Chili Style 630X - DVD prehrávač s retro dizajnom

Prestali sa vám páčiť DVD prehrávače v tradičnom stolovom vyhotovení so šírkou 43 centimetrov? Potom by ste svoju pozornosť mali upriamiť na prehrávač Chili Style 630X, ktorý nielenže prináša retro dizajn s posuvným vekom, ale spracuje i počítačové kompri

mované formáty s titulkami.


FOTO - MILAN GIGEL

Prehrávač už na prvý pohľad upúta svojim netradičným vyhotovením a pozornému oku neunikne, že ho nemusíte umiestniť pod televízny prijímač, ale môžete ho zavesiť i na stenu. Je iba na vás, akú reproduktorovú súpravu k nemu pripojíte a či ho budete používať výhradne na sledovanie DVD titulov, alebo pustíte k slovu i MP3 kolekcie, audionosiče alebo komprimované videozáznamy vo formátoch DivX a XviD doplnené titulkami s diakritikou.


FOTO - MILAN GIGEL

Optická mechanika má konštrukciu zhodnú s notebookovými systémami, takže je úplne jedno či sa rozhodnete pre vodorovné alebo zvislé umiestnenie. CD nosič je fixovaný trojicou plastových výstupkov s pružinovým systémom, komfortu pri vyberaní diskov i napriek voľnému priestoru pre prsty však čosi chýba. Podobne ako pri notebooku, CD musíte uchopiť za okraje a jemným prehnutím ho zosadiť z unášača. Výrobcovia discmanov už dávnejšie ponúkajú alternatívu - tlačidlo v strede unášača, ktoré disk uvoľní jediným kliknutím. Optická sústava je dostupná pre čistenie, takže prípadný prach je možné bezproblémovo dostrániť.


FOTO - MILAN GIGEL

Kabinet optickej mechaniky je prekrytý akrylátovým vekom, ktoré je po zatlačení tlačidla EJECT motoricky odsúvané vpravo. Vnútro je podsvietené vysokosvietivou modrou LEDkou, takže ak nemáte radi rušivé elementy, počítajte s touto skutočnosťou už pri výbere umiestnenia. Všetky ovládacie prvky sú umiestnené tak, aby boli čo najdostupnejšie. I keď pre prácu s prehrávačom budete preferovať infračervený diaľkový ovládač, pri prehrávaní hudobných skladieb príde dostupné osadenie tlačidiel vhod. Horšie je to v prípade, ak vypadne napájanie a vy chcete nosič vytiahnuť von. Musíte sa spoľahnúť na to, že jemným posúvaním krytu nepoškodíte ozubené súkolesie, ktoré systém ovláda.


FOTO - MILAN GIGEL

V otvoroch akrylátového krytu sú osadené mikrospínačové tlačidlá, ktoré kvalitou svojho vyhotovenia zodpovedajú pozitívnym očakávaniam. I keď sú malé, pracujú spoľahlivo a hladko. K dispozícii máte najpoužívanejšie funkcie pre riadenie reprodukcie - nechýba však ovládane nečakaného doplnku: karaoke modulu. Svietiaci segmentový displej sa ukrýva za zrkadlovou odraznou plochou, ktorá poskytuje i útočisko pre infračervený snímač. Zobrazované sú iba základné informácie - nosné informácie sú prioritne smerované do videovýstupu.


FOTO - MILAN GIGEL

Tvarové skosenia vládnu i v spodných partiách a tak treba prehrávač pri umiestňovaní do interiéru chápať ako samostatnú jednotku. Výhodou riešenia je efektívne chladenie vzduchom, ktorý sa vplyvom odlišných teplôt dostane do všetkých častí prehrávača bez toho, aby bolo potrebné zaistiť jeho nútený obeh.


FOTO - MILAN GIGEL

Na prvej bočnici nájdete dvojicu aktívnych prvkov. Prvým z nich je kolískový vypínač, ktorý odpojí prístroj úplne od napájania. Môžete ho využívať pri dlhšom opustení domácnosti ako aktívny prvok pri protipožiarnej prevencii, alebo pri príležitostnom používaní prehrávača dokážete eliminovať spotrebu prehrávača v pohotovostnom režime. Druhým prvkom je karaoke modul, ktorý poskytuje vstup pre pripojenie externého mikrofónu a mixážny zmiešavač zvuku s regulovateľnou úrovňou. I keď v našich zemepisných šírkach karaoke príliš v obľube nieje, mikrofónový vstup môžete využiť pri verejných prezentáciách fotografií z prehrávača, ktoré môžete pripojeným ozvučením komentovať.


FOTO - MILAN GIGEL

Zadný panel je bohato posiaty konektormi a to je predzvesť toho, že s pripojením k domácej aparatúre problémy nebudú. Trochu nešikovne je vyriešený napájací kábel, ktorý je pevne osadený. Bežný používateľ bez technických skúseností tak pri zlomenom napájači môže zostať odkázaný na servis, kým pri konektorovom pripojení by problém s výmenou kábla nemal. Keďže napájací zdroj pracuje v rozsahu od 100-240 voltov, pevné osadenie kábla je skutočne na škodu.


FOTO - MILAN GIGEL

I keď laika môže množstvo konektorov zmiasť, pravdou je že sú prehľadne označené a popísané. Okrem EuroSCART konektora, ktorý bude pravdepodobne univerzálnym riešením pre mnohých, využiť môžete RCA výstup pre digitálne audio, trojicu RCA konektorov pre trojzložkový komponentný videovýstup, či jednozložový kompozitný výstup pre pripojenie k starým TV prijímačom.


FOTO - MILAN GIGEL

Dostupné je však rozkódované 6 kanálové audio, optický digitálny výstup, či dvojzložkový S-Video výstup. Záleží iba na vás akú techniku máte doma a aký typ ozvučenia chcete využiť.


FOTO - MILAN GIGEL

Spodný panel je vybavený gumovými nožičkami, ktoré protisklzovo a šetrne oddeľujú plastové telo prehrávača od podkladového materiálu. I keď sú tmavé, nezanechávajú na bielom podklade stopy, rovnako dobre sedia i na skle. Pokušením sú však dva závesy pre skrutky, ktoré vám umožnia montáž na stenu. Takýto prístup dokáže ušetriť priestor a navyše retro dizajn vynikne. Kabeláž je však nutné nejakým spôsobom skryť - v dohľadných dňoch sa budeme venovať i tejto problematike. Na mušku si berieme držiaky a stojany VOGELS.


FOTO - MILAN GIGEL

Samozrejmou súčasťou výbavy je i infračervený diaľkový ovládač. Príliš veľa ergonómie a pohodlia vám neposkytne, rovnako vás neprekvapí podsvietením tlačidiel. Ekonomické vyhotovenie však pracuje spoľahlivo a po čase si na strnulosť gumových tlačidiel zvyknete. Pozornosť venujte pri kúpe i doplnkovej kabeláži. V dodávke je priložený iba káblik 3xRCA, takže pri snahe o kvalitnejšie prepojenie budete potrebovať čosi navyše.


FOTO - MILAN GIGEL

Ak prehrávač otvoríte, zistíte že vo vnútri je dostatok priestoru na rôzne domáce vylepšenia a prídavky, ktoré máte bez problému kam umiestniť. Celá konštrukcia je rozložená na štyroch doskách plošných spojov, ktoré sú dostatočne chladené pasívne sa šíriacim vzduchom.


FOTO - MILAN GIGEL

Optická mechanika je od tradičných ATAPI riešení podstatne odľahčená a tak pre jej náhradu v prípade zlyhania neexistuje univerzálny recept. Cenová prehrávača je však na takej úrovni, že v prípade väčšej chyby nie je jeho oprava ekonomická. S uplynutím dvojročnej záruky si človek môže povedať, že odíde i morálna hodnota produktu.


FOTO - MILAN GIGEL

Zaujímavým spôsobom je riešený i posun akrylátového veka, kde výrobca skombinoval prevod gumovou remenicou s ozubeným súkolesím z plastu. V prípade, že časom posun zlyhá, problémom bude pravdepodobne gumička, ktorú jednoducho nahradíte inou. Konštrukcia je taká voľná, že pri inej dĺžke jednoducho posuniete motorček bližšie alebo ďalej. Násilné posúvanie krytu v prípade straty napájania sa však neodporúča.


FOTO - MILAN GIGEL

Srdcom prehrávača je procesor MT1389DE spoločnosti MediaTeK, s aktualizovateľným firmvérom, ktorý v prehrávačoch používajú viacerí výrobcovia. Čip dokáže spracovať video vo formátoch MPEG-1, MPEG-2, MPEG-4 a DivX 5 PRO, poradí si aj s rozšíreniami Quarter Pixel a Advanced Simple Profile (B-frames). Do obrazu môžu byť renderované i titulky, ktoré sú pri správnom kódovaní zobrazované s korektnou diakritikou. Na škodu však je, že sú bez polopriehľadného pozadia a sú pomerne malé. Z obrazových formátov je podporovaný tradičný JPEG. Zvuk môže byť uložený vo formáte MPEG Layer 2, pričom podpora noriem Dolby Digital, DTS a Dolby ProLogic II je samozrejmosťou.

Prehrávanie komprimovaných formátov DivX a XviD z PC je bezproblémové v nových i starých verziách, prehrávač správne prehráva záznamy s rozšírením QPEL, ak však narazíte na GMC ktoré postupne preniká do záznamov, videa sa nedočkáte.


FOTO - MILAN GIGEL

OSD menu nie je lokalizované a umožní vám nastaviť základné parametre reprodukcie obrazu a zvuku. Voľby sú zrozumiteľné a zodpovedajú priemeru na trhu. Ak váš televízny prijímač podporuje režim progressive scan, určite si túto voľbu akvivujte.


Súborový manažér pracuje i s rozvetvenou adresárovou štruktúrou a pri prepínaní adresárov nenarazí na problémy ani vtedy, ak sa v názvoch súborov a adresárov nachádzajú neštandardné znaky. Typy súborov sú odlíšené grafickými ikonami, grafické súbory sú doplnené o náhľady.


Pri prehrávaní videozáznamov sa prejavujú pokročilé funkcie riadiaceho čipu a tak je reprodukcia bez nemilých prekvapení či nečakaných problémov. Sklamaním sú však titulky DivX a XviD súborov, ktoré sú na obrazovkách malých uhlopriečok slabo čitateľné. Polopriehľadné pozadie, alebo väčší font by na škodu neboli.


Pomerne rýchlo sú spracovávané aj JPEG súbory, ktoré pri veľkom rozlíšení na starších prehrávačoch boli pozerateľné iba s veľkou dávkou trpezlivosti. Procesor dokáže takmer okamžite vygenerovať náhľady v potrebnom rozlíšení i vprípade ak ide o 8 megapixelové snímky uložené v plnej kvalite.


Stolový prehrávač Chili Style 630X s netradičným dizajnom je možné hodnotiť ako zariadenie strednej triedy, ktoré neodmietne pri prehrávaní počítačové komprimované formáty. I keď ide o nízkorozpočtovú konštrukciu s firmvérom, ktorému chýbajú vymoženosti špičkových zariadení a lokalizácia používateľského rozhrania, vždy existuje možnosť siahnuť po alternatívnych firmvéroch, ktoré ponúkajú čosi navyše. Mierne nižší používateľský komfort sa odráža i na dostupnej cene. Dôležité je, že si nebudete musieť trhať vlasy nad tým, že každé druhé video z PC nebude možné na prehrávači korektne spustiť.

Hodnotenie:

Dostupnosť: http://www.umax.cz/index.php?modul=produkty&strana=detail&cislo=UMJND102A&skupina_zbozi=DH-DVD&kategorie=DH&stare_cislo=UMJND102A
Orientačná cena: 2090 Sk s DPH

Najčítanejšie na SME Tech


Téma: Technologické hračky


Hlavné správy zo Sme.sk

KOMENTÁRE

Ficovi nestačila porážka Danka, potreboval ho úplne zosmiešniť

Čo by Fico nesmel urobiť, ak by postupoval podľa ústavy.

KOMENTÁRE

Keď je prezident Zeman bojovníkom za pravdu

Najnovšie ocenenie je mnohým Čechom na smiech.

ŠPORT

Spor pokračuje. Neymar mal požiadať vedenie, aby predalo Cavaniho

Roztržka začala v zápase proti Lyonu.

Neprehliadnite tiež

Microsoft rozseká Windows 10 Mobile, chystá modulárnu Andromedu

Nová stratégia zníži náklady na vývoj i podporu. Microsoft chce byť dostupnejší pre výrobcov.

Geológ: Ochladili Zem a vyhubili ľudí. Našu planétu čaká supererupcia

Výbuch supervulkánu by bol aj dnes katastrofický, hovorí geochronológ Martin Danišík, ktorý publikoval v prestížnom vedeckom časopise.

Klimatológovia: Hurikány spôsobili tento rok najdrahšie škody v histórii

Čo hovoria odborníci na tohtoročnú rekordnú sezónu hurikánov.

Google začal linkovať adresy a telefónne čísla

Ak často prepisujete v mobile kontaktné údaje, už to nebudete musieť opakovať.

Inzercia - Tlačové správy


 1. Kedy sa refinancovanie oplatí?
 2. Plug-in, hybrid alebo elektromobil? Poradíme, ako správne vybrať
 3. Bývajte v budove, po ktorej sa prechádzal Schöne Náci
 4. Trenčania to chcú mať všade blízko. Kde kupujú byty?
 5. ENGIE Services odovzdala do prevádzky novú kotolňu v Košiciach
 6. Poistenci VšZP už nebudú platiť 17 centov v lekárňach za recepty
 7. Potraviny typické pre váš región nájdete už aj v Kauflande
 8. Exotické destinácie s priamym letom z Viedne
 9. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished!
 10. Všetko, čo by ste mali vedieť o umelom oplodnení
 1. Slávnostná imatrikulácia SvF STU v Bratislave
 2. Unverzita vyTVORená nápadmi študentov!
 3. Slovenské mestá môžu využiť eurofondy na zelené strechy
 4. Plug-in, hybrid alebo elektromobil? Poradíme, ako správne vybrať
 5. Program obnovy chodníkov v Starom Meste schválený
 6. Stavebná fakulta STU získala certifikát EUR-ACE
 7. Stavebná fakulta STU získala certifikát EUR-ACE
 8. Príďte na Deň otvorených dverí v Novom Ružinove
 9. Študenti sa rozhodli zmeniť svoju školu
 10. Kedy sa refinancovanie oplatí?
 1. Poistenci VšZP už nebudú platiť 17 centov v lekárňach za recepty 9 404
 2. Exotické destinácie s priamym letom z Viedne 4 268
 3. Lokalita pod Kolibou výrazne mení svoju tvár 3 083
 4. Trenčania to chcú mať všade blízko. Kde kupujú byty? 2 721
 5. Plug-in, hybrid alebo elektromobil? Poradíme, ako správne vybrať 2 198
 6. Potraviny typické pre váš región nájdete už aj v Kauflande 1 550
 7. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished! 1 508
 8. Bývajte v budove, po ktorej sa prechádzal Schöne Náci 1 306
 9. Kedy sa refinancovanie oplatí? 1 287
 10. Päť mýtov, ktoré ste počuli. A možno aj uverili 1 055