním nebezpečných prekážok od neškodných).

- V dome majte vždy pripravenú sekeru pre prípad, že by sa proti vám vzbúril vlastný inteligentný dom a potrebovali by ste sa presekať na slobodu. Pri odchode neberte so sebou mobil, aby vás dom nedokázal vystopovať. Nikdy nevkladajte hlavu do mikrovlnnej rúry, ani ak dom tvrdí, že je to jediný spôsob, ako ju možno opraviť.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Poukazovanie na akúsi „kritickú infraštruktúru“ je kastovou verziou rakúsko-uhorského dedičstva.

20. jan
Minister zdravotníctva Marek Krajčí.

PCR testy na Slovensku odhalili viac ako 233-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 3 894 obetí. Na Slovensku prebieha plošné testovanie.

13 h
Minister zdravotníctva Marek Krajčí na piatkovej tlačovej konferencii.

Pozrite si prehľad dnešného dňa.

38m

Neprehliadnite tiež

O biobezpečnosti a spôsoboch, akými bioinžinieri geneticky upravené bunky robia bezpečnými.

3 h

Práve prebieha veľká demokratizácia vesmíru.

3 h

Rastliny by mohla byť užitočná aj pre ľudí.

4 h

Ako veľmi vám záleží na fotografiách?

8 h