SME
Utorok, 19. január, 2021 | Meniny má MárioKrížovkyKrížovky

Chili Style 630X - DVD prehrávač s retro dizajnom

Prestali sa vám páčiť DVD prehrávače v tradičnom stolovom vyhotovení so šírkou 43 centimetrov? Potom by ste svoju pozornosť mali upriamiť na prehrávač Chili Style 630X, ktorý nielenže prináša retro dizajn s posuvným vekom, ale spracuje i počítačové kompri

mované formáty s titulkami.


FOTO - MILAN GIGEL

Prehrávač už na prvý pohľad upúta svojim netradičným vyhotovením a pozornému oku neunikne, že ho nemusíte umiestniť pod televízny prijímač, ale môžete ho zavesiť i na stenu. Je iba na vás, akú reproduktorovú súpravu k nemu pripojíte a či ho budete používať výhradne na sledovanie DVD titulov, alebo pustíte k slovu i MP3 kolekcie, audionosiče alebo komprimované videozáznamy vo formátoch DivX a XviD doplnené titulkami s diakritikou.


FOTO - MILAN GIGEL

Skryť Vypnúť reklamu

Optická mechanika má konštrukciu zhodnú s notebookovými systémami, takže je úplne jedno či sa rozhodnete pre vodorovné alebo zvislé umiestnenie. CD nosič je fixovaný trojicou plastových výstupkov s pružinovým systémom, komfortu pri vyberaní diskov i napriek voľnému priestoru pre prsty však čosi chýba. Podobne ako pri notebooku, CD musíte uchopiť za okraje a jemným prehnutím ho zosadiť z unášača. Výrobcovia discmanov už dávnejšie ponúkajú alternatívu - tlačidlo v strede unášača, ktoré disk uvoľní jediným kliknutím. Optická sústava je dostupná pre čistenie, takže prípadný prach je možné bezproblémovo dostrániť.


FOTO - MILAN GIGEL

Kabinet optickej mechaniky je prekrytý akrylátovým vekom, ktoré je po zatlačení tlačidla EJECT motoricky odsúvané vpravo. Vnútro je podsvietené vysokosvietivou modrou LEDkou, takže ak nemáte radi rušivé elementy, počítajte s touto skutočnosťou už pri výbere umiestnenia. Všetky ovládacie prvky sú umiestnené tak, aby boli čo najdostupnejšie. I keď pre prácu s prehrávačom budete preferovať infračervený diaľkový ovládač, pri prehrávaní hudobných skladieb príde dostupné osadenie tlačidiel vhod. Horšie je to v prípade, ak vypadne napájanie a vy chcete nosič vytiahnuť von. Musíte sa spoľahnúť na to, že jemným posúvaním krytu nepoškodíte ozubené súkolesie, ktoré systém ovláda.

Skryť Vypnúť reklamu


FOTO - MILAN GIGEL

V otvoroch akrylátového krytu sú osadené mikrospínačové tlačidlá, ktoré kvalitou svojho vyhotovenia zodpovedajú pozitívnym očakávaniam. I keď sú malé, pracujú spoľahlivo a hladko. K dispozícii máte najpoužívanejšie funkcie pre riadenie reprodukcie - nechýba však ovládane nečakaného doplnku: karaoke modulu. Svietiaci segmentový displej sa ukrýva za zrkadlovou odraznou plochou, ktorá poskytuje i útočisko pre infračervený snímač. Zobrazované sú iba základné informácie - nosné informácie sú prioritne smerované do videovýstupu.


FOTO - MILAN GIGEL

Tvarové skosenia vládnu i v spodných partiách a tak treba prehrávač pri umiestňovaní do interiéru chápať ako samostatnú jednotku. Výhodou riešenia je efektívne chladenie vzduchom, ktorý sa vplyvom odlišných teplôt dostane do všetkých častí prehrávača bez toho, aby bolo potrebné zaistiť jeho nútený obeh.

Skryť Vypnúť reklamu


FOTO - MILAN GIGEL

Na prvej bočnici nájdete dvojicu aktívnych prvkov. Prvým z nich je kolískový vypínač, ktorý odpojí prístroj úplne od napájania. Môžete ho využívať pri dlhšom opustení domácnosti ako aktívny prvok pri protipožiarnej prevencii, alebo pri príležitostnom používaní prehrávača dokážete eliminovať spotrebu prehrávača v pohotovostnom režime. Druhým prvkom je karaoke modul, ktorý poskytuje vstup pre pripojenie externého mikrofónu a mixážny zmiešavač zvuku s regulovateľnou úrovňou. I keď v našich zemepisných šírkach karaoke príliš v obľube nieje, mikrofónový vstup môžete využiť pri verejných prezentáciách fotografií z prehrávača, ktoré môžete pripojeným ozvučením komentovať.


FOTO - MILAN GIGEL

Zadný panel je bohato posiaty konektormi a to je predzvesť toho, že s pripojením k domácej aparatúre problémy nebudú. Trochu nešikovne je vyriešený napájací kábel, ktorý je pevne osadený. Bežný používateľ bez technických skúseností tak pri zlomenom napájači môže zostať odkázaný na servis, kým pri konektorovom pripojení by problém s výmenou kábla nemal. Keďže napájací zdroj pracuje v rozsahu od 100-240 voltov, pevné osadenie kábla je skutočne na škodu.

Skryť Vypnúť reklamu


FOTO - MILAN GIGEL

I keď laika môže množstvo konektorov zmiasť, pravdou je že sú prehľadne označené a popísané. Okrem EuroSCART konektora, ktorý bude pravdepodobne univerzálnym riešením pre mnohých, využiť môžete RCA výstup pre digitálne audio, trojicu RCA konektorov pre trojzložkový komponentný videovýstup, či jednozložový kompozitný výstup pre pripojenie k starým TV prijímačom.


FOTO - MILAN GIGEL

Dostupné je však rozkódované 6 kanálové audio, optický digitálny výstup, či dvojzložkový S-Video výstup. Záleží iba na vás akú techniku máte doma a aký typ ozvučenia chcete využiť.


FOTO - MILAN GIGEL

Spodný panel je vybavený gumovými nožičkami, ktoré protisklzovo a šetrne oddeľujú plastové telo prehrávača od podkladového materiálu. I keď sú tmavé, nezanechávajú na bielom podklade stopy, rovnako dobre sedia i na skle. Pokušením sú však dva závesy pre skrutky, ktoré vám umožnia montáž na stenu. Takýto prístup dokáže ušetriť priestor a navyše retro dizajn vynikne. Kabeláž je však nutné nejakým spôsobom skryť - v dohľadných dňoch sa budeme venovať i tejto problematike. Na mušku si berieme držiaky a stojany VOGELS.

Skryť Vypnúť reklamu


FOTO - MILAN GIGEL

Samozrejmou súčasťou výbavy je i infračervený diaľkový ovládač. Príliš veľa ergonómie a pohodlia vám neposkytne, rovnako vás neprekvapí podsvietením tlačidiel. Ekonomické vyhotovenie však pracuje spoľahlivo a po čase si na strnulosť gumových tlačidiel zvyknete. Pozornosť venujte pri kúpe i doplnkovej kabeláži. V dodávke je priložený iba káblik 3xRCA, takže pri snahe o kvalitnejšie prepojenie budete potrebovať čosi navyše.


FOTO - MILAN GIGEL

Ak prehrávač otvoríte, zistíte že vo vnútri je dostatok priestoru na rôzne domáce vylepšenia a prídavky, ktoré máte bez problému kam umiestniť. Celá konštrukcia je rozložená na štyroch doskách plošných spojov, ktoré sú dostatočne chladené pasívne sa šíriacim vzduchom.


FOTO - MILAN GIGEL

Skryť Vypnúť reklamu

Optická mechanika je od tradičných ATAPI riešení podstatne odľahčená a tak pre jej náhradu v prípade zlyhania neexistuje univerzálny recept. Cenová prehrávača je však na takej úrovni, že v prípade väčšej chyby nie je jeho oprava ekonomická. S uplynutím dvojročnej záruky si človek môže povedať, že odíde i morálna hodnota produktu.


FOTO - MILAN GIGEL

Zaujímavým spôsobom je riešený i posun akrylátového veka, kde výrobca skombinoval prevod gumovou remenicou s ozubeným súkolesím z plastu. V prípade, že časom posun zlyhá, problémom bude pravdepodobne gumička, ktorú jednoducho nahradíte inou. Konštrukcia je taká voľná, že pri inej dĺžke jednoducho posuniete motorček bližšie alebo ďalej. Násilné posúvanie krytu v prípade straty napájania sa však neodporúča.

Skryť Vypnúť reklamu


FOTO - MILAN GIGEL

Srdcom prehrávača je procesor MT1389DE spoločnosti MediaTeK, s aktualizovateľným firmvérom, ktorý v prehrávačoch používajú viacerí výrobcovia. Čip dokáže spracovať video vo formátoch MPEG-1, MPEG-2, MPEG-4 a DivX 5 PRO, poradí si aj s rozšíreniami Quarter Pixel a Advanced Simple Profile (B-frames). Do obrazu môžu byť renderované i titulky, ktoré sú pri správnom kódovaní zobrazované s korektnou diakritikou. Na škodu však je, že sú bez polopriehľadného pozadia a sú pomerne malé. Z obrazových formátov je podporovaný tradičný JPEG. Zvuk môže byť uložený vo formáte MPEG Layer 2, pričom podpora noriem Dolby Digital, DTS a Dolby ProLogic II je samozrejmosťou.

Prehrávanie komprimovaných formátov DivX a XviD z PC je bezproblémové v nových i starých verziách, prehrávač správne prehráva záznamy s rozšírením QPEL, ak však narazíte na GMC ktoré postupne preniká do záznamov, videa sa nedočkáte.

Skryť Vypnúť reklamu


FOTO - MILAN GIGEL

OSD menu nie je lokalizované a umožní vám nastaviť základné parametre reprodukcie obrazu a zvuku. Voľby sú zrozumiteľné a zodpovedajú priemeru na trhu. Ak váš televízny prijímač podporuje režim progressive scan, určite si túto voľbu akvivujte.


Súborový manažér pracuje i s rozvetvenou adresárovou štruktúrou a pri prepínaní adresárov nenarazí na problémy ani vtedy, ak sa v názvoch súborov a adresárov nachádzajú neštandardné znaky. Typy súborov sú odlíšené grafickými ikonami, grafické súbory sú doplnené o náhľady.


Pri prehrávaní videozáznamov sa prejavujú pokročilé funkcie riadiaceho čipu a tak je reprodukcia bez nemilých prekvapení či nečakaných problémov. Sklamaním sú však titulky DivX a XviD súborov, ktoré sú na obrazovkách malých uhlopriečok slabo čitateľné. Polopriehľadné pozadie, alebo väčší font by na škodu neboli.

Skryť Vypnúť reklamu


Pomerne rýchlo sú spracovávané aj JPEG súbory, ktoré pri veľkom rozlíšení na starších prehrávačoch boli pozerateľné iba s veľkou dávkou trpezlivosti. Procesor dokáže takmer okamžite vygenerovať náhľady v potrebnom rozlíšení i vprípade ak ide o 8 megapixelové snímky uložené v plnej kvalite.


Stolový prehrávač Chili Style 630X s netradičným dizajnom je možné hodnotiť ako zariadenie strednej triedy, ktoré neodmietne pri prehrávaní počítačové komprimované formáty. I keď ide o nízkorozpočtovú konštrukciu s firmvérom, ktorému chýbajú vymoženosti špičkových zariadení a lokalizácia používateľského rozhrania, vždy existuje možnosť siahnuť po alternatívnych firmvéroch, ktoré ponúkajú čosi navyše. Mierne nižší používateľský komfort sa odráža i na dostupnej cene. Dôležité je, že si nebudete musieť trhať vlasy nad tým, že každé druhé video z PC nebude možné na prehrávači korektne spustiť.

Skryť Vypnúť reklamu

Hodnotenie:

Dostupnosť: http://www.umax.cz/index.php?modul=produkty&strana=detail&cislo=UMJND102A&skupina_zbozi=DH-DVD&kategorie=DH&stare_cislo=UMJND102A
Orientačná cena: 2090 Sk s DPH

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Technologické hračky

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Premiér obhajuje testovanie aj dátami, ktoré neexistujú

Hrozbou pre testovaných môže byť britská mutácia koronavírusu.

Plošné testovanie na Covid: Premiér Matovič oznámil plán Zachráňme spolu životy.
Dobré ráno

Dobré ráno: Štát ani neverí, že otestuje každého

Slovensko si vyskúša skríningové pretestovanie krajiny.

Na Slovensku prebieha plošné skríningové testovanie.
KOMENTÁR PETRA SCHUTZA

Výtery bez pointy

Vláda vyhodí milióny na testy, keď svet už beží preteky v očkovaní.

Peter Schutz

Neprehliadnite tiež

Rok 2020 dosiahol remízu. Bol takmer najteplejší

Musíme sa pripraviť na ďalšie rekordy.

Rok 2020 sa začal nezvyčajne silným obdobím požiarov v Austrálii.

Raketa Virgin Orbit sa prvýkrát dostala do vesmíru

Raketa bola vypustená nad Tichým oceánom z krídla upraveného Boeingu 747-400.

Raketa pri štarte z lietadla na únik z gravitácie spotrebuje menej paliva.
Nálezy zo Sakkáry.

Inzercia - Tlačové správy

 1. Prvá 2-stupňová akumulátorová snehová fréza na trhu
 2. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 3. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 4. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 5. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 6. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 7. Zákazníkov čoraz častejšie zaujíma pôvod výrobkov, ktoré kupujú
 8. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku
 9. Historická revue: Kam sa podeli Kumáni, Valasi a iné etniká?
 10. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie
 1. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 2. Najobľúbenejšie auto Slovákov je opäť ŠKODA
 3. PLANEO Elektro funguje aj počas lockdownu - má akčný výpredaj
 4. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 5. MATADOR Group mení vizuálnu identitu značky
 6. Fokus očná optika sa stala exkluzívnym partnerom značky Nikon
 7. Turizmus za účelom estetickej chirurgie v čase pandémie
 8. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 9. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 10. Akčný výpredaj v PLANEO Elektro – to sú ceny nižšie až o 60 %!
 1. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 22 796
 2. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 14 064
 3. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 9 621
 4. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 433
 5. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 6 693
 6. Nakupujete online? Toto potrebujete vedieť 6 599
 7. Ohlúpli sme počas Covid roka? 6 271
 8. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 6 227
 9. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 6 192
 10. Kvalitnej hydiny je na pultoch stále menej. Čo vlastne kupujeme? 6 066